Roken dodelijker dan verkeer in Engeland Zijt U ook een «Kavalier der Strasse?» ^7 slechts: 14.950F FIRMA DE BISSCHOP De Olympische Spelen 1972 te Munchen De Bisschop rust uw ganse keuken uit -- 3 Ze zijn in Groot-Brittannie met 23 miljoen 23 miljoen rokers die vorig jaar in totaal 136 miljard sigaretten, 1 miljard 135 miljoen sigaren en 6.000 ton pijptabak de lucht hebben ingeblazen. Deze cijfers, gepubliceerd door de Tobacco Research Council, zijn sprekend: zij tonen o.m. dat Groot-Brittannie werkelijk het land van de rokers is. Alleman rookt er: de mannen uiteraard, maar ook adolescenten en vrouwen. Deze laatsten hebben op dit stuk enor me «vooruitgang» geboekt sinds het einde van de laatste wereld oorlog. In 1959 verbruikte de Brit se rookster gemiddeld 1.550 siga retten per jaar; in 1969 rookte zij er 2.020, wat een totaal van 78.000 ton tabak vertegenwoor digt. De jonge meisjes roken veel meer dan de ouderen, en vooral veel vroeger. Het blijkt dus dat in Engeland de gelijkberechtiging tus sen de geslachten op stuk van roken althans een feit is gewor den.. Om zich aan dit alles duidelijk rekenschap te geven, volstaat het de statistieken even na te gaan betreffende de longkanker, waar voor door het algemeen de tabak toch verantwoordelijk wordt ge steld: het laatste decennium neemt men een zeer snelle stijging waar van deze kwaal bij de vrouwen. Daardoor is tussen 1961-67 het sterftecijfer onder de vrouwen veroorzaakt door longkanker met 40 gestegen. Voordien tastte dezelfde kwaal enkel de mannen aan. Thans maakt zij haar slachtoffers zonder onderscheid van sexe! Zij is nochtans niet de enige dodelijke ziekte die toegeschreven wordt aan het gebruik van tabak. In zijn laatste rapport omtrent de gezondheidstoestand van de Brit se bevolking heeft Sir George Godber van het Ministerie van Ge zondheid en Sociale zekerheid, die uitgeroepen werd tot de «anti- roKer van het jaar» hier nogmaals de klemtoon op gelegd. In dit eer der alarmerend verslag meent Dr. Godber dat het sterftecijfer, te wij ten aan een overdadig gebruik van tabak, het totaal van 100.000 zou bereiken voor gans het Koninkrijk. De voornaamste verantwoordelijke daarvoor zijn de longkanker (31% der gevallen), maar ook de kro- nische bronchites en de hartinfark- ten. De verkeersongevallen daaren tegen maken tienmaal minder slachtoffers, en alle andere kan kers samen, nog iets minder. Het merendeel der gevallen wor den uiteraard geregistreerd onder de bejaarde personen, maar men treft ze evenzeer en in haast even grote mate aan onder de aktieve bevolking zij die de pensioen leeftijd nog niet hebben bereikt en wel dermate dat jaarlijks de waarde van 190.000 werkjaren aldus verloren gaan. Meer nog, het tabaksverbruik met bronchite als gevolg, zou naar uit de geneeskundige rapporten blijkt grotendeels verantwoordelijk zijn voor de 38.600.000 ziektever lofdagen die men jaarlijks in Groot Brittannie noteert. Onlangs kwam een buitenlands automobilist in het nieuws toen deze na belangeloze hulp te heb ben verleend aan een Duitse voer der werd bevorderd tot «Kavalier der Strasse». Een predikaat dat op dit ogenblik in de Bondsrepu bliek aan enkele duizenden weg gebruikers is toegekend. Doel van dit ere-predikaat is de hulpvaardigheid, hoffelijkheid en ridderlijkheid in het steeds druk ker en gevaarlijker wordende mo derne (West-Duitse) verkeer te bevorderen door verkeersdeelne mers die getoond hebben daad werkelijk hulp te bieden waar dat vereist was of zich anderszins hof felijk in het verkeer hebben gedra gen naar voren te halen in de pu bliciteit te brengen en te belonen. Dit alles heeft de goedkeuring gekregen van het Duitse ministerie van verkeerswezen, terwijl de mi nisters van verkeer van de Duitse Bondsrepubliek van hun direkte belangstelling voor dit instituut blijk hebben gegeven. Voor ogen staat daarbij dat een goed voorbeeld in het verkeer goed doet volgen, waardoor zeker de verkeersveiligheid wordt bevorderd en steeds de aandacht wordt ge vestigd op een goed weggebruik, precies rijgedrag en een juiste mentaliteit. De gronden waarop een oorkon de alsmede een fraai plakket wordt verleend zijn: voorbeeldig gedrag van be stuurder van motorvoertuigen t.o.v. kinderen en gebrekkigen; hulpverlening bij verkeerson gevallen (anders dan door de daardoor bestemde diensten en personen): belangrijke hulpverlening bij de opsporing van verkeers-deelne- mers die ongevallen hebben ver oorzaakt en voortvluchtige zijn; melding van gevaarlijke ver keerssituaties (tijdelijke hindernis sen opstoppingen e.d.m.) weggedrag dat door inzicht, juiste reaktie oi koelbloedigheid tot gevolg heeft dat een ongeval kan worden vermeden. Indereen kan iemand voor het predikaat aanmelden, zijn bevin dingen doorgeven aan de meewer kende kranten die het geval bestu deren en doorgeven aan de autori teiten (wegenmacht, automobiel- klubs) en daarna in een kommis sie het predikaat van «Kavalier der Strasse» al dan niet besluiten toe te kennen. EEN VAATWASMACHINE DIE daflk ZÜ UW KOOKPANNEN REINIGT MET EEN AFWASAUTOMAAT «GEEN AFWASKARWE!» MEER gedaan met het spookbeeld van de afwas die u wacht na elke maaltijd. gedaan met de stapels vuiie afwas die zich in uw gootsteen ophoopt. gedaan met het rechtstaan voor uw gootsteen gedurendo meer dan 3G0 uur per jaar. WAAROM NOG AARZELEN - KOOP NOG VANDAAG BIJ GENTSESTRAAT 35 9300 AALST TEL. 290.01 WIJ DEMONSTREREN GANS VRIJBLIJVEND BIJ U THUIS Het Comité dat te Munchen de Olympische Spelen 1972 organi seert heeft de prijzen van de toegangskaarten vastgesteld. Zij varieren van 5 tot 80 DMark. Al leen bij de openingsplechtigheid in het Olympia-Stadion zullen ook toegangskaarten van 100 DMark verkrijgbaar zijn. Voor deze plech tigheid zullen 62.400 toegangs kaarten beschikbaar zijn. Hiervan zijn 57 procent voor Duitse bezoe kers en 43 voor belangstellen den uit het buitenland bestemd. De goedkoopste toegangsprijs voor de voorlaatste ronden bedraagt 5 DMark en voor de finales 10 DMark. In het Olypia-Station wil men bijna de helft van de toegangs kaarten vpor 10DMark beschik baar stellen. In de ruimte voor roei- en zeilwedstrijden (Regatta- Anlage) zullen 70 procent, in de Volleybal-Hal 69 procent en in de Hockey-ruimte 65 procent der plaatsen voor 10 DMark beschik baar zijn. Bij wedstrijden in het overdekte zwembad zullen echter slechts 14,5 procent der plaatsen voor 10 DMark verkrijgbaar zijn. Gemiddeld zullen de toegangsprij zen niet hoger zijn dan die van de Olympische Spelen, die in 1968 in Mexico hebben plaatsgevonden. Na aftrek van de bijkomende kos ten hoopt men, dat de toegangs kaarten 30 miljoen DMark zullen opbrengen. Eerst in het voorjaar van 1971 zullen bewijzen worden verstrekt, die men enige maanden voor de Olympische Spelen tegen de nor male toegangskaarten zal kunnen ruilen. Door het late verstrekken van deze kaarten zullen vervalsin gen moeten kunnen worden voor komen. Voor de kaarten worden ook een speciaal soort papier en speciale watermerken gebruikt. De verkoop van de toegangskaarten voor de Olympische wedstrijden 1972 wordt aan een centraal Kaar- tenbureau te Munchen aan Duitse reisbureaus en in het buitenland eveneens aan een centrale instan tie in elk land toevertrouwd. Voor bepaalde groepen bezoekers kan dan tevens logies geboekt worden. Het Organisatiecomté zal er voor zorgen, dat tijdens de wed strijden zo weinig mogelijk geüni formeerden aanwezig zullen zijn. Het politiecorps zal zo beschei den mogelijk zijn en de ordedienst zal doorgaans aan mannen in bur- gerkledij worden toevertrouwd. In het geheel zullen 1740 krachten voor het handhaven der orde wor den aangeworven of door officiële instanties beschikbaar worden ge steld. Ook leden van sportorgani saties komen hiervoor in aanmer king.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3