klein logboek Anti-kanker-campagne Aalsterse kunst en antiekveiling Van Dale: „Popmuziek is vulgaire hedendaagse amusements muziek..." Generatie- konfSikt... Studieweekeinde „School, boak, bibliotheek" Lentebeurs van Vlaanderen 2 Vervolg van Ie blz Publiek; vragen wij? Wel dat is zeer uiteenlopend, maar toch vooral geneesheren, advokaten, no tarissen. Wat niet betekent dat uitsluitend financieel zeer sterken hier aan hun trekken komen. Zeg eens ronduit vond je de prijzen zo hoog? Zelf als leek ter zaken, dienden wij wel te erkennen dat een sa movar een kleine kristallen kruik inderdaad spotgoedkoop aan de man of meer bepaald aan de vrouw werd gebracht. Een Saverys uit de begin periode voor 35.000 fr zegt H.v.d.S. Wel dat i6 een prijs waarmede zelf handelaars, voortverkopers het nog een eindje verder kunnen schop pen. Een Victor Rousseau, brons voor 8.000 fr zondag II. elk kompetent verzamelaar of kunstliefhebber zal je tussen vier oren bevestigen dat het een koopje is. In Londen be taal je er waarachtig wat meer voor. En je laat het gaan? Kijk, wat hier geveild wordt is in eerste instantie afkom stig van nalatenschappen. Ik reis het land niet af op zoek naar alles en nog wat, dat zo op 't eerste zicht in aan merking komt voor een kunst veiling Dat niet. Ik houd er een andere opvatting op na, die in elk geval niet uitslui tend gebaseerd is op kommer- ciele motieven. Natuurlijk is het ook mijn job Maar alleen wanneer men het eerlijk meent kan een veilingszaal zoals ik deze opvat het groei ende vertrouwen winnen van een klienteel. Want, let wel, in vele gevallen zijn het steeds dezelfde mensen met wie men te doen heeft. De echte verzamelaars die stuk voor stuk, met een oneindig geduld hun interieur, of hun verzameling willen aanvullen Hedwig van de Steen rekent in de toekomst toch ook op de jon geren. Bepaalde fabrikaties in de «de gazet van Aalst» weekblad gesticht in 1945 verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandab. 6 maandab. jaarab. 80 fr 155 fr 300 fr op verzoek worden advertentietarieven toegezonden moderne woninginrichting worden, omwille van de naam van de de signer of om andere redenen steeds duurder. Men kan niet ontkennen dat de jongeren meer dan de vorige ge neraties voor wat het binnenhuise- lijk wonen betreft feeling hebben voor vormgeving, voor schoonheid. Wel, om iets te noemen, een stoel Louis-Philippe betaal je in een veiling dikwijls heel wat min der dan een modern en niet altijd fijnontworpen zitstel. Een groeiende ervaring van H.v.d.S. Wellicht is de jeugd van vandaag, ondanks wat velen den ken, romantischer dan de vorige generaties. Menen wij: Bijaldien zij het, weze in een vorm van kontestatie nog niet is, zal zij het zeker wor den. Goed, replikeert H.v.d.S.: Maar meteen merk ik ook dat jonge mensen steeds meer en meer naar bekende veilingszalen komen, te Antwerpen, Brussel en ook hier te Aalst. Ach, je moet een huis nu precies niet volproppen met an tieke meubels. Zie je daar die 19 eeuwse étagère. Wel die heb ik voor privé-gebruik gehouden. Maar ze komt hier minder tot haar recht Plaats ze een beetje eenzaam, met hoogstens één vaasje, dan kijk je er naar en dan treffen je wel de ambachtelijke karakteristieken uit die periode. Dat geldt ook voor die zetel daar In de woonkamer van H.v.d.S. hangt een mooi por tret van een Gentse notabele uit de 19e eeuw. Door Nobels, die man die honderd jaar geleden zowat iedereen moest schilderen die in Gent naam en faam had. Inderdaad een fraai portret, met een haartooi die thans in is... 24 jaar oud houdt H.v.d.S de veilingshamer stevig in de hand. Met flair, met een ze kere stijl. Toen zondag II. een oude prent ««God ziet me» tweehonderd fr of was het ietwat meer haal de, klonk hier en daar een milde post concilaire lach. H.v.d.S. ging verder in een Britse onbewogenheid, hoe zeer hij voor de rest ook echt Aalsters is. DEZE omschrijving van het woord «popmuziek» ontlenen wij aan een supplement dat toch mag verondersteld worden deskun dig te zijn samengesteld bij de 8e druk van ons aller Van Dale's woordenboek. Supplement waarvoor verant woordelijk is de achtbare Dr C. Kruyskamp. 12.000 nieuwe woor den zijn in dit supplement vermeld die in de Van Dale-editie van 1961 niet voorkwamen. Ons geliefd Ne derlands gaat er dus blijkbaar toch op vooruit spijts de F.D.Fers en andere groot stedelijke konsoorten Als je, waarde lezer een hippe zoon hebt: dan is dat, als wij de betekenis, op de brede rug van wijlen Van Dale, via dit supple ment goed begrijpen een jonge mens behorend tot of kenmerkend voor de opvatting of idealen en het gedrag van de onkonventionele jeugd, oorspr. in Amerika, het te gendeel van square hippe tiener- kleding». Uiteraard heeft'ook dit woord zij-n intrede gedaan in het Neder lands. Volgens Van Dale «analo gisch, maar taalk. onhoudbaar, ge vormd naar proletariaat». En wat is een «happening» ««een bijeenkomst die als zodanig een artistiek - emotionele waarde predenteert te hebben, manifesta tie». Een Nederlands joernalist heeft hierbij aangestipt dat «een happening» helemaal niets preden teert te zijn. «Arbeidsverkorting» komt niet voor in Van Dale's supplement. Wel arbeidsongeschiktheid Maar dat is een neologisme voor invaliditeit. Nieuwe Nederlandse woorden in dit supplement: Groen Baretten, hearing, doorkijkbloes, leefwarmte, milieuhygiène, compu ter, frisdrank, bordeel schuivers en flop.. Het supplement is te boeiend zodat wij bij een volgende gele genheid er nog wel op terugko men: De man die ons dezer dagen verklaarde dat hij antiautoritair is heeft ongelijk: Dit woord komt nl. niet voor in de recente Van Dale pagina's. Evenmin panty en... ge- neratiekonflikt. Dit laatste moet ongetwijfeld eerst worden uitge vochten alvorens Dr. Kruyskamp het aandurft... Op initiatief van de Stichting Lodewijk de Raet gaat op 20 en 21 november as. een studieweek einde door ««School, boek en bi bliotheek. Van 27 maart tot 4 april 1971 wordt te Gent een beurs georga niseerd die qua inhoud gericht zal zijn op toerisme, vrije tijd, sport en spel, vakantie, doe het zelf, jeugd, tuin en woning lektuur. Het betreft essentieel het sa menbrengen van vraag en aanbod van vrije tijdsgoederen en dien sten. Een regionaal doorgevoerde en quête heeft naast een ruime laten te vraag, een levendige belang stelling voor deze sektoren ge bracht. Op 6 december 1970 organi seert het Belgisch Werk tegen Kanker zijn eerste Nationale dag tegen kanker. Het Aalsters stads bestuur zal zijn intense medewer king verlenen aan deze campagne tegen deze zo gevreesde ziekte. Deze actie zal gepaard gaan met de affichage van een speciale affiche en de verkoop van vignet ten tegen de prijs van 20 fr deze verkoop is toegelaten bij Konink lijk Besluit van 26 augustus 1970 nr CD-585-21-100. Deze vignettenverkoop tot finan ciering dezer campagne en lang durige behandeling van kankerlij ders met gebrek aan normaal in komen wordt door ons bestuur ten zeerste aanbevolen en wij vragen U dan ook met aandrang, wanneer zich iemand bij u aanbiedt tot aankoop van een vignet, deze per soon niet onverrichterzake weg te sturen: wij danken U bij voorbaat voor Uw steun. Wij maken van de gelegenheid gebruik Uw aandacht te vestigen op de tekst ons bezorgd door ho- gervermeld Nationaal Werk betref fende deze zo angstaanjagende ziekte «DE KANKER». Deze ziekte eist zeer veel slachtoffers. Volgens de laatste statistieken sterven jaarlijks meer dan 22.000 Belgen aan deze kwaal. Momenteel wordt één kan kerlijder op drie genezen. De ge neeskunde is evenwel in staat het aantal genezingen te verdubbelen indien de ziekte tijdig wordt op gespoord en behandeld. De meeste kankers kunnen tijdig wor den ontdekt, en de meesten ervan kunnen genezen worden. De mo derne wetenschap kan twee kan kerlijders op drie genezen indien... Dit indien hangt af van elk per soon afzonderlijk: een georgani seerde tijdige opsporing van de ziekte is slechts mogelijk wanneer de bevolking dit wil. In dit verband is ieder mens verantwoordelijk voor zichzelf hij immers alleen bepaalt of hij regel matig een geneeskundig onderzoek zal ondergaan. Dat hangt van U af, van U alleen! RED UW LEVEN RAADPLEEG REGELMATIG EEN GENEESHEER Het doet er goed aan te WE TEN dat kanker een ziekte is die optreedt onder de vorm van een ongeregelde vermeerdering van pathologische cellen, die het aan getaste orgaan geleidelijk vernie tigen en die zich over het hele lichaam uitzaaien. Wat men ook beweert, kanker kan meestal genezen worden. Hoe vroeger de ziekte wordt ontdekt en behandeld, hoe meer kans er bestaat op volledige ge nezing. Regelmatig minstens om het jaar) geneeskundig onderzoek geeft de beste kans op vroegtijdi ge opsporing met de daaraan ver bonden genezingskansen. Kanker heeft welbepaalde symp- tonen: ongewone bloeding of vocht verlies gezwel of verharding in de borst of elders een wonde die niet geneest storingen in de werking van ingewanden en urinewagen schorre stem of aanhoudende hoest. storingen in de spijsvertering wijziging in wrat of huidvlek onverklaarbaar gewichtsver lies. Leer deze waarschuwingste kens kennen om hen daarna op nieuw te vergeten. Gebruik de kennis ervan enkel als U haar no dig hebt. Een bedenk dat deze symptomen lang niet altijd op kanker wijzen, maar dat zij toch een geneeskundige tussenkomst vergen. Enkel de middelen, aangewend door het geneeskundig korps (heelkundig, bestralingen, chemo- en hormonentherapie) zijn afdoend Kijk de kwaal rustig in de ogen het overwinnen van de vrees er voor is de gezonde aanleiding om de ziekte te laten opsporen en te overwinnen. Waak over Uzelf JAARLIJKS GENEESKUNDIG ON DERZOEK. Door de Provinciale Dienst voor Vroegtijdig Opsporen van Kanker, Prof. Dr. Vandekerckhove, bij het Academisch Ziekenhuis, te Gent, zullen in de loop van de maand juni 1971 preventieve opsporingen gedaan worden naar kanker bij vrouwen van meer dan 21 jaar oud, die zulks verlangen; het on derzoek is kosteloos. Verdere in lichtingen kunnen ingewonnen wor den bij de heer H. Van der Veken Schepen van Sociale Voorzorg, Volksgezondheid en Gezin, Stad huis Aalst (Tel. 257.51)

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 2