Kommunistische jeugd afdeling Aalst E Z E R SCHRIJVEN Stedelijke Muziekakademie onzer voorouders Aalsterse huwelijkspraal Kommissielid: Lokalen onvoldoende verwarmd Be huisverwarming Bezwaren tegen nieuwe reglementering huwelijks- praal en huwelijksboekjes Aktiekomité Economische Expansie In brief aan gemeenteraadsleden: Twee afgevaardigden van de K.J. afdeling Aalst hebben aan het schepenkollege hun bezwaren overgemaakt tegen de recente be slissing van de gemeenteraad inzake huwelijkspraal en huwelijks boekjes. De K.J. afdeling formuleert als volgt haar ontevredenheid «Gevolg gevend aan uw bekendmaking van de beslissing van de gemeenteraad van 30.12.71. betreffende het heffen van gemeen tebelastingen voor de dienstjaren 72, 73 en 74, en gebruik makend van het recht op bezwaar tegen voornoemde bestiss'ingen, verklaren ■wij hierbij dat we ons geenszins akkoord kunnen verklaren met vol gende punten: 1 reglement op de huwelijkspraal, waarbij de kosteloze huwelijks voltrekking voortaan ALLEEN op vrijdag zal kunnen gebeuren. Dit reglement stelt de minder begoeden voor de 'keuze ofwel op vrijdag te huwen en dus een dag loonverites er bij te nemen, of wel op zaterdag en er een mooi sommetje bij te passen. In belde gevallen betekent dit hogere kosten voor de betrokkenen. 2 aflevereren van huweiljksboekjes a) de verhoging met 10 opcentiemen op de provinciate belasting voor het afleveren van huwelijksboekjes en huwelijkspraal, waardoor reeds een gedeelte van de lichte verhoging van de stedelijke premie op het voorhuwel'ijkssparen door de stad wordt gerekupereerd. Met andere woorden, de stad neemt met de ene hand terug wat ze met de andere hand had ge geven. b) het instellen van twee soorten huwelijksboekjes volgens de betaalkracht van de betrokkenen, namelijk een gewoon en een luxe-boekje waardoor een standenonderscheld wordt in het leven geroepen waarvan we dachten dat het in de vorige eeuw nog wel thuishoorde maar 'in 1972 werkelijk ondenk baar was geworden. Uw beslissing echter toont het tegen deel aan en dergelijk anachronisme moeten we dan ook scherp veroordelen. veroordelen. 3 de verschillende kategori-een huwelijken. Wij zijn van mening dat één kategorie voldoende is en een uitbreiding of een behoud van de bestaande verschillen een diskriminatie inhoudt. We hopen dat ons bezwaar van aard zal zijn om uw belangstel- 'fi'ng gaande te houden en dat uw gezond verstand er u zal toe aanzetten onzinnige diskriminaties uit ons stadsbeleid-te weren». Het Aktiekomitee voor Econo mische Expansie deelt mede ONTWIKKELINGSPLAN VOOR HET ARR. AALST Het Aktiekomitee en zijn ver schillende werkgroepen hebben reeds een volledig plan ontworpen om het ontwikkelingsplan van Mi nister Vlenick een werkelijkheid te maken. Deze vergelijkende studie over de werkvoorwaarden in het Aal- sterse en in Brussel is aan de gang. OPENBARE WERKEN IN HET ARRONDISSEMENT De werken aan het kruispunt «De Vos» te Oombergen zulten eerlang beginnen. Te Ninove is bevel gegeven tot aanbesteding van het laatste vak van de noordelijke ringlaan. Te Aalst zijn de werken voor de ringlaan volop bezig. De Denderbrug te Schendelbe- ke-Onkerzele is aanbesteed en toe gewezen. Op 20 dezer werd te Aalst een belangrijke vergadering van de werkgroep Openbare Werken sa men met de parlementairen belegd Gans het programma van de openbare werken werd overzien. Beslist werd een audiëntie te vragen bij Minister De Saeger om met hem over de huidige stand van zaken te discussiëren om hem een urgentieprogramma voor te leggen. EEN NIEUWE MINISTER VOOR STREEKECONOMIE Niet zonder spijt zi'en wij dat minister Vlerick de portefeuille voor streekeconomie heeft moeten laten varen. Wij vertrouwen dat zijn jonge opvolger onze streek evenzeer als hij zal willen vooruit helpen. Aan Minister D'Hoore werd een telegram van felicitaties gezonden namens het Aktiekomitee en na mens het Land van Aalst. Lezersbrieven en eventueel ongevraagde artikelen die in deze rubriek verschijnen, vertolken uitsluitend het standpunt van de betrokken korresporsdent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemotiveerd verzoek kunnen brieven gepubliceerd worden zonder naam en adres. De Aalsterse gemeenteraad heeft met zijn nieuw systeem van trouwboekjes een stunt uitgehaald waardoor zij zich hopeloos be lachelijk heeft gemaakt, daarbij getoond heeft dat het sociaal pro gramma van deze koal'rtie zeer eigenaardig is. Misschien mag ik toch in uw blad nog dit schrijven 1. Het is niet fair van de andere schepenen en ook de burge meester alle schuld te ver schuiven naar hun kolleg a van Burgerlijke Stand Van der Ve- ken. Het ganse kollege is soli dair verantwoordelijk-"voor dit voorstel. indien het niet zo is moeten de andere leden de moed heb ben dti't publiek te zeggen. 2. Waarop Frans de Brul dan toch persé gevolg gaf aan een verzoek van de C.V.P. pleit niet voor hem die destijds en 'ik hoop ook nu nog zo veel wilskracht leverde tegen maatregelen die hij niet sociaal achtte. 3. Het ergste van de ganse affai re is: het zwijgen van de Aal sterse jeugdverenigingen en van de Jeugdraad. Die jeugd raad geeft hier in Aalst bij tal van gelegenheden blijk van een gebrek aan dynamisme. Tenzij een aantal van hun niemand voor de kop willen stoten om wille van een eventuele toe komstige politieke carrière Dan hadden wij ouderen, twin tig, dertig jaar geleden meer moed, maar hst is ook waar dat wij minder bezorgd waren om «carrière». Misschien had den wij ongelijk. L.A. - Aalst Een lid van de Stedelijke Muziekakademie, Etienne Van Goethem heeft volgend schrijven gericht aan de leden van de gemeente raad. Als Ld van de Commissie van Bestuur van de Stedelijke Acade mie voor Muziek, Ballet en Toneel, kan ik mij niet veroorloven de klachten naar voor gebracht op de vergadering van 19 januari 1972 van deze commiss'e te verzwijgen, dit in het belang van onze Academie die steeds een grote naam en faam verwierf in en ver kui ten de stad. 1. De erbarmelijke toestand waarin dient les gegeven aan de leer lingen In het muziekonderwijs (te weinig lokalen zijn de oor- zaak). Sinds verleden jaar zou een ontwerp bestaan enkele klassen te bouwen boven de naast gelegen k leuterat deling van de Stads meisjesschool. De Heer Direkteur heeft aangetoond met eer schrijven dat de toestand kritiek is wat de klaslokalen betreft 2. Sinds enkele maanden schijnt de verwarming onvoldoende te zijn, in de meeste klaslokalen bereikt men amper 15° hetgeen zeker te weinig is. De Heer Direkteur heeft de Schepen van Kui tuur daarover «chttösïjk 'ingelicht (5/11/71) en deze heeft op zijn beurt de bevoegde diensten verwittigd. Na het onder zoek bleek een pomp dringend te worden vervangen hetgeen nog niet was gebeurd op 19/1/72. 3. Lok-alen «Binnenstraat» worden nie-t me-s-r on dei hoi: den zodat ook daar het lesgeven dient te gebeuren in vuile lokalen er. met onvoidoende verwarming. 4. Herstelling muziekinstrument Erw'i-n Sch-oliaert, dringende her stellingen waren noodzakelijk. De heer Schepen van Kuituur te kende daarvoor een bon, maar deze bleef ergens liggen op een ander bureel van een schepen die daarover ook zijn zegen diende te geven. Het resultaat van dit alles is dat de Sted'e- lijke Brassband gehinderd wordt in de goede uitvoering var haar concerten. Ik wil hier nochtans de nadruk leggen op de goede medewerking van de Schepen van Kuituur die.steeds alles tijdig rs-gclt en in bc venaangehaalde punten geen schuld treft, Mevrouwen, Mijne Heren, ik hoop dat U in het belang van onza Stedelijke Muziekacademie niet zult nalaten de verantwoordelijke schepenen daarover te ondervragen waarvoor i'k bij voorbaat dank Onze voorouders hebben zich gedurende jaren zeer slecht kunnen verwarmen, en 't is maar sedert het einde van vorige eeuw dat de verwarming van de huizen er op vooruitgegaan is, om nu bijna de perfektie te bereiken. De enige verwarmingstoestellen die de Egyptenaren en de Grie ken kenden, waren open haarden die in het midden van de kamer stonden. Schouwen kenden ze niet, en de rookwolken konden dan ook rustig in heel het huis ronddwarrelen. De Romeinen zijn de uitvinders van de centrale verwarming ge weest. Zij verwarmden hun huizen met buizen, in de muren gebouwd waardoor warm water liep. De stookplaats bevond zich altijd bui tenshuis. Dit soort van verwarming werd het eerst toegepast in de Thermae (badhuizen) waar zij ook diende om het water op de gewenste tem peratuur te houder.. Maar deze verwarmingsprocédés werden vergeten gedurende de middeleeuwen. Men mocht gehele boomstammen in de reusachtige haarden opstapelen, de kasteelheren kregen hun kamers niet ver warmd en de ijskoude winden gierden door gangen en trapzalen. In de XVille eeuw trokken de schouwen van het paleis van Ver sailles zo slecht, dat het er in de winter bijna zo koud was binnens als buitenshuis. Men is thans tot het systeem van de Romeinen teruggekeerd: ds centrale verwarming en dit schijnt nog het beste systeem van alle maal te zijn. Men vindt ze in alle moderne appartementen, maar me« heeft het nog niet zover gebracht dat de centrale verwarming in het bereik «van ieders beurs» kwam.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14