ZIEKENHUIS Koken kost geld Wijlen Z.E.H. Alforts Schotsaert Aktuele problemen van middenstanders Een priester ait streek 16 IN de Jeeftijd van 54 jaar is Z.E.H. Factoor-Deken Alfons Schotsaert te Ledeberg overleden. Hij groeide op in onze streek, in het nog mooie fandeSijke St. Lie- vrens-Esse, waar zijn vader school hoofd was, een man met hart en ziel verknocht aan de dorpsge meenschap in eens tijd het Arm Vlaanderen nog een trieste reali teit was. Het voorbeeld van zijn vader zou de latere priester Alfons Schotsaert biijyend inspireren. Wie hem van nabij heeft gekend kan dit getuigen. Het leed dat de familie Schot saert tijdens de oorlog en zijn na sleep niet gespaard bleef kan wij- üen Alfons Schotsaert ongetwijfeld rn het diepst van zijn gemoed ge tekend hebben. Maar wat bij an deren soms bitterheid werd, wist hij om te zetten in een begrip v/oor menselijk falen. Hij kon ver geten en vergeven en zou zich NADAT in een vorige editie van dit blad nog eens gewezen werd op de noodzaak van een versnel de realisatie van de projekten en de plannen voor een nieuw zieken huis snijdt R. Bonte in Het Laat ste Nieuws thans ook dit thema aan. Steller van het artikel heeft het over de diverse opmerkingen van het Ministerie van Volksgezond heid in verband met het vooront werp en stelt daarbij, zeer terecht de vraag of men op het betrokken departement wel «voldoende de noden van de stad wat betreft zie- Vier voorname problemen ston den de laatste weken scherp op de voorgrond van het midden standsleven in ons land. Het zijn toevallig vier problemen die te Aalst ontstonden of ontdekt wer den, en waarvan het principe in de 'kolommen van di-t blad werd gelanceerd. Men herinnert zlich onze kam- paigmie uit de jaren zestig, toen wij de sluwe aftruiggiel'a'arsprak'tijken vermeldden van de firma die tele fonisch de zelfstandigen afschuim de. Zogezegd namens accijnzen, politie, rijkswacht, brandweer, be lastingsdiensten enz. werden onder druk tai van advertennties afge dwongen waarvan de oplage nooit hoger lag dan het aantal adver teerders. Voor Aalsterse brand weerfeesten werd zelfs eens een zogeheten juibiileutm-uiitgave ge- met dynamisme aan zijn pastorale taak wijden. Leraar aan het St. Aieysiuskol- lege te Ninove, onderpastoor te Pete-Oudenaarde, te Wondelgem en te Wetteren. Zijn vele vrienden uit die jaren bleven hem trouw. Na zijn taak te Wetteren, waar hij tevens proost was van het N.C.M.V., aanvaardde hij on 1958 in opvolging van onze huidige De ken C. De Vos, de funktie van proost van de Kristeiijke Arbei dersbeweging te Aalst. Leek hij voor buitenstaanders eerder terughoudend, dan was hij in wezen een joviaal, gastvrije priester en proost. Hij hield kon- takt met de rijksten, maar ver wierf het vertrouwen van da arm- sten. Als aalmoezenier van de K.O.O. had hij hiertoe uitzonderlij ke gelegenheden. Zijn kristen- vlaamse overtuiging belette hem anderdeels niet andersdenkenden te eerbiedigen. Een niet zo een- kenzorg» kent. Met Bonte zijn we er inderdaad van overtuigd dat het steken van de eerste spade of van de eerste steenlegging niet voor morgen is. We zijn niet naief. Een ziekenhuis in dit land is inderdaad geen Shape-aangelegenheid. Een moeilijkheid blijkt te zijn het feit dat men te Aalst nog niet het tracé zou kennen van de nieu we Ringlaan, trajekt tussen Bou- dewijnlaan en Hoezekouter. Dat loopt de spuitgaten uit en doet allerhande vragen rijzen omtrent de ernst van de plannen voor dit stuk Ringlaan dat dan toch rond drukt met een oplage van... twéé exemplaren! In eigen gewest genoten onze klachten geen belangstelling. El ders hebben ze uiteindelijk en zo pas geleid tot een gezamenlijke aktie van de parketten van vier provincies, met huiszoekingen en aanhoudingen. SAMENWERKING IS MOGELIJK De informatie-media brachten vorige week het akuut geworden probleem van het verschil in elek triciteitsprijs voor partikulieren en voor zelfstandigen. Hetzelfde was reeds uitvoerig uiteengezet in De Gazet van Aalst op 1 en op 20 september... 1962 Ook werd grote aandacht be steed aan de zogenaamde fusie voudige levenshouding in een stad waar 70 jaar na Priester Daens de houding ten overstaan van priesters, ook in eigen katolieke middens, niet altijd is ingegeven door openheid en door zin voor rechtvaardigheid. De taak van Proost in een le kenorganisatie was in het verle den niet altijd 'duidelijk omschre ven. De groeiende bewustwording van de kristeiijke leek, vooral sinds het Koncilie, heeft deze taak zeker niet vergemakkelijkt. Het is wellicht meer dan ooit een zware opgave geworden, maar echt ei gentijds «de pastorale begeleiding vanuit het ware leven». Alfons Schotsaert heeft zich van deze opdracht gekweten met een inzet die zijn bescheidenheid, zijn afkeer voor spektakulair vertoon evenaarde. Meer dan sommigen zich kunnen voorstellen heeft hij hier te Aalst juli as. dient klaar te komen. Plan nen die overigens einde septem ber toch wel definitief bleken te zijn. Er wordt nog eens herinnerd aan het opzet van het Interkommu- nale Ziekenhuis. Een geschiedenis waarover verantwoordelijken van diverse politieke partijen uit omlig gende gemeenten nu precies niet erg fier moeten zijn. Inmiddels blijven wij er bij Aalst kan geen tien jaar wachten op een nieuw ziekenhuis. En de K.O.O. verdient méér morele steun vanwege politieke verantwoordelij- van verschillende middenstandsor ganisaties te Gent, al was daar nog geen volledige eensgezindheid bereikt. Zou dan toch iets groeien van het idee dat wij vanuit Aalst rondstrooien sedert januari 1969, toen wij hier samen een plaatse lijk koordinatie-komitee voor alle middenstand slbonid en o p ri oh t ten en meteen het 'bewijs leverden dat verstandhouding perfekt mogelijk is? De lezer zou verwonderd kijken indien wij hier geen vierde Aal- sters initiatief in herinnering brach ten. De wettelijke regeling der han delspraktijken kwam tot stand on danks bergen twijfel, onverschillig heid en verzet. Dit verzet heeft nu plaats gemaakt voor het afrem men van berichtgeving in de pers. (Op zekere dag zullen enkele hon- tien jaar het beste van zijn levens kracht gegeven met het geloof in een betere toekomst voor de klei ne man, in de geest van het Evan gelie. De groei van de Kristeiijke Arbeidersbeweging in haar ver schillende takken in het Aalsterse stemde hein geiukkig. Deze herin neringen sterkten hem in het aan vaarden van wat zijn laatste op dracht zou blijken te zijn Pastoor Deken te Ledeberg. Toen kwam een pijnlijke ziekte. De tol van een priesterschap in dienst van de evenmens. Men denke aan de woorden van Marten Luther King «Niet de lan ge duur, maar de kwaliteit van een mensenleven is van tel. Indien gij in het leven staat in een strijd die tot doel heeft de ziel van een volk te redden, dan is er geen dood die meer verlos sende kracht bezit». WILLY DE TURCK ken uit alle partijen. Burgemeester de Bisschop die momenteel meer dan voordien be trokken is bij de K.O.O. is diege ne van wie we verwachten dat hij het initiatief zal nemen om te Brussel de nieuwe Minister van Volksgezondheid diets te maken dat administratieve sleur t.o.v. een nieuw stedelijk ziekenhuis op zijn zachtst uitgedrukt onverantwoord is. Het moet vanzelfsprekend zijn dat hij daarbij kan rekenen op de medewerking van alle politieke frakties en instanties in deze stad. derden miljoen frank aan premie bonnetjes waardeloos worden!) Toch breken de eerste vonnis sen reeds door. Toch is een aan passing reeds merkbaar in de pu bliciteit van grote firma's. De dag nadert dat de wet gekend en toe gepast wordt, en de verbruiker er de vruchten vain plukt. Ook dat wordt vanuit Aalst in 't oog ge houden. Het is waar dat meerderen hun steun verleenden voor de opge somde problemen. Telkens gingen nochtans jaren verloren, omdat aanvankelijk getwijfeld werd aan de eigen mogelijkheden. Omdat niet geloofd werd in de eigen macht. P.D.P. GEMEENTERAAD MOTIE AAN DE HEER MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN De gemeenteraad van Ad vergaderd in openbare zitting 'an 28 januari 1972, ter gelegenheid van de behandeling van de stads- begroting voor het dienstjaar 1972 stelt vast 1. dat de gewone begroting 1972 sluit met een globaal tekort van ruim 99 miljoen frank. 2. dat het tekort eigen aan het dienstjaar zelf bijna 48 miljoen bdraagt, ondanks het feit dat een maximale fiscale inspan ning wordt geleverd, gebaseerd op 1200 opcentiemes op de onroerende voorheffing, (100 opc, méér dan in 1971), 6 op de personenbelasting en 10 op de voertuigen, bene vens alle nevenbelastingen. 3. dat het aandeel in het B-Fonds slechts 27 der dienstjaarin- komsten vertegenwoordigt ter wijl de opbrengst der belastin gen 41 van deze dienstjaar- ontvangsten bedraagt. 4. dat het B-Fonds slechts 21 der dienstjaaruitgaven dekt, terwijl de belastingen 35 er van dekken. 5. dat de ontoereikendheid van onze inkomsten, ten overstaan van de snel evoluerende gewo ne uitgaven, z'ijn oorsprong vindt in de ontoereikendheid van de aandelen in de verde ling s food sen; 6. dat het begrotingstekort 'oor een groot deel te wijten is aan een reeks uitgaven die verband houden met de centrumfunctie van de stad Aalst als hoofd plaats van een der dichtst be volkte gewesten van het Vlaam se land. DE GEMEENTERAAD VERZOEKT DAAROM EENPARIG DE HEER MINISTER 1. de 'kwestie van de sanering van de budgetaire toestand vain de steden met een centrum functie., aan een 'afzonderlijk onderzoek te onderwerpen met het oog op het vaststellen van speciale criteria voor de verdeling van de dotaties van het B-Fonds. 2. de nodige maatregelen te ne men om, in afwachting van de ze studie, te voorzien in de nodiige kasmiddelen ten behoe ve van Aalst en andere steden met dezelfde budgetaire toe standen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16