DE BENDE VAN JAN DE LICHTE LOUIS PAUL BOON 4 onbekenden in huis Het Europees Parlement be raadslaagt in Straatsburg of Luxemburg over alle problemen die wanden opgeworpen of dialo- geert met de Raad van Ministers door mondelinge of schriftelijke vragen. Het Europees Parlement houdt 6 tot 7 zittingen per jaar te Straatsburg of te Luxemburg. De verschillende parlementaire com missies vergaderen ongeveer 300 keer per jaar, meestal te Brussel. Het aantal in 1969 gestelde vra gen bedraagt ongeveer vijfhonderd Ook de zittingen van het Econo misch en Sociaal Comité en van de Raadgevende Comjté's mogen niet worden vergeten. Diit overzicht geeft een beeld van de drukke activiteit van de Europese instellingen waarbij we ook nog de aandacht moeten ves tigen op het Hof van Justitie dat het recht bezit soeverein te oor delen over de interpretatie van de Verdragen en als scheidsrechter op te treden in de juridische con flicten tussen de Instellingen. De rechtsspraak is dus een van de es- sent-iele elementen van de com munautaire vooruitgang. XXX In al deze instellingen werken mannen en vrouwen waarmee we dagelijks Sm contact komen. Dat is het volk, waaruit Jan de Lichte zijn bende moet samenstel len. Doch als hij daar niet sef fens komt opdagen, slaagt hij er nooit in om van dat allegaartje iets te maken, dat het aanschijn van Vlaanderen veranderen moet. V HET GEVECHT MET DE WAAL In dit hoofdstuk zult ge zien, waarde lezer hoe er korte metten wordt gemaakt met wie in Jan de Lichte's weg zou durven staan. Hij vraagt ons om sterk te staan waar we alleen door macht kunnen overwinnen, en sluw te zijn waar alleen verstand ons baat kan brengen. Beginnen vrij dit hoofdstuk waar ook, binnen een paar jaren, het boek eindigen zal: op de markt van Aelst. Daar bevindt zich een herberg waar alleen het rijkste volk zijn avond komt doorbrengen. De be velhebber van het Franse garni zoen komt er zijn wijn drinken, en dus komen er ook de stedehouder en zijn gevolg, het voltallige magi straat, met de penningmeester op hun 'hielen... de schout en de bal juw, en ook notaris Woese, die op bevel der Fransen het hebben en houden moet aanslaan van wie zijn boeten niet meer te betalen weet. Ook komt er zelfs de beul, doch alleen 's avonds heel laat, als er geen mens meer op straat te vinden is, en als het gezelschap in de gelagkamer beneveld is door wijn, en niet meer zo nauw de grenzen der welvoeglijkheid in het oog kan houden. Als ze er de beul moesten aan treffen in het begin van de avond, er in hun stijfste waardigheid en met hun blikkerende en vreemde Onder de bevoegdheid van de Commissie vallen 4.178 ambtena ren. Daarnaast z'ijn er de 554 ambtenaren van het secretariaat van de Raad van Ministers. Men mag gerust schatten dat het to taal aantal internationale ambtena ren en hun families een groep van ongeveer 20.000 personen vormt die in de Brusselse agglomeratie woont. Dat is een belangrijke schijf van het aantal in diezelfde agglomeratie gevestigde vreemde lingen die op 1 januari 1969 op 158.000 werden geschat. XXX De Europese ambtenaren zen den hun kinderen meestal naar de Europese school die trouwens voor dit doel werd opgericht en die nu 2.348 leerlingen telt. De indeling decoraties binnentredend, dan zou den ze te diiep geschokt raken 'in hun opvattingen omtrent het fat soen Notaris Woese, die de meu beltjes heeft verkocht van wie uit Zijn huisje werd gezet en uit de lande werd verbannen, zou 'iemand gelijk de beul geen blik waardig achten. Men kan immers niet 'ie mand, die vanmorgen nog met de bijl een hoofd van een romp sloeg, zomaar de hand drukken en naar de staat van zijn gezond heid vragen. Zo blijft de herberg op de markt de meest uitgelezen© der stad. Z'ij heeft zo een voorname betekenis, dat zelfs de postkoets naar Gent met kan voortrollen, zonder dat de postillon er de deur opent om het vertrek te melden. Daar zit, in een voorname hoek, iemand van kennis een kiip naar binnen te werken. Hij 'is 'klein en onooglijk, en zijn lange en zwaar moedige knevel 'hangt triestig over zijn witte servet, die hij gelijk een zeverlap on-der de kin heeft vast- gemoerd. Zwaarmoedig, gelijk al tijd, zit hij-juist een witte bil te ontkluiiven, en propt hij er da$r.na een hoop sla bij. Hij heeft veel en groots nieuws te vertellen aan de Waal, die zwijgend naast hem zit volgens nationaliteit luidt als volgt 551 Duitsers 388 Belgen 303 Fransen 551 Italianen 85 Luxemburgers 349 Nederlanders 124 behorend tot verschillende nationaliteiten We moeten hier doen opmerken dat 780 leerlingen van de Europe se school geen kinderen zijn van Europese ambtenaren. De school aanvaardt immers ook een aantal Belgi'sche 'kinderen of kinderen van buitenlandse ambtenaren die in Brussel verblijven. Als men weet dat het aantal kinderen van de Europese ambte naren ongeveer 4.000 bedraagt, kan men daaruit afleiden dat vele en die een grote slok wijn drinkt telkens de Brusselaar de mond volpropt. Alsof hij doorspoelen wil, wat de andere zich in de mond propt. De Brusselaar beproeft Zijn groot en geweldig nieuws te ver tellen, maar met de mond vol zijn het slechts verstikte klanken die na ar buiten komen, En zijn te kor te armpjes, die druk heen en weer gaan of zich wijd opensprei'den, slagen er niet in het duidelijker te maken. «Wacht», zegt hij. «Ik zal het u seffens wel allemaal zeggen!» En ook is er nog 'iets anders dat zijn geweldige mededeling doet achterwege blijven. Alsof het voor het amusement van de aan wezigen gebeurd 'is, heeft een, 'iet wat domme boerenjongen zich bij vergissing in deze al te deftige gelegenheid gewaagd. Met de deurknop Sn handen heeft hij zich eerst nog een ogenblik staan be denken, maar zijn verwarring was al te hevig geworden. En hij is zich dan, scheef en schots en te gendraads aan een der sierlijke tafeltjes gaan neerzetten. Hij heeft de ogen uitgekeken naar al deze stijve voornaamheid. En, wat het amusement der verbruikers volle- kinderen hun opleiding in Bel gische scholen krijgen of zoals voor sommigen in scholen met een eigen regime (Franse, Duitse) XXX Jaarlijks arriveren wegens de activiteit van de Raad van Minis ters, van de E.G. -Commissie en van de parlementaire commissies, 'in Brussel ongeveer 15.000 des kundigen uit de Zes landen van de Gemeenschap dli© er vaak ver scheidene dagen en verscheiden keren per maand verblijven. Wegens de aantrekkingskracht die de Europese activiteiten te Brussel uitoefenen, stijgt ook het aantal congressen. In 1969 wer den er alleen al in het Congressen- paTeis 75 internationale congres sen gehouden en 247 nationale congressen met in heit totaal dig maakte, heeft hij een pakje open gemaakt, en 'is hij smakelijk een homp brood beginnen naar binnen spelen. En dan, het 'is vooral de dien ster die zijn achterlijke gepeinzen op hol jaagt. Zij loopt er welis waar met rokken die tot op de grond slepen, maar toch slaagt zij erin allegelijk naakt te schijnen. Nog nooit hebben de ogen van de 'boerenjongen zoiets aanschouwd. Hij roept haar luide om een kanne bier. En hij kuist ondertussen de mond af, gelijk hij die reeds, gul zig op de hare zou willen plakken. Hij rammelt met zijn geldbeurs, en vertelt aan de notabelen', aan notaris Woese, dat hij het varken lis komen verkopen. En hij geeft ondertussen die notaris Woese, al luidruchtig lachend, een flinke por 'in de zijde. En ook 'knipoogt hij naar haar, de ros, die hem zijn kan bier brengt. En zij, die aan de pummel de koeiedrek ruikt, kijkt hem honend, en toch lonkend, langs de hoeken hater ogen aan. Het is het lachen van de teef, die iedere man ho nend in het verderf kan storten. Haar lach zit ginder diep in haar blote keel, en klokt daar gelijk trage en dikke wijn. 244.701 deelnemers. De toevallige vergaderingen werden niet meeg'e I rek end. Tezelfdertijd bleef ook het aan tal salons en beurzen stijgen. Zo werden 'in 1969 29 salons gehou den in het Rogïercentrum en 16 in het Eeuwfeestenpaleis. Om de bezoekers te ontvangen beschikt de Brusselse agglomera tie over 142 hotels met in het to taal 16.000 kamers, over 32 schouwburgen en een opera. Wat de woongelegemheden be treft, werd er 'in 1968/69 minder gebouwd dan Sn 1967. Toch werd 'in 1968 met de bouw begonnen van 793 constructies voor particu liere woningen en van 186 zaken- gebouwen. Dat betekent in het to taal 979 gebouwen wat, zo dit ritme wordt volgehouden, volstaat om de woon capaciteit op peil te houden. De Europese ambtenaren vesti gen zich hoofdzakelijk in E'lsene, Ukkel, Sint Genesius-Rode, Water loo, Oudergem, Bosvoorde, Kraali- nem en Overijse. Al deze gegevens zouden op verschillende manieren, en zeker sociologisch kunnen worden ont leed. We hebben ons nochtans be perkt tot het vermeiden van een aantal feiten 'in verband met het probleem dat de vestiging van de Euopese ambtenaren en hun fa milies, in de Brusselse agglomera tie stelt. p «'En wie 'is er nu uw nieuwe meester» vraagt ze. De Brusselaar verstikt zich lilrt zijn treurige en zwaarmoedige lach. Dan vertaalt hij in het Frans aan de Waal de mop: «bij heeft het varken verkocht, en zij vraagt wie nu zijn nieuwe meester is!» De boe re jongen zwelt van trots omdat die 'heren zijn aanwezig heid waarderen. De Brusselaar echter wendt z'n triestige lach weg. En dan, aimet- eens begint hij tot de Waal te spreken: «Weet ge het, deze avond 'is het in «De Honger» grote verga dering voor het stichten van de bende!» De Waal mompelt wat. Dat bij geen tijd heeft, of misschien wel dat zijn tijd nog niet gekomen lis. "Ja," antwoordt de Brusselaar «Ge hebt inderdaad nog al de tijd. Ge hebt zelfs de tijd om te laat te komen, en al onze plan nen in de war te zien schoppen door die Jan de Lichte. En dit heb (ik u reeds van vroeger gezegd, gij moest eigenlijk aan het hoofd gestaan hebben van' onze «horde der wraak». Vanavond is het de grote gebeurtenis, een bladzijde gaat aan de geschiedenis worden toegevoegd, romanschrijvers zul len 'in latere jaren deze avond met plechtige woorden beschrijven, komende geslachten zullen deze avond met zang en dans en fak keloptocht vieren: de stichting van... van... En gij, noch ik, zul len daarbij aanwezig zijn! Schan de over ons, dat wij deze opstand der bedelaars en landlopers op enkele passen van hier kunnen in gang zien steken, en dat onze ogen dit toch niet zullen aan schouwd hebben!» VERVOLGT 17 NADRUK VERBODEN

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 4