14 IBS ALASKA In 1867 nam het kritiek het staatssecretaris Steward hevig kwalijk, dat hij Alaska van Rusland kocht voor 7,2 miljoen dollar. Wat ter wereld moeten we doen met 180 miljoen IJsbergia vroeg men in het congres. De geschiedenis heeft het antwoord ge geven. Aalaska is een schatkamer van mineralen en olie. Inmiddels kocht Steward wel de soevere.n.tcit, dcch r.'ct de eigendom van de gronden; eigenaars bleven de Esk.mo's, Aleoeten en Indianen, thans samen een 55.000 man. Het Amerikaanse congres aanvaardde dezer dagen een wet, waarbij werd vastgesteld, dat de genoem de inboorlingen 20 miljoen hectaren zelf houden; ze ontvangen voor de rest van het land 962, miljoen dollar, waarvoor deze gronden in staatseigendom overgaan. Men ziet, er kan in een eeuw aardig wat gebeuren. ABiE NATHAN De vroeger welgestelde restaurateur uit Tel Aviv Abie Nathan is wat men noemen kan een wereldvreemde idealist. Hij offerde zijn bezit aan zijn idealen, kocht een oude Nederlandse kustvaarder voor 65.000 dollar en ging ermee naar New York, in de hoop, dat de 5 miljoen Joden van Amerika hem zouden helpen zijn schip verder in te richten. Dit ging niet best, maar goed, het schip is startklaar en op 28 februari 1972 vertrekt zijn vredesschSp naar het midden-oosten, waar hij in de internationale wa teren voor de kusten van Israel en Egypte een jaar lang vredesboodschappen zal uitzenden. Hij heeft een goede zender van 50 kiloma» aan boord, 10.000 grammo foonplaten om zijn boodschappen muz.kaal te omlijsten, 20 manschappen, van wie 6 zeelieden, de overigen rac'.operscneel en technici, alsmede proviand voor een jaar met Cyprus als steunhaven en gaat dan onafgebroken 18 uur per dat de vrede pro pageren, hopende dat h'j een vredessfeer kan scheppen. Of het iets zal helpen' Wie zal het kunr.cn zegen? Gelukkig dit er idealisten zijn zoals deze. VLUCHTELINGENKAMPEN De oplossingen van de vluchtelingenkampen in het midden-oosten is niet zo moeijli k als het lijkt. De hoofdkwaal was en is, dat de Arabische landen de vluchtelingenks'-- pen opzettelijk in stand hielden als wapen tegen Israel. Zulke kampen zijn echter Con t.jdelijke noodoplossing, houdt men deze opzette!.jk in stand dan dragen ze n-»' bij tot de oplossing van het vraagstuk. Er zijn thans een 560.000 vluchtelingen van w een 179.000 in de Gazastrook, 57.000 ,n Judea en Samaria. 200.000 in Jordame en 130.000 in Syrië en Libanon. Israel is erin geslaagd reeds een 30.000 vluchtelingen met hun gezinnen een ordelijk bestaan te verschaffen en werkt er hard aan door hef scheppen van werkgelegenheden en het bouwen van redelijke woningen dit aatal te voeren. D.t slaagt en zal als er vrede komt nog sneller slagen. DE Ti EN BEROEMDSTEN Een groot Amerikaans tijdschrift schreef een enquête uit om vast te stellen, wie de tien meest bewonderde vrouwen-in d-e wereld zijn. Dit moeten ook wij nodig weten. Deze tien zijn in volgorde; 1Rose Kennedy, 2. Mamie Eisenhower, 3. de schrijfster Pearl Buck, 4. de actrice Patricia Neal, 5. Patricia Nixon, 6. Israels eerste minister Goida Meir, 7. Ethel Kennedy, 8. de actrice Helen Hayes, 9. de premier van India Indira Gandhi en 10. prinses Grace van Monaco. En waar bleef Jacqueline Onassis? Ja, ze kwam eerst op de 19de plaats. BEVOLKINGSEXPLOSIE DISPOSABELS D-sposabels zijn in het Nederlands «wegwerpartikelen». Ze veroveren de markt in de vliegtuigen krijgt de passagier zijn maaltijd op een wergwerpplateau in wegwee:- ba-kjes met w-egwerpbestek en wegwerpserviesgoed. In de lucht is het allemaal dis posabels wat de klok slaat. Maar ook op de grond neemt het sterk toe. Washandjes, handdoeken, lakens, alles wordt slechts éénmaal gebruikt en dan weg ermee. Men kan nu meemaken, dat In een restaurant na beëindiging van het diner het tafellaken met alles erop en erin aan de vier punten wordt beetgepakt en zonde» meer wordt weggeworpen. Het is goedkoper dan de oude -methode efficient tot en met: De dusgenaamde bevolkingsexplosie in de wereld kan men op verschillende wijzen bezien. Nemen we eerst de cijfers van het Jaarboek van de UNO; dit zegt dat in 1970 de wereldbevolking 3 miljard 632 miljoen zielen telde en dat het groeitempo van deze wereldbevolking heden 2 per jaar is, wat neerkomt op een jaarlijkse toename van ruim 72 miljoen babies, dat lis tweemaal de bevolking van Spanje en anderhalf maal die van Frankrijk elf anders gezegd 2,7 per seconde; en daar dit niet kan zeggen we liever 2 a 3 per seconde. De oorzaak is niet dat de mensen zich sneller zijn gaan vermenigvuldigen; het tegendeel is eerder waar; doch dat met name infectieziekten en kindersterfte sterk zijn teruggedrongen. Men kan dit pessimistisch bekijken en vragen; zal er straks op de wereld nog wel een staanplaats zijn? Men ken het ook optimistisch bezien en zeggen: Hoe meer zielen hoe meer vreugd. De gulden middenweg vertrouwt op de zorg van de mensen der komende generatie van welke kan worden gezegd, dat die mensen niet dommer zullen zijn dan wij: met de problemen komen de oplossingen, explosief en niet explosief. DE PERS IS ZIEK ZWAAR TEKORT De Verenigde Naties te New York hebben een tekort van 33,5 miljoen dollar, voor namelijk -ontstaan door het feit, dat de Oostbloklanden geweigerd hebben de finan ciële gevolgen van de Congo-crisis te helpen dekken. De UNO vordert van Rusland ?0o9,„ J?T 360-000 dollar vergeefs, van Frankrijk 4.360.000 dollar, van Polen 1.310.000 do liar, van Oekraine 2.073.000 dollar, van Hongarije 490.000 dolla,- Tsjedhd-Slowakije 942.000 dollar, Wit-Rusland 780.000 dollar, Bulgarije 273.000 dollar, Cuba 182.000 dollar, enz. De UNO heeft deze schulden gedekt door be' Uitschrijven van een obligatielening, maar ook dit lis spaak gelopen, want de liquid-» middelen tot aflossing ontbreken. Er bestaat op het ogenblik grote vrees, dat er eind l3"™ ze"S seen geld in kas zal zijn om de salarissen van het personeel fru' 10.000 man) te betalen. Fl'orissant sis de situatie niet. De pers is ziek, zegt het Franse blad Le Monde. Direct na afloop van de tweede wereldoorlog waren er in Parijs 28 dagbladen met een totale circulatie van 6 mil joen exemplaren. Thans zijn er nog maar 14 en hun totale circulatie is niet meer dan 3.900.000 exemplaren, hoewel de bevolking in de verlopen jaren toenam. BEFAAMDE UITSPRAAK «We weten, dat aan de Joden in onze generatie zwaar onrecht werd aangedaan; we zullen alles doen om het weer goed te maken.» Deze uitspraak is van Josef Stalin na de tweede wereldoorlog. In aansluiting hierbij beijverde de Russische minister van buitenlandse zaken zich in 1947 in de Verenigde Naties sterk voor de oprichting van de Joodse staat in Palestina en was de Sovjet-Unie in me-i 1948 de eerste macht in de wereld, die Israel de jure erkende. Het oostblok steunde de jonge staat toen met vliegtuigleveringen in de strijd tegen de Arabieren. Er is wel iets veranderd in de verlopen kwart eeuw. Hoe komt dit? De Engelse Britse premier. MacMillan zeide, dat dit komt door de «changing of the wind»; als de wind veranderd hangt de politicus de huik naar de wind. Het was eerlijk gezegd, maar uitermate teleurstellend voor ieder die in beginselen gelooft. GEZAMENLIJKE VERKLARING De leiders van de autonome en zich naar 'autonomie bewegende thuislanden van de zwarte volken van Zuid-Afr'ika hebben in een gezamenlijke conferentie met algemene stemmen een verklaring afgelegd waarin zij zeggen, «dat zij en hun volk het beleid van afzonderlijke -ontwikkeling («apartheid») en de bevordering van zelfbestuur in de thuislanden van harte steunen en nooit zullen terugkeren naar een systeem, waar bij zij in het parlement te Kaapstad zouden zijn vertegenwoordigd (Uit de «Z A Kroniek» van dec. 1971) ONDERWIJS Het aantal zwarte leerlingen is -in Zuid-Afnika sinds 1956 gestegen van 869.000 tot 3 miljoen en in Zuid-West-Afrika (niet -in het voorgaande cijfer inbegrepen) van 47.000 tot 100.000. WIE HEEFT HET GOUD Volgens een publicatie in de Amerikaanse pers is het goudbezit in de wereld aldus verdeeld (waarbij Rusland niet is vermeld, omdat Rusland dit geheim houdt)- West- Dmtsland 18,1 miljard dollar, Japan 13,4 miljard, de U.S.A. 12,1 miljard, Frankrijk li Jnilja.rci. Zwbser 3nd 6,8 miljard, Italië 6,6 miljard. Canada en Groot Brit-tante 6 u r? arj' Nederland 3,3 miljard en dan komt Rusland met naar schatting 3 m' jard. Lm is dan de club van de «rijke» landen. Erg zuiver is dit niet. Nederland staar erbij omdat het een grote goudreserve heeft en zodoende zegt Amerika- de gulder moet worden opgewaardeerd. Maar de handelsbalans, de rijkstekorten en de inflatie spreken een tegengestelde taal, die zegt: de gulden moet worden gedevalueerd. VEILIGHEIDSAGENTEN Op het feest dat baron Guy de Rothschild gaf op zijn dicht bij Parijs gelegen kas- ieel dezer dagen waren schier evenveel veiligheidsagenten als gasten tegenwoordig cn geen wonder. Want van alle kanten schitterden van het haar, de hals, de handen en de boezems de diamanten. Die van de hertogin van Windsor -waren kanariegeel, die van de Italiaanse mevr. Gianni Angeili waren wit, rood en groen. Maar Elisabeth Taylor overtrof ze allen. Ze droeg om haar hals een snoer met de 69 4 karaat mi!- joendollar Burton-diamant, in haar haren ruim 1000 kleine diamanten en nog een achttal grote. Haar gezamenlijke tooi becijferde 3 miljoen dollar; na de devaluatie van de dollar is he-t nog een stuk meer. Onheilen vonden er niet plaats. MUSSOLINI'S MILJOENEN Mussolini betaalde aan het Vaticaan 92 miljoen dollar vergoeding voor het verlies van de kerkelijke staat. Dit kapitaal is daarna zo goed beheerd onder leiding van de Bankier Nogara, dat het in 1968 was aangegroeid tot 300 miljoen dollar die in de taliaanse economie zijn geïnvesteerd en 200 miljoen in andere landen. Paus Paulus VI heeft in d-eze gang van zaken drastische veranderingen gebracht. Hij bracht het beheer in handen van geestelijken, stelde vast, dat beleggingen niet alleen wettelijk maar ook moreel verantwoord moesten zijn en dat investeringen, die om geestelijke en morele redenen aanbevelenswaardig waren, o.a. een Fonds voor investeringen in de derde wereld, doorgang moesten vinden, ook al waren ze niet voordelig

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14