Kulturele echo's dames en heren 'T FABRIEK VAN «KAPITEINTJES» Vanwaar die benaming? Een kat-en hondgeschiedenis Cantate Domino Tweede concertreis naar Tjechoslovakiie vraagt 4 RETROSPECTIEVE TENTOONSTELLING GUST VAN DEN MEERSCHE Van vrijdag 13 tot zondag 29 augustus wordt in het Kutureel Cen trum Affligem te Hekelgem een retrospectieve tentoonstelling ge houden van het werk van Meester Gust Van den Meersche, beeld houwer, directeur van de Stedelijke Academie voor Schone Kunsten te Aalst van 1933 tot 1956, Medeexposanten zijn Roland De Winter, tekenaar - graficus en Harold Van de Perre, glazenier, tekenaar. Opening vrijdag 13 augustus te 20 door Prof. Dr. Fr. Vyncke. Open zaterdag 14, 21 en 28 augustus van 14u30 tot 20 u. zondag 15, 22 en 29 augustus van 10 u tot 12 u en van 14u30 tot 20 u. Op uitnodiging van het Staatskoor SEVERACEK uit Liberec Tjechoslovakije vertrekt Cantate Domino (100 zangers) maandag 16 augustus voor een tweede concertreis. Cantate Domino zal optreden te Wurzburg in de Stift Haugkirche, in «Das Prager Jesekindkirche» te Praag, te Bojanovice, Olomouc en te Liberec, samen met de organist Herman Verschraegen uit Antwerpen. Op het programma staan Cantates van Bach, Coronations Anthems van Handel, Polyfonie en werken van hedendaagse Com ponisten. voor afdeling verkoop Houdt u van boeken Verlangt U een hoog inkomen Houdt U van direct contact met klanten Dan vindt U bij ons de geschikte job als vertegenwoordiger in vaste dienst voorverkoop van vervolgwerken aan particulieren. Wij zoeken Dames en heren ;Elke leeftijd Wij bieden 'Hoog commissieloon Wettelijke voorzieningen Schriftelijke sollicitaties te zenden aan de personeelsdienst van n. v. Standaard Boekhandel Belgiëlei 147 a 2000 Antwerpen door Ere-Archivaris A. Van der Heyden LUCEAT- KLEURUITZENDING OVER «JESUS - PEOPLE» De Luceat-kleuruitzending in de Vlaamse televisie op vrijdag 27 augustus om 19 uur brengt een reportage van Wolf von Lojewski over een jongerenbeweging in de V.S. die over alle grenzen van ker ken en denominaties heen en meestal los van de kerkelijke lei ding, een «Jezus-beweging» ont ketend heeft. De stijl is hippie. De metode is die van de persoon lijke bekering, die vooral sinds de piëtistische bewegingen in de pro testantse kerken steeds weer door vernieuwingsbewegingen en sekten gepredikt werd en wordt. Dat doen ook de «Jesus-People», die in de steden van Amerika aan drugs verslaafde jongeren oproe pen om nu eens de «Jesus-Trip» te proberen, volgens hen de ont wenningskuur. Ook op het gebied van de sek suele moraal grijpt deze beweging naar de strengere normen van wel eer terug. Het verschijnsel kwam onlangs in het wereldnieuws door een massadoop van 50.000 aan hangers op het strand van Califor- nie. Wolf von Lojewski leefde met een camerateam acht dagen lang tussen deze jongeren in Califor- nie. Het is een produktie van de Westdeutsche Rundfunk. FEEST VAN O.L.V. HEMELVAART IN B.R.T. 2 De godsdienstige uitzending in BRT 2, gewestelijke omroep West Vlaanderen, «In Manus tuas, Domine» van zaterdagavond 14 dezer om 19u45 staat volledig in het teken van het feest van O.L. Vrouw-Hemelvaart. Spreker is de h. R. Roelandts, di- rekteur van «Kerk en Leven», die handelt over «Maria ten Hemel opgenomen». Realizatie pater G. Vanden- hende, Karmeliet; produktie Vale re Arickx. In 1969 verbood Australië de toegang aan honden en katten af komstig van de Britse eilanden, omdat in Engeland gevallen van hondsdolheid werden vastgesteld. Deze maatregel deed zich sterk gevoelen in Groot-Brittanie, waar vele hondenkwekers hun dieren over de hele wereld uitvoeren. Na twee jaar onderhandelingen en na inzage van het Greenwood-rap port waarin wordt aangetoond dat geen enkel ziektegeval meer voor kwam werd het verbod opgeheven. Dat betekent echter niet dat voor de Britten uit Groot-Brittanie de zaak hiermee van de baan is, want er blijven nog strenge voorzorgsmaatregelen gelden. Zo moet het bewijs worden geleverd dat honden en katten uit Groot-Brittanie er minstens een jaar lang verbleven hebben en niet 6 maanden zoals vroeger, maar daarenboven worden ze ook nog 2 maanden in quarantaine gehouden. Waarom de meeste Aalstenaars mordicus de fabriek «La Filature Impériale» op de «Keizerslaan of Keizerlijke laan», (Marc Galle had beter de naam «Keizerlijke Plaats» behouden) blijven noemen 't fa briek van Kapiteintjes willen we hier even uitleggen.. In 1840 werd te Aalst de eerste grote katoentwijnderij opgericht door de gebroeders Van der Smis sen, de eerste jaren werkte men er nog met handmolens, maar reeds in 1851 werden deze ver vangen door de engelse «continus» In 1853 voegen de gebrs Van der Smissen een katoenspinnerij bij de bestaande twijnderij. Alles gaat goed tot in het jaar 1860, als wan neer de oorlog tussen Noord en Zuid-Amerika uitbreekt. Het stopzetten van de katoen- uitvoer uit Amerika had fatale ge volgen voor de katoenfabrieken in Belgie en gedurende vier jaren zou er een grote werkloosheid het ge volg van zijn. Doch, na deze oor log was de krisis op korten tijd ten einde. In 1880 begint hier het bloeitijdperk voor de katoennij verheid te Aalst. De gebrs Van der Smissen zijn tussen de grootste fabrikanten te rekenen. Maar ver schillende omstandigheden zullen er toe bijdragen dat de familie Van der Smissen uiteengaat. De fabriek zal nochtans blijven voort bestaan, maar onder de benaming «Filature Impériales» De Fil. Imp. is in de krisis van voor enkele ja ren ook tenonder gegaan. Maar dit alles leidt ons af van de naam «Kapiteintjes». Een van de gebrs. Van der Smissen E. was de erkende be drijfsleider in de fabriek. (1) «MON CAPITAINE» Hij was een door gans de stad gekend personnage. Klein van ge stalte, dikbuikig, tamelijk groot en bolrond hoofd, de wangen begroeid met zware bakkebaarden. Steeds was hij gewapend met gaanstok of regenscherm, die hij, wanneer hij ze niet speciaal nodig had, op de schouders droeg lijk de boer zijn spade. J.M. Van der Smissen woonde neven de fabriek in een prachtig herenhuis op de Keizerlijke laan, in de volksmond nog heden ten dage «de Vesten» genoemd. In de fabriek zelf was J.M. 'n toonbeeld van werkzaamheid van af de maandagmorgen tot de za terdagavond. Maar nooit zou hij nalaten dagelijks zijn kaartje te gaan leggen in het drankhuis «De Spieghel» op de Grote Markt, ach ter het Belfort. 's Zondags fungeerde hij als ka pitein bij de burgerwacht. Maar zijn kleine gestalte was er de oor zaak van dat hij door iedereen 't kapiteintje werd genoemd. Doch, dat «kapiteintje» nam zijn taak zeer ernstig op. Hij behield zelfs in zijn privaat leven een majesta- tische houding, de korte toon en het gebiedend gebaar van de zelf bewuste militair. Het vleide hem tenzeerste als men hem sprak over de gewichtigheid van zijn militaire functie. Hij eiste dan ook van zijn bedienden en werklieden dat ze hem aanspraken met de titel «mon capitaine»... Voegen we er aan toe dat hij voorzitter was van de «Liberale Associate», wat hem niet belet had een zeer godsdienstige vrouw te huwen; (zij was zelfs prefects van de «Congregatie van Onze Lie ve Vrouw). En verder dat hij al zijn zonen naar de meest bekende katholieke scholen zond; voor de humaniorastudies bij de paters Jezuiten te Aalst, voor de filosofie naar Brussel in het instituut St Louis en voor het recht naar de katholieke hogeschool van Leuven. Alhoewel, traditiegetrouw, deze kinderen, na hun gedane studies, voorbestemd waren om in de ran gen van de «Liberale Jonge Wacht» te belanden... Ongeveer 100 jaren zijn sedert dien voorbijgegaan. De fabrikanten Van der Smissen verwaarloosden met hun tijd mee te gaan en wei gerden hun werkmethodes te mo derniseren, het gevolg bleef niet uit en men moest de fabriek over laten aan een andere firma ge noemd «La Filterie Imperiale», die, zoals hoger gezegd, ook haar bedrijvigheid heeft stopgezet. Wat niet belet, als met aan som mige arbeiders vraagt «Waar hebt ge gewerkt? dikwijls het ant woord zal zijn «Op de Vesten, bij Kapiteintjes». Maar nu valt het te betwijfelen of dit gezegd nog lang zal mee gaan. Aan alles komt een einde... (1) Hij had vijf zonen: Prosper en Adolf, die hun vader in de fabriek zouden opvolgen; Gustaaf (die advokaat en volksvertegenwoordiger werd; Frederik werd notaris en de vijfde, Frans, zal later in de vreemde fortuin gaan zoeken.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 4