JIFF voor de fijnproevers DUITSE VROUW WORDT OPNIEUW GEMETEN keukengeheimen deze week? wat eten we iwB nuttige wenken Zondag Haringsalade Kerriesoep Gevulde Kip met Vruchtencompote Gekookte Rijst Beschuit met Camembert Maandag Gekookte Eieren Zure Botersaus Sla Gekookte Aardappelen Vanillepudding Dinsdag Kabeljauwstaart met Sinaasappel Gekookte Aardappelen Griesmeelvla Woensdag Biefstuk Worteltjes Gekookte Aardap pelen Appelbeignets Donderdag Stoofkarbonaden Gekookte Aardappelen Gevulde Sinaasappelen Vrijdag Mosselen Frites Karamelvla Zaterdag Hutsepot Fruit vrouwen kroniek De Westduitse damesconfectie-industrie meent dat een besparing va;:- tussen de 80 en 100 miljoen mark voor de consument mogelijk is, wanneer do pasvormen nauwkeuriger zijn. Op initiatief van de «Damenoberheldci d rgsir.dustrie» (DOB) is daarom een groot aan tal dames onderworpen aan nauwkeurige metingen; een tijdrovend onderzoek, vvaarmea een bedrag was gemoeid van zo'n 240.000 mark. Het reseav. i.stik;ut Hohenstein bepaalde de onderzoekmethode en een Hamburgs instituut voor marktonderzoek stelde een steek proef samen voor 100.000 meisjes en vrouwen, variërend in leeftijd van vier tot zevenenzestig jaar waarbij ais wetenschappelijk advi seur optrad de medicus prof. Siegfried Koiier van de universiteit van Maïnz. Gewapend niet een pakketje cosmetica dat de deuren moest doen opengaan en een centimeter togen 75 enquêteurs op pad om vrou wen uit alle lagen van de bevolking «van lichte meisjes tot orde- zusters»» aan een nauwkeurige meting te onderwerpen. Om de Confoctionaris in de naaste toekomst in staat te stellen aan de gestegen eisen var» pasvorm te voldoen werden niet alleen verzameld de drie basisgegevens Lichaamslengte, borst- en heup- omvang maar bovendien nog 17 «secundaire» maten. Aan de hand van de verzamelde gegevens worden nu nieuwe maattabelEen uitgewerkt die reeds voor de wintercollectie 1972-73 gebruikt zullen worden. Men verwacht dat met behuip van deze gegevens 85 tot 90 van de Duitse vrouwen gebaat zal zijn. Ofschoon de FRANKFURTER RUNDSCHAU al verheugd heeft meegedeeld dat de maten van de Duitse dames steeds dichter de töeafe maten 90-60-90 benaderen, stellen de meettechnicï van DOB zich wat voorzichtiger op; zij zuilen derhalve een Zeer brede variatie in de confectiematen aanbrengen. gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST GEVULDE KIP MET VRUCHTENCOMPOTE BENODIGD 100 gr ge droogde perziken, 100 gr gedroog de abrikozen, 50 gr gedroogde appeltjes, 300 gr kastanjes, 1 braadkip, peper, zout, kruidnagel poeder, boter, het sap van 1 ci troen, aardappelmeel en 50 gr suiker. BEREIDING Het gedroog de vruchten een dag tevoren in weekwater zetten. De kastanjes kruisen, 10 minuten koken, pellen en verder gaarkoken. Het grootste gedeelte van de kastanjes vermen gen met de helft van de in stukjes gesneden geweekte perziken. De rest van de kastanjes in het kook nat laten. De schoongemaakte kip van bin nen bestrooien met zout, vullen met het kastanje-perzikenmengsel en dichtnaaien. De gevulde kip in wrijven met zout, peper, en kruid nagelpoeder en met wat boter in de oven g aar brad en (1 a 11A uur) De geweekte abrikozen, de rest van de perziken en de appeltjes 10 a 12 minuten in het weekwater koken. Citroensap toevoegen en het mengsel desgewenst binden met wat aangelengd aardappel meel. Suiker naar smaak toevoe gen. De rest van de kastanjes fijn- wrijven en door het braadvet van de kip mengen. De saus verder afmaken met wat kastanje-kook vocht. De kip ontdaan van de touwtjes opdienen met de vruchten eromheen. Geef er ge kookte rijst bij. KABELJAUWSTAART MET SINAASAPPEL BENODIGD Een kabel jauwstaart van 1 kilo, 1 sinaas appel, peper, zout, een teentje 'knoflook, 4 kleine uien, olie, boter Vz glas sinaasappelsap en Vz glas port. BEREIDING Maak vrij diepe inkepingen in de kabeljauw- staart en steek in elk daarvan een dun plakje sinaasappel samen met een papierdun schijfje knoflook. Zout en peper de vis en leg hem in een beboterde braadslee. Leg er de afgespoelde doch ongeschilde gehalveerde uitjes omheen; zout ze lichtjes en giet er wat olie over het geheel. Bedek de schotel! met aluminiumfolie en schuif hem gedurende 20 minuten in een matig warme oven. Meng port en sinaasappelsap en giet het over de vis nadat de folie is weggenomen en laat de vis nog 10 minuten in een hete oven om een kleurtje te verkrijgen GEVULDE SINAASAPPELEN Benodigd 4 sinaasappelen Vz a 1 citroen, 50 gr striker, 8 gr gelatine, 3A dl water en 1 dl slag room. Bereiding Week de gela tine. Snijd de sinaasappelen mooi middendoor en pers ze uit. Zorg dat de schillen gaaf blijven. Zeef het sap en vul het aan met citroen sap tot 2dl. De uitgenepen gelatine met de suiker oplossen in het warme wa ter en het vruchtensap toevoegen als de gelatinemassa wel is afge koeld, doch nog geheel vloeibaar is. De sinaasappelschillen van bin nen mco; schoonmaken en deze dan vullen met de gelei wanneer deze begint stijf te worden. Volle dig laten opstijven en de boven kant met stijf geslagen iets ge zoete room gameren. Oude koperen voorwerpen zijn weer erg in trek. Ze doen het dan ook bijzonder goed, zelfs in een modern interieur. Dikwijls ech ter heeft zo'n koperen voorwerp tientallen jaren op een zolder ge legen, waardoor het natuurlijk erg verwaarloosd is. Hoe knappen we dat op? Eerst en vooral gaan we het koper te lijf met een papje van zout en keukenazijn. Wrijf het met een prop watten, die met dit mengsel bevochtigd werd, stevig af. Op deze manier lost de vu'ile aanslag op. Hobbelige plekjes kan men behandelen met een oude tandenborstel. Na de behande ling moet het koper HEEL GOED afgespoeld worden en grondig af gedroogd. Daarna poetst men het pas op de gebruikelijke manier. Februari is waarschijnlijk wel de moeilijkste r.wr.ar.;1 ven hot jaar om verse groenten op tafel te brengen. Weet dian dat U uw gezin niet tekort doet als U zo nu en dan diepvriesgroenten op het menu zet. Ze bevatten, mits goed behandeld, voldoende vitami nen C. Koop evenwel nooit berijp te pakjes en let erop dat de tem peratuur van de vrieskast in de winkel tenminste - 18'C is. Stop het pakje na aankoop irn het vries vak van uw koelkast en laat het niet eerst ontdooien. Houd de pan tijdens de bereiding goed geslo ten. Peterselie, selderij en bies look zijn deze tijd van het jaar ook bijzonder schaars. Wees er dus zuinig mee. Zelfs fijngeknipte restantjes kunt U uitstekend be waren door ze in aluminiumfolie te pakken en op te bergen in het vriesvak van de koelkast. Rozijnen Wist U dat een handjevol rozijnen voor een snelle aanvulling van energie kan zorgen? Rozijnen bevatten namelijk een hoog gehalte aan zuivere vruchte suiker, en daar kikkert u snel van op! Ook voor automobilisten, die soms hele afstanden moeten rij den, is e-en doosje of zakje rozij nen in de auto geen slecht Idee. En komen de kinderen uit school mei Het gebru.kelvjke verzoek «cm iets lekkers», geef ze dan eens een schoteltje rozijnen. Lekker en gezond! Er wordt de jongste tijd her haaldelijk gewezen op het gevaar van een teveel vet in onze voeding. Men zou er ook moeten op wijzen dat een teveel gebruik van suiker slecht is. We worden er te dik van en te dik is eveneens slecht voor het Hart. Gebruik dus weinig sui ker. Neem liever honing en donker bruine suiker, die nog wat mine rale zouten bevat. Het inlands fruit wordt nu heel schaars en is weldra volledig op. Maar dat is geen bezwaar de citrusvruchten zijn nu het lek kerst en bezorgen een overvloed aan vitamine C, wat gezondheid betekent. Ook gedroogde vruchten hebben smaak en kunnen verras singen bieden: ze kunnen op veel manieren klaar gemaakt worden. En werkelijk niet alleen als des sert, maar ze smaken ook uitste kend als compote bij wild, gevo gelte cn vlees. Verwar echter ge droogd fruit niet met geconfijte vruchten. Deze laatste zijn gekookt in suikerstroop en bovendien nóg gekiemd en geconserveerd met chemische middelen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11