De veren maken inog steeds) de vrouw tien miljoen blinden in de wereld DOLLE MIN A'S internationaal in actie Kwekers niet meer gebonden aan grillen van damesmode Blijkens een rapport van de We reldgezondheidsorganisatie te Ge neve zijn er in gans de wereld tien miljoen blinden. Dit getal ver deelt zich als volgt Europa 442.000, Afrika 1.160.000, Ameri ka 538.000, Azie 5.545.000 en Oceanie 10.600. Wat Europa be treft noteert men het hoogste cij fer in Portugal met 717 blinden op 100.000 inwoners, het laagste cijfer in Belgie met 51 blinden op 100.000 inwoners. Andere landen zijn: Italië (113), Zwitserland (60), Oostenrijk (66) en Duits land (60). De dichtheid van de blinden is dus zeer afwisselend, vermits zij varieert van 717 tot 51. In Afrika stelt men hoge gemiddel den vast in verscheidene Afrikaan se landen met als hoogste cijfer Ghana (3000 per 100.000 inwo ners) en als laagste cijfer Mauri- tius-eilanden (39 per 100.000 in woners). Percentsgewijze zijn er 2 op 3 blinden zwarten. De Afri kaanse landbouwstreken geven er een cijfer van 425 tegen 262 voor de Europese ontwikkelde centra en in de steden 121. Voor Zuid- west-Afrika is het nog kenschet- sender: een cijfer van 176 voor de zwarte bevolking en 42 voor de blanken, m.a.w. 3 blinde kleurlin gen voor één blanke. Wat Amerika aangaat ligt voor het geheel van Noord- en Zuid- Amerika het hoogste cijfer in Cu ba met 969 en het laagste in Uru guay dat 81 bedraagt. Azie kent zoals Afrika eveneens hoge waar den Yemen 4000. Filippijnen 3000, Hongkong 1.392, India 406, China 450. Gezien de uitgestrekt heid van India en China betekent dit 2 miljoen blinden voor elk van deze landen. Indonesië kent het zelfde verschijnsel als Zuid-Afrika nog scherper zelfs. De inboorlin gen hebben een cijfer van onge veer 239, de blanken 49. Daar ook ongeveer één blanke blinde voor 4 zwarten. OORZAKEN Wat de oorzaken van de blind heid betreft noteert men een drie tal types van oogaandoeningen, vooral verbreid in de ontwikke- lingslanden trachoma (ontsteking van het bindvlies), onchocercosis (wormziekte) en glaucoma (druk in het oog). Het trachoma is een kronische besmettelijk, gekarakerizeerd door granulerende ontsteking, en wordt beschouwd als de voornaamste oorzaak van het geleidelijke ge zichtverlies. Een zesde van de wereldbevolking lijdt aan deze ziekte. Er zijn dus 550 miljoen gevallen van trachoma tegenover 10 miljoen blinden. Deze aandoening vindt men vooral in de arme overbevolkte streken, waar droogte heerst en weinig hygiene is. Europa en de hogerbeschaafde landen kennen nog slechts enkele oorden waar het trachoma heerst. Het glaucoma waarvan de veel vuldigheid vermeerdert met de leeftijd, is hoofdzakelijk een ziek te van de vijftigjarigen en neemt de tweede plaats in in de oorza ken van de blindheid. Deze ziekte treft vooral de ontwikkelingslan den hoofdzakelijk door gemis aan sanitaire installaties, personeel en technische mogelijkheden. Tenslot te is er onchocercose, een worm die verscheidene miljoenen mensen in de wereld aantast. In streken waar deze plaag heerst stelt men 1500 gevallen op 100.000 inwo ners vast. In sommige landen van Afrika en Amerika werden be smettingsverhoudingen gevonden van 80 ot 100 Tien miljoen blinden in dé we reld. Meer dan 2/3e onder hen had het zicht kunnen behouden in dien zij tijdig hadden kunnen ge nieten van de medische en chirur gische zorgen van heden. Het voorkomen van blindheid zal min der zwaar op de ekonomie wegen dan de lasten van het onderhoud der blinden. Zo sprak de direkteur-generaal van de Wereldgezondheidsorgani- zatie zich voor enkele jaren uit. Ook op onze dagen hebben deze waarschuwende woorden niets van hun harde realiteit verloren. Het gaat tenslotte om de meest ge- handikapten van onze mensen broeders. Een eeuw geleden begonnen een paar landbouwers in het dis- trikt Oudtshoorn in de Kaappro vincie, met het kweken van struis vogels. Ze bekwamen hiermee 100 pond voor een pond pluimen en de onderneming werd vlug een lukra- tieve zaak. In 1914 brak de eerste wereld oorlog uit en meteen verdween de belangstelling voor struisvogelve ren. Pas enkele jaren geleden zal men zich opnieuw voor deze plui men interesseren. Thans worden ze in de grote internationale mode huizen flink op prijs gesteld. Het is onder de regering van Elizabeth 1 van Engeland dat de mode gelanceerd werd van de met veren versierde hoedje. Marie-An toinette van Frankrijk bleef niet ten achter en gebruikte ze als op smuk van klederen. Tot dan toe evenwel werden hiervoor veren van wilde vogels aangewend. In 1863 dus iets meer dan een eeuw geleden, begonnen Zuid-Afri kaanse boeren struisvogels te kweken in de Kleine Karoo. Op het einde van de eeuw waren de ze struisvogelveren, na goud, dia mant en wol, een der voornaamste exportprodukten van Zuid-Afrika geworden. De oorlog betekent evenwel de ineenstorting van deze bedrijfstak en meteen het bank roet van heel wat kwekers. Voor de oorlog telde men één miljoen vogels; na de oorlog bleven er nauwelijks nog een paar duizend over. De jongste jaren is de struisvo gelkwekerij er weer bovenop ge komen. De boeren hebben thans hun bedrijf op een meer soliede basis gegrpndvest en ze hebben de wijze voorzorg genomen hun onderneming te diversifiëren, zo dat ze niet alleen van struisvogel- kweek afhankelijk zijn. Hun lot is thans niet langer uitsluitend ver bonden met de grillen van de da mesmode. Doch op het ogenblik dreigt er uit deze hoek geen gevaar meer. De witte pluimen zijn opnieuw «in» Ze prijken niet meer als vederbos sen boven de hoofddeksels van mevrouw, maar men vindt ze zelfs terug als versiering van mantels, hoeden, stola's, jurken enz. De veren worden verkocht aan modehuizen in Parijs, Londen en de Verenigde Staten. Er dient evenwel op gewezen dat de struis vogelindustrie thans ook niet meer uitsluitend leeft van de verkoop van struisvogelveren. Ook deze tijd ligt definitief achter de rug. STRUISVOGELS VOEREN GEEN «STRUISVOGELPOLITIEK»... Ook de struisvogelhuiden wor den nu met sukses aangewend voor het vervaardigen van hand tassen, schoenen, brieventassen en dergelijke meer. Dit struisvogel- leer is uitermate sterk, zodat schoenen in struisvogelleer drie maal langer meegaan dan gewone schoenen. De kleur van de huid is wit, doch ze laat zich gemakkelijk verven. Struisvogelleder is noch tans zacht en werkt zeer karakte ristiek omwille van de kleine vlek jes. Ook het gedroogde vlees van de struisvogel wordt in Zuid-Afri ka flink verkocht. Het vlees wordt in azijn gelegd en dan gedroogd. Het is een der nationale gerech ten. Het vet van de struisvogel gaat naar de zeepfabrieken, ter wijl beenderen en bloed aange wend worden in voedsel voor de dieren. Ook de eieren gaan niet verloren. Een ei weegt 3,5 pond en staat derhalve gelijk met twee dozijn kippeneieren. Wil men het als roereieren serveren dan zal men een pint melk aan toevoegen Tot zelfs de schalen worden wel eens gebruikt als asbakjes. Eigenaardig is wel dat de struisvogel die niet kan vliegen twee tenen bezit in plaats van drie en dat zijn knieen langs ach ter doorbuigen. Wanneer men hem langs achter benadert dient men op te letten want hij is in staat om met zijn lange poten een onverwachte trap te geven net zoals muilezels doen. Struis vogels hebben ook aparte eetge woonten Voor een goede spijsver tering heeft hun maag harde voor werpen nodig waartussen de spij zen fijngewreven worden. Stenen zijn hierbij van harte welkom, maar ook een stuk ijzerdraad, een uurwerk of zelfs een fles vormen een welgekomen aperitieftje Wat de «struisvogelpolitiek» be treft moeten toch wel eens onze mening herzien. Immers een echte struisvogel zal nooit zijn hoofd in het zand steken... Wel zijn ze ge makkelijker te behandelen wan neer men ze een zak over het hoofd trekt. Op het ogenblik telt men in de Kleine Karoo circa 65.000 struisvogels die tweemaal per jaar pijnloos worden gepluimd. De naam «Dolle Mina's» is zeer suggestief en spreekt van een meer dan gewone actie, een soort bestorming van gevestigde toe standen, die de Mina's willen ver anderen. We kennen ze in Neder land. we kennen ze ook in Belgie, waar ze speciaal in Wallonië ageerden en er bekend staan als de Marie Mineurs, die onlangs de vlag van hun beweging naar Brus sel overbrachten. In Vlaanderen- land zijn ze trouwens ook, o.a. in Antwerpen en Gent, conform de Nederlandse Dolle Mina's. Het meest ontwikkeld is deze actie in de Verenigde Staten van Amerika Hier geven de vrouwen pamfletten uit, vormen organisaties, houden betogingen en stellen eisen, waar in als algemene tendens naar vo ren komt, dat de vrouwen naar hun oordeel geen eerlijke kans krij gen op de arbeidsmarkt. Toetsen we onze eigen bovengenoemde bewegingen aan de Amerikaanse toestanden, dan vinden we grote overeenkomst. Bespreken we de Amerikaanse situatie dan ontmoe ten we precies dezelfde argumen ten als in Europa, slechts de cij fers verschillen, waarmee deze ar gumenten worden gesteund, doch ook deze verschillen lopen toch niet uiteen als we er Europese cij fers naast leggen. We spreken dus over Amerika. In de Verenigde Staten-" werd onlangs een enquete in 150 be drijven gehouden, Daarbij bleek, dat 59 ervan geen vrouwen in bepaalde functies willen aanstellen gewoonlijk omdat lichaamskracht wordt vereist. Dit argument lijkt niet tegengesproken te kunnen worden. Man en vrouw zijn ver schillend, ook doorgaans in spier kracht en mede in geharde ar- beidstraining. Voorts is opvallend dat in de bedrijven waar vrouwen werkzaam zijn nagenoeg de meeste de vrouwen meest al leen in de lagere baantjes worden aangetroffen; 39 heeft geen enkele vrouw in de leidende func ties. De oorzaak is deels van na tuurlijke aard, de mannen komen jong in het werk en blijven er, de vrouwen plegen in meerderheid als ze trouwen en kleine kinderen te verzorgen hebben, zich uit het werk terug te trekken en keren naderhand, als de situatie het toe laat. in het werk terug, maar zijn dat laatkomers en staan onderaan in anciënniteit. Dit geldt voor 42 t.h. van de 29,5 miljoen werken de Amerikaanse vrouwen. Voorts zijn er geldelijke verschillen. In 1968 verdiende een afgestu deerde vrouw gemiddeld 6694 dol lar per jaar, een afgestudeerde man gemiddeld 1 1.795 dollar per jaar, dit grote verschil vindt geen goede verklaring Ook bleek, dat de gemiddelde aanvangssalarissen bij de grote bedrijven voor man nen hoger zijn dan voor vrouwen, wat ook tot kritiek aanleiding geeft. De Amerikaanse vrouwen schrijven in hun vertogen dat in het bedrijfsleven, in de regering en in de hogere beroepen de vrou wen het laatst worden aangeno men, het slechtst betaald, overge slagen bij promoties en vastge houden in lagere sofbaantjes. We leven in een mannenmaatschappij, die de vrouwen economisch discri mineert» roepen ze. WIJ MOETEN LUISTEREN Ontegenzeggelijk moeten we luisteren, des te meer als we ons realiseren, dat onze maatschappij werkelijk wel een «mannenmaat schappij» is, die dus dubbel voor zichtig moet zijn, dat de vrouwen daarvan niet door veronachtzaming van hun positie de dupe worden. Het zwakke geslacht moge wel iswaar niet zo zwak zijn als deze gemeenplaats zegt en doorgaans is de vrouw wel ter tale, maar er zijn ook misstanden en discrimina ties, die weggeruimd kunnen en moeten worden. De vrouwen hebben gelijk als ze wat harder praten zelf «dol» worden, indien de mannenwereld slecht luistert. Het principe van gelijke beloning voor gelijkwaar dige arbeid werd reeds in het be gin van de zestiger jaren door de zes landen van de E.E.G. aan vaard en daarop kan men zich dus steeds beroepen.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3