voor de fijnproevers uit de modewereld week? keuken geheimen Goede nacht, slaap zacht... vluchtige aantekening If ZONDAG Toost met Ansjovisboter Preisoep Gebraden Duifjes met Aananas Gebakken Aardappelen Roomvla met Chocolade. MAANDAG Gehakt Savoyekool Gekookte aardappelen Fruit DINSDAG Gekookte Zalm Peterseliesaus Gekookte Aardappelen Verse ananas met Slagroom WOENSDAG Gegarneerde Zuurkool Aardappelpuree Citroenrijst met Vanillesaus DONDERDAG Biefstuk Witloof Gekookte Aardappe len Flensjes VRIJDAG pudding ZATERDAG berpudding. Gebakken Vissticks Sla Frites Griesmeel- Bosuf Mircton Gekookte aardappelen Gem- vrouwen ROOMVLA MET CHOCOLADE 1 Benodigd: 1 eierdooier, 20 g puddingpoeder, 50 g suiker, 31/2 liter melk, 1 dl slagroom en 30 g geraspte fondant-chocolade. Bereiding: Roer de eier dooier met 40 g suiker, de pud dingpoeder en een scheutje van de melk'Tót een glad papje. Breng de overige melk aan de kook en giet deze al roerende bij het papje. Laat alles nog even doorkoken. Af laten koelen, maar zorgen dat er geen vel op komt. Er af en toe in roeren dus. Klop de slagroom met de rest van tie suiker tot een stevige dik te en meng dit dan door de afge koelde vla. Giet ze in een glazen schaal of in 4 één-persoonsschaal tjes en bestrooi de bovenkant met geraspte chocolade. BOEUF MIROTON van soepvlees Benodigd: 500 g vlees waarvan bouillon getrokken lis, 80 g boter, 3 eetlepels bloem, I le pel wijnazijn, 6 lepels witte wijn, 1 dl bouillon, 1 lepel tomatenpu ree, 4 uien, peterselie en paneer meel. Bereiding: Snijd de uien in dunne plakjes en laat ze in een koekepan in 50 gram boter op niet te hard vuur wat kleur krij gen. Strooi er de bloem over, roer dit goed door en maak er een saus mee met de wijn, bouillon, tomatenpuree en azijn. Zout en peper en laat he-t een 20 minuten sudderen. Snijd inmiddels het gekookte vlees in dunne plakken of dobbel steentjes en leg het in een bebo terde vuurvaste schotel. Bestrooi met een laagje fijngesneden pe terselie en giet het uienmengsel er over. Bedek het geheel met een flinke laag paneermeel, leg hier en daar een klontje boter en laat de schotel in een warme oven grati neren; dat zal ongeveer 25 minu ten duren. Zet de oven op het laatst hard, zodat er een korstje op het gerecht komt en serveer met gekookte aardappelen. GEM6ERPUDDING Benodigd: 20 g gelatine, 6 dl melk, 3 bolletjes gember, 3/4 dl gemberstroop, 2 lepels honing, het sap van 1/2 sinaasappel, 1 dl slagroom. Bereiding: De in koud water geweekte en daarna uitgeknepen gelatine in wat hete .triélk oplos sen. Twee van de gemberbolletjes fiinsnijden. De melk, opgeloste gelatine, gemberstroop, honing, het sinaasappelsap en de gesnip perde gember bij elkaar voegen en goed koud laten worden. Als de massa zo dik wordt dat de gembersnippertjes niet meer zak ken, in een vorm doen en volledig laten opstijven. De pudding keren en garneren met de stijfgeslagen en met ho ning gezoete slagroom en met het in stukjes gesneden bolletje gem ber. LAAT DE WORST NIET UIT ZIJN VEL SPRINGEN! Vooral in de wintertijd is verse braadworst lekker bij rodekool, spruitjes enz. Bovendien is het een goedkope vleessoort. Hoe vaak gebeurt het echter niet dat het vei van de worst tijdens het braden knapt, 't Gevolg hiervan is weliswaar een uitstekende jus, maar het vlees zelf ziet er niet bepaald smakelijk uit. Om een dergelijk ongelukje te voorkomen moet de worst altijd op een zo zacht mogelijk vuur worden gebakken. Een andere me thode is om de worst voor u hem bakt even in heet water te dom pelen en daarna door de bloem te rollen. Keer ook de worst al tijd zeer zorgvuldig om, zodat u hem niet stuk maakt. Prik er NOOIT met een vork in. VERSE ANANAS kan men te genwoordig in vee! Winkels en zelfst aan de befaamde Brusselse fruiitkarren volop kopen. Zo 'n 'vrucht is niet alleen lekker en ge zond ais nagerecht, men kan er ook een vleesgerecht uiterst fees telijk mee maken als de schijven even worden meegebakken. Het kopen van een ananas vraagt wel enige ervaring, want het is moeilijk om de rijpe exem plaren van de onrijpe te onder scheiden. Kleur zegt namelijk niets. Een oranje-gele vrucht kan van binnen zowel onrijp als rot Zijn, Wilt u er een die u d'lrekt kan eten, probeer dan een van de blaadjes van de kroon te plukken. Als dat makkelijk gaat, is de vrucht rijp voor gebruik. Anders kan u hem ook thuis op een koe le plaats laten rijpen, maar waar riet té koud bewaren. Een aange sneden ananas kan een paar da gen In de koelkast goed blijven. Wel even afdekken met folie tegen uitdrogen. LAAT DE EIERSCHAAL NIET BARSTEN! Bij het koken van eie ren doet men er goed aan even 'In de bovenkant van het ei te prikkelen, de aanwezige lucht Sin het !eï kan dan ontsnappen zodat er mliinder kans is, dat de schaal breekt; hiervoor zijn zelfs zeer handiige apparaatjes in de handel. Weet u overigens dat zout of azijn in het kookwater het el ook belet uit de gescheurde schaal te lopen, daar het eiwit hierdoor snel stolt? Een gekneusd ei kunt u ook nog koken zonder gevaar van leeglo pen. Daartoe Wikkelt u het ei in alluminiumfolie alvorens het In ko kend water te leggen. kroniek Katoen is «:n». Je treft het tegenwoordig overal en in alle vormen aan: Mini op het strand, gematelasserd op besneeuwde berghellin gen, easy-care in het huishouden, gecoat in een regenvlaag, feeste lijk als fluweel, onverslijtbaar als jean De klant wil duidelijk ka toen. Dit hangt samen met de algemene tendens van een terugkeer naar de natuur, de vraag naar gezonde lucht, gezonde voeding eti gezonde kleding. De lingeriekonfektie vond vlug genoeg pro-katoenargumenten om dat juist, bij alles wat onmiddellijk met de huid in aanraking komt, het natuurlijke aanvoelen zeer belangrijk is. Katoen heeft immers onvervangbare kwaliteiten van hygiene sn komfort: het is goed wasbaar en dus steeds fris, zacht ais een stre ling en luchtig zodat de huid vrij kan ademen. Daarbij verschilt katoen '72 oneindig veel van het katoen waaruit grootmoeders jurken werden gemaakt, die nu naar de musea ver huisd zijn. De nieuwe katoen is zo modern a's de finishing technieken die het easy-care, no-ironing, kreukelherstellend enz. maken. Dit jaar is de lingeriemode bijzonder sober, de snit eenvoudig, de lijn soepel. De «filmstergewaden» zijn definitief uit het modebeeld verdwenen. Een vleugje romantiek is er we! gebieven dat tot uiting komt in een nooit overdadige versiering van linten, strikken, fijne kant en broderie. De nachtjapon in empire-stiji wordt nog steeds graag gedragen: hij heeft een kort lijfje, een ronde of vierkantige harsuitsnijding en een aangefronste rok die tot aan de enkels reikt. Het lijfje is meest al versierd, de rok blijft effen. Voor deze romantische stijf gaat de voorkeur naar lichte katoenvoile en batist, in wit ef zachte, altijd ge liefde pasteltinten. Toch zien we hier en daar wel borduursel in een helle kleur: felrood, goudgeel, korenbloemblauw op witte grond. Jonge meisjes zullen graag een naïeve nachtjapon kiezen in schort stijl met sierlijke strik in de rug. Hartveroverend mooi in zuiver wit te broderie anglaisei Ook het pittige «hemd» met afgeronde panden fcl'jft de tieners bekoren. Met knoopsluiting vooraan, puntig kraagje, en langs' mou wen heeft het een bijna sportief karakter. Daarom kan hef best in een ieuke bedrukte katoenpopeline onze keuze: een patchwork van wit-lbauwe vichyruiten in verschillende groottes Natuurlijk blijven cak fe'sctabedrukkingen in. Op frisse katoen',;rc- tonne, of soepele krepon. In heldere, natuurlijke kleuren, o? afge zwakt tot tere pastels. Voor eenvoudige modelletjes, die het best de gekozen stof tot rijn recht later: komen. Vaak kan hierbij een komfortabele, iichte kamerjas in dezelfde stof, al of niet gematelasseerd. Ook voor die jas een klassieke snit: knoopsluiting vooraan, of overslag en bindceintuurtje. Eén ding staat vast: verkiest U kort of lang, sportief of roman tisch, mouwloos, met korte of lange mouwen, extra sober of mei een tikkeltje fantasie het is allemaal, en steeds weer in prettige, luch tige en sympathieke katoentjes! BLAUW VOOR DE KEUKEN Op veel boerderijen werd vroeger de keuken blauw geverfd. «Tegen de vliegen» heette dat. En ze had den gelijk, die voorouders van ons, want onlangs is de blauwe keuken het onderwerp geweest van een wetenschappelijk onder zoek in West-Duitsland. De onder zoekers troffen in de blauwe keu ken veel minder vliegen dan in de keukens, waarin wit, rood of groen de boventoon voerden. aespeciaüseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11