Diocesane Lourdesbedevaarten 1971 PEDILUX S.P.E.S. - SNFORMA TIE GELOOFSOPVOEDING m JOEGOSLAVIË GROEPEN IN DE EENZAAMHEID VRAGEN ONZE AANDACHT ÜS SCHOENHAN DEL dankt om (iet penaten ueitiouwen en wenst cll (iet aeste uoal (iet nieuwe iaat P. DE COCK - GRYSON KERKSTRAAT 18 9300 AALST TEL. 053/259.23 l«BEseaHE?=35«ssae T^cErT"'' Hi'aKHi i' l*1'*1 "L 7 1 tititIi 11 VOOR EEN SCHONER VLAANDEREN Dit is de titel van de wandka- lender voor 1971 uitgegeven door de Vlaamse Toeristenbond en de Vlaamse Automobilistenbond. Vanwaar deze benaming? Wel. heel eenvoudig, omdat dit fraai stuk, samengesteld door de be kende architekt-urbanist Renaat Braem, met de medewerking van fotograaf Alfons de Beider en de lay-outspecialist Piet Serneels, ons aanschouwelijk voorstelt hoe het met de goede smaak op architek- turaal gebied in Vlaanderen ge steld is. Onze mensen een beter inzicht in eenvoudige en toch mooie bouwkunst bijbrengen, wars van de noodlottige gevolgen der grond- spekulatie en' van het knoeiwerk van bepaalde bouwmaatschappijen dat heeft de samensteller zich tot roeping en tot levenstaak gesteld. De kalender die enerzijds aantoont hoe het moet en, met humoris tische tekeningen, hoe het niet moet, is een van de middelen, die Renaat Braem aangewend heeft tegen., «het lelijkste land ter we reld of bijna dan toch». Bewonder in deze aantrekkelijke kalender de architektuur waar een ziel in zit en verlustig u daarnaast in de kartoens, die de wansmaak aan de kaak stellen! Deze kalender is te koop in al de V.T.B. boekhandels tegen 40 fr per exemplaar, 30 fr voor leden van V.T.B. of V.A.B. Prijs telkens te verhogen met 5 fr als over de post moet worden toegezonden Er zijn organizaties die zich be zighouden met de telling van alles wat geteld kan worden. Zo wer den ook pogingen gedaan de een zame mensen te tellen. We weten hoe mank elke getallenstatistiek kan zijn; want niet ieder die al leen staat is eenzaam, en niet ieder die in een verband leeft, is een gemeenschapswezen Toch kunnen juist deze cijfers ons een vermoeden geven hoe omvangrijk het probleem wel kan zijn. Volgens recente gegevens zijn er in ons land 865.000 alleenstaan de vrouwen, waarvan 313.000 on gehuwde vrouwen boven de 25 jaar. 504.000 weduwen en 48.700 uit de echt gescheiden vrouwen. Elk van deze kategorieen heeft zijn specifieke problemen, maar voor allen blijft toch de vraag in welke mate zij in een «verband» kunnen opgenomen worden. Zij moeten voor zichzelf een duidelij ke plaats weten, waarin een be trokkenheid bestaat tot alle ande ren. Ook voor een affektieve re latie moet er plaats zijn. Het «Ma nifest der meest onterfden» meent dat in ons land meer dan 1 mil joen mensen aan de rand van de maatschappij leven, wat betekent dat zij er op een of andere wijze niet volwaardig in opgenomen zijn het zij omdat de maatschappij geen oog voor hen heeft, hetzij omdat zij zich zeer moeilijk laten Integreren. In het laatste geval gaat ook de gemeenschap zich zeer gemakkelijk desinteresseren De diocesane Lourdesbedevaar ten van het bisdom Gent hebben dit jaar te Lourdes hun gouden jubileum gevierd. In 1971 gaan zij terug naar Lourdes, met hetzelfde programma als de vorige jaren. Enkel de lentebedevaart wordt met één dag ingekort. Deze lentetocht vertrekt op woensdag 12 mei en is te Gent terug op dinsdag 18 mei, hetzij een bedevaart van ze ven dagen. Maar in de julibede- vaarten, die door de Diocesane overheden zelfstandig worden ge- organizeerd, wordt er van de tijd niets afgenepen. Integendeel de La Salette-Lourdesbedevaart wordt met een dag verlengd. Onder de leiding van Kan. Reyntens vertrekt deze eerste bedevaarttrein op maandag 12 juli bezoekt op 13 juli per autocar Ars en Lyon en trekt de bergen in naar La Salet- te blijft op 14 juli te La Salette, om op 15 juli na de middag de tocht door het Vercorsgebergte te doen en te Valence uit te slapen. Op vrijdag gaat de reis per dag- trein van Valence naar Lourdes Dit maakt een bedevaart van 12 dagen, uitsluitend met dagreizen. Op vrijdag 16 juli vertrekken voor deze mensen. M.a.w. zij «laat ze vallen»! Er zouden nog altijd volgens dezelfde bron zowat 200.000 sociaal onaangepaste jon geren zijn, duizenden onaangepas te volwassenen (gevangenen, ex- gevangenen, landlopers e.d.) Zelfs wanneer velen van deze mensen vroeg of laat wel willen streven naar een echte integratie in de maatschappij, staat men haast voor een onmogelijke opgave. Wie gaat hen een kans geven? Wie vangt de mensen op die uit de ge vangenis ontslagen worden? In vele gevallen heeft zelfs de familie hen afgeschreven, de rug toegekeerd. Wie hoort «van waar zij komen» sluit veiligheidshalve zijn deur. En dan? In enkele grote steden be staan tehuizen waar ook deze mensen een goed onthaal vinden, maar hoe leven deze instellingen? Er zijn te weinig gelden beschik baar voor intensief werk. WAT DOEN WIJ VOOR HEN Voor kinderen die zonder ouders komen te staan, hetzij door sterf geval, hetzij omdat zij aan het ouderlijk gezag werden onttrokken werd heel wat gepresteerd, vooral ook door het privé initiatief. Meer en meer streeft men er naar deze kinderen in één of andere vorm van gezinsverband samen te brengen. Sommige «jeugddorpen» zijn daarvan een voorbeeld. Het ligt voor de hand dat voor deze kin deren dezelfde levensvoorwaarden worden geschapen als voor ande twee andere treinen rechtstreeks naar Lourdesde Blauwe paro- chietrein met dagreis, de Witte met ziekenafdeling en nachtreis. De blauwe blijft te Lourdes zes volle dagen en zeven nachten, de Witte zes dagen en vijf nachten. De Witte keert op donderdag 22 juli uit Lourdes terug en arriveert te Gent na een nachtreis op 23 ju li. De Blauwe verlaat Lourdes op diezelfde vrijdag 23 juli in de vroe ge morgen komt na een dagreis te Gent in de avond aan. Dit zijn dus bedevaarten van 8 dagen. Volgens het akkoord met de KWB-KAV Lourdesbedevaarten zijn het in 1971 vooral de parochies uit de Denderstreek-Zuid die uit genodigd worden om in parochiaal verband de Diocesane Lourdesbe devaarten te vergezellen. Het gaat dus om parochies uit de dekena ten Aalst, Geraardsbergen, Haal- tert, Herzele, Lede, Ninove en Op- hasselt. Ook Gent-stad en de de- kanaten Ledeberg, Merelbeke Oos terzele stonden in het akkoord van 20 februari 1968 aangeduid. Inlichtingen Sekretariaat Lour desbedevaarten, Citadellaan, 72, 9000 Gent (tel. 09/22.40.61) re kinderen. Terecht eist de staat personeel dat gekwalificeerd is, gebouwen die netjes zijn. Maar is diezelfde staat ook bereid de no dige middelen te verschaffen om dat alles in stand te houden? En zal niet alleen «de staat» maar ook de levende gemeenschap van mensen bereid zijn wat te doen, zodat niet meer gebeurt wat tij dens de grote vakantie 1970 ge schiedde: dat aan onze kust een groep kinderen uit een reglemen tair gehuurd huis worden gezet, alleen maar omdat ze uit een «te huis» komen? Als deze kinderen niet de eenzaamheid werden inge jaagd, verstaan wij er niets van. Veel te lang ook is het pro bleem van de gehandikapten aan onze aandacht ontsnapt. Het blijft een schande dat we in onze kran ten nog moeten lezen dat voor mentaal gehandikapte volwassenen slechts DRIE aangepaste homes bestaan, die dan nog slechts een moeizaam bestaan leiden, omdat ze bij de wet niet voorzien zijn. Een mentaal gehandikapt kind kan tot zijn 21 jaar naar een kinder tehuis. Daarna staat men op straat of moet men opteren voor een krankzinnigengesticht, waar ze doorgaans niet thuishoren. Op grote terreinen kan in onze maat schappij de eenzaamheid voorko men en genezen worden mits wij onszelf daartoe de aangepaste in strumenten bezorgen. En dat is een aanpak voor de gehele samen leving. HOUDING DAAR TEGENOVER Al is deze bron de enige die op volle toeren zou kunnen draaien dan is de kogel nog niet door de kerk. Regelmatig hebben wij moe ten vaststellen dat en de juiste methode ontbreekt en de nodige middelen. Een verschil in aanpak is dikwijls tekenend tussen een pastoor-religieus en een sekuliere priester. Menig pastoor is kontakt- arm, afgesloten van de buitenwe reld (vooral buitenparochies) en hebben onvoldoende stimulansen qua informatie bijvoorbeeld. Hier uit volgt vereenzaming en soms ontmoediging. Dit is geen verwijt, wel een vaststelling. Wij gaan niet beweren dat S.P.E.S. bijvoorbeeld de zaak zal oplossen. Het is wel feit dat prie sters, na een bepaalde tijd in kon- takt te zijn geweest met S.P.E.S. beter zijn gaan presteren. Het voordeel iets of iemand achter zich te weten was stimulerend op de moraal van een priester. Door het kontakt en het doorspelen van in formatie en middelen heeft de pastoor meer kunnen bieden aan de jongeren, die entoesiaster wer den, met het gevolg dat er resul taten waren, en op hun beurt, on bewust, de pastoor nieuwe energie schonken. Dit is het resultaat en het voor deel van individuele hulpbieding en samenwerking zonder grote tamtam. Uit het voorgaande mag nie mand, besluiten, dat die pastoors ginder flauwe venten zijn. Wij die nen er rekening mee te houden dat die priesters uit een verdruk king komen, uit een tragiek, uit een psycose van angst. En nu staan zij voor een onmetelijk braakland. MIDDELEN Kinderen zijn gevoelig voor een beeld, om niet te spreken van vol wassenen die door een beeld aan gezet worden tot kopen. Een beeld kan bijblijven, soms het hele leven lang. Een beeld aktualiseert wat in teorie wordt uiteengezet. Wij opteren bijvoorbeeld voor de mo gelijkheid, dat de priester over voldoende beelder (en middelen) dient te schikken om praktisch gezien, zijn toeretisch godsdienst onderricht te aktualiseren en te doen leven. De mens, ook het kind, vertoont vele aspekten en lagen in zich. Het godsdienstige is er een van. Moet de gehele mens zich kun nen ontwikkelen, dan ook het godsdienstige, en zo integraal mo gelijk. Dat is een recht, De reli gieuze mens moet zijn godsdien stige horizon kunnen verruimen en uitdiepen. Hier ligt een essentiële taak van de priester, ook ginder. Het gelovige kind, de gelovige jongere, moet met een degelijke niet wereldvreemde, godsdienstige bagage het grote leven kunnen in stappen. Hiertoe helpen, afgezien van de genade, de kwaliteit van de priester en de middelen waar over hij beschikt. Informatie en verstandig overwogen samenwer king vanuit het Westen is nuttig en noodzakelijk. SLOTMEN3NG In alle oprechtheid, er is iets ontloken. De Kerk is een weinig meer naar buiten kunnen treden. Zij kan een Kerk in en voor de wereld worden. Fundamenteel is optimisme wel op zijn plaats. Er is een dooi. Jaren geleden was het niet mo gelijk een massa gelovigen te zien zoals het zich voordeel bij de aan stelling van een aartsbisschop, bij de openbare viering van de heilig verklaring van Nikolas Tavelic te Sibenik. Het was ondenkbaar dat een bisschop officieel wordt uitge nodigd op een Song-Festival. Er is een religieuze honger bij het volk. Dat bewijst de toeloop bij een geestelijk koncert, het en- toesiasme bij een sacramentspro cessie rond de kerk en de deel name van de jongeren bij een jeugdbedevaart. De kroatische be devaart naar Fatima en Lourdes in 1968 was een herademing, een bevrijding, een explosie van gods dienstig entoesiasme. Meer mogelijkheden zullen in het verschiet liggen. De vraag is nu, en dan zeer ernstig, of die mogelijkheden kunnen benut wor den wat betreft het er op voorbe reid zijn en de middelen. In ieder geval, onze aandacht blijft althans gaan naar die ene, huidige moge lijke, bron van geloofsopvoeding, de priester op de parochie. En uit eindelijk ZAL de kerk terug het verrezen, glanzend en bevrijdend gelaat van Christus kunnen tonen. Dat is ons Geloof en onze Hoop. ledereen kan meewerken. van S.P.E.S. Aalst. Doet het langs p.r. 44.88.14

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 4