Schrijven aan Intercom munale 't lantl De noodzakelijk versnelde ontwikkeling van de streek van Aalst DOKUMENTATIE (2) HET ONTWIKKELINGSPLAN VOOR HET ARR. AALST Voorzitter Land v. Aalst Mijnheer de Voorzitter, Onze leden bij uw Intercommu nale vereniging «Land van Aalst» brachten ons uw algemene verga dering cn uw vergadering van de beheerraad van 11 januari 1972 ter kennis. Wij danken U omdat reeds op een punt werd tegemoet gekomen aan het standpunt van ons bestuur zoals het u op 27 mei 1971 werd overgemaakt, nl. «dat 2 beheer ders, die namens het stadsbestuur van Aalst werden voorgedragen, in het directiecomité worden opge nomen». De persoon, die wij hiervoor hebben aangeduid, is de heer Fr. De Brul. Wij durven er nu ook op reke- ren dat met dezelfde goede wil aan onze overige wensen zal kun nen voldaan worden. Met voorname hoogachting, Namens het Schepencollege, Chr. Willems M. De Bisschop «WEEK VAN DE SOLDAAT» VAN 6 TOT 13 FEBRUARI De Nationale Raad van Milac heeft besloten de «Week van de Soldaat» te laten plaatsvinden van 6 tot 13 februari e.k. onder het tema «Kamoeflage». leder jaar gaat het erom te herinneren aan, gedachten te zaaien, medewerking te vragen voor de soldatenproble- matiek. Maar ook deze problema tiek heeft een evolutie ondergaan. Er waren twee, drie jaar geleden evenveel moeilijkheden voor een soldaat als nu. Alleen lagen die problemen toen anders. Ook om dat de opvattingen en de mentali teit t.o.v. het leger veranderen, verandert het tema van de week. Dit gebeurt dan dit jaar met het trefwoord «Kamoeflage» In feite gaat het om «Geen kamoe flage meer». Milac vraagt iedereen zichzelf en zijn verantwoordelijk heid niet te kamoefleren. Dit geldt evenzeer voor het leger. Zo is er voor-al de problematiek van de rechtvaardige lastenverdeling tus sen wie dient en wie verdient. Er zijn ook de problemen van de ge wetensbezwaarde, het onthaal, leven en verhoudingen in de kazer ne, inspraak, kontakt; allemaal aspekten die -aan bod moeten ko men, met daarnaast ook de kwes tie van het personeelsbeleid. Milac reikt de hand aan al wie binnen en buiten het leger hetzelf de -wit, een samenleving i-n en bui ten het leger waar rechtvaardig heid heerst en waar iedereen in zijn menszijn geeerbiedigd wordt. 4. Waterbevoorrading van de industriezones in het arrondissement Aaist 1. Inleiding De TMVW meet instaan voor de watervoofzüenvng van 257 gemeen ten, ingedeeld in de districten Brugge, Gent, Ronse en Asse. Zij beschikt daarvoor voor het ogenblik over twee bronnen name lijk enerzijds het water afkomstig van de Brusselse Intercommunale Watermaatschappij en anderzijds over haar eigen bronnen te Haut- rage. Met de Brusselse Intercommu nale Watermaatschappij is de TMVW contractueel verbonden voor de levering van maximaal 75.000 m3/dag In 1976. Anderzijds beschikt ze over haar eigen waterwinningen te Hau- trage waarvan het mogelijke maxi maal debiet 65.000 m3/dag be draagt. Vanaf 1966 is de B.I.W.M. wat de spitsdagen betreft, verplicht geweest boven het contractueel toegestane maximum, bepaalde hoeveelheden bij te leveren. Vanaf 1970 is zulks evenwel niet meer mogelijk. Wat de eigen winningen betreft is de T.M.V.W. aan de timiet van de opbrengst. Een deel van de stijging van het drinkwaterverbruik is te wijten aan de aangroei in bevolking in de bedelingszone. Nochtans, de stijging van het bevolkingscijfer in Oost-Vlaande- ren dat als representatief voor de ganse zone kan worden aangeno men, bedraagt 2,8 tu-ssen 1960 en 1968, terwijl de stijging van het drinkwaterverbruik over die zelfde periode 70 bedraagt. Het laat niet de minste twijfel over dat er geen gemeenschappe lijke maat bestaat tussen die twee stijgingscoeficienten en het is klaarblijkelijk dat het niet het bevolkingsaccres is (zelfs met meer zucht naar contort) dat oor zaak 'is van de stijging. Het is duidelijk dat de sterke stijging In het waterverbruik in verband moet worden gebracht met de ontwikkeling van de in dustrie in het beschouwde gebied. Vooral in de industriegebieden van St. Niklaas, Temse, Aalst, Dender- monde en Gent elke door TMVW worden bevoorraad, hebben een groot aandeel gehad in de water- afname over de laatste jaren. 2. Waterbevoorrading van de industriezones te Aalst Uit aanvragen vanwege de ge vestigde industrien te Aalst en te Erembodegem, blijkt dat onvol doende hoeveelheden drinkwater - kunnen worden geleverd. De waterbevoorrading van de 'industriezones van Erpe-Mere en Grotenberge behoort niet tot de mogelijkheden, indien geen nieu we bronnen kunnen worden aange boord. Vandaar dat de TMVW met de AWW (Antwerpse Waterwerken), in samenwerking met de PIDPA en de stad Mechelen een contract hebben afgesloten tot levering van drinkwater vanuit Waiem. Van hieruit dienen nieuwe leidingen aangelegd om de streek van Aalst te bevoorraden, waarbij ook zou kunnen geleverd worden aan het gebied van St. Niklaas, Temse en Denderrr.'or.de. In een later sta dium kan de leiding desgewenst doorgetrokken worden naar het Gc .vise havengebied Een gemeenschappelijke leiding PIDPA/TMVW zal dienen aange legd tussen Walem en Willebroek. Verder zal de toevoer'olding uit sluitend door TMVW worden aan gelegd. In de nabij'heid van Buggenhout zal een reservoir met pompstation worden opgericht waaruit de TMVW verder zou oppompen om in haar gebied de nodige druk te verzekeren. 3. Kostprijs van de uit te voeren werken 1971 Lot 1 Willebroek-Buggenhout 188.238.449 fr Lot 2 B u g g en h ou t-G'ijzeg em 45.911.003 fr Lot 3 Gijzegem-Aalst 32.088.929 fr Aankoop van gror>den 14.700.000 fr Tussenkomst In werken PIDPA 24.225.158 fr Onvoorziene uitgaven 5 14.836.461 fr Totaal (afgerond) 320.000.000 fr 1972 Reservoir pom pstation Buggenhout (raming) 60.000.000 ff" 4. Budgettaire weerslag Vermits de werken voor 1971 dringend zouden moeten worden uitgevoerd, en gezien de budget taire mogelijkheden van het de partement van Volksgezondheid zulks niet toelaten, wordt voorge steld dat de Minister van Streek- economiie die gebruikelijke subsi die, hetzij 60 van de uit te voeren werken, zou ter beschik king stellen van de Minister van Volksgezondheid. Hierbij zijn volgende posten subsidieerbaar 1971 investeringsbedrag toelage 60 (afg.) Lot 1 188.238.449 113.000.000 Lot 2 45.911.003 27.500.000 Lot 3 32.088.929 19.200.000 aankoop gronden 14.700.000 8.800.000 168.500.000 onvoorziene uitgaven 5 8.400.000 176.900.000 180.000.000 afgerond op 1972 De uitvoering van het water met pompstation kan worden ge programmeerd voor 1972, ten las te van de begroting van de Minis ter van Volksgezondheid, eveneens volgens het normale subsidierings percentage van 60 Op een investeringsbedrag van 60 miljoen fr wordt aldus 36 mil joen fr ten laste van Volksgezond heid genomen. Naast de voornoemde voorstel len met betrekking tot uit te voe ren werken ter ontsluting van de industriezones, werden volgende maatregelen met aandrang aan de regering aanbevolen. 1. Industriehallen en onthaalcentrum Optrekken van doorgangsge bouwen in de industriezones van Erembodegem III en van Schendel- beke en van een onthaalcentrum in de industriezone van Erembo degem III. Prijsraming per industriehalle 3 miljoen frank Prijsraming van onthaalcentrum 5 miljoen frank De maximale voordelen van de expansiewetten zouden worden toegekend op de leningen die de Intercommunale Land van Aalst zal aangaan met het oog op de constructie van deze industriehal len. Op de lening aangegaan voor het bouwen van een onthaalcen trum, wordt voorgesteld dat hier op een rentetoelage zou worden toegekend, zoals gebruikelijk voor de industriezones van nationaal belang in toepassing van de wet van 30 december 1970, ten laste van het Fonds voor Economische Expansie en Regionale Reconver sie, kredieten voorbehouden aan Streekeconomie. 2. Onderzoek naar de winnings- mogelijkheden voor grondwater op de industrieterreinen Het spreekt vanzelf dat de be schikking over gegevens inzake winningsmogelijkheden van grond water op de industrieterreinen in een aantal gevallen namelijk waar de resultaten positief zijn de kansen van deze terreinen op het verwerven van nieuwe projec ten aanzienlijk vermeerdoren. Tot op heden werden op de in dustrieterreinen van Oost-VIaande- ren door de betrokken openbare instanties geen onderzoeken naar winningmogeiijkheden van grond water verricht. Wel is ons het be staan van enkele private onderne mingen bekend. Begrijpelijkerwijze worden de resultaten hiervan door de betrokken bedrijven niet vrij gegeven. Het Geologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Gent, alsook het Rijksinstituut voor grondme chanica, zijn in staat onderzoekin gen naar de winmngsmogelijkhe- den van grondwater uit te voeren. In principe zou het maken van een dergelijke studie moeten wor den toegezegd. Kostprijs p.m. 3. Verkeersinfrastructuur a) DE DENDER EN DE DENDERBRUGGEN Stipte uitvoering van de her- calibreringswerken van de Dender vanaf de monding tot aan het in dustriepark van Erembodegem. Uitvoering van. de werken 'aan de Denderbruggen. b) AUTOSNELWEGEN Uitvoering van de autosnelweg A8 zca's voorzien in het gewest plan. c) RIJKSWEGEN EN PROVINCIALE WEGEN Modernisering van de wegen Brussel-N inove, Mons-Geraards- bergen-Gent en Aalst-Oudenaarde Snelle realisatie van de Noord- Zuidverbinding die de industriële centra van Henegouwen dwars door het arrondissement Aalst met Antwerpen moet verhinden de inschakeling van de rijkswe gen Aalst-Ninove en Aalst-Den- dermonde. Rechttrekking van de rijksweg nr 56 ter hoogte van Zcttegem. ten einde de toegangsmogelijkhe den tot het industrieterrein te ver beteren. d). RINGWEGEN Onverwijlde realisatie van de oostelijke omleid'ng van Ninove en stipte uitvoering van het voor opgestelde plan voor de afwerking van de ringlaan van Aalst. e) SPOORVERBINDINGEN Elektrificatie van het vak Zotte- gem-Denderleeuw, van de lijn Kortrijk-Brussel. 4. Toeristische infrastructuur Ruime betoelaging van de werken die moeten uitgevoerd worden aan het Toerïstisih Cen trum van Geraardsbergen alsook aan het abdijgebouw, de hoeve en het ingangsgebouw van dit cen trum. Snelle realisatie van het wandelpad in de Faluintjesstreek en van de uitbreiding van de Os- broek. Ter beschikkingsteffing van de nodige fondsen door de depar tementen van Verkeerswezen en van Openbare Werken om de Zwalrrwallei toeristisch uit te rus ten. 5. Promotie 1. Industriële oriëntering in het raam van de nieuwe wetge ving op de economische expansie Oriëntatie van arbeidsinten sieve bedrijven naar het Aalsterse Grotere steunmaatregelen ten voordele van verrichtingen die bijdragen tot de industriële de centralisatie. 2. Voorlichting bij werknemers en werkgevers Ruime steun voor volgende pro jecten: vergelijkende studie betref fende de werkvoorwaarden in Brussel en in het arrondissement Aalst voorlichtingscampagne bij werknemers prospectie-actie in de grote centra nieuw promotiemateriaal reclame-actie 2. Kostenraming (actieprogramma) Vergelijkende studie 100.000 fr Voorlichtingscampagne

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3