Grootste bedevaart In januari «Nederlands Toneel Gent» weekkalender SCHRIJVEN Oude ringlaan - Parklaan Léo de Bethunelaan - Capucienenlaan 2 Lezersbrieven en eventueel ongevraagde artikelen die in deze rubriek verschijnen, vertolken uitsluitend het standpunt van de betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemotiveerd verzoek kunnen brieven gepubliceerd worden zonder naam en adres. Ik trek publiek de beschuldigin gen in als zou senator Verleysen met enkele leden van het kabinet van de minister van openbare werken hebben gekonkelfoest, R.V. LAATSTE VOORSTELLINGEN Zaterdag en zondag as. hebben in het N.T.G de laatste voorstel lingen plaats van «High Infidelity» een komedie van de Engelsman Jack Popplewell. Regisseur van dit spetterend vuurwerk van gags is Mand Buyi. Met Werner -Kopers, Marilou Mermans, Biartka Heirman, Cyriel Van Gent, Jo Delvaux, Hugo Van den Berghe en Huguette Goossens Voor zaterdag zijn er niet zo- vee! plaatsen meer -vrij, het veilig ste is dus meteen te reserveren. Het bespreekbureau in de schouwburg (St. Baafsplein 7 Gent) is alle dagen open van 10 tot 14 uur. Tel. 25.32.08. INFORMATIEAVOND Op dinsdag 11 januari om 20 uur heeft in de foyer van de KNS een informatieavond plaats, ge wijd aan «Een Poppenhuis» het meesterstuk van Hendrik Ibsen dat op 15 januari in première gaat. Aan deze avond werken mee prof. dr. Alex Bclckmans. onze l'bsenspeciaifet bij uitstek, Marie ke Van Landschoot, een militante feministe die het stuk zal benade ren vanuit haar gezichtshoek, en de regisseur Walter Eysselinck. Deze avond wordt ingericht in samenwerking met de rederijkers kamer «De Fonteyne». De mode rator is dan ook de hoofdman, Flor •<de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 194B verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden Demedts. Vermelden we ook dat op maan dag 17 januari, onmiddellijk na de voorstelling in de foyer een nabe spreking plaats heeft met de ac tieve medewerking van de Natio nale Dienst voor de' Jeugd en Vrijetijdsbesteding, onder leiding van August Bal. Deze beide leer zame en boeiende avonden zijn voor iedereen toegankelijk en kos ten u niets tenzij uw belang stelling! PREMIERE Op zaterdag 15 januari heeft dan de première plaats van «Een Poppenhuis» Het stuk loopt tot 30 januari (dus slechts drie we ken), Nora (Suzanne Juchtmans) is een mooie jonge vrouw die geluk kig getrouwd is met Torwald Hel- mer, een advokaat (Jef Demedts). Zij leven in een «poppenhuisje» waarin Nora zijn vrolijke «leeuwe rik», zijn «eekhoorntje» is. Nu kan Helmer ook nog bank directeur worden en wil hij een bediende, een zekere Krogstad (Roger Bolders) ontslaan. Om op het eerste gezicht onverklaarbare redenen verdedigt Nora Krogstad, daar deze chantage dreigt te ple gen. Kort na Nora's huwelijk was Helmer ziek geworden en had No- ra, om genoeg geld bij elkaar te krijgen voor een kuur in het zuiden voor Helmer, geld bij Krogstad geleend. In haar oprechte liefde voor Helmer had zij de schuldbe kentenis vervalst door er de hand tekening van haar stervende vader onder te plaatsen. Met deze schriftvervalsing dreigt Krogstad nu bij Nora om zijn ontslag te ver hinderen. Helaas heeft Nora niet genoeg invloed op haar man. Wan neer zij beiden 's avond laat thuis komen van een gemaskerd bal vindt Helmer de dreigbrief van Krogstad. Helmer ontsteekt in woede; zijn hele zorgzaam opge bouwde leven stort ineen, Helmer kan zijn vrouw niet vergeven. Doch wanneer Krogstad zijn be lasterende brief terugneemt en wil vernietigen, denkt Helmer dat alles weer in orde is. Het lieve «poppetje» -Nora is echter plotse ling een rijpe en zelfbewuste vrouw geworden... Verder met Jo Delvaux, Chris Boni, Magda Cnudde en Els Ma- ge rman. LEVENSWIJSHEID Ware tevredenheid hangt niet af van hetgeen Wij hebben een ton was groot genoeg voor Diogenes, maar een wereldrijk te klein voor Alexander. (Charles Caleb Colton 1780-1832) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 9 jan,: Adriaan, Ba- silissa, Elorimond, Juliaan, Marce- I ie n Maandag 10 jan.: Domitia- nus, Gonzalf, Justina, Marciaan, Willem. Dinsdag 11 jan.: Honorata. Hortensius, Hortensia, Ingrid, Salvius Theo Woensdag 12 jan.: Benedikt. Berooi-t, Bernard, Cesaria, Cesar.ne Ernest Donderdag 13 jan.: Berno, Hildemaar, Hilarius, Leiontius, Yvette, Veronica Vrijdag 14 jan.: Benjamin, Ben, Bertiïdüs, Felix, Sava Zaterdag 15 jan.: Adalbert, Ida, Maurus, Peul us, Paul, Pol Rachel, Tarcisia HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG 9 jan. Doopsel van de Heer Joh. 1, 29-34 «Verhaal van het Doopsel van Christus» ZON OP ONDER 9 jan. 8u44 16u56 31 jan. 8u23 17u30 MAANSTANDEN Nieuwe maan op 16 jan te 11u52 STERRENHEMEL Mercurius als morgenster waar neembaar. Venus 'is 's avonds waarneem baar. Mars is nu 's avonds zichtbaar. Jup'iter is 's morgens te Zien en Saturnus 's avonds. BIJZONDERE DAGEN Zondag 9 jan.: Doopsel van de heer H. Jutiaan-de-arme, pa troonheilige van de schippers, kun stenmakers en reizigers Donderdag 13 jan.: H. Vero- De grootste pelgrimstocht van de wereld is de hadj, de bede vaart van de Islam naar Mekka, waarvan de datum wordt vastge steld naar de maankalender en de centrale dag dit jaar 25 janu ari Is. Mekka telt 250.000 inwo ners, maar dan stromen er behal ve een 400.000 Saoedi-Arabieren nog een 400.000 mohammedanen uit de andere Arabische en mo hammedaanse landen alsmede uit alle delen van de wereld naar de heilige stad van de Islam. De im puls is, dat elke moslem ééns in zijn leven als hij het bekostigen kan de bedevaart naar Mekka moet ondernemen en de gelovige voor Wie vaststaat dat de hadj de zekerste manier is om in het para dijs te komen en de titel hadji, die hij dan aan zijn naam mag toe voegen de mooiste eretitel is, die er op aarde bestaat, daarnaar hun kert. Natuurlijk, de mohammedanen zijn geen heidenen; ze geloven in één God, zijn monotheisten; hun koran telt tal van historische ge deelten, die aan het Oude en ook het Nieuwe Testament zijn ont leend en hun geloofstrouw is groot. Het wordt thans reads druk in Jidda, de havenstad van Mekka, en op de vliegvelden.. 'De massa's stromen reeds toe. Deze tijd van het jaar is geen oorlogstijd; het kan wel; een heilige oorlog met name. kan ook nu; maar Sadats oorlogsplan tegen Israel wordt in de mohammedaanse wereld als een ontwijding van de hadj gevoeld en is ook praktisch door de me nigte van afwezigen onwaarschijn lijk, zelfs 'in Egypte, waar velen ertegen demonstreren Mohammed werd in 570 gebo ren en begon in 622 vanuit Medi na zijn grote veldtocht voor het rijk van de Islam. Het strekte Zich spoedig tot Spanje en Frankrijk uit. Thans zijn er een 500 miljoen mohammedanen, 14 van de mensheid. Voor de aankomst in Mekka kleden allen zich in een eenvoudig wlit kleed. In Mekka spoeden ze Zich naar de Kaaba, een 15 meter boog stenen bouw sel in de vorm van een kubus op het grote binnenplein van de mos kee; hier lopen ze zevenmaal om 'die Kaaba heen en kussen de zwarte steen op de zuidoosthoek, een steen, die uit de hemel viel (een meteoriet Na de hiermee verbonden plechtigheden trekken allen naar de berg Arafat op 20 km van Mekka; hier moet vanaf de top Mohammed het laatst heb ben gepredikt. Tegen zonsonder gang trekken allen onder leiding van koning Feisal naar Mekka te rug. En dan is de hadj voorbij en begint de terugtocht naar huis. Half februari zijn de meesten weer thuis. Anwar as-Sadat is niet bepaald de man, die overal vertrouwen heeft. Dr. Simon Wiesenthal heeft met zijn bekende nauwgezetheid documentair bewezen 'hoe Sadat aan het hoofd stond van een Egyp tisch complot, dat Egypte en het Suezkanaal in handen van gene raal Erwin Rommel trachtte te spe len en daartoe zeer veel moeite deed. Was het gelukt, dan zou de oorlog wellicht een andere wen ding hebben gehad. De Britten ontdekten het complot en Sadat werd met tal van anderen 'in no vember J42 tot gevangenisstraf ver oordeeld; hij bleef in de gevange nis tot het eii'n'd van de oorlog. Toen kort geleden Podgorny en Kosygin, die dit alies haarfijn we ten, Egypte bezochten en kussen wisselden met Sadat, zullen ze wel aan dit verleden hebben gedacht. Hun keuze was Sadat zeker niet. Dezer dagen verklaarde Sadat, dat de Ruscsen hem nu hadden be loofd in vrede en oorlog aan hun kant te zullen staan. Prompt volg de hierop de Russische tegen spraak; zo fes was nooit beloofd. Neen, de Russen zijn wel vrienden van Egypte en het Suezkanaal. maar van Sadat niet zo erg, en nog minder sinds hij de Russen- vrienden in Egypte, o.a. Ali Sabry vervolgde en liet veroordelen. Al met al zijn de omstandighe den niet bepaald in overeenstem ming met de grote woorden, die de Egyptische president zich pleegt te veroorloven, wat niet wegneemt, dat niettemin een oor Icgsexplosie mogelijk blijft. We noemden veel; we kunnen ook nog herinneren aan het feit, dat koning Hoessein niet meedoet omdat hfj teveel met de Palestijnen te stel len heeft en dat Irak met Perzie in geschil ligt over het bezetten door Perzie van drie eilandjes, waarop Irak 40.000 Perzen het land uitjoeg. De Egyptenaar heeft 'inderdaad genoeg om over na te denken. nica, patrones van de l'innenjuffrou- we.n en fotografen. Zaterdag 15 jan.: H. Mau rus, patroonheilige van de koper slagers. AGENDA Zondag 9 jan.: Ronse (ook op 8 en 10 jam,: «Boimme'lsfees- ten» folkloristische feesten, op 8 jan: grote optocht te 19u.) Maandag 10 jan.: Etikhove (Zotte maandag van 20 u af) Zaterdag 15 jam.: Flobecq (ook op 18 jan.: Fbire en Car- mava'l Sint Antonius. Te 16u30 carnaval-optocht) IN DE NATUUR 10 jan.:Gemiddeld de koud ste d'ag van de maand januari (gemiddelde temperatuur 0°6) Van 10 tot 31 januari stijgt de gemiddelde temperatuur met 2°4. 12 jan.: Dag waarop meestal vriesweer voorkomt. VOLKSE WEERKUNDE Knapt januari niet van kou, Ziet men in de oogsttijd rouw Geeft januari muggenzwerm, Dan hoort g'-in oogstmaand illiiohit gekerm Geeft januari groente ein gras Dan komt de zomer te onpas Januari moet van koude knakken, ZaJ ze vruchten dragen, het aardrijk pakken

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2