weekkalender Twee werelden HANDELSPOCKET Bouwhuip Heer Or a. J. cronïn Noteer in ïsw agenda SO P.V.B.A. Lid van de Handelskamer Aalst DENDERSTRAAT 18 AALST - Tel. 053 - 227.57 betekent veilig bouwen zonder zorgen - betekent goed en goed koop bouwen. Onze faani honderden referenties en honderden gelukkige gezinnen LEVENSWIJSHEID Alle mensen zijn afgodendie naars sommigen van de eer, an deren van het belang en de meer derheid van hun genoegens. Om hen goed te leren kennen moet men daarom weten welke afgod zij aanbidden. (Amelot la Houssaye) WcNS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 22 nov.: Albaan, Cecilia, Cecile, Cilia, Cieltje, Filemon Maandag 23 nov.: Clemens, Fëficitas, Gobert, Kolumbanus, Lukretia, Lucrèce Dinsdag 24 nov.: Firmina, Flora, Flore, Johannes Woensdag 25 nov.: Cathari- na, Egbert, Erasmus, Joconda Donderdag 26 nov.: Delfina, Jan-Berchmans, Koenraad Vrijdag 27 nov.: Acharius, Astrid, Oda, Trudo, Salomea, Virgilius Zaterdag 28 nov Catherine Katelijne, Katrien, Kaatje, Katia, Karina. Trijn HEIL'G EVANGELIE VAN ZONDAG Lath. 24., 15 35 «Verwoesting van Jeruzalem» ZON OP 22 nov. 8u09 31 dec 8u45 MAANSTANDEN ONDER 16u49 16u46 Nieuwe maan op 28 november te 22u14 STERRENHEMEL Nu de nachten reeds lang du ren en het ook 's morgens tame lijk lang donker blijft, bent U vol op in de gelegenheid om zonder extra inspanning eens een blik te werpen op de sterrenhemel 's morgens en in een oogwenk vast te stellen hoe het uitzicht ervan radikaal verschilt van dat van 's avonds. BIJZONDERE DAGEN Zondag 22 nov.. Christus koning H. Cecilia patrones van de muzikanten, speeltuigmakers, orgelisten en zangers. Woensdag 25 nov.: H. Cat- herina, patrones van de dienst meiden, drukkers, haarkappers, loodgieters, metaalarbeiders, mo lenaars, juffrouwen, naaisters, mo lenaars, boog- en pijlenmakers, re denaars, schoenmakers, scharen slijpers, studentinnen en wevers Donderdag 26 nov.: H. Jan Berchmans, patroonheilige van de Vlaamse jeugd AGENDA Zondag 22 nov.: Chaudfon- taine ook op vrijdag 20 nov.: 21e Ronde van Belgie voor auto's Woensdag 25 nov.: Trazeg- nies concert van klassieke muziek. Harprecital door Mireille Flour IN DE NATUUR 22 nov.: De laagste gemid delde dagtemperatuur in novem ber. De vledermuis begint haar winterslaap. 24 nov.: Van 24 tot 30 no vember meestal een sterke wind en de periode van de meeste regendagen. VOLKSE WEERKUNDE 21 november Sint Maria klaar en hel Maakt de winter streng en fel. - 25 november Sint Catherina gaat niet uit zonder haar witte mantel. KAPELLESTRAAT 11, 9300 AALST - Tel. 053/228.41 Plotseling, temidden van deze gespannen verwachting, rinkelde de mijntelefoon niet het gewo ne toestel, op het bureau van de directeur, maar dat aan de muur dat tot het bedrijfsnet behoorde en alleen communiceerde met de ondergrondse gangen. Ogenblikke lijk heerste er een dodelijke stilte, vervolgens was Jenkins in drie grote stappen bij de telefoon. Hij draaide krachtig het handeltje om en nam de hoorn op. «Hallo, hallo!» Toen verbleekte hij, draaide zich half naar de an der «Mijn God... 't Is Roberts» Eerst begreep ik het niet. Toen besefte ik, terwijl mijn hart ineen kromp, dat een stem, de stem van een man die nog niet dood was, omhoogkwam uit het donkere graf van de overstroomde mijn en met hoop en wanhoop door over stroomde telefoondraden, vluchtte naar ons aan de oppervlakte, twee mijlen ver. «Hallo, hallo.» Jenkins luisterde nu, hij luisterde drie minuten lang met gespannen aandacht; vervol gens begon hij snel, met een dui delijke stem te spreken. «Luister naar me, Roberts, kerel. Je moet naar de oude Penygroes- schacht zien te gaan. Je kunt niet deze kant uitkomen - beide schachten zijn vol water gelopen, en 't kan dagen duren voor we ze leeg kun nen krijgen. Je moet door de oude gangen gaan. Ga recht tegen de helling op. Breek door de houten dam heen bovenaan, aan de oost zijde. Dan komt je in de bovenste verbinding van de oude mijnen. Wees niet bang voor water, dat is allemaal in de onderste verbin dingen. Ga langs de galerij, 't is allemaal hoofdgalerij, neem niet de sleuven en ook niet de helling rechts, blijf steeds pal oostelijk aanhouden tot je op de oude Pe- nygroes-schacht stuit.» Er kwam een onduidelijk, loeiend geluid uit de telefoon, dat in de kamer hoorbaar was, en Jenkins' stem verhief zich tot een opge wonden geschreeuw. «Hoor je me? De reddingsbriga de komt je daar tegemoet. Hoor je me?» Maar zijn woorden gin gen verloren, daar een watervloed de dra'den losrukte en het toestel levensloos in zijn hand achterbleef. Hij liet het vallen het zwaaide bengelend heer en weer, terwijl hij daar met gebogen hoofd onbe weeglijk bleef staan. Tenslotte veegde hij zijn voorhoofd af en onthulde ons wat Roberts hem hac! verteld. De eerste ondergrondse ploeg was op de gewone wijze aan het werk geweest, borend en schie tend om de steenkool los te ma ken. Maar Roberts, de bedrijfslei der ontdekte na de laatste rwee schoten, dat er een dun straaltje water uit het midden van het pij lerfront kwam. Er scheen geen druk achter te zitten, maar het had een lelijke mijngas-lucht, hij wist dat het niet uit de wateraders kwam en hij vond 't er onaange naam uitziend. Onmiddellijk begonnen de man nen te proberen het water af te voeren door de stapelmuren aan de lage kant van de uittrekkende steengang. Intussen voelde Ro berts het zijn plicht de tweede ploeg van drie-en-twintig man, die verder onder de grond werkte, tweehonderd yards de zijgang in te waarschuwen. Hij ging op weg en had al bijna de andere laag bereikt toen hij een verschrikke lijke slag hoorde. Hij wist dat het een instorting was. Hij had moei lijkheden verwacht, maar niet zo plotseling en zo vreselijk als deze Intuitief keerde hij terug, maar na tien yards te hebben gelopen, zag hij het water de remhelling afstro men, huizenhoog, met een hevig aanzwellend geluid. Het gas, te ruggedrongen door het voortsnel lende water, doofde zijn lamp, maar terwijl hij daar stond, ver steend, tien seconden lang in die duisternis vol geluid, wist hij dat de mannen van zijn eerste ploeg nu allen verdronken, of al verdron ken waren, in die vreselijke vloed. Het water had een verwoede snel heid en dezelfde kracht als vloed golven van de zee. Het ijlde af en aan, bereikte de mijnschacht, spat te en viel neer als een waterval, slingerde de mannen van de eer ste ploeg in een afbraak onderin de mijn en deed daar de pony's in hun stallen verdrinken. Zo snel als men denken kon was het water in de twee hoofdschachten gestegen, had de mijn absoluut van de lucht afgesloten en belemmerde alle toe gang tot de gangen van de bui tenwereld af. Het plotselinge van de ramp was ongelofelijk en dodelijk, maar Roberts en zijn kameraden van de tweede ploeg waren nog in leven. Zij bevonden zich bovenaan de helling en de vloed ging van hen vandaan. Ze waren met twee-en- twintig man en een jongen van veertien, ze stonden bij elkaar zon der te spreken - ze wisten te veel dan dat ze iets konden zeggen. Maar Roberts had zich weer her steld - lang vertrouwd met de mijn herinnerde hij zich een luchtkanaal waardoor hij misschien de troep naar een hogere mijngang kon brengen. Hij ging op weg, vond het luchtkanaal, begon erlangs naar boven te kruipen op zijn buik gevolgd door de anderen. Maar voor dat hij dertig yards had afge legd voelde hij zich misselijk en slaperig worden en haastig beval hij de mannen terug te gaan. Het luchtkanaal was vol mijngas, ko lendamp die door het water werd meegevoerd uit de oude afge bouwde mijnen en Roberts wist toen dat iedere uitweg geblok keerd was. Opgesloten in het ho ge, doodlopende eind van de zij gang, terwijl het water en het mijngas om hen heen gestadig stegen, hadden zij misschien nog een half uur te leven. Toen in deze alleruiterste nood, had Roberts zich de telefoon herinnerd. Toen Jenkins was uitgesproken en zijn verslag beknopt en technisch, was veel korter dan de uitleg die ik hier gegeven heb zei een minuut lang niemand iets. Toen riep mijnheer Deakin, de mijninspecteur op effen toon uit «Als ze in de oude mijnen kun nen komen is er nog een kans». Jenkins knikte en wendde zich tot de adjunct-directeur. «Neem tien man en ga naar de oude Penygroes-schacht. Onder zoek die zo snel en zo volledig als je kunt. Zie hoe de toestand van de schacht is. Kom dan gauw naar mij terug». Intussen waren er drie vracht auto's het emplacement opgere den die de pompinstallatie bij zich hadden, en de directeur ver liet het kantoor om met de mon tage ervan te beginnen. Het zou drie uur kosten om deze zware taak te volbrengen, en ik voelde dat Jenkins er weinig vertrouwen in had. Al zijn hoop was geconcentreerd op de oude mijnen, die de diepe aardlagen van de omgeving in alle richtingen doorkruisten. Als ze maar door boord konden worden, zouden we de ingesloten mannen kunnen be reiken. Alleen in het kantoor belde ik nu George Conway in Tredegar op vertelde hem de feiten van de ramp en vroeg hem of ik op mijn post zou blijven bij de mijn. De secretaris ondersteunde mijn ver langen om te blijven hij stond er zelfs op dat ik mij van dat ogenblik of tot Jenkins' beschik king zou houden dokter Davies zou mijn praktijk overnemen tot nader order. Toen ik mij bij de groep buiten voegde, kwam de adjunct-direc teur terug van de oude Penygroes- schacht. Er was puin en mijngas in de schacht, vertelde hij Jenkins een man die neergelaten was aan een kabeltouw, was er tamelijk ziek uit gekomen, maar hij geloof de dat de schacht in vier-en-twin tig uur van gas en puin vrij te ma ken zou zijn. Onmiddellijk werden de nodige gereedschappen verzameld; eer groep uitgelezen mannen, aange voerd door de directeur en zijr adjunt, ging over het moeilijke terrein naar de oude schacht. Voi gens de instructies die ik gekre gen had, ging ik met hen mee. Het was kouder geworden en e^ begonnen enkele dunne sneeuw vlokken te vallen, zachtjes neer dwarrelend uit de lucht, die niet te zien was. De ongebruikte schacht lag in een ellendig stuk woeste grond, bekend als de «Meent», een en al hobbels en kuilen van he:: net werk van tunnels doorondei, nu bedekt met sneeuw en gesi :emd door een bitterkoude wind. Geen wonder dat zij het «moeilijke grond» noemden. Hier begonnen zij een schachtbok, een ophaal machine en een ventilator te mon teren. Ondanks het vuur dat aangesto ken was op het mijnemplacement vlak bij, had iedereen dat terrein verlaten en men had zich verza meld op de «Meent». Zij stonden op een behoorlijke afstand van de monteurs die de hijsblokken over eind zetten, en die snel en hard werkten. Binnen drie uur hadden zij de schachtbok, de ophaalmachine en de ventilator gemonteerd; daarna begonnen zij de schacht vrij te maken van mijngas. Toen het gas er tenslotte uit verwijderd was, ging een frisse pleeg, die reeds klaar stond, naar binnen en begon het puin te verwijderen dat de weg versperde. Deze mannen werk ten vlug, zo vlug dat zij het puin van de hoofdgarig opruimden met een snelheid van zes voet per uur. Er was meer rommel dan ze gedacht hadden. Maar de ploegen werkten zich in het zweet, ze beukten op de belemmeringen los er was in hun aanval iets razends en losbandigs. Zij vorderden met bovenmenselijke snelheid, als öe ene ploeg naar binnen glipte, wan kelden de andere eruit. «Deze gang gaat pal west waarts» zei Jenkins tot de inspec teur. «Hierdoor moeten wij vrij dicht bij het doel komen». «Ja» antwooordde de ander en we moeten nu wel bijna :-an 't eind van die vervloekte puinrom- mel zijn». De hele dag ging dit werk door en te middernacht hadden de ploegen honderdveertig voet van de oude hoofdging schoongemaakt Twee uur later braken zij door naar een vrij gang, een open ge deelte van de oude. afgebouwde mijn. Er klonk een luide juichkreet een kreet die door de schacht om hoogging en trilde in de oren van hen die nog aan de oppervlakte wachtten. Maar er klonk geen tweede juichkreet. Onmiddellijk daarna werd, bij toortslicht, gezien dat de hoofdgang overging in een stroomgoot die vo! water stond en onbegaanbaar was. Vuil, bedekt met kolenstof, zon der boord en das, staarde de in specteur Jenkins aan. «O, mijn God» zei hij wanhopig «hadden we dit maar eerder ge weten». Jenkins bleef standvastig. «We moeten moeilijkheden ver wachten. We moeten de boel op blazen om een nieuwe gang te maken boven de stroomgoot». Er was iets zo strengs en on buigzaams in de woorden van de directeur, dat zelfs de inspecteur onder de indruk kwam. vervolgt nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 5