DE CLOCHARDS SCHRIJVEN Karnaval in 't verschiet Federatie na het B.S.P.-kongres Aalst Prinsenveiling in de Flora te Mijlbeek De kostumering der Gilies Lezersbrieven en eventueel ongevraagde artikelen die in deze rubriek verschijnen, vertolken uitsluitend het standpunt van de betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemotiveerd verzoek kunnen brieven gepubliceerd worden zonder naam en adres. Onze keizerlijke stede heeft te- >rug zijn karnavalpriins verkozen. Nu alle gejuich en feestklanken uitgestorven zijn, wacht Oiljst ge laten op zijn Vastenavond. Het nieuwe Feestcomité, spijts lof waardige pogingen, sukkelt voort onder het motto van n't zal wel gaan Zo kan het nochtans niet verder «Hieren 't es toid» de alarmkreet van het Verbond der Aalsterse groepen is meer dan ooit van kracht. De teleurgang van onze carnaval 'is niet te wijten aan de moderne leefgewoonten van onze stadsgenoten maar door het ge brek aan samenwerking en initia tief van ALLE carnavalisten uit on ze stad. Nemen wij als voorbeeld 'die voorbije Prinsenveiliing. Eerst bekijken we de positieve kant van de zaak. De zaal was prima, verwarming inbegrepen. Het podium ruim genoeg, met een mooi dekor. Eindelijk was er een dansvloer. Er waren meer juryleden. De Oude Garde probeerde wat schot in de zaak te brengen. Keizer Kamiel was weer in zijn 'element. Dit alle weegt niet op tegen de negatieve punten: Geen carnavalssfeer in de zaal bij gebrek aan organisatie ttz van af 20 u speelt een orkest lichte deuntjes tot een conferencier rond 22 u het officiële gedeelte aankon digt. Nadien worden de gaatjes ge vuld door Keizer Kamiiel en uitein delijk wordt om middernacht Jac- ky uitgeroepen tot prins. Een archi slechte geluidsinstal latie maakt de ganse zaak tot een chaos. Waar bleven onze heren notabelen? Zij waren zo weinig in getal. Moesten de nieuwe Aalsterse Gillies zich niet laten zien? Ons dierbaar Feestcomité, stijf- deftig in jaquet, floreerde beurte lings per politieke groep door de zaal. Van samenwerking is hier geen sprake meer «Oh men lenig Oiljst» wat is het droevig om aan te kij ken. Het MOET veranderen. Daarom is het dringend noodzakelijk dat in eerste instantie in de schoot van het feestcomité een RAAD VAN ELF wordt opgericht welke zich uitsluitend met de organisatie van de Carnavalsfeesten zou bezig houden. Bij een Prinsenverkiezing MOE TEN deze mensen op het podium blijven en in samenspraak met al le carnavalisten der stad (en die zijn er) een programma uitwerken dat typisch Aalsters wordt. Na de P rinse nverkieZiing moet een Prinsenbal ingericht worden. Een karnavalszitting voor de be jaarden met een eventuele verkie zing van de Prins van de derde leeftijd moet er komen. Een karnavalist'isch popfestijn voor de jeugd zou ook een steen tje bijdragen tot de sfeerschep ping in onze stad. Uiteindelijk komen we dan na de evenementen tot de klimaks onzer vastenavonddagen met als hoogtepunt de stoet welke verle den jaar een 60.000 toeschouwers te verwerken kreeg, ten bate van onze middenstand. Laten we al len eens eendrachtig samen wer ken, onze politieke overtuiging daar laten en zo onze vasten avond terug in ere herstellen. Hieren 't es toid moor nog nie te loot. Pietje Snot De kostumering der Gilies be staat uit een lijnwaden bloes en broek, hoed, barnetten met muts en klompen. De bloes en de broek bevatten 5,5 m stof. Als bijbehorigheden zijn dan nog de kraag, de band met bronzen bellen (ongeveer 3 kg), de ratelbel op de borst en de beide bulten. De versiering bestaat uit 150 sterren (70 gele, 50 rode en 30 zwarte) 20 heraldieke leeuwen, 21 kronen, 4 vlaggen - de geplis- seerde kraag bestaande uit 25 m kant draagt de kleuren onzer Kei zerlijke stede (wit, rood geel) De mouwen en broekspijpen zijn insgelijks versierd met tientallen m kant. Zowel man als vrouw dragen hetzelfde kostuum met dit verschil dat de hoed van de man zwaarder is dan deze der vrouw. DE HOED Is het mooiste sieraad van de gilles. Op een metalen geraamte zijn tientallen zilverwitte struis vogelveren tot 90 cm hoogte ge hecht die in vederbos neerhangen en ongeveer 2,5 kg wegen. Het geraamte is met witte sa tijn overtrokken en met tientallen witte bloempjes bezaaid. Vooraan met gouden sterren en korenaren versierd, wordt hij op het hoofd vastgehecht met een le deren band en witte tinten en nog verzekerd 'door barrette die van onder de kin naar boven sluit en muts. Zijn totaal gewicht bedraagt voor de mannen ong. 5 kg en 3,5 kg voor de vrouwen. De vederen zijn afkomstig uit Zuiid-AMka Voor de eerste maal zullen ook onze kinderen een volle hoed dra gen van ongeveer 2 kg. DE KLOMPEN De gilles trekt eerst wollen sokken aan waarin geen enkele naad zit en daarboven bescherm- sokken. De klompen zijn uit gerookt zil- verpopul'ierenhout, een bijzon-der speciaal leder houdt de voet. Bovenop is een kokarde gehecht Een maand reeds op voorhand is een speciale voorbereiding no dig. HET MANDJE Is van onbekende oorsprong maar is onuitputbaar; want duizen den oranjeappelen worden er door uitgedeeld op het ritme van de muziek. Toekomende week De muziek der Gilles Steun onze nieuwe Aalsterse Gilles - koop hun prachtige foto kaarten, hun echte gillespop of stort op p.r. 8800.10 De Aalsterse Gilles De B.S.P. federatie Aalst besloot haar kongres met volgende be sluiten ten aanzien van de nieuwe regering 1. Stelselmatig en duidelijk onderscheid tussen de B.S.P. en de regering, tussen het B.S.P. programma en het regeringspro gramma 2. Een doelbewuste en volgehouden voorlichtings- en propaganda- aktie voor de socialistische ekonomische opvattingen en voor het socialistisch maatschappij-alternatief dient te worden ge voerd. De deelname van de B.S.P. aan de regering en de verwezen lijking van het regeringsprogramma mogen steeds volgens de Aalsterse federatie geen hinder zijn voor de dagelijkse aktie van de B.S.P. voor haar eigen eisen en doelstellingen die ver der dragen dan het regeringsprogramma. De B.S.Pfederatie Aalst rekent er op dat de sociale en ekono mische verbintenissen evenals de vermindering van de leger dienst aangegaan in het regeringsprogramma, ten spoedigste zullen warden ingelost. Het kongres klaagt de belasting op kleine pensioenen voor het dienstjaar 1971 aan, te wijten aan het niet optrekken van het belastbaar minimum. Het eist dan ook de onmiddellijke herzie ning en indexatie van de belastingsschalen. Het kongres van de Aalsterse federatie had de deelname van de B.S.P. aan de regering aanvaard op basis van de regerings overeenkomst daar da kiezers geen andere uitweg hebben gela ten en het land dringend een regering nodig heeft om de groeiende werkloosheid te bestrijden, om de nationale en de gewestelijke tewerkstelling en ekonomische expansie aan te wakkeren en om de sociale vooruitgang te bevorderen. «de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 1945 verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden Een van de bijzonderste doel stellingen van het vorige Stedelijk Feestcomité was het stimuleren van de Aalsterse komische groe pen. Dit had tot gevolg dat de twee laatste kamavaloptochten, op enkele muziekkorpsen na, uit sluitend waren samengesteld uit Aalsters karnavalbloed. Dit feit maakte onmiddellijk van Aalst de enige stad in ons land die bij machte was en is een optocht sa men te stellen uitsluitend gevormd door eigen karnavaigroepen. Het was dan ook in die optiek dat enkele leden van het Comité in 1967, meenden als organisa toren het voorbeeld te moeten ge ven. In plaats van mee op te stap pen in het officieel jaquetuniform, openden deze leden de stoet in een komische uitbeelding van Pa- rijse Clochards. In 1968 stapten drie dikke «Escargotsmadammen» met een eigengemaakt karretje voor de stoet op onder het roepen van «Hiete Slekken!» Het jaar nadien kwamen de «Toeristische Ploosters» te voor schijn en 1970 werd het eerste jaar dat er gezorgd werd voor am biance 's avonds in de cafés. Verleden jaar in 1971 trok «Het gezin van Paemel» door de Aal sterse straten met het opschrift «Adieu tot binnen zes joor», een hekeling op de ontstane toestand bij de laatste gemeenteverkiezin gen. Terug werd er 's avonds vow attraktie gezorgd in de cafés. Blij het zingen van de liedjes «Het verstooi-teünksken van Oiljst» -en «Orlsjterse sjiever» werd er weer geld verzameld voor de Beschut tende Werkplaatsen waarvan d!e opbrengst langs schepen Ring oir geschonken werd aan dit werk. Wat nu 1972 betreft. Terug geen «De Clochards» dit wordt nu de definietieve naam van het groepje omdat het eens de eerste uitbeelding is geweest van Zich doen spreken. Het moet natuurlijk een verrassing blijven. Er is weer een liedje gemaakt voor de café's. MET UW GELD GENEZEN WIJ MENSEN MET UW GELD BOUWEN WIJ EEN TOEKOMST MET UW GELD DOET DE ONTWIKKELING EEN STAP VOORUIT WERELDDAG VOOR DE MELAATSEN 29 - 30 JANUARI 1972 Damiaanaktie, V. de Saedeleerstraat 24 Aalst P.r.k. 101.33.56

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2