Raadgevingen uit de modewereld wat eten we deze week... voor de fijnproevers keukengeheimen nuttige wenken aan mnpfiprQ katoen in feeststemming vrouwen kroniek -ZONDAG Champignonsneetjes Kerriesoep Kalfs- gebraad Gestoofde Witte Selderij Gekookte Aard appelen Bananenmousse MAANDAG Koud Kaifsgebraad Sla Gebakken Aard-appelen KaramehHa DINSDAG Paling -in 't Pannetje Gekookte Aard appelen Fr-uit WOENSDAG Varkenskoteletten Witloof Ge kookte Aardappelen Chocoladevla DONDERDAG Gegarneerde Zuurkool Aardappel puree Yoghurt met Banaan en Sinaasappel VRIJDAG Gebakken Panharing Frites Safraan- rijst. -ZATERDAG Gebakken Lever Appelmoes Ge kookte Aardappelen Vanillepudding. Hoewel de Kerstmis en Nieuwjaar weer tot het verleden behoren is het uitgaansagenda van de meesten onder ons nog tot barstens toe gevuld. De gehele maand januari zijn er nog nieuwjaarsont vangsten, krijgen we vrienden op bezoek en wellicht krijgen we nog uitnodigingen van links en rechts. Waarschijnlijk een gevuld program ma, dat heel wat problemen stelt, en een telkens terugkerende vraag «Wat trek ik aan?» Voor zulke feestavonden zou je er graag eens heel anders uitzien mooier en aantrekkelijker. Wel probeer het aksentueer je persoon lijkheid, je strjl, maar hou steeds rekening met de omstandigheden. Ben je een aktieve vrouw, kies dan de mannelijke stijl, maar voeg er een vrouwelijke noot 'bij of sofistikeer het geheel. Ben je een vrouw, speel dan eens een keertje vamp. Kies zwart voor kleine en voor grote gelegenheden. Want zwart is mode. En zwart staat ledereen ben je blond, dan lijkt je nog zachter ben je een donker type, dan lijkt je nog mysterieuzer. Laat het zwart oplichten door een vurige mond, glanzende haren, schitte rende strass en parels. Wees verleidelijk in zacht fluweel, rn soepele satijn, in dansende voile. Gelukkig allemaal katoen. Zodat de aankoop van je droom- kleed op je reeds zo zwaar elndejaarsbudget niet al te zeer door weegt. Om je te helpen bij je definitieve keuze, hebben we de type3 van kledingstukken genoteerd die je in de winkels zult vinden. Belangrijkste nieuwigheid is de smoking perfekt voorbeeld van een kostuum dat je bij elke gelegenheid kunt dragen; rechte broek en smalle vest met vierkantige schouders en brede, lange kraag. Kies hem in katoen-fluweel en draag er een bloes bij met favafière- kraag in katoenkrip en veel strass. Als je wenst op te vallen kies je een dandykostuum in een man nelijke stof, bvb. in fijngestreepte katoenen moleskin. Verplicht: een hemd in gestreepte katoenpopeüne, een das met geometrische be drukkingen en een bloem in het knoopsgat. Voorbehouden voor een avond bij gedempt licht: de vampjurk in streelzacht katoenfluweel en met gedurfde halsuitsnijding. Past bij honingblonde haren en veel (valse) luxe toebehoorten als strassju welen en sigarettenhouder. Een jurkje in soepel geplet katoenfluweel dat je een hele nacht dansen garandeert; met beweeglijke rok, fijne taille, gefronst lijfje ïn pagodemouwen. Voor de sportleven noteerden we een broekenensemble, dat met een originele bloes ook echt feestelijk wordt. Wij vonden er een in witte katoenseersucker met vierkantige kraag, afgezet met een strook broderie anglaise. Voor de eeuwige romant'ekers tenslotte eer. lange ,\L; roe; bij passende bolero in katoenfluweel; crok aan dit ensemble kan een hemdbloes in katoenvoile met satijnstrepem nog wat extra-charme verlenen. CHAMPÏGNONSNEETJE3 Benodigd sneetjes oud Wittebrood, 1 ui, 150 gr cham pignons, peper, zout, citroensap, boter, peterselie en tomatenket chup Bereiding Bak de sneetjes, die van korstjes zijn ontdaan, in de koekepan in wat boter aan beide kanten goudgeel. Snij de ui heel klein. Was de champignons en snijd ze in sch jfjes. Smoor beide onder toevoeging van wat zout, peper en citroensap gaar in wat boter. Verdeel hetcampignonrnengssl over de gebakken sneetjes brood. Garneer ze met een takje pe terselie en een toefje tomatenket chup. BANANENMOUSSE Benodigd 6 bananen (niet te rijp), 100 gr suiker, het sap van 1 sinaasappel, 1 eetlepel ci troensap, 2 eetlepels rum, 1/8 1 Slagroom en 2 eiwitten. - Bereiding Snij de bananen tin plakjes. Verhit het sinaasappel sap met een groot gedeelte van de suiker en hl citroensap. Leg de piakjes banaan hierin zachtjes 20 minuten te kicken. Wrijf de banaan dan door een zeef en roer er de rum doorhen; Laat de puree afkoe len. Klop de slagroom stijf met de rest van de suiker evenals het eiwit. Meng slagroom en eiwL door elkaar met op het laatste de bananenpuree. Doe de mousse over in 4 hoge glazen en laat ze goed koud worden in de koelkast. PALING IN 'T PANNETJE Benodigd 50 gr boter, 2 flinke uien, 1/2 teentje knoflook, 500 gr aan moten gesneden paling, sel derij, peterselie, tijm, zout, 1 wor tel, 1 fles witte wijn, 1 glas cog nac, 100 gr champignons, 1 sja lotje en wat bloem. Bereiding In een stoofpan 50 gr boter smelten, daarin de ge snipperde ui en het fijngesneden, 1/2 teentje knoflook fruiten. Daar na de paling toevoegen met wat zout, tijm, fijngehakte peterselie en selderij en de in schijfjes ge sneden wortel. De witte wijn toe voegen en dit alles aan de kook brengen. Vervolgens de cognac erbij en de damp daarvan aanste ken. Deksel op de pan en het ge heel gaar laten stoven. De paling uit de pan nemen en in een andere pan overbrengen samen met de gefruite champig nons en het kleingesneden sjalot je. Het stoofvocht" laten inkoken en binden met wat aangemaakte bloem. Dit over de paling gieten en nog even laten sudderen. In het pannetje opdienen. Een Duitse kinder-cbirurg heeft in een paar jaar tijd achttien klei ne kinderen moeten behandelen, die ernstige verwondingen hadden opgelopen bij het omlaag gaan met een roltrap. Van zijn hand zijn de volgende tips: 1. Laat uw kind niet met plastic of rubben laarzen op de roltrap gaan. Sommige ouderwetse rol trappen hebben een niet bewe gende zijwand waaraan drt soort laarzen bij de minste aanraking «vastkleeft». De tree boven die waarop het kind staat, kan dan laars en kindervoetje grijpen! 2. Zorg ervoor dat uw kind de tree boven die waarop het staat niet ale ruggesteuntje gebruikt bijna beneden wijkt die tree, waar op het kind zijn evenwicht verliest, achterover valt en met handen of zitvlak beklemd kan raken. 3. Let er op dat het handje dat de rubber roltrapleuning vasthoudt tijdig wordt weggetrokken: het kan meegetrokken worden in het gat waarin de rubberband ver dwijnt. 4. Laat uw kind midden op de tree staan, liefst tussen uw benen zodat het niet kan omvallen, en houd het vast. 5. Komt U handen te kort door tassen vol inkopen, neem dan met uw kind onder geen beding de rol trap. Gebruik de lift of de gewone trap. WIMPERS Het is begrijpe lijk dat ge nog nooit de wimpers van uw eigen oogleden hebt ge teld. Het zou u toch verassen, want naar het schijnt zouden er in normale gevallen zowat 100 haar tjes aan de bovenste oogleden voorkomen. Bij zeer gevulde wim pers zijn het er wel 150! De onderste oogleden tellen er 60 tot 75. Daar waar de bovenste wimpers 11 tot 15 millimeter kun nen lang zijn hebben de onderste een lengte van 7 tot 8 mm. De make-up heeft dit na jaar iets weg van de kleur van brandende en smeulende kolen. Warme roestbruine kleuren lippen stift en nagellak met daarop afge stemde o-og schaduwen. --• Oogschaduw krijgt meer glans, wanneer men voordat het wordt aangebracht een laagje crème op het ooglid smeert HARING Dat de haring een uitstekend voedingsmiddel is, behoeven wij U niet te vertellen. Haring is ook goedkoop, vooral ten opzichte van vlees. De eerste maanden van het jaar is verse haring op zijn best om bereid te worden. Dit gebeurt door kokenin ruim water met een scheut azijn), stoven of bak ken. Haring wordt opgediend met botersaus, peterseliesaus, of mos terdsaus. A!s belangrijke voeding stoffen voor ons lichaam, die in haring (en ook in andere zeevis) voorkomen, noemen we eiwit, de vitaminen A en D en jodium. Naast verse haring kennen we ook de bekende maatjesharing, doch die kunnen we alleen in de zomer kopen. Volgens het visbe- sluit mag uitsluitend de in mei tot en met september gevangn haring de aanduiding «maatjes» dragen. Tegenwoordig wordt de in cfe zo mer gevangen haring echter ook in koelhuizen bevvaard en zo kun nen we dus het hele jaar door van kwantitatief zeer goede «koelhuis maatjes» genieten. Verse haring, dus ongezouten, die gebakken wordt, heet panha ring. Kort en lichtgerookte haring heet bakkokking. Deze is wat zwaarder verteerbaar dan panha ring en minder geschikt voor zie ken en kleine kinderen. Verder hebben we haring die langer en bij hogere temperatuur gerookt, is en in de handel bekend is onder de naam gerookte -haring. «BeukeÜng» is gestoomde ha ring. En tenslotte kent iedereen wel de ro'-rreps, gemarineerde ha ring.T'ets, pekelharing en de Engel se Kipper. In ieder geval verscheidenheid genoeg om de haring regelmatig op tafel tebrengen een gezond, goedkoop voedsel

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11