tioer Or A. J. Cronin u n 0 t Cf al 2 rij Oauteró Twee werelden RE5S NAAR HET Oi'abEkEtóDE zaterdag 2ö dec. te 22u20 14e afl. Een droom van een meisje Fotomodel Suo Tarleton heeft de vreemde g o in hoar dromen komende tragi he r.: urtenissen te kunnen voor n. C g Richards is een nietsnut 3 r c'J in ziet en hij huwt het reisje. Wanneer het meisje bv. C oo;v.t van een bankier die in n kluis stikt, spoort hij de bet; ken man op, vertelt plaats en t van de ko mende tragische gebeurtenis die aldus kan vermeden worden en strijkt een forse beloning op. Sue vindt die geldklopperij weerzin wekkend maar Greg gaat ermee door totdat hij er zelf het slacht offer van wordt SALTO MORTALE zondag 27 dec. to 20u40 8e afl. Istanboel Micha en Henrike hebben in het grootste geheim een schietnurn mer voorbereid. Hentike maakt een bewogen nacht mee in Istanboel, voor haar optreden: ze is op van de zenuwen en er breekt een ge weldig onweer los dat de circus tenten duchtig dooreenschudt. Het nummer van Micha en Henrike maakt sensatie en de Doria's zijn opnieuw verenigd PARIS BLUES maandag 28 december te 20u25 Een muzikale film, een film voor de liefhebbers van jazz, en het verhaaltje, dat de muziektonen bij elkaar moet houden, is dan ook van minder belang. Twee muzikan ten een blanke en een zwarte leven in Parijs en de blanke heeft een concerto gecomponeerd. Hij hoop dat het ooit door een groot jazzorkest zal worden uit gevoerd. Uiteindelijk komt dat in orde en niemand minder dan Louis Armstrong zal het werk uitvoeren. De twee vrienden worden tussen door verliefd, wat enige amoureu ze scenes oplevert. DE MIST dinsdag 29 december te 20u25 «De mist» is een eigenaardig stuk dat in eigen land zeer loven de beoordelingen heeft gehad. De auteur behoort tot de vooraan staanden van de Joegoslavische letterkunde en is ook bekend door romans en gedichten In dit spel gebeurt maar heel weinig. Een jongeman Andreas, besluit zonder aanwijsbare redenen zijn geboorte dorp te gaan opzoeken. Hij heeft het sinds zijn schooltijd niet meer teruggezien. Niemand herkent hem ook zijn gewezen onderwijzeres niet, hoewel die hem twintig jaar geleden voorspelde dat hij naar het dorp zou terugkeren. De on- de 'iizc.es ontvangt de jongeman onbevangen, hoewel ze aanvanke lijk niet weet wie hij is. De situatie verandert evenwel wanneer de echtgenoot thuiskomt. Dan ontstaat een sfeer van ach terdocht. zoals die kan bestaan tussen mensen die iets voor el kaar te verbergen hebben... Operette WALSDROOM donderdag 31 december te 20u45 Deze operette van Oscar Strauss speelt zich af in het denk beeldige groothertogdom Snobie. De erfgroothertogin heeft een «alliance de raison» afgesloten met een Frans officier, Fonségur, teneinde een schandaal te vermij den. Fonségur zint op de eerste de beste gelegenheid om een echt scheiding uit te lokken. Hij wendt een ziekelijke aandoening voor en beroept zich daarop om te kun nen afzien van betrekkingen met zijn vrouw. De officier hoopt al dus zijn huwelijk te zien verbre ken aangezien een onvruchtbaar huwelijk volgens de wet niet in stand kan worden gehouden. In middels wordt Fonségur verliefd op Franzi, de aantrekkelijke Gret- chenachtige leidster van een Weens damesorkest. Hélène, de erfgroothertogin vraagt zich af waarom Franzi wel en zij er niet in slaagt het hart van Fonségur te veroveren. Franzi zal daarvoor een oplossing vinden en een huwe lijk van de dreigende ondergang redden. ARTHUR RUBINSTEIN OF DE LIEFDE VOOR HET LEVEN vrijdag 1 januari 1S71 te 20u25 De Franse kineast Frangois Rei- chenbach maakte dit filmportret van de bekende pianovirtuoos in 1969. Dat portret wordt samen gesteld aan de hand van levens echte dialogen en beelden in het zuiden van Spanje, waar Rubin stein een fraaie woning bezit, in Iran tijdens een nachtconcert, aan de klaagmuur in Jerusalem, in Montmartre, in gezinskring enz. Een zeer menselijk document over een beroemd musicus die ondanks een ellendige jeugd een uitzonder lijke liefde voor het leven bewaard heeft. «Zeg, weet je, lieve, die jonge Schotse dokter nogal onbe schaafd maar verbazend knap heeft ontdekt dat ik aan asthenie lijd. Ja asthenie. En de oude dokter Brown-Blodgett was maan den lang blijven volhouden dat het niets anders was aan zenu wen». Nu ik een kwaal gecreerd had, ging het er om het geneesmiddel te verschaffen. Destijds begon het systeem van behandeling met in- tramusculaire injecties in zwang te komen een procédé waarbij colloide oplossingen van ijzer en mangaan, strychnine en andere to- niserende medicamenten in het bloed van de -patient worden ge bracht niet via de mond, maar door middel van onderhuidse in spuitingen. Later werd deze tech niek weer voor een groot deel af gewezen omdat ze in geen enkel opzicht beter was dan de ouder wetse methode van toediening door de mond, maar op dat ogen blik kwam ze mij volmaakt te pas Als ik dan asthenie geconsta teerd had, was het merkbaar aan grijpend voor mijn patiente, wan neer ik op sombere toon en met een houding, die ik vormde naar het voorbeeld van Dr. Dieuiafoi van Proust, wiens autocratische manier van doen aan een ziekbed zelfs de Due de Guermantes ge dwee maakte, de verklaring afleg de: «Mevrouw, ik vrees dat ik ge noodzaakt zal zijn u aan een injec- tiekuur te onderwerpen». «O, werkelijk, dokter?» was dan het hevig geïnteresseerde ant woord. «Ja mevrouw. Uw toestand eist de meest ingrijpende behande ling» «Maar u zult me toch beter ma ken, beste dokter?» klonk het dan enigszins geagiteerd. «Dat garandeer ik u, mevrouw. Maar 't is mogelijk dat er twee kuren nodig zijn». Injecties tegen asthenie waren nu evenzeer in de mode en even zeer in trek als Manuel's nieuwe voorjaarsjaponnen. Telkens op nieuw drong mijn scherpe blinken de naald in deftige zitvlakken, ontbloot op lakens van het fijnste linnen. Ik werd bedreven, ja on overtroffen in de kunst door te dringen in het slechtste eind van de beste kringen, met een behen digheid die de operatie bijna pijn loos maakte mijn vaste inlei ding was altijd «Ik verzeker u, beste mevrouw, dat zal u geen on gerief veroorzaken» en die mijn reputatie met sprongen voor uit deed gaan. Hoe vreemd het ook mag lijken de resultaten van dit ingewikkel de hokus-pokus-procédé en ik was. dat verzeker ik u, een grote schelm in die tijd, hoewel mis schien niet erger dan velen van mijn collega's waren verrassend dikwijls verbluffend. Asthenie gaf aan deze verveelde en nietsdoende vrouwen een interesse in het le ven. Mijn versterkende middelen staalden haar slappe zenuwen. Ik zette haar op dieet en drong aan op een vaste regel van gematigde lichaamsbeweging en vroeg op staan. Ik overreede zelfs twee weg gelopen vrouwen terug te keren naar haar lankmoedige mannen, met het gevolg dat zij na negen maanden andere dingen hadden om zich mee bezig te houden dan asthenie. Voor iemand die tot dusver in een middenstands-spreekkamertje geworsteld had voor kleine be dragjes van vijf shilling en zelfs van een halve kroon, was deze wending van het lot een buiten kansje. een redding kortom, een onmetelijk voordeel. Mijn be handeling zou nooit de moeite waard geacht zijn als ik er niet een daarbij passend buitensporig hoog honorarium voor in rekening gebracht had. Waar vroeger pen nies mijn beloning waren geweest, vloeiden nu de guineas naar bin nen een gouden stroom. Waarom zou ik schijnheilig zijn en doen alsof deze financiële over winning mij niet streelde? Zij bracht veel aangename dingen met zich mee. Weldra was onze schuld aan Dr Tanner volledig af gelost, het huis opnieuw in de verf gezet en behoorlijk gemeubileerd. Er kwam een net dienstmeisje om open te doen, en een aardige kin derjuffrouw om 's middags met de kinderen naar het park te gaan. Ik was eindelijk overreed klant te worden van Manuel's kleermaker, was geintroduceerd in een goede club, ontsnapte nu en dan om een middagje golf te spelen en maakte mijn visities in een nieuwe Austin-coupé. Dikwijls dacht ik na en verwon derde mij in een soort duizeling over de omstandigheden die ons dit alles gebracht hadden. Een kleine oude vrouw had bij vergis sing een dodelijke dosis van een belladonna-wrijfmiddel ingenomen en ik, door een toeval bij haar ge roepen, was zo fortuinlijk geweest haar te redden. De rest was ge volgd als kringen die zich naar bui ten uitbreiden, verder en verder, wanneer men in het stille water van een vijver een steen heeft la ten vallen. Ach ja, ik dreef op de koppen van deze golfjes. Had ik geen reden om met mezelf tevre den te zijn? Niettemin was ik mij in mijn bin nenste af en toe bewust van een vage onvoldaanheid, nu de aard van mijn praktijk veranderde. Meer en meer werd ik in beslag genomen door mijn «elite-patien- ten» hoe langer hoe minder door de gewone werkmensen, die door de zijdeur kwamen. Terwijl ik de zoetheden van de voorspoed ge noot en mij verlustigde in het be sef van een vervulde ambitie niets vervult een Schot met meer geestdrift dan de wetenschap dat hij vooruit komt kon ik niet na laten het werk dat ik nu deed, te vergelijken met het werk dat ik eens had gedaan. De climax kwam op en middag toen ik mijn spreekkamer uitstap te om een kop thee te gaan drin ken, zeer over mezelf tevreden omdat ik zojuist een nieuwe pa tient had uitgelaten een kaars rechte, militair uitziende man met een koperkleurig gezicht en een snor. «Weet je wie dat was vroeg ik zelfverdaan aan mijn vrouw. Zij schudde het hoofd. «Sir..., C.B., I.C.B.» ik noemde een naam die het publiek van des tijds voornaam in de oren klonk. «Ik krijg nu behalve de vrouwen ook de mannen. Ik werd hem aan bevolen door zijn vrouw». «Wat scheelt hem?» «Niet veel» grinnikte ik. «Lichte leveraandoening. Engels-Indisch, weet je. Hij krijgt een injectie- kuur tegen vijf guineas per keer. Denk eens in. Toen we hier begon nen, moest ik zweten als de dui vel voor een paar ellendige shil lings. En nu, vijf guineas voor drie minuten werk». Zij antwoordde niet, maar schonk mij zwijgend een kop thee in. Er was in haar gereserveerd heid iets wat mij irriteerde. «Nou wat zou dat? Vind je niet dat ik een beetje krediet verdien?» Ik streek liefkozend over de revers van mijn pak van goede snit. «Per slot van rekening ben ik nu heel wat verder dan toen ik de mijn werkersstraten opsjokte in een vui le oliejas en met spijkers beslagen mijnlaarzen». Zij keek mij recht in het ge zicht. «Ik geloof dat ik je liever had in die met spijkers beslagen laar zen. Toen je die droeg, dacht je meer aan je zieken en minder aan je guineas». Ik werd rood tot aan mijn haar wortels. Ik had zin haar de zitka mer uit te vloekten. «Allemach tig, je bent ook nooit te voldoen!» maar tot mijn eigen verbazing bleef ik zwijgen. En na een lange pauze mompelde ik: «Misschien heb je gelijk... 'k Moet die dagen nooit vergeten. Ze waren toch de moeite waard». 11 Terwijl de tijd voortging, leer de ik het klooster goed kennen Hoe kan ik de vrede van deze kleine citadel van goedheid be schrijven rustig, geordend smetteloos, met haar kleine bin nenhof, overschaduwd door twee lindebomen, en gelegen precies in het hartje van de grote, bedrijvige stad. Wanneer men de drempel ervan overschreed, trad men een wereld van mijmerende en myste rieuze rust binnen. De kapel was klein, maar van een bijzondere schoonheid, van binnen betimmerd met ongeverfd hout; boven het al taar van rose marmer verhief zich een groot eenvoudig crucifix. De kaarsen flakkerden en wierpen eer zachte glans op de koperen deu ren van het sacramentshuisje en op de witte bloemen aan weers zijden. Tegen de muren waren vaag de kruiswegstaties te zien en eveneens vaag waren de zwar te gestalten der nonnen, knielend in een stilte die de reinen van hart kan vervullen met een exta tische verrukking vol vrede en bli, heid, maar die mij, in deze perio de van mijn leven, altijd met een stekende wroeging doordrong. Ir derdaad was ik mij toen, hoewel misschien onvolledig, bewust van een gebrek aan een doel in mijn bestaan, van een leemte die doe geen enkel bedrag aan honorar3 was te vullen. Ik besefte dat er be paalde vitale problemen en inner lijke stemmen waren die ik ont week en die ik gemakshalve naar de toekomst verwees; op zulke momenten was ik vervuld met or voldaanheid over mezelf en zwoe ik hartstochtelijk me te verbeteren een besluit dat ik, eenmaal te rug in de verstrooiingen van da wereld en in de opwindende dru' - te van mijn praktijk, helaas erbar melijk verzuimde ten uitvoer te brengen. In weerwil van mijn gebrek- aar deugdzaamheid raakte ik bevriend met al de goede zusters, die hun best voor mij deden door mij de enige gift te schenken die zij mochten geven het gebed. Zij waren van alle nationaliteiter. Moeder Cecilia was natuurlijk de gene die mijn hart gevangen had. Toch hield ik ook van zuster Jo sephs, een stoere vrouw met een omvangrijke hoeveelheid kleren aan en die, omdat zij bijziende was, een bril droeg met stalen randen; zij was de novicenmeeste- res. En Maria Emmanuela, de Bel gische zuster met haar kersrode wangen, die het beheer over de keuken voerde en altijd glimlachte Ook moet ik de jonge zuster Bri- gitta niet overslaan, bleek en met holle wangen, uit Limerick in Ier land, het arme kind leed aan long- tuberculose en haar droevige maar kalme blauwe ogen onthulden mij dat zij wist spoedig te moeten sterven. Maar zo deze goede zusters mijn genegenheid al hadden ge wonnen, zuster Caterina, de Ita' - aanse non, maakte een blijvende indruk op mij. Met haar zwarte haar, haar saffraankleurige huid, haar dromerige en toch intelligen te donkere ogen, was Caterina een pure romantica, een teruggekee' de naar het verleden, die uitslui tend leefde in het vijftiendeeeuwse Italië. Haar kennis van deze perio de was encyclopaedisch en wan neer wij gelegenheid hadden sa men te praten, vertelde ze mij hoe de dynastie der Delia Scala's op kwam in Verona en die der Este si's in Ferara, hoe Ravenna Padua had bevochten en hoe Lucia Flo rence versloeg. vervolgt nadruk verboden ALLES VOOR DE VER!'RAAIING VAN UW INTERIEUR SIERVOORWERPEN IN KERAMIEK, HOUT OF STEEN ETSEN van Saverys, De Saedeleer, De Cooman, Hebbelinck, Langaskens, Hervens, Geudens, e.a. (steeds een hondertal in voorraad) Kruisbeelden en Mariabeelden van hogere kwaliteit Kunstambachtenjke sieraden Verbronzen van babyschoentjes MOLENSTRAAT 30 AALST

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 10