Ontwikkelingsplan van het Arrondissement Het verwaarlozen van de menselijke faktoren: hulsvesting en ziekenhuiswezen,, Geen PRIBA 2000 te Erembodegem Weerslag van situatie in bouwsektor Werkloosheid in het arrondissement 16 VOLKSVERTEGENWOORDIGER B, VAN HOORICK VERZOEK TOT INTERPELLATIE TOT MINISTERS EKOMOMISCHE ZAKEN OPENBARE WERKEN VOLKSGEZONDHEID EN STAATSSEKRETARIS VLAAMSE STREEKEKONOMSE Volksvertegenwoordiger Van Hoorick heeft deze week in de Kamer een vraag tot interpellatie ingediend met betrekking tot het ontwikkelingsplan van het arrondissement Aalst (cfrm. zg. Werk groep Vlerick). De B.S.P. volksvertegenwoordiger noemt het plan ontoereikend en legt o.m. ook het aksent op het verwaarlozen van de menselijke faktoren zo bv. de huisvesting en het ziekenhuiswezen. Ter informatie publiceren wij hierna de toelichting bij deze interpellatie die aan niet minder dan drie Ministers en een Staatssekretaris is gericht. TOELICHTING Na een bieitogliimg te Aailst tegen de opeenvolgende fabriekssluitin- gen werd door de Minister-staats secretaris voor Streekeconomie een «Werkgroep arrondissement Aalst» opgericht met als opdracht een pfan uit te werken tot ver snelde economische ontwikkeling en reconversie van het Zuid-Oos telijk deel van Oost-Vlaanderen. Deze werkgroep werd geïnstal leerd op 24 juni 1970. Hij stelde een ontwikkelingsplan voor het ar rondissement Aalst op dat door het Ministerieel Comité voor Eco nomische en Sociale Coördinatie op 2 november 1971 werd goed gekeurd. De parlementsleden van het gewest kregen hiervan slechts inzage nadat het plan was aan vaard. Dit document behoort tot de uitvoeringsmacht, maar kan niet ontsnappen aan de parlemen taire controle. Heit plan is gericht op het bouwrijp maken van indus trieterreinen, het verbeteren van de algemene verkeersinfrastruc tuur en het hertelden van de pen- del tot normale proporties door het scheppen van industriële werk gelegenheid ter plaatse. Als te- werksteillngsobjectief wordt het scheppen van minstens 2.000 nieu we werkgelegenheden per jaar vooropgezet. Deze 'interpellatie stelt zich tot doel 1 De aandacht te trekken op het feit dat het voorgelegde plan een minimumplan is waar door o.m. de arbeidsbalans ooch op mid' den lange noch op lange termijn in evenwicht zal worden gebracht. Niettegen staande reeds ter plaatse ge dane inspanningen blijft het 'aantal werkgelegenheden in verhouding tot de actieve be volking van het arrondissement daten en neemt het aantal pen delaars 'toe. 2 Aan te 'tonen dat de jaarlijks op te richten 2000 nieuwe ar beidsplaatsen, voorzien lin het vijfjarenplan, niet door dit ont- wilkkefingspilian zullen worden bereikt. De geringe omvang van de voorziene of uit te brei den industriezones iaat niet toe er een aantal grote bedrij ven, die veel arbeidskrachten vergen, in te planten. Te vre zen is bijgevolg dat de lindus- trievestiging zich, zoals 'in het recent verleden, zal beperken tot kleine en een paar middel grote ondernemingen, daar waar de laatste jaren belang rijke bedrijven werden geslo ten. Waarom wordt geen groot in dustrieterrein voorzien voor de vestiging van een grote en stuwende onderneming 3 Door het feit dat het ontwikke lingsplan uitgaat van een zui ver kwantitatief tewerkstellings beleid werd het kwaliteitsas pect verwaarloosd. Hierdoor zuilen de hoogge schoolde arbeidskrachten uit het arrondissement op verder pendelen of uitwijken blijven aangewezen. De vraag terza ke 'is dan ook dat er bijzonde re middelen zouden worden voorzien om bedrijven die hoog gekwalificeerde arbeidskrach ten vergen aan te trekken, zo dat er een intense econo mische beweging in het ge west wordt geschapen. 4 Een van de zwakke punten in het plan 'is het verwaarlozen van de menselijke factoren (huisvesting - ziekenhuiswe zen), van de ecologische fac toren, van de socio-culturele factoren en van de ruimtelijke ordening. Zo bv. lis de reoht- trekk'r.g van de bestaande weg Aalst-Ninove Uit dit laatste oogpunt betwistbaar en op ver- keers'eoono'm'isch vlak weinig efficient. Enkel lils 'deze recht- trekking enkel goedkoper dan 'het aanleggen van een nieuwe weg. 5 Welke schikkingen heeft de Minister van Openbare Werken genomen om de 'in het plan voorziene infrastructuurwerken hetzij te voltooien hetzij aan te vangen 6 Waarom wordt aan de uit te breiden 'industriezone Aalst- Wijngaaird'vel'd geen statuut van nationaal of van regionaal be lang toegekend en blijven de kosten hoofdzakelijk op de stad Aalst wegen? 7 Het probleem van de afvalwa ters is in het plan slechts «pro memorie» opgenomen. Is de Minister van Volksgezondheid bereid dit probleem in zijn ge heel te herzien en er de nodi ge financiële middelen voor te voorzien? In welke mate heeft de Minister van Volksgezond heid reeds kontakten voorzien of afgesloten met de maat schappijen voor waterbede- ling om in de begeleidende watervoorziening voor de in dustriezones te voorzien? 8 Welke vooruitzichten zijr. er op de aanwerving van het bos Os- broek te Aalst om er een recre atiegebied van te maken? 9 Is er een aanvang gemaakt met of opdracht gegeven om de decentralisatie van administra tieve diensten naar het arron dissement Aalst, zoals voor zien in 'het ontwikkelingsplan, te onderzoeken en te stimule ren? 10 Is het door 'het M.C.E.S.C. aanvaarde ontwikkelingsplan voor het arrondissement Aalst ■amende ertbalar voor verbetering en uitbreiding, 'gelet op de bij zondere maatregelen die de re gering inzake economische expansie en openbare investe ringen heeft aangekondigd? Zijn. de nodige financtele mid delen voorzien om dit ontwik kelingsplan u'i't te voeren? Op het gunstig advies van de gemeenteraad van Erembodegem t.o.v. inplanting van resp. een Sarma en Priba 2000 in de na bijheid van de autosnelweg, is thans een ongunstig advies ge volgd van Stedebouw. Eerstegenoemd bedrijf kon beschikken over de K.O.O. gronden tussen Houten Hand en de oprit naar de snelweg, het tweede had een optie op de terreinen waar destijds Etrirno bouwplan nen had, nl. aan de overzijde van de autoweg te Terjoden. Over de diverse plannen ook in verband met Delhaize werden hier reeds uitvoerige informaties gebracht. Weze er nog aan herinnerd dat het Aalsters Schepenkoilege ook afwijzend blijft staan tegenover het nieuw gewijzigd projekt van Delhaize. Of daarmede de zaak van de grootwarenhuizen Sin de-«Hoeze- kou'ter zowel op het grondgebied Aalst als Erembodegem definitief van de baan 'is, lijkt evenwel niet zeker. Zodat het naar men te Brussel liet verstaan, op zijn minst voor barig wordt genoemd Zich vragen te stellen omtrent de bestemming van de gronden die toebehoren aan de N.V. Sanma. De officiële gegevens betreffende de werkloosheid in het arron dissement wijzen op een vermeerdering van 135 mannen in de maand januari t.o.v. december '71. Het aantal volledig werkloze mannen bedroeg in januari II. 2.234 de gedeeltelijke werkloze mannen 9.071 deze laatste betekent in vergelijking met december een stijging van 3.528. Wat de vrouwelijke volledige, werklozen in de eerste maand van dit jaar aangaat (1250) stelde men een vermindering vast van 33 steeds t.o.v. december II. Deze vermindering geldt ook voor de gedeeltelijke werkloze vrouwen. TEKORT AAN VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHTEN IN TEXTIEL EN KONFEKTIE De vermeerdering van volledig en gedeeltelijk werkloze mannen Vindt zijn verklaring In de stagna tie in de bouwsektor, de seizoen schommelingen. Anderdeels u's de kans niet ge ring dat 'ingevolge de mekan'isatie in verschillende bedrijven o.m. dan in de Union Allumétiére te Geraandsbergen ca 100 perso neelsleden volledig zouden werk loos worden. De tewerkstelling in voornoemd bedrijf daalde de laatste jaren aanzienlijk om voormelde redenen. Daarentegen stelt men een te kort vast aan vrouwelijke arbeids krachten o.m. Mesters in de konfekti'ebedri'jven ii'n de streek Blijkens een betrouwbare informa tie heeft dit tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten lin textiel en kon- fekti'ebe'drijf alhier niet zouden gerealiseerd worden. Dit bedrijf dient te kunnen beschikken over miiirr. om en; 'blij 100 vrouwelijke personeelsleden. Een en ander zou dan 'in deze sektor ook te maken hebben met het loonniveau. Inmiddels 'ontkent men nli'et dat bijaldien de toestand 'in de bouw sektor niet gunstig gaat evolueren inzonderheid de Denderstreek met eein 'aanzienlijk aantal bouw vakarbeiders scherp zou kun nen getroffen worden. In een recent nr. van het BSP blad Vooruit werden cijfers gepu bliceerd waaruit moet blijken dat de werkloosheid Sn het arrondisse ment Aalst het hoogste lag van West- en Oost-Vlaanderen Een vergelijking Aalst 7.232 - Kort- ■rijk 2.031 KONKUNKTUUR Einde december liet het Ver bond van de Belgische Nij verheid bij monde van de h. Verschueren ziijn standpunt kennen «Veeteer dan aan 'loonsverhogingen moet thans belang gehecht worden aan de tewerkstellingen. Boven dien is er voor lonen nauwe lijks een onderhandelingsmar ge». In Pariijs werd recentelijk eien geheim konklaaf gehouden van vertegenwoordigers van internationale koncerns waar men zich op het standpunt stelde dat het enige middel om de 'inflatie tegen te gaan het weigeren van loonsver hoging was. De Centrale Raad voor het Bedrijfsleven raamt de groei van het Bruto Nationaal pro- duikt 'in 1972 op 3 In 1971 was dit 4

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16