Afrikaans leven T""" SIBERIE: Grootste schatkamer van de wereld *3 CSL> ess, MET DE «EUROPA» NAAR DE MOEZEL Vier vakantiereizen van acht dagen met het moderne passagiers schip «Europa» worden door de Koln-Dusseldorfer Deutsche Rhein- schiffahrt georganiseerd. Van de 8ste tot de 16de september en van de 5de tot de 13de oktober vaart het schip op het trajekt Ba- zel-Trier-Bazel en van de 21ste tot de 29ste september en van de 17de tot de 25ste oktober op het trajekt Rotterdam-Trier-Rotterdam. De modern ingerichte kabines aan boord van het schip hebben elk plaats voor twee passagiers. Op het dek bevindt zich een op tem peratuur gehouden zwembad. De prijzen varieren van 684 tot 958 DM. Er kunnen echter op de genoemde trajekten ook kortere tochten worden ondernomen. Dan bedraagt de prijs per dag met één overnachting het achtste deel van de betreffende prijzen. LAGERE PRIJZEN VOOR TOCHTEN NAAR DE HARZ Van Bielefed, Bremen, Hanno ver, Hamburg en andere stations kunnen op zaterdag en zondag tochten tegen verlaagde prijzen naar de Harz worden ondernomen en wel naar Bad Harzburg, Goslar (innerstestausee), Lautenthal, Wil deman, Clausthal- Zellerfeld. DE RIJN-MAIN- LUCHTHAVEN TE FRANKFORT Vliegtuigen van niet minder dan 59 luchtvaartondernemingen landen tegenwoordig op het Rijn-Main- vliegveld te Frankfort. Een goede verbinding tussen deze luchthaven en de badplaatsen aan de Oost zee bestaat thans eveneens. SPROOKJESPARK IN HET BEIERSE WOUD Het Beierse Woud biedt zijn bezoekers weer nieuwe hotels in een fraai landschap, zwembaden en mogelijkheden tot het beoefe nen van sport. Voor jonge gasten is nabij Eging in het district Vils- hofen een Kinderparadijs ontstaan. Dieren en sprookjes, die zich door een druk op een knop electrisch bewegen, maar ook wildparken met edelherten en damherten, fa zanten en hazen. Een primitieve spoorweg, een rijschool, een meer tje met kleine boten, een speel tuin, elke leeftijd vindt hier wat gezocht wordt. Na afloop geniet men van een restaurant met kof fiehuis en ijssalon. SCHAATSENRIJDEN IN DE ZOMER Zelfs in het warme jaargetijde kan thans in vijf stadions van de Bondsrepubliek Duitsland, en wel te Garmisch-Partenkirchen, Oberst- dorf, Fussen, Landshut en Bad Tolz, worden geschaatst. Er wor. den aldaar ook schaatswecfstriji den gehouden. VAKANTIEKURSUSSEN VOOR HENGELAARS Wie nog niet kan hengelen of wie zijn ervaring op dit gebied wil uitbreiden, kan te Gedern, luchtbadplaats en kampeercentrum in het natuurpark «Hoher Vogels- berg» in Oberhessen, vakantiekur- sussen voor hengelaars volgen. De kursussen beginnen op maandag ochtend en duren tot Vrijdagna middag. Het gemeentebestuur van Gedern biedt de deelnemers aan het einde van de kursus een fo- rellenmaaltijd aan. De kursussen zijn zeer veelzijdig. Zij vinden als nog plaats van de 30ste augustus tot de 4de september, van de 13de tot de 18de september en van de 20ste tot de 25ste septem ber. Alle gewenste inlichtingen worden verstrekt door het Magi- strat der Stadt Gedern, Verkehrs- buro 6473 Gedern, Rathaus. TOCHTEN AAN DE NOORDZEE Met een schip, dat ruimte voor 650 toeristen heeft, kunnen van de Noordzeebadplaats Hornum aan het zuiden van het eiland Sylt tochten naar de wadden en de eilanden voor de Westkust van Sleeswijk-Holstein worden onder nomen. Tot de 21ste september vaart bovendien de «Gorch Fock» die eveneens 650 passagiers kan opnemen, dagelijk van Hornum naar Helgoland. RADIO TENTOONSTELLING TE BERLIJN De Internationale Radio-Tentoon stelling (Funkausstellung) te West-Berlijn zal dit jaar een op pervlakte van niet minder dan 88.000 m2 omvatten. Buitenlandse ondernemingen nemen vijftien pro cent van deze oppervlakte in be slag en daarbij zal de electro- nische industrie uit Japan het sterkst zijn vertegenwoordigd. Drie dagen, namelijk op 30 en 31 au gustus en 1 september zal de vak man op deze tentoonstelling voor rang genieten, 's Middags na 14 uur en ook op andere dagen is iedere bezoeker welkom. HET ONBEKENDE BERLIJN Wie vaak West-Berlijn heeft be zocht en meent deze stad volko men te kennen, wordt door de Ber- lijnse Verkeerscentrale (Verkehr- samt) verrast. Zij leert deze be zoekers het onbekende Berlijn kennen. Een boottocht op de Ha- vel, uitstapjes naar Gatow of Lubars tonen de gasten de schoon heid van de omgeving der stad. De z.g. Gropiusstadt, het Mar- kische Viertel en het nieuwe Span- dau verschaffen de bezoekers een indruk van de zich ontplooiende bouwkunst van Berlijn. Een be zoek aan de musea, de National Galerie, het Berlin-Museum en het nieuwe Museum voor Volkenkunde in de voorstad Dahlem voltooien het programma. Bijzonderheden worden op aanvraag verstrekt door het Verkehrsamt Berlin, 1 Berlin 12, Fasanenstrasse 7/8. Dat in Afrika sinds 1960 staats grepen hebben plaats gevonden is wel een bewijs dat het beter zou zijn geweest indien men er met het verlenen van de onafhankelijk heid wat meer geleidelijkheid had betracht. Thans kregen ze een on afhankelijkheid mét een grondwet die ze niet begrepen, kunstmatige grenzen, die hun niet pasten, vol slagen gemis van een ambtenaars stand, die een geordend leven kon waarborgen, een compliment om democratisch te zijn, dat voor hen alle inhoud miste en onderlinge ruzies, die om sterke mannen vroe gen. Stammenstrijd, grensgeschillen, uitbuiting, corruptie, oorlogen zijn het gevolg. Reeds elf staatshoof den en regeringsleiders werden sinds 1960 vermoord. Honderden mensen zijn terechtgesteld, dui zenden zitten in gevangenissen en miljoenen verloren in oorlogen het leven. Heeft het leger een sterke man, die er de bezem door kan ha len, dan is dit eigenlijk de voor de hand liggende consequentie van de toestand. Zo kwamen er dictaturen bij de vleet en aange zien bijna overal het éénpartijstel sel is ingevoerd, kan men niet zeggen, dat hiermee de democra tie om zeep werd gebracht, want deze was er niet en het ziet er niet naar uit, dat ze voorlopig veel kans zal krijgen Afrikaans eigen dom te worden (uitgezonderd in Zuid-Afrika, waar de geleidelijke opbouw van de autonomie der zwarte en bruine volken het moge lijk maakt democratische gedach ten tot vlees en bloed van de ont wikkeling te maken, hetgeen er inderdaad succes heeft). In Zanzibar, het kruidnagelei land, werd een maand na de on afhankelijkheid het bewind van de sultan omver geworpen en verlo ren 25 000 Arabieren het leven. Soedan haalde het record van vijf staatsgrepen. In Dahomey deed het leger 4 keer een geslaagde greep naar de macht. In Guinee verdelgt president Sekou Touré gemiddeld om de twee maanden een complot. In Nigeria hebben we de herinnering van de vergeefs en thans wel uit het oog verloren Biafranen om zelfbeschikking strij dende onderdrukten. De zwarten van Zuid-Soedan leven in een vrij wel gelijke situatie. In Oeganda zette generaal Amin de socialis tische president Milton Obote af, toen deze (die trouwens eveneens door een staatsgreep in 1966 aan het bewind was gekomen) af. Het is vaak ongezond voor een Afri kaanse leider om buitenslands te reizen, zoals koning ld ris van Li- bye ervoer en ook de nieuwe machthebber van Soedan, die op zijn terugreis naar Soedan in Beng hazi door kolonel Gaddafi werd gevat en aan Noemeiri uitgeleverd die hem liet fusilleren. Marokko's koning Hassan II doorleefde een mislukte, bloedige coup. In Sene gal werd een rebellie verijdeld, in Sierra Leone idem; de bloedige historie van Kongo is bekend; Tsaad heeft oorlog binnen de gren zen, enz. We streven niet naar vol ledigheid; het genoemde volstaat om een helder beeld te krijgen van het onafhankelijkheidsleven in zwart Afrika. IS HET ERG Het is niet zo erg als het lijkt en is bovendien voor een groot deel de schuld van de vroegere koloniale mogendheden, die over haast aan de manie om alles on afhankelijk te maken hebben toe gegeven zonder dit behoorlijk voor te bereiden. Inderdaad, Zuid- Afrika doet het beter, daar groeit de onafhankelijkheid van de 19 er wonende volken normaler en suc cesrijker. Ook vergete men niet, dat de zwarte volken onmogelijk in een handomdraaien de democra tie van het westen kunnen leren; de blanke volken hebben er ook lang over gedaan eer ze wisten wat democratie was en zijn er zelfs nu nog niet tot aller bevredi ging in geslaagd. Wat zal men dan de zwarten verwijten Het enorme Siberie, dat (bijna tweemaal zo groot als heel Euro pa met inbegrip van Rusland) her bergt schatten, die op de helft van alle aardse rijkdommen wor den begroot en bereid liggen voor een mensheid, die de energie in geld en kracht voortbrengt om de moeiten van het ijzige klimaat en de verschrikkelijke afstanden (van Moskou tot Chabarowsk 6400 km) te overwinnen. Vroeger was het een strafkolonie, waarheen de tsa ren zonden, die ze kwijt wilden; er was zelfs schier geen bewa king nodig; het ijs, de sneeuw en de afstanden zorgden wel, dat wie geen gratie kreeg, geen kans zag om terug te keren. Tegenwoordig is deze strafmethode zeker nog niet afgeschaft, maar er gebeurt thans meer. Na de tweede wereldoorlog be greep de Rus, dat de toekomst van Rusland in Siberie ligt en pakt het sindsdien geweldig aan. Niet, dat hierbij met korte termijnen kan worden gerekend, als Siberie wordt wat het kan worden, zullen er eeuwen nodig zijn. En het is enorm moeilijk. Als u weet, dat bijv in Jakoetsk de winter 8 maanden duurt, de rivier de Kena meer dan 200 dagen per jaar ligt dichtgevroren, de temperatuur hier en op vele plaatsen tot 50 graden Celsius onder nul kan dalen en de sneeuwkap over geheel Noord- Siberie 275 tot 375 meter dik is soms zelfs 1500 meter (eeuwige sneeuw) dan kunt u zich dit voor stellen. De problemen zijn dien overeenkomstig. De Russen bouw den bijv. er een stad, waarin alle huizen door tunnels met elkaar verbonden één centraal verwarm de woning vormen, zodat wie wil nooit buiten behoeft te komen. Een andere proef is de stad, die geheel door een glazen koepel met luchtsluizen wordt overdekt, waar binnen een normaal leven moge lijk is. Het kost in heel Siberie meer geld en kracht, dat een en kele generatie ooit kan opbrengen. MAAR HET LOONT De begonnen aanpak loont reeds sterk. Van alle mineralen van de Sovjets komt reeds de helft of meer uit Siberie. Eerst zou er geen olie zijn, maar nu heeft Rus land er 60 goede olievelden. Goud en diamanten zouden er niet zijn doch thans haalt Rusland er meer goud vandaan dan het vertellen wil, en met de diamanten is het dito. Schier dagelijks worden er ontdekkingen gedaan. Rusland bouwde te Akademgorodok aan de Ob een speciale universiteit voor de Siberische problemen en zendt er de knapste koppen heen, de studie wordt er zo sterk moge lijk bevorderd. Ook wordt er vreemd kapitaal aangetrokken (oa. van Japan) want Rusland heeft zelf niet genoeg om snel te kun nen vorderen. Ook laat men al lengs het toerisme met dit doel toe. Trouwens het Baikalmeer is een van de schoonste plekken op aarde en belooft een wereldmodel- oord te worden. Dit meer is meer dan 600 km lang, 80 km breed, ruim 1,5 km diep, samen een vijf de deel van al het zoetwater op aarde bevattend, omringd door een flora en fauna (1800 soorten) waarvan twee derde nergens el ders op aarde voorkomt, en in de buurt vindt men bij Bratsk (180.000 inwoners) de machtige stuwdam in de onstuimige rivier de Angara, die 3 miljard roebel kostte en 4,5 miljoen kilowatt elek triciteit produceert. Dicht in de buurt ligt irkoetsk met 500 000 inwoners. De spoortrein van Mos kou naar Wladiwostock (die ze ven dagen en nachten over de tocht doet) passeert er. Maar Si berie is beter geschikt voor de luchtvaart. Wladiwostock is de machtige marinebasis tegenover Japan (100 tot 120 onderzeebo ten en de rest liggen er). Nie mand kan het zonder speciale permissie zien. Hetzelfde geldt voor de uitgestrekte atoomkernter reinen dicht bij de spoorbaan. Het meest benodigd zijn in Siberie be halve geld de «handen» van men sen, die er wonen en werken wil len en dit wordt op alle wijzen be vorderd o.a. doordat van de Rus sische studenten, die twee jaar voor de staat moeten werken, een groot aantal aan Siberie wordt toegewezen.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 13