nuttige wenken wat eten we deze week... voor de fijnproevers vluchtige aantekeningen speelgoed mei een scherp kantje ploegstoffen keuken geheimen vamofjex vrouwen kroniek ZONDAG Toostjes met Kaasboter Erwtensoep Kalfskoteletten Gebakken Witloof Gekookte Aard appelen Koffiecrème MAANDAG Blinde Vinken Groene Kool Gekook te Aardappelen Yoghurt met Banaan DINSDAG Kabeljauwstaart in de Oven Aardappel puree Fruit WOENSDAG Biefstuk Worteltjes Gekookte Aardappelen Zweedse Appelschotel DONDERDAG Varkenskoteletten Spruitjes Ge kookte Aardappelen Gevulde Sinaasappelen VRIJDAG Mosselen Frites Safraanrijst ZATERDAG Aardappelpuree met Frankfurterworstjes Pannekoeken. GEBAKKEN WITLOOF Benodigd 750 gr witloof, 60 gr boter, iets zout en peper Bereiding Was de witloof struikjes snel in koud water en verwijder de nodige buitenste blaadjes. Hol de stronkjes diep uit en leg ze in een doek. In een koe- kepan de boter (gebruik voor dit gerecht, als het enigszins kan, echte boter) bruin laten worden en de witloofstronkjes hierin goud geel bakken. Er een weinig zout op strooien en de groente bedek ken met een boterpapiertje. Nu het deksel op de koekepan leggen en het witloof zachtjes gaarstoven Dit duurt ongeveer 20 minuten. Indussentijd de stronkjes wel af en toe omkeren. De bruin glim mende witloofstronkjes tenslotte met een beetje (versgemalen) pe per bestrooien. ZWEEDSE APPELSCHOTEL Benodigd 750 gr moesap pelen, 6 beschuiten, 80 gr boter, 100 gr suiker, 0,10 liter slagroom en wat poedersuiker. Bereiding Kook de geschil de appelen tot moes en zeef het. Vermeng het moes met het groot ste gedeelte van de suiker en doe dit in een vuurvast schoteltje. Be dek de appelmoes met de fijnge wreven beschuiten. Giet er de ge smolten boter overheen en be strooi met de rest van de suiker. Het schoteltje gedurende 30 mi nuten in een warme oven plaatsen tot er een bruin korstje op geko men is. Het gerecht koud laten worden en opdienen met lichtjes gezoete stijfgeklopte slagroom. AARDAPPELPUREE MET FRANKFORTER WORSTJES* Benodigd 1 kilo aardap pelen, 1 blikje frankforter worst jes, 1e ei wat boter en 100 gr geraspte volvette kaas. Bereiding Kook de geschil de aardappelen en maak er met behulp van het vocht van de worstjes, boter en een losgeklopt ei, een smeuige puree van. Beboter een vuurvast schoteltje en leg er de helft van de puree in Hierop worden de worstjes gelegd en daarop de overige aardappel puree Bestrooien met een flinke laag ge raspte kaas, hier en daar een klontje boter leggen en in een hete oven zetten om er een mooi bruin korstje op te laten komen. OPGEPAST VOOR «HALFCONSERVEN» Uw voorraadje ingeblikte vis soorten (sardientjes, zalm, krab, enz) kunt U zonder risico maan den en zelfs jaren bewaren zon der dat de gesteriliseerde inhoud zal bederven. Er zijn echter ook de zogenaamde «halfconserven» waarvan de inhoud gepasteuriseerd is. We denken hierbij vooral aan haring, rolmops, Noorse vis, enz. die door hun inleg in zout, zuur of olie wel een flinke houdbaarheid hebben, doch die toch niet tot in lengte van dagen goed blijven. Meestal zijn deze halfconserven voorzien van een etiket «koel be waren, beperkt houdbaar» en is er een datum aan toegevoegd tot welke men de inhoud kan gebrui ken zonder de gezondheid te scha den. Neem deze datum goed in acht en sla ook de raad «koel be waren» niet in de wind. Over het algemeen varieert de houdbaarheid van halfconserven van 1 tot 4 maanden. Koop in geen geval ooit bolle of holle blikjes, want hier is de kans op een be dorven inhoud erg groot. Dit laat ste geldt trouwens voor alle con serven, ook voor de lang-houdba- ren. GEEN PAPPERIGE MASSA Onverwachte bezoekers, tele foontjes of andere zaken kunnen er de oorzaak van zijn dat er geen kruimige aardappels op de dis verschijnen, maar dat U met een papperige massa zit. U kunt hier snel een puree van improvi seren door wat melk of melkpoe der en nootmuskaat toe te voe gen. U bespaart er op- en aan merkingen mee. gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen mef de volledige pioegcollectie bij U oan huis. Krasjes op een hardplas- tic (formica) vlak, bijvoorbeeld keukentafel, bovenblad van de koelkast, enz, verdwijnen met een weinig koperpoets en veel geduld Thermosflessen worden brand schoon en ontdaan van onaange name geurtjes wanneer we ze schudden met een sopje en een handvol rijstkorrels. Natuurlijk wassen we ons vuil vaatwerk graag in een goed heet sopje. Maar glazen waarin melk geweest is en borden, vor ken, lepels, enz. die met ei of vis in aanraking zijn geweest spoelen we altijd eerst af met koud water Het is overigens aan te raden alle vaatwerk even af te spoelen (maar dit mag dan wel inet lauw water) 1970 GOED WIJNJAAR De goede combinatie van zon, re gen en wind heeft 1970 tot een goed, zo niet geweldig, jaar ge maakt voor de Franse wijn. Dit is de mening van de deskundigen nu de druivenoogst binnen is. Voor rode bourgogne zou dit jaar het jaar van de eeuw kunnen worden. De oogst voor de witte bourgogne is overvloedig en goed. En wat de bordeaux betreft zijn de wijnboeren het er over eens dat de oogst dit jaar die van 1969 verre overtreft. Naar jaarlijkse gewoonte beeft de Consumtiebond in Nederland een onderzoek ingesteld naar de veiligheid van speelgoed. Een goe de gewoonte trouwens, want daar bij werden enige gevaren onder de ogen gebracht, die behalve de veiligheid ook de gezondheid van kinderen bedreigen. Ook voor ons land zijn de be vindingen van de Comsumtiebond in Nederland waardevol; en we be treuren het eigenlijk dat ons niets werd meegedeeld door de Bel gische Comsumtiebond. Niet zonder gevaar zijn de speelgoedbeesten en poppen, waarvan de ledematen met scher pe ijzerdraadpinnen aan de romp werden vastgezet en rammelaars waaruit de kogeltjes kunnen losra ken. De ogen van speelgoedbees ten en poppen leveren ook gevaar Een kind kan ze gemakkelijk los peuteren en daarna opeten. Bezorgd zijn de consumenten over het pistool dat pluimpjes lost. Daaraan zitten verraderlijke scherpe punten. Het klappertjes pistool heeft weliswaar minder ge vaarlijke projectielen, maar als de hendel wordt overgehaald schiet de houder waar het rolletje in moet met een klap naar ach teren, waardoor de vingers be kneld kunnen raken. Er kwam verder nog een tel- raam op de onderzoektafel, waar bij de draden niet door het hout alvorens het af te wassen, het wa ter met afwasmiddel blijft dan veel langer schoon. Wanneer een toilet is aan gesloten op een zogenaamde sep- tictank, gebruik dan voor het rei nigen geen synthetische schoon maakmiddelen. U kunt eventueel wel huidhoudzeep of zachte zeep gebruiken. Voor het reinigen van zo'n toilet bestaat een speciaal toiletreinigingsmiddel, waarnaar u bij uw drogist kunt vragen. Bleek water is eveneens uit den boze. Een septictank is uitsluitend be doelt om menselijke organische af valstoffen te verwerken. Daarom mogen gootsteen en wasbakken niet op deze tank aangesloten zijn, maar hebben zij een aparte bezinkpunt. Vorig jaar was het een goed jaar waar het de kwaliteit betreft, maar de oogst was gering. De druiven, die nu geplukt zijn, heb ben een groter suikergehalte en daardoor een grote alcoholgehalte. Men verwacht dat de kwaliteit van de rode bordeaux dit jaar die van de goede jaren 1959 en 1961 zal overtreffen. Voor de beaujolais was de oogst groot en goed. De grootte van de oogst betekent voor de consument dat de prijs, na de re latief dure beaujolais van 1969 enigszins zal dalen. heen waren getrokken, maar er slechts even «ingelaten» waren En een losgetrokken draad heeft scherpe uiteinden. Bij het spel ti- tac-toc, hamertje tik. schuilt de adder in de hamer, v/aarvan de kop loszit en dus ook snel los kan schieten. Tenslotte liepen de onderzoekers nog tegen een for nuisje met een smeltbare wasem- kop op. Vijf minuten branden van het fornuis betekent vlam in de kap! Andere alarmerende geruchten omtrent speelgoed fornuisjes zijn deze waarbij op suikerklontjes gelijkende spiritusblokjes werden geleverd, die kinderen prompt op aten. Vele merken rolschaatsen ko men volgens de Consumentenbond van Nederland niet in aanmerking voor aanschaf omdat zij niet goed op maat kunnen worden gesteld en niet stevig aan de schoen zijn be vestigd. Verder dringt de Bond er op aan vooral loodvrije kleurenpotlo- den te eisen. In sommige rode, groene en gele bouwelementen ko men zeer kleine hoeveelheden cad- nium voor. De stof, over welke giftige werking nog geen exacte gegevens bekend zijn, dient vol gens de Comsumptiebond in speel goed niet voor te komen. Wij hopen nu maar, dat Sinter klaas zo verstandig zal zijn bij het geven van speelgoed een beet je op te letten Optiek DE VIJLDER SPECIALIST OPTIEKER - KONTAKTLENZEN SPECIALIST PONTSTRAAT, 14, AALST TEL. 224.09

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11