VRIJ TECHNISCH INSTITUUT klein logboek VAKSCHOOLSTRAAT 41 Tel.: 053/21040 SONJA gaat naar volksgezondheid FIL! in een restaurant Een interpellatie oyer sommige pijnstillende middelen die belangrijkerwijze weinig weerklank vond in de grote pers. 2 Vacantieiobs in de streek Vervolg van biz 1 Zegt de moeder ons nog, na het vertrek van Zoon Frans indien ik had geweten dat die vakantie hem elke lust voor verder studeren had ontno men.... Maar u moest zijn gezicht gezien hebben toen hij me zijn loon overhandigde. In elk geval hij moet toch zijn stu dies voltooien. Het is wel eigenaardig hoe onze Frans tijdens die vier weken helemaal veranderd is. Vader D. arriveert Zegt lakoniek Hij moet zelf kie zen. Ik heb er zeker geen bezwaar tegen dat hij meteen verder gaat werken. Mijn vrouwtje laat zich drijven op de ambitie dat onze Frans eenmaal afgestudeerd een mijnheer zal zijn. Moeder D. replikeert Wij hebben allemaal te weinig am bities gehad toen wij jong wa ren. Vader D. ietwat geergerd Ja, maar dit huis - een fraaie woning - is het onze. En ik heb nooit een diploma gehaald. Moeder D. Frans zou toch best verder studeren, die 60 fr. per uur heeft hem het hoofd op hol gebracht. En met een diploma kan hij te recht op 't Ministerie. Dat is altijd vast werk. Vader D. knipoogt in onze richting. Sonja M. 19 jaar Tweede jaar Sociale assistente. Uit een gezin «vaar de vader in het bouwbedrijf, als zelfstandige goede zaken doet. Een vakantiejob in een bankin stelling tijdens de voorbije weken. Wij werden 9000 fr betaald. Ons werk bestond hoofdzake lijk uit klasseren van allerlei dokumentatie. Is het meegevallen Ja, werkelijk, toen onze termijn beëindigd was, zijn wij allen uitgenodigd in de hoofdzetel te Brussel. Een prettige ontvangst Acht je die wedde behoorlijk? Ja, het was toch eigenlijk maar licht werk, dat niet de minste speciale kennis vereist. Gewoon een beetje aandacht. Een bankinstellig is natuurlijk een gans speciale sfeer. Mijn ervaringen zijn natuurlijk afgestemd over een korte pe riode en in een zeer speciale situatie. Gesteld dat je studies beëin digd zijn, zou je in een bank instelling verder blijven wer ken. Nee, want ik begin aanvang september op het Ministerie van Volksgezondheid... Ja gaat je studies niet vol tooien Neen. De moeder komt tussenbeide ik vind het wel jammer. Maar de verloofde van ons Sonja gaat ook in september aan de slag. Het is een beslissing die ze beiden hebben genomen. Maar haar verloofde heeft zijn diploma Technisch Ingenieur behaald. Sonja we zouden graag trou wen zodra Jan haar ver loofde zijn militaire dienst plicht, volgend jaar, heeft be ëindigd. Inmiddels kan ik dan toch al wat sparen, he moe der. De moeder knikt bevestigend. En je vindt het niet zo erg zo maar komaf te maken aan uw studies voor sociale assistente? Sonja: (Nadenkend) - Eigen lijk wel, maar ja... Ik geloof dat mijn werk op Volksge zondheid mij genoeg voldoe ning zal schenken. «de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 1S4S verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandab. 6 maandab. jaarab. 80 fr 155 fr 300 fr cp verzoek worden advertentietarieven toegezonden Filip V. 16 jaar Enige zoon uit een gezin waar de moeder se dert jaren onder doktersbehande ling is. Volgt moderne humaniora: De vader is mekanieker in een ga rage. Via een advertentie is Filip terecht gekomen In een hotel-res taurant ergens in de streek. Het interesseerde me omdat i'i- graag kok zou worden en wel licht volgend jaar, naar een hotelschool ga... Vader V: Ik heb er geen be zwaar tegen. Het :s wellicht beter dat hij eens. van nabij, met dit soort werk kennis .„maakt. Filip Ja,.maar.met een diplo ma van de hoteliersschool zal ik natuurlijk in een hotel of een restaurant niet zo hard moeten werken... Nu wel... Vader V.: Kijk, mijnheer, hij is begonnen op 1 juli, en zal enkele dagen voor einde au gustus terugkeren. Misschien mag je dat niet schrijven Ik zou ook niet willen dat de mensen van dat restaurant moeilijkheden krijgen.. Maar pas na vijf weken, heeft hij voor het eerst een dag ver lof gakregen, morgen moet hij terug. Filip Ja maar vader, tussen drie en zes uur moeten wij niets doen, en vanaf zeven a acht uur, als «de schotels af gewassen zijn, krijgen wij vrij. Vader V.: Het kan wellicht geen kwaad mijnheer, dat hij eens ervaart hoe hard het le ven is. En die mensen van het restaurant zijn anders zeer vriendelijk, hij is er in goede handen (Filip grinnikt). Maar wat hem voor de maand juli werd betaald is eigenlijk schandalig. De restaurateur gaat er natuurlijk van uit dat onze Filip ook in natura slapen en eten -wordt ver goed. Maar het is exploitatie van jonge mensen. Maar kom, wij praten daar zo maar over, en eigenlijk ligt het aan ons. Als Filip morgen niet terugkeert wel dan moeten ze ginder maar hun plan trekken. Filip: Nee pa, die mensen kun nen niet meer betalen. En in de keuken beieven we heel wat plezier. Plezier? Ach mijnheer, omdat te begrijpen moet ge in de stiel zijn. (Een antwoord dat bij Vader V een bulderende lach uitlokt). Zou je niet zeggen. Allez, Filip Filip (laat zich niet van de wijs brengen): Pa, vanuit de keuken hebben wij een kijk gat naar 't restaurant... Vader V. (vermanend) Filip... Filip Pa, Marieken ge weet wel, de kokkin hé, die zegt dat ze vanuit dat kijkgat meer mensenkennis heeft opgedaan dan wie ook. Filip V. zegt spontaan toch dit «Een zaak die ik niet zeer ernstig vindt mijnheer. De kon- trole op de jongens die uit ho telscholen zogenaamd stage doen. Er komt dan een mijn heer uit 'ik weet niet welke school op bezoek, een leraar. Het enige wat die vent daar V.omt uitrichten is eens lekker eten en een vriendelijk praatje voeren met de baas. En wat die vent daar voorgeschoteld kreeg... hmm. - Ik kan 't u maar zeggen. Vader V: Filip nu is 't genoeg hé. Met vader V. wandelend het voortuintje in Zegt hij: «Ik geloof dat men vooral in som mige hoteis en restaurants die jongens tijdens de vacantie op een schandalige manier exploi- teert... U WENST TECHNIEK TE STUDEREN AARZEL DAN NIET LANGER, BRENG ONS EEN BEZOEK Volledig technisch onderwijs Van heroepsschool tot technisch ingenieur DAGONDERWIJS Externaat AVONDLEERGANGEN Internaat De interpellatie van C.V P. ka merlid Dr De Vlies, voor de vakan tie periode heeft weinig weerklank gevonden in de grote kranten. Dat is niet zo toevallig. Men dient enig begrip op te brengen voor de positie van de grote pers wiens bestaanszekerheid in steeds grotere mate afhankelijk wordt van de reklame. Bepaalde goede betrekkingen mogen dus al leszins niet in 't gedrang worden gebracht. De moderne informatie is een schone zaak en geeft het mensdom veel vermaak. Daarbij komt dat de interpella tie Dr De Vlies meteen ook be paalde belangen in de wielersport raakt, vandaar... Dr. De Vlies heeft het inder daad gehad over de reklame van sommige pijnstillende middelen Wij citeren uit deze interpella tie «Duizenden personen hebben onherstelbare schade opgelopen door het gebruik ervan (n.v.r. be doeld wordt de fenacetinehouden- de pijnstillende produkten). De grote meerderheid van deze pa- tienten zijn vrouwen, meestal van middelbare leeftijd van licht neu rotisch type. Meestal grijpen ze naar de pijnstillende middelen om wille van eerder vage klachten zo als vermoeidheid, zwaktegevoel, rugpijn, hoofdpijn of lusteloosheid Geleidelijk treedt er echter een gewenning op. Ze worden mir of meer afhankelijk van het produkt. Vooral in de lagere sociale klas se wordt het poedertje genomen uit progressieve gewenning, als een opkikkertje. Het verslavings- effekt van fenacetinen is bewezen. En verder. Het ziektecijfer stijgt in Belgie met het verkoopcijfer van fenacetine, en dit in tegenstelling met ander landen, waar fenacetine onder medisch toezicht staat. In hoeverre mag onze maatschappij overgeleverd worden aan financië le belangen die met hun ongelimi teerde en tendentieuze reklame de volksgezondheid bedreigen? Wanneer men dagelijks leest en hoort dat ieder gelukkig gezin pil len Man en poeders Wit Kruis neemt", dan moet het ons niet ver wonderen dat alle leden van dit gelukkig gezin er gretig gebruik of misbruik van maken. Naast de re klame in dag- en weekbladen, op de muren en in de winkels, op de petjes en truien van onze wielren ners, komt weldra nog de T.V. re klame die de zaak ronder zal ma ken. Zoals de bevolking beschermd moet worden tegen water- en luchtbezoedeling, moet zij ook be schermd worden tegen gevaarlijke reklame. Kortom wij pleiten voor een volledige afschaffing van alle reklame van fenacetinehoudende produkten». Men make zich geen illusies Die volledige afschaffing van dit soort reklame is nog niet voor morgen.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 2