De wijde wereld BBS EMFANT TERRIBLE Het enfant terrible van de Ara bische wereld is Muammar Gad dafi, de 28 jarige regeringschef van Libye, die 2 jaar geleden koning Idris wegjoeg. Hij kreeg het applaus van de Libyers door 25.000 Italiaansê kolonisten onver wijld uit Lybie te verdrijven en de Britse en Amerikaanse militaire basissen in Libye te doen ver dwijnen, ook toen hij de vreemde oliemaatschappijen noopte het drievoud te betalen van wat ze eerder offerden. Verder nationalis- seerde hij de banken, betaalt een jaarlijkse subsidie van 55 miljoen dollar uit de olieopbrengst aan Egypte, gaf eerst ook subsidie aan koning Hoessein maar beëin digde dit toen Hoessein de Pales- tijnen aanviel, trok naar Damas cus om te zien of de nieuwe chef van Syrië generaal Assad deugde lijk was en liet na bespreking een check van 10 miljoen dollar bij hem achter, bood de staatsgreep in Marokko militaire hulp aan eer ze nog aan het bewind was, liet thans een Engelse Boac te Beng hazi landen teneinde er de twee leiders van de staaatsgreep in Soedan uit te halen en zond deze iwee direct naar Khartoem, waar de in de macht herstelde Noemey- ri ze liet doden, nam de Katholie ke kathedraal te Tripoli in beslag en maakte er de moskee van Ga- mal Abdel Nasser van (met een beeld van Gaddafi aan het cruci fix) en als streng gelovige moslem trouwde hij, toen twee meisjes op hem verliefd bleken, beide. Hij is bevriend met de nieuwe boss van Malta Mintoff. RUSSISCHE HANDEL De handelsomzet van de Sov jet-Unie bedroeg in 1970 22,1 mil jard roebel, dat is 50 meer dan in 1965. De grootste handelspart ners van Rusland zijn de landen van het oostblok, maar Rusland ijvert consequent voor uitbreiding van de handel met de ««kapitalis tische» industrielanden; ook deze neemt toe en is in de laatste vijf jaar nagenoeg verdubbeld. DE OVAMBO'S De Ovambo's, die de helft uit maken van de bevolking van Zuid- West-Afrika en zelfbestuur hebben hielden een congres in hun hoofd stad Oshakati, waarin namens de volken van Zuid-West werd uitge sproken, dat men er helemaal niet dankbaar is voor de bemoeienis van de Verenigde Naties en dank baar in harmonie leeft met de re publiek van Zuid-Afrika, wier vriendschap, zorg en bescherming men ten zeerste op prijs stelt. In Zuid-West-Afrika heerst, aldus het opperhoofd van Ovamboland, vre de en welvaart, en de honger of epidemies die in de vreemde pers worden gesignaleerd, komen er niet voor. Er zijn elders in de we reld noden, waarmee de Verenigde Naties zich beter konden bezig houden. SCHELDEWIJDING TE HINGENE OP 22 AUGUSTUS Op zondag 22 augustus heeft te Hingene in Klein-Brabant de 4e Schelde-en Jachtenwijding plaats. De stemmige plechtigheid zet dit jaar in met een processie op de Schelde, waarin het oude vaandel van Onze Lieve Vrouw, gemon teerd op een sleepboot, omringd door talrijke jachten, naar de Groe ne Dijk te Hingene wordt gebracht De processie vertrekt te 15u30 aan de Scheldebrug Bornem-Tem- se. Op de Scheldedijk zal het vaandel in ontvangst worden ge nomen en naar de bootkapel wor den gedragen. Te 16u00 wordt op de Scheldedijk een eucharistievie ring opgedragen muzikaal opge luisterd door de harmonie «De Vlaamse Jongens» uit Hingene. Een dodenhulde, ter nagedachte nis van de overleden schippers en zeelieden, heeft hierna plaats. Tot slot volgt de zegening van de Schelde en van de talrijke jach ten en pleziervaartuigen. NEEF VAN PiUS XI! VERLAAT FABR2EK D!E DE «PIL» MAAKT Principe Giulio Pacelli, 61 jaar en neef van wijlen Paus Pius XII, heeft zijn werk opgegeven bij de farmaceutische fabriek Serono, na dat bekend is geworden dat deze fabriek ««Luteclas» fabriceerde; «Luteclas» is een preparaat dat de zwangerschap voorkomt. De «pillen waren weliswaar al jaren in de apoteken te koop, maar tot nu toe alleen voor behandeling van «gynaecologische storingen». Nadat de Italiaanse regering in maart van dit jaar de verkoop van voorbehoedsmiddelen vrij had ge geven, prijst ook de firma waar Giulio Pacelli werkte, haar ««Lute clas» aan als «een zeer goede pil». Omdat Paus Paulus VI in 1968 in zijn encykliek «Humanae Vitae» ook het voorkomen van zwanger schap met dergelijke preparaten heeft verworpen, heeft Pacelli be dankt voor zijn bestuursfunktie. Bekend is dat de Vatikaanse bank «Instituto per Ie opere di reliquio- ne» voor ten minste drie procent participeert in het aandeelskapi taal van de firma Serono. WILSONS RODE CIJFERS De oud-premier Harold Wilson pu; bliceerde in de Britse pers, dat hij heus niet beter 'was gewor den van zijn ministerschap». Toen ik Downingstreet 10 verliet stond ik met mijn balans in de rode cij fers en zo is het heden nog» schreef hij. Jawel, antwoordt men in de pers, maar hij verkocht juist zijn «Memoires» aan de Sunday Times voor een bedrag tussen de 190 000 en 210 000 pond sterling (de Times wil het preciese bedrag niet zeggen), een sommetje dat rijk genoeg is om al zijn rode inkt zwart te maken. VREEMDE DWALINGEN Tot de wel zeer vreemde maar niettemin zeer hardnekkige dwa lingen behoort, dat herhaaldelijk wordt geschreven over de Bantoes en het Bantoevolk van Zuid-Afrika terwijl men verwaarloost dat enig Bantoevolk helemaal niet bestaat. Het woord bantoe is helemaal geen naam, doch het inlandse woord voor zwart en betekent «zwarten». Het woord behoort dus in onze taal zonder hoofdletter te worden geschreven. Verder is vol komen foutief om te doen alsof in Zuid-Afrika al wat niet blank is, bantoe is. Daarvan is geen sprake. De «kleurlingen» halfbloeds, ten getale van ruim 2 miljoen zijn geen blanken, maar ook geen bantoe en kunnen trouwens met de bantoe absoluut niet overweg. Verder zijn de 550 000 Aziaten in Zuid-Afrika evenmin bantoe. Ook de Nama's, Namara's en Bosjesmannen (geel bruinen zijn geen bantoe. Er zijn in Zuid-Afrika niet 2 doch 5 rassen. Nog een dwaling in dit verband is de Zuidafrikaanse ban toevolken negers te noemen. Voor de zwarten in dit land is dit een grievende belediging. Voor hen is de neger een mindere soort zwar te, die zijn stam, zijn taal en zijn land kwijt is (zoals de Amerikaan se negers); de trotse nationalis tische zwarte van Zuid-Afrika acht zich hier sterk boven verheven; hij is stambewust, hoogstens be schouwt hij de illegale infiltranten uit het noorden in de mijnen van Johannesburg als «negers». Het is niet makkelijk een vreemd land be hoorlijk te kennen, dit blijkt her haaldelijk. We noemden slechts een paar voorbeelden, er zijn er vele. DECIMALE STELSEL President Nixon heeft een com missie ingesteld om de invoering van het decimale of metrieke stel sel in de Verenigde Staten voor te bereiden. Het wordt inderdaad wel tijd, dat Amerika volgt, nadat reeds zoveel landen zijn voorge gaan. Maar hoe langer een land ermee wacht, hoe groter de kos ten zijn, ze zijn reeds thans voor Amerika ongelofelijk hoog. OORLOGSKOSTEN Een Amerikaans senaatsrapport vermeldt, dat de oorlog in Vietnam aan Amerika 54 000 doden kostte en 150 000 zwaar gewonden. Zuid- Vietnam verloor ruim 472 000 do den en zwaar gewonden. boven;' dien nog 325 000 burgers, waar van 30 'kinderen beneden de 13 jaar, die door oorlogshandelin gen omkwamen. Noord-Vietnam en de Vietcong verloren 715 000 do den, het aantal zwaargewonden en burgerdoden is niet bekend. Nog een vermeldenswaardige bijzonder heid van het rapport is, dat de Amerikanen ginds vanaf 1965 5,5 miljoen ton bommen, raketten enz afschoten, ruim tweemaal zoveel als in de hele tweede wereldoor log. LUXEMBURG We lezen in de Amerikaanse pers, dat Luxemburg aan de over zijde van de oceaan sterk in trek is als de grootste, veiligste en voordeligste belastinghaven van Europa. De giganten onder de we reldondernemingen vestigen er «holding companies» (zelfstandi ge filialen), waaraan zij belasting vrij dividenden en renten kunnen overmaken, die van daaruit weer voordelig elders in circulatie ko men. Er zijn in Luxemburg heden 2300 van zulke holdings gevestigd Voor banken en bankiers is het groothertogdom een paradijs. De economische en financiële beteke nis van Luxemburg snoept zelfs een stukje hoofdstadallures van Brussel af; allengs komt de stad Luxemburg als tweede hoofdstad van de EEG nog voor Straatsburg. De Europese Investeringsbank koos er residentie en jaarlijks zul len drie vergaderingen.van de EEG ministerraad in Luxemburg wor den gehouden. BOYCOT ISRAEL Indertijd richtte de Arabische boycot van Israels handel, hoofd kwartier te Damascus met een staf van 200 man, vooral in de begin jaren van Israels staatsbestaan wel enig kwaad aan, maar het Is raëlische anti-boycotbureau telde toch nooit meer dan 7 man en is thans geheel opgeheven, omdat de handel de boycot meester is en het bureau niet meer nodig heeft. ALASKA'S OLIE Drie jaar geleden ontdekten de Amerikanen in het koude en verre Alaska aan de noordkust van het gebied enorme olievelden, die op een voorraad van 15 miljard ton werden geschat, meer dan een derde van alle Amerikaanse reser ves. Met Amerikaanse voortvarend heid werd de ontginning aange pakt. Oliemaatschappijen hebben sindsdien voor IV2 miljard dollar geinvesteerd in naar Alaska over gebrachte machines, pijpen, mate rialen enz. Maar nu ligt dit alles stil. Want de pijpaanleg vanuit het noorden naar de haven van Valdez in het zuiden, 1265 km, ontmoet nog niet- overwonnen be zwaren. De oliemaatschappijen klagen over hun groot rentever lies; de staat Alaska over het ge mis van de verwachte 350 mil joen dollar revenuen per jaar. Maar het startsein is er nog - steeds niet. De Aiaska-olie is nog niet ontginbaar. RIJKSTE DUITSER Te Regensburg overleed op 78-jarige leeftijd de rijkste Duitser namelijk prins Franz Joseph Maria lamoral, hertog von Thurn und Taxis, petekind van de Oosten rijkse keizer Franz Joseph en hoofd van een der oudste adellij ke geslachten van Duitsland. Hij was. eigenaar van 8 kastelen met samen meer dan 350 bedienden en enorme landerijen. Zijn totaal bezit wordt geraamd op 3 miljard mark. 15 WAARSCHUWING VOOR AUTORIJDENDE ZUSTERS Na ongeval door messteken ernstig gewond De 53-jarige kloosterzuster Vin cenza Pecoraro. overste van d-' kindertuin van Francavilla Maritt; ma nabij Cosenza, werd door eer 40-jarige man, Carmine Diafora met twee messteken ernstig ver wond. Zuster Pecoraro had voor dien de 23-jarige broer van Dia fora, Pietro met haar wagen aan gereden. Zuster Vincenza was ver gezeld van twee medezusters. Om een nog onbekende reden week ze plotseling van de rechte weg af en reed te pletter tegen de moto van Pietro Diofora, die bloedend bleef liggen. Kort daar op kwam Carmine Diafora, ter plaatse. Hij zag zijn broer op de grond liggen, trok een mes en stak zuster Vincenza neer. De twee medezusters probeerden de «wre ker» te ontwapenen waarbij ze en kele oppervlakkige wonden oplie pen. In het kospitaal werd achter af vastgesteld dat Pietro Diafora slechts licht werd gewond. De zuster verkeert in levensgevaar. Carmine Diafora werd door de po litie aangehouden. TAIWAN Het eiland Taiwan (Formosa), dat zich ideologisch «(Nationalis tisch China» noemde en nog steeds noemt, zal deze pretentie wel spoedig moeten prijsgeven. Het zal Tsjang Kai Shek aan het hart gaan, want sinds hij en de zijnen in 1949 op het eiland land den, heeft hij steeds betoogd eer lang naar China terug te zullen -keren en gehee! China te herove ren. Dit plan heerste bij hem zo sterk dat hij op Taiwan een staf van 1600 generaals en 200 admi raals gereed hield en twee rege ringen vormde, één voor Taiwan en een tweede voor de «Republiek China». Dit alles is wel gebleken Lilliputters gedoe in Gullivers land te zijn (of Gullivers gedoe in Lilli putters land). OPINIEPEILING Opiniepeilingen zijn moeilijk, men moet uit een betrekkelijk klein aantal ondervraagden algemene opinies afleiden en kan zich hier bij vergissen. Zelfs in Rusland is dit mogelijk. In de Izwestia ver scheen een kritiek op de opinie peilingen van het bureau Pusjkin, dat in juni voorspelde met vol ver trouwen te kunnen vaststellen, dat op de officiële candidaten van de partij 99,86 van de stemmen zou worden uitgebracht. Bij de uitslag bleek, dat dit procent 99,95 was. Hoe komt het, vraagt de Iz westia, dat het bureau Pusjkin zo pessimistisch was? Het gaf de meest pessimistische voorspelling sinds het jaar 1917, Wat een land I Van da ongeveer 160 mi' joen mensen dia - hun stem uit brachten bleken slechts 47 perse nen hun biljet op een «verkeerde- manier te hebben ingevuld; en dit kan allicht bij "vergissing zijn ge beurd. gezien de bekende loyal teit van de bevolking, oordeelt d Izwestia vriendelijk, het burea; Pusjkfn «me-er- inzicht toewensende

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 15