LACHEN IS GEZOND Vraag aan vrouwen in Sovjet-Rusland Schepencollege blijft weigerig inzake inplanting grootwarenhuis Hoezekouter 750.000 bezoekers verwacht op het autosalon van Brussel Hoeveel kinderen zoulU willen hebben? - Het burgemeester en schepenkollege heeft naar ge meld wordt een afwijzende houding aangenomen in zake een gewijzigd projekt voor de inplanting van een Delhaize-Supermarkt op terreinen tussen de hoezestraat en de oprit naar de autoweg. Mijn neefje van tien beschouwt 'de school als een noodzakelijk kwaad. Onlangs moesten de kin- 'deren een straat uit onze stad te- tenen. Wie klaar was mocht naar huis. Mijn neefje was het eerste 'klaar. De onderwijzer zei «Dat stelt n.et veel voor, een lege straat tussen twee rijen huizen. Waar heb je de auto's gelaten?» Nog geen minuut later leverde ■mijn neefje zijn tekening opnieuw in. Deze keer compleet met een verkeersbord dat de straat af sloot voor alle rijverkeer. Op vakantie in Spanje hoorde 'ik een toerist zich tegen een Spaanse sinaasappelenkoopman beklagen: «Senior, sinaasappelen 'moeten toch goedkoper zijn in het land waar ze groeien? U vraagt Duitse prijzen». «Natuurlijk, me neer, we willen toch graag dat de toeristen zich hier thuis voelen». Onze knappe buurvrouw viel het zo zwaar om het autorijden onder de knie te krijgen dat het hoofd van de rijschool haar zelf een keer 'een les gaf om uit te zoeken wat haar moeilijkheden waren. Nadat zij door een stoplicht was gere den zonder het te zien, leunde de instructeur naar haar over en zei «Heeft uw man u ooit verteld wat een prachtige grote bruine ogen u hebt?Blozend, ba.ng voor wat er nog zou komen, antwoordde ze: «Ja». «Goed» zei hij. «Gebruik ze dan ook!» De stewardess diende de lunch rond en toen zij bij de twee heren kwam die op mijn hoogte aan de andere kant van het gangpad za ten, gaf ze een van hen een blad en liet de andere dt'e in slaap ge vallen was, met rust. Plotseling maakte het vliegtuig een slingeren de beweging en de soep van de eerste man belandde op de knieen van zijn vriend. Deze schrok wak ker, tastte naar zijn zakdoek, gaf die aan zijn buurman en vroeg be zorgd «Voel je je nu wat beter?» Niet lang voor Kerstmis stond ik in de rij op het postkantoor. De man voor me had een pak dat hij aan zijn zuster in Brazilië wilde sturen. De beambte woog het, gaf hem een formulier en vertelde hem wat het ging kosten. De man keek naar het pak en naar het formu lier, aarzelde even en vroeg toen: «Hebt u even een mes voor me?» De loketbeambte reikte hem er een aan. De man sneed het pak open en pakte een pracht van een vruchtentoart uit. Die sneed hij aan punten, schoof hem naar de PTT'ers toe en zei «Zoveel is die taart op geen stukken na waard. Prettige Kerst!» Een jonge Engelsman die voor zijn zaken in Washington was, had juist zijn hotelkamer verlaten en stond te wachten op de lift, toen een opvallende brunette op hem afstevende en hem doelbe wust opnam. «Bent u getrouwd?» vroeg zij. Hij dacht even na, toen, bedenkend dat eerlijk nog altijd het langst duurt, mompelde hij een bevestigend antwoord. Prompt draaide zij hem haar rug toe en zei: «Wilt u mij dan even dicht- ritsen?» 3 Hoeveel kmderen zou U willen hebben? Zo luidde de vraag die werd gesteld aan verschillende vrouwen in de Sovjet-Unie, Niet al leen de Russische vrouwen werden hieromtrent ondervraagd, maar ook vrouwen van andere nationaliteiten werd om hun mening ge vraagd. De resultaten van de hele enquete werden afgedrukt in het statische weekblad «Vestnik Statisflki». Men moest op de lijst het gewenste aantal kinderen onderstrepen zodat men aan de hand van deze enquête een representatief middel zou hebben om de «ideale familie» samen te stellen. Er werden 60.852 enquêtes verstuurd en 63,2 werd beant woord. In Litanuen heft 58,9 van de vrouwen de lijst ingevuld (442 van de 750 ondervraagden); in Letland 58,2 in Estiand 69,1 %,.in Georg.'e 36,5 Men kreeg zo volgende antwoorden van het aantal kinderen dat de vrouwen wensten Toen ik onlangs de bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis wil de bellen, draaide ik een verkeerd nummer en een zonnige stem ant woordde: «Zuivelfabriek Schoon zicht». Ik zeii tegen de telefoniste dat ik het Rode Kruis moest heb ben. «U hebt een paar cijfers om gewisseld», legde ze uit. «Hun nummer verschilt maar weinig van het onze». «Dank u vriendelijk» zei ik. «Tot uw diienst», antwoord de ze, en voegde er toen aan toe; «En vergeet u niet - helderrood en gezond bloed krijgt u door regel matig melk te drinken!» Mijn tante die in Elmhurst, in de staat Illinois woont, sloeg een weg in waarvan ze dacht dat die haar sneller naar ons huis in Des Plaines zou brengen. Ze reed te vreden voort toen de weg plotse ling een sintelbaan werd. Ze hield echter vol en weldra snorde ze langs een verlaten vierbaansweg. Verlaten, wel te verstaan, totdat een sirene klonk en twee mannen in een jeep kwamen aanrijden om haar van een der startbanen van Chicago's internationale vliegveld af te geleiden. Litauen Letland Estland Sovjet-Unie geen kind 0,4 een kind 1,8 2,2 0,8 1,5 twee kinderen 42,0 49,8 35,5 41,0 drie kinderen 39,0 40,0 53,5 39,4 vier kinderen 13,8 5,6 9,4 11,7 vijf kinderen 2,5 2,9 2,5 2,9 zes en meer 0,7 0,9 0,2 3,1 Zoals men uit de tabellen kan afleiden sprak het merendeel van de vrouwen zich uit voor 2 a 3 kinderen. Bij 4 kinderen daalt het cij fer gevoelig in Letland en Estand, het landelijke Litauen haalt hier nog de bovenhand op de Sovejet-Unie. De wens naar zes kinderen en meer is het grootste in de Kauskasus en Azie: Usbekisten 19,8 AserbeOdshan 22,7 TadshOkistan 18,8 Turkmenie 19,9 o/o. Armenia 14,4 en Kirg!ïs:e 16,7 cfHet ideale gezin zou er als volgt uitzien: voor Usbekistan 4,55 kinderen, Aserbeidshan 4,52. Georgie 3,95, Litauen 2,74, Estland 2,69, Oekraïne 2,63 en Letland 2,60. Het gemiddelde in de Sovjet-Unie schommelt rond de 2,89 kin deren per gezin. EEN KLEINE ENQUETE VAN TOURING-WEGENHULP Hoewel zij een stijgend succes kennen bij de massa, hebben de auto-salons de laatste tijd heel wat kritiek moeten inkasseren. In het buitenland werden som mige salons afgeschaft, andere werden zeer sober gehouden, an dere met sluiting bedreigd. Vreemd genoeg zijn het niet de bezoekers die kritiek uitoefenen (zij worden steeds maar talrijker) noch de organisatoren van salons (de zaak blijft winstgevend). De moeilijkheden komen van de zijde van sommige auto-verdelers, van maatschappijen wier produk- ten in de stands tentoongesteld zijn. Het zijn kommercÉele motie ven die hen soms doen twijfelen aan de rentabiliteit van de inves teringen en uitgaven die zij moe ten doen cm hun aanwezigheid te verzekeren op de salons die el kaar in heel Europa opvolgen, van september tot maart. Dit zijn wellicht geldige rede nen (indien ze gerechtvaardigd zijn) maar zij druisen in tegen het algemeen gevoelen, in elk ge val wat Belgie betreft. TOURING-WEGENHULP heeft inderdaad een kleine enquête ge houden om te weten te komen of het Auto-Salon populair blijft. Ziehier enkele antwoorden uit de meest uiteenlopende middens: M. DESCASN, Voorzitter van het Brusselse Salon Waarom zou men het belang van het 5 Te Autosalon in twijfel trekken? Ofschoon de ekonomi- sche omstandigheden mfet te best zijn, ofschoon onbestemde bedrei gingen aangaande verhoogde be lastingen in de lucht hangen, ho pen wij op ongeveer 750.000 be zoekers. Wij zouden het zeer op prijs stellen indien ons salon veel bezoekers en veel kopers zou trekken, want ons salon moet in deze moeilijke periode een eerste steunpunt zijn voor de herople ving van de zaken, een soort «lan ceerbasis» voor de automobiel handel. Een salon zoals dat van Brussel, heeft verschillende ta ken te vervullen. Deze van uitstal raam van de we rel dp rad uk tie, de ze van «public relations» ten voordele van de auto, die zoveel kritiek te verduren kreeg in de laatste tijd; deze van verkoop promotor. Een autosalon biedt voor de families een enige kans om een model te kunnen kiezen in verge lijking tot alle andere tentoonge stelde merken en modellen. Ner gens anders kan de koper, of de kijker, een zo volledige koüektie samen zien. Een Varkoper Sedert jaren reeds «doe» ik het autosalon van Brussel. De sfeer is er veel veranderd. Het is waar dat ik nog de tijd gekend heb toen de klienten hun visitie-kaar- tje tieten zitten op de luxe-auto die zij zojuist gekocht hadden, opdat iedereen het. zou weten. Thans komen vele bezoekers en kel om «in de massa» rorrd te lo pen. Sommigen vragen alle mo gelijke inlichtingen, anderen ma ken er een spelletje van om de verkopers tegen elkaar in het har nas te jagen. Maar om een kon- trakt te doen tekenen is dikwijls heel wat geduld nodig. Toch he-b- ben vele firma's een goed ge vuld orderboekje op het einde van een Salon. -—Een bezoeker Ik ga naar het Salon met mijn familie omdat ik het prettig vind. Ik word er niet moe van de massa te bestuderen, de gelaatsuitdruk kingen van de anderen, de ver kopers, de kopers, de glimlachjes van de bostessen... Een andere bezoeker Ik bezoek het Salon niet meer tijdens het week-end. Te veel volk. Misschien zal ik een dag verlof nemen om de laatste mo dellen te, gaan zien. Maar de nieuwigheden zijn schaars en de meeste tentoongestelde modellen zijn reeds 'in de stad aan hot rij den. Eea hoteluitbater Ik ben 100 voor het Brus selse auto-salon. Tijdens deze pe riode zijn alle Brusselse hotels volgeboekt. Een Salon schept een 'internationale stroming wat het zakenleven betreft. Het is een ont- moeitingsoord, een alibi. De aanwezigheid van vreemde lingen te dier gelegenheid is een uitstekende propaganda voor de stad Brussel en voor mijn hotel in het bijzonder. Een politieagent Is het niet belachelijk dat zo veel automobilisten massa-opstop pingen veroorzaken, hun geduld verliezen, in het ronde draaien, uitvliegen tegen het te grote aan tal auto's... en dat alles om dan weer andere auto's te gaan be wonderen!

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3