Sparta kon beter Eendracht Vrij zonder moeite Feest bij FC 't Fonteintje Erpe 12e Interscholenveldlopen Openverklaring van betrekkingen B. Aanleggen van een wervings reserve van politieagenten 15 CHINEES WORDT DOOR 750 MILJOEN MENSEN GESPROKEN Wist U dat er op onze planeet zowat 2.500 a 3000 talen worden gesproken? Duits blijkt de moe dertaal te zijn 95 a 100 miljoen mensen in Midden-Europa en Noord- en Zuid-Amerika; zij komt daarmee op de zevende plaats in de wereldranglijst. Ramingen die nochtans door het feit dat de wereldbevolking per uur met 8.000 zielen toeneemt steeds door de gebeurtenissen achter haald worden, wijzen erop dat Chinees tot de moedertaal be hoort van 750 miljoen mensen, en natuurlijk aan de spits staat. Daar na volgen Engels (290 miljoen) Hindi (190 miljoen) Spaans (185 miljoen), Russisch (130 miljoen), Japans (100 miljoen) en tenslotte Duits (95 miljoen). Aan het staar tje van de lijst bengelt het Frans met 70 miljoen en Italiaans met 60 miljoen. Nederlands wordt niet eens in aanmerking genomen... Wat Afrika betreft is het moei lijker zich een oordeel te vormen. Blijkens recente gevens zouden 80 miljoen Afrikanen zich van de Suda-taal en 60 miljoen van de Bantoe-taal bedienen. 1 32 B Ekonomisch en politiek gezien bekleedt het Engels nog steeds de eerste plaats als wereldtaal, gevolgd door Spaans, Frans en Russisch. De wereldwijde beteke nis van deze beide eerste talen vloeit voort uit de kolonializatie- geschiedenis van beide landen. In Europa wordt door 33,8 der bevolking Slavische talen gespro ken, 30 spreekt germaanse ta len, 26,7 romeinse en 2.7 diverse Indo-germaanse talen BIER 5DEAAL MIDDEL TEGEN SLAKKENPLAAG In landen waar men te doen heeft met slakkenplagen zal bier het laatste woord hebben. De dier kundige Smith van de Yale-univer- siteit heeft voor kort ontdekt dat doodgewoon bier een enorm wa pen is in de strijd tegen blad- en groentenetende slakken. Het ge bruikelijke lokaas voor slakken is een mengsel van metaalaldehyde en arsenicum. Bepaald deugdelijk is het niet omdat het slechts wei nig slakken lokt. Het middel heeft ook de ongewenste nevenwerking dat de slakken voordat ze te gronde gaan op het gif reageren met uitscheiding van overmatige STAD AALST b) c) d) volgende betrekkingen in het vast personeelskader worden openverklaard a) 2 geschoold arbeider B (in de aktiviteitstakken: bouwvak, schrijnwerkerij, lood- zinkbewerker, smidse, boekbinderij, drukkerij). 4 geschoold arbeider A (in de aktiviteitstakken: plantsoenen, schilders, garage). 100 half geschoold arbeider. 8 schoonmaaksters. De kandidaturen voor deelname aan de wervingsexa mens voor voormelde betrekkingen worden inge wacht tot uiterlijk 4 december 1970. e) 7 opstellers f 3 bibliotheekbedienden g) 5 assistent (part-time) in de stedelijke biblio theken. De kandidaturen voor deelname aan de wervingsexa mens voor de onder e tot g vermelde betrekkingen, worden ingewacht tot uiterlijk 18 december 1970. De kandidaturen moeten, bij ter post aangetekend schrijven, en overeenkomstig de gestelde voorwaar den, ingediend worden bij het College van Burge meester en Schepenen, Stadhuis 9300 Aalst. De voorwaarden kunnen op mondelinge of schriftelijke aanvraag bekomen worden op het stadhuis, kantoor Personeelsdienst. Het stadsbestuur zal eerlang overgaan tot het afne men van een vergelijkend examen voor het aanleg gen van een wervingsreserve van 12 agenten, voor benoeming in openstaande betrekkingen in het ste delijk politiekader. De kandidaturen tot deelname aan het examen worden ingewacht tot uiterlijk 18 december 1970. Ze moeten, bij ter post aangetekend schrijven, ge richt worden aan het college van burgemeester en schepenen stadhuis 9300 Aalst, overeenkomstig de gestelde voorwaarden. De voorwaarden van openverklaring kunnen op mon delinge of schriftelijke aanvraag bekomen worden op de Personeelsdienst, stadhuis Aalst. hoeveelheden slijm. In tegenstelling hiermee lokt een schaal bier enorm veel slak ken. Bij de proef zogen en nipten zij er van en gleden dan in de schaal weg om in het bier te ver drinken. Waaruit we mogen be sluiten dat het bier kruipt waar het niet lopen kan. «RODE TELEFOON» SLECHTS EENMAAL GEBRUIKT De «Rode Telefoon-lijn tussen Washington en Moskou wer d slechts éénmaal in ernst gebruikt, nl. tijdens de krisis in het Mid den-Oosten in 1967, die haar hoog tepunt bereikte met de zesdaagse oorlog. Zulks werd onthuld door Robert Makinen, kapitein bij de Ameri kaanse luchtmacht, één van de operators van de «rode telefoon lijn». De Amerikaanse inlichtings dienst die dit alles bekend maakte voegde eraan toe dat de twee toe stellen aan beide uiteinden van de rode telefoon die in 1963 werd ge ïnstalleerd, «de twee meest be waakte teletype-machines in de wereld zijn. VERKEERSVEILIGHEID VOOR JONGEREN IN POLEN In Polen mogen kinderen bene den de zeven jaar niet op straat zonder geleide. Op het eerste ge zicht een nogal drastische maat regel, maar toch weer begrijpe lijk en wellicht een goede aanloop om nadien het kind de nodige verkeerslessen bij te brengen en het de nodige omzichtigheid in te prenten. AUTO'S IN RUSLAND De auto is in Rusland zeldzaam Er zijn een paar kleine autofabrie- ken die 3 modellen produceren, doch een gewoon model kost 35 maal het maandinkomen van de gemiddelde arbeider en is dus voor slechts weinigen betaalbaar. Voorts bezit het grootste land van de wereld slechts 1,5 miljoen km wegen, tegende U.S.A. 3,7 miljoen km, waarvan bovendien twee derde ongeplaveid is en slechts voor een deel van het jaar begaanbaar. Maar Moskou gaat het thans aanpakken. Met behulp van westers kapitaal van 1 miljard dollar voor een reusachti ge Fiatfabriek, 800 km ten zuiden van Moskou aan de Wolga, plus 2 miljard dollar voor de machines wordt een jaarproductie van ruim 1 miljoen wagens opgezet (een cijfer, dat de U.S.A. reeds in 1916 passeerden). De prijs zal nu ook meer bereikbaar worden. Maar de ideologen vrezen, dat de individuele vrijheid en bewegelijk heid van autobezitters nu ook sys teemgevaren mee zal brengen, te meer nu het westers kapitaal dit alles mogelijk maakt en dit dus doet waarderen. De toeschouwer kan zeggen: het is te hopen; par ticulier bezit heeft deugden. DE IDEALE RUITENWISSER HANDBAL De Spartanen konden niet be vestigen in de strijd in het tot nogtoe zwakke Mechelen. "Noch tans was men aanvankelijk de aanvallende partij zodat men er in slaagde om langs Van Delsen en Troch tot 2-5 uit te lopen. Verder geraakte Sparta echter niet daar de lokalen op amper drie minuten tijd deze achterstannd konden overbruggen. Aan de rust had men dan ook reeds een achterstand van drie punten goed te maken. Ook na de herneming werden de Aalstenaars in het verweer ge drongen zodat de thuisspelers zon der veel moeite de eerste punten uit deze kompetitie konden verove ren. Eendracht Vrij heeft tegen de gasten van Cointe een schitteren de wedstrijd gespeeld en dan ook verdiend de buit aan huis gehou den. Tijdens het eerste gedeelte van de wedstrijd konden dë be zoekers nog min of meer de scha de beperken zodat men slechts met 5-3 cijfers in het krijt stond. Het was echter na de hervatting dat Eendracht Vrij voor goed los brak en met Van Goethem en doelman Van Eyghem als grote uit blinkers rustig naar een afgete kende zege wandelde. Maanden spreekt men bij FC 't Fonteintje Erpe reeds over hun lichtinstallatie en hun nieuwe kan tine en eindelijk is het zover dat alles officieel kan ingehuldigd worden. Door het bestuur van FC 't Fonteintje Erpe werd op geen enkele inspanning gezien en wer den er tal van initiatieven uitge werkt totdat tenslotte de beste voorstellen werden gehandhaafd. Een van deze voorstellen kwam van de dames welke vroegen een wedstrijd te mogen spelen nadat de eerste op Paaszaterdag jl een sukses was. Een tegenstrever werd gezocht en gevonden bij Manches ter Aalst. Deze ploeg van aan het vliegveld was onmiddellijk akkoord om bij te springen evenals «De Gazet van Aalst» om te patrone ren. Maar daar bleef het niet bij. Reeds gedurende de Handelsbeurs te Aalst had Mare Dex toegezegd de aftrap te komen geven als we de datum wisten, en nu nadat we hem hadden verzocht aanwezig te zijn op 28 november bevestigde hij ons dit telefonisch. Ook de ploeg van Echo werd aangezocht opna men van de wedstrijd te komen maken, iets wat ze ons verzeker den. Nadien, opdat dit werkelijk een groot feest zou worden, wordt er gezorgd voor de kaarters welke elkaar zullen kunnen bekampen in een belotwedstrijd. Ziehier trouwens het program ma voor 28 november. Te 14 u kompetitiewedstrijd Setok: BMW - Manchester Aalst; te 15u30 dameswedstrijd tussen 't Fonteintje Erpe-Manchester Aalst met Mare Dex bij de aftrap en opnamen van de ploeg Echo. Om 19 uur grote belotprijskamp met 500 fr vooruit en inhuldiging van de kantine door de heer burge meester Prosper De Lat. Zondag 22 november 1970 van af 10 u in de voormiddag zal in het stadspark de 12e interscholen- veldloop doorgaan. Nagenoemde kategorieen, reek sen en afstanden werden voorzien 10 u pupillen 1e reeks geboren in 1960 600 m. 10u 10 pupillen 2e reeks gebo ren in 1959 600 m 10u20 miniemen Ie reeks ge boren in 1e helft 1958 600 m 10u30 miniemen 2e reeks gebo ren in 2e helft 1958 600 m 10u40 miniemen 3e reeks gebo ren in 1e helft 1957 600 m 10u50 miniemen 4e reeks gebo ren in 2e helft 1957 600 m 11 u kadetten 1e reeks geboren in 1956 1000 m 11 u 15 kadetten 2e reeks gebo ren in 1955 1.000 m 11 u30 scholieren geboren in 1954 en 1953 2.000 m 11u50 juniors-seniors geboren in 1952 en vroeger 3.500 m

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 15