ZEG UW ZEG 'I Stedelijke Jeugdraad Aalst, onbekend is onbemind? I mht; - 1^ m In vrije gesprekkers over JEUGD en STAO,;j J Öp zaterdag 19 en zondag 20 december H§ in de stadsSokalen van de Jeugdbibliotheek;^ V 4 Het bestaande jeugdwerk en beleid te Aalst voldoet slechts in beperkte mate aan de behoeften van de jeugd en jongeren. Deze stelling vormt zowat het uitgangspunt voor een reeks akti viteiten waarvan het uiteindelijke doel is grotere zelfwerkzaamheid en inspraak vanwege de bevolking bij de opbouw van een aangepast jeugdbeleid voor de vrije tijd. Laat ons enkele algemene be denkingen maken die hogerge- noemde stelling illustreren. 1. Algemeen wordt aangeno men dat de optimale ontplooiing van de jeugd slechts kan gereali seerd worden in het kader van een begeleiding die steunt op wer kelijke kennis van de feitelijke si tuatie. Meer bepaald wil dit zeggen dat men bijna voortdurend studie en onderzoekswerk dient te ver richten aangaande de jeugdigen en hun leef milieu. bestaande vormen van jeugd werk en -beleid de behoeften en de te ver wachten behoeften. Deze verworven kennis mag echter geen dode materie blijven, maar dient langs de (te scheppen) informatiekanalen de betrokkenen en geïnteresseerden te. bereiken. 2. Naast het jeugdbeleid voor de vrije tijd (jeugdbeleid in enge re betekenis) bestaat er het jeugd beleid in bredere betekenis. Dit laatste omvat benevens de vrije tijdsbesteding ook andere sekto ren als daar zijn: de school, te werkstelling, gezinsbeleid, militie, jeugdbescherming. Is het niet noodzakelijk dat uit het oogpunt van een algemeen welzijnbeleid voor de jeugd, een ruim overleg en intense samen werking tot stand komt tussen de ze sektoren? 3. Niettegenstaande de lofwaar dige inzet van verschillende jeugd leiders is de stedelijke jeugdraad er tot op heden nog niet in ge slaagd zijn eerste doelstelling nl. het overleg- en adviesorgaan voor het stedelijk jeugdbeleid te zijn, in de praktijk tenvolle waar te ma ken. In dit verband mogen we ech ter niet vergeten dat de demokra- tische opbouw van een stedelijk jeugdbeleid langs de jeugdraad slechts mogelijk is indien er een gelijkwaardige demokratizerings- beweging plaats grijpt binnen de jeugdorganisaties, -diensten en -klubs. Vele jeugdleiders wensen op dit ogenblik een kontaktname tussen de verantwoordelijken van de ver schillende strekkingen en vormen van het jeugdwerk. Langs een vrij moedig overleg wil men ervaren wat gemeenschappelijk is en wat scheidt en daaruit wil men de be sluiten trekken. 4. Tenslotte stelt zich de vraag hoe het toekomstig samenspel van de overheid en het partikulier ini tiatief er zal uitzien. Inhakend op deze in algemene termen geschetste problematiek werd in september 1970 een plu ralistisch komitee opgericht dat zich tot doel stelde in de praktijk een aantal inspraakmogelijkheden voor de bevolking (betrokkenen en geïnteresseerden) te scheppen: het komitee voor jeugdbeleid Aalst. Dit komitee wil, in samen werking met alle betrokkenen, een algemeen gesprek op gang bren gen over het toekomstig Aalsterse jeugdbeleid. Konkreet betekende dit dat een uitgebreid onderzoek werd gedaan teneinde een inventaris samen te stellen van het bestaande Aalster- se jeugdwerk en beleid. Tevens werd een beperkter on derzoek verricht over «Waar woont de jeugd te Aalst». De hoofdbrok en afronding van het geheel is nochtans de organi satie van het inspraakweekeinde «Jeugd en Stad» dat plaatsvindt op zaterdag 19 en zondag 20 de cember in de stadslokalen van de Kattestraat (jeugdbibliotheek, en poppentheater) Van deze gesprekken wordt ver wacht dat ze met betrekking tot het toekomstig Aalsters jeugdbe leid, richtingen zullen aanduiden volgens dewelke daarna kan ver der gewerkt worden. Deze diskus- sies zullen zowel betrekking heb ben op het inhoudelijke van het jeugdbeleid als de wijze waarop dit jeugdbeleid dient opgebouwd en gevoerd. De verslagen van de gesprekken van zaterdag 19 en zondag 20 de cember zullen gepubliceerd en verspreid worden onder de vorm van drie nota's jeugdbeleid voor de jeugdigen van 6-13 jaar. jeugdbeleid voor de jeugd van 14-17 jaar jeugdbeleid voor de jongeren van 18, 24, 25 jaar Bij deze nota's zal een supple mentaire dokumentatie gevoegd worden de voornaamste besluiten van de onderzoeken: inventaris van het Aalsters jeugdbeleid waar woont de jeugd te Aalst wat wenst de jeugd te Aalst (enquete van jeugdbeschermings- komitee en V.S.J.) Het is de bedoeling dat deze nota's als diskussiestof gebruikt worden voor een nog ruimer ge sprek: naar de wijken toe, de verenigingen, de parochies enz... Uiteindelijk zal dit alles dan moeten samengebracht worden tot één geheel dat dan dienstig kan zijn als adviesnota voor het Aal sterse jeugdbeleid. GUIDO MOENS Inderdaad, deze spreuk zou wel eens kunnen toepasselijk zijn op de S.J.R. Dit is op verscheidene manieren af te leiden, aktiviteiten van de stadsjeugdraad kennen wei nig sukses, (hoewel bepaalde ak tiviteiten meer dan de moeite loonden er aandacht aan te schen ken), politieke figuren spreken voortdurend over het oprichten van een jeugdraad, jonge mensen trekken hun ogen open als er over een S.J.R. gesproken wordt. Om aan die toestand van onbe kendheid een definitief einde te maken hebben de bureauleden van de S.J.R. besloten eens enkele ar tikels te publiceren die een alge meen beeld geven van de S.J.R. in zijn geheel: aktiviteiten, manier van werking, statuten, enz... Volgens onze statuten (goedge keurd met eenparigheid van stem men op woensdag 15 april 1964, in de raadszaal van het stadhuis) wil de S.J.R. ««uit hoofde van zijn samenstelling, een ontmoetings- en gesprekscentrum zijn dat de geest van onderlinge waardering en ver draagzaamheid tussen de onder scheiden jeugdorganisaties kan bevorderen». Tevens «heeft de S.J.R. als opdracht advies uit te brengen aan het stadsbestuur. Hij vestigt de aandacht van het stads bestuur op hun aktiviteiten en ini tiatieven en tracht hiervoor alle mogelijke materiële en morele steun te bekomen». Elke jeugdorganisatie kan deel uit maken van de S.J.R. Daarvoor moet ze enkel een aanvraag rich ten naar het Sekretariaat van de Stedelijke Jeugdraad, Kattestraat 33 9300 Aalst, en de enigste voor waarden zijn dat de jeugdorgani satie «de nodige morele waarbor gen biedt en een zekere werking en aktiviteit aan de dag legt». Hoe werkt die Jeugdraad? Twee grote afdelingen zijn te onder scheiden de algemene vergadering en het bureau. De algemene vergadering be staat uit één lid en één vervan gend lid per aangesloten jeugdor ganisatie en is de enige instantie van de S.J.R. die geldige beslis singen kan nemen. Dit kan op voorwaarde dat minstens de helft van de aangesloten organisaties vertegenwoordigd zijn, en 2/3e van de stemgerechtigden voor het voorstel of ontwerp zijn. Indien de helft van de aangesloten jeugdor ganisaties niet door minstens één lid vertegenwoordigd zijn kan er dus niet onmiddellijk geldig ge stemd worden. In zulke gevallen wordt het te stemmen onderwerp verschoven naar de eerstvolgende algemene vergadering en die ver gadering kan dan, ongeacht het aantal aanwezigen, over de punten die de tweede maal op de dag orde staan, een geldige beslissing nemen. De algemene vergadering be staat op dit ogenblik in het totaal uit de stemgerechtigde én de bij komende leden van 32 verschillen de jeugdorganisaties. Plannen zijn reeds in voorbereiding en zullen door een ander lid van het bureau nader toegelicht worden, om ook niet georganiseerde jonge mensen die belangstellen in de S.J.R. even eens in te schakelen in de alge mene vergadering. De algemene vergadering wordt voorgezeten door een voorzitter, dit is een van de bureauleden, aangeduid door het bureau en volgens een bepaal de beurtrol. Hiermee zitten we ook bij het tweede doel van de S.J.R. het «bu reau». Dit bestaat uit zes, uit de leden van de algemene vergade ring gekozen, leden die elk res- pektievelijk de vertegenwoordiger zijn van de verschillende strekkin gen. Momenteel bestaat het bu reau uit volgende personen: voor de katholieke jeugdorgani saties Fred Ruyssinck, Van der Nootstraat 23 Voor de PVV-jeugdorganisaties: Gilbert Walleze, Oude Gentbaan 90 Voor de kommunistische jeugd organisaties: Guy De Smet, P. Corneliskaai 6 Voor het Vlaams nationaal jeugdverbond Guido Stevens, Boudewijnlaan 14 Voor de onafhankelijke jeugd organisaties Jos Lelièvre, Boude wijnlaan 23, De taak van deze mensen be staat erin de agenda van de al gemene vergadering op te stellen, deze bijeen te roepen, voor te be reiden en te leiden, de verslagen van de algemene vergadering op te stellen en door te sturen, de beslissingen van de raad uit te voeren, de adviezen of disiderata van de jeugdraad ter kennis te stellen van wie het behoort. Tenslotte beschikt de S.J.R. nog over een sekretaris dhr Gil bert De Lombaert die zich zowel op de algemene vergadering als op de vergaderingen van het bu reau bezig houdt met de admini stratieve taken. Zo staat de S.J.R. organisatorisch. Een volgende vraag kan nu waar schijnlijk wel opkomen: «Wat heeft heel die organisatie tot op nu reeds uitgespookt en wat zijn de toekomstplannen?» Ondanks het feit dat de S.J.R. misschien niet zo'n groot sukses en bekendheid geniet is de lijst van de aktiviteiten toch vrij aan zienlijk. 20 oktober 1965 bespreking «Jeugdbeweging en Sport» door dhr. Tony Van Den Driessche, lie. L.O. en jeugdleider. 18 maart 1966 bezoek aan het jeugdklubhuis «Sint Joris» 26 april 1968 motie jeugdbe leid. 21 maart 1970 Boomplantak- tie Verder zijn er de jaarlijkse 11. 11.11. akties, die van 1966 af, steeds een door de S.J.R. volledig wordt georganiseerd. Wij verleen den onze medewerking aan de en quête van het jeugdbeschermings- komitee, aan de week van de jeugd, die in Aalst ondanks de ver spreide inspannigen van meerdere jeugdbewegingen nog niet van de grond kwam. We richtten een klein- kunstavond in met Peter Blanker, Jan De Wilde en Hugo Raspoet, een lustrumviering (verleden jaar) met poppenspel voor de kleintjes, kabaret Jean Monet en dansavond voor de ouderen werd een flop. Voor de gemeenteverkiezingen dit jaar was een paneelgesprek met de verschillende partijverte genwoordigingen en de film over gemeentebeleid door de S.J.R. ge organiseerd. Deze lijst kan nog verder gezet worden met dingen als onze aktie i.v.m. «Ruimte voor de Jeugd» enz... maar het voor naamste is reeds gezegd. Tot slot wil ik wel opmerken dat onze stad ogenschijnlijk grotere bekendheid en meer ontzag geniet buiten de stad dan in onze eigen kringen, (maar ja, wie is er «sand in eigen land»?) Daarvan getui gen een aantal vragen en voorstel len tot kennismaking met onze S.J.R. van verschillende steden en organisaties o.a. Diest, Evere, In ternationaal Jeugdcentrum «Over- voorde», Den Haag (Nederland), Antwerpen, Raad van Europese Gemeenten - Brussel, Dampremy (Henegouwen), Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten - Brussel, Jemeppe sur Meuse, Comité der Gemeentelijke Jeugd raden van het Nationaal Socialis tische Jeugdverbond e.a. Misschien wil de jeugd van Aalst met deze inlichtingen wel in zien dat er in feite toch iets be staat van, voor en door hen. Met de hulp van de jonge mensen van Aalst, kan er nog veel gedaan wor den, temeer daar de mogelijkhe den voorhanden zijn. GUIDO STEVENS

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 4