10e WISSELBEKER «OCTAAF UVIN ST ANNA 7 (225) TEGEN PALACE i (279) De ploeg der winnaars van de beker van verleden jaar, werd door B.C. Palace in zijn geheel ■behouden, en als we de woorden van de heer Keppeos voor waar heid mogen nemen, zullen ze er ook dit jaar niet ver «nevens» sto ten, zodat de tegenspelers vooraf gewaarschuwd zijn. Ook de medespelers van Roger, de heren Smet en Van Moorter, zijn dezelfde mening toegedaan, want reeds in zijn eerste 2 beur ten vertrekt Smet met liefst 12 punten voorsprong op de kam pioen der dertigers in de stadsbe- ■ker, Bekaert André van St Anna. Nochtans rep like eit deze gunstig en na 5 b wordt het 10-15. Bij de 21e b. speelt Smet zich uit (33-37) en laat de kans aan zijn schoonbroeder Frans om zich te meten met de aankomende kracht van St. Anna, Willy Staes, Alhoe wel over deze partij 33b worden ■gedaan, is ze daarom niet minder spannend, want de tegenstrevers geven elkaar weinig toe en uitein delijk is het St Anna die het eerst de derde man mag inschakelen, na 64 b. met 104-103. Na een paar «rodagestoten» komt Roger Koppens echter los en reeds op de 70e b. tekent 'hij 117-157 op het bord. Doch ook Jef Borms voor St Anna veelt het gevaar en maakt er na 74 b. 157-161 van. Na een paar meesterlijke stoten maakt Roger het u t met reeksen van 31 - 26 - 36 en eindelijk 15 en laat dus de eindcijfers vast leg gen 183-279 na 83 beurten. BILJARTVRIENDEN IV (225) TEGEN PALACE II (329) De voorspeler van Palace (Peyn- saert) doet het neet slecht en reeds na 21 beurten bereikt hij de eindcijfers 33-37. Van de Vel de, als 2e speler voor B.V. komt onmiddellijk in akt'ie en met een regelmaat van 5 a 6 p. per herne ming maakt hij het uit in de 45e b. (104-100). De jonge Francois Ger- rit voor B.V. loopt geleidelijk uit op zijn tegenstander Cseylde U., die nochtans een zware handrkap, in kader tegenover vrij spel, zou moeten kunnen wegwerken. Stand na 54 b. 159-132. Met een fraaie reeks van 36 in de 58e b. neemt Urbain eindelijk de kop (160-179) en het duurt tot de 64e beurt al vorens. Gerrit een inzinking te bo ven komt en met 35 punten in één beurt terug op gelijke hoogte komt (199-198), om na 69 b. af te tikken met 225 tegen 218 p. en daarmee aan B.C. Palace nog een kans geeft om beter te doen in de herkansing der ve, lezers. PALACE !!l (315) TEGEN ST ANNA 3 (261) Van Gosthem Freddv j or St. Anna neemt een goede aanloop en reeds na 4 b. wordt het 1-15. Zijn tegenspeler Delcord (Palace) komt ook in aktie en maakt na 11 b. gelijk (21-20). Geiijkop- gaande en na een paar meester- stoten van Freddy, op een haartje gemist, wordt 46-50 in de 25e beurt. De soms onberekende sto ten van Van Geit en de zenuwach tigheid van De Neef staan tegen over elkaar en sems vallen ze uit in wisselend voordeel tot eindelijk Van Geit 138-140 kan afdrukken in de 52e beurt. De Wolf als der de man voor St Anna doet het ta melijk rustig en goed, zodat na 68 b. de stand flink in Zijn voor deel wordt opgetekend. 210-209. Op de grote driebanden Kerkvliet moeten we wachten tot de 79e b. om hem 36 punten te zien maken terwijl Roger een flinke flauwte door maakt 274-231. Eindelijk met een reeks van 28 maakt Roger het dan toch uit in de 82 b. (282- 261). Na deze eerste schifting zullen de 10 beste verliezers een herkan sing houden cm zich In de achtste finale te spelen. De laatste her kansing gaat door op vrijdag 28 februari tussen St Anna VII trgen St. Mar'tiinus 3 HERKANSINGEN HERLEVING I (267) TEGEN ST ANNA II (279) Pfaff J. en Redant Bruno geven elkaar weinig toe, doch van een andere kant worden er -wc1'.tig pun ten gemaakt en na 21 b. is heit 25-24. Vanaf dit ogenblik komt Pfaff junior er riet meer bij te pas en maakt liefst 8 «brossen» Ook zijn tegenstrever vindt zijn normale plooi niet, doch legt uit eindelijk de eindcijfers vast in de 31e beurt (27-37). Ketels Nor- bert voor Herleving neemt goed over en reeds op de 40e b. wordt het 53-53. De president Nimme- geers J. van St Anna heeft zijn voorsprong dus moeten inboeten en stuurt precies aan op een groot aantal hernemingen, wat dan ook gebeurt, doch het is Ketels die af drukt bij de 65 e b. 104-100. On middellijk herneemt De Backer Francois voor St Anna de verloren voorsprong en de beurt later wordt het 107-112. Na een paar goed georganiseerde hernemingen van 32 - 20 en 10 wordt het voor St Anna 135-188 in de 74e b. Pfaff senior tracht met beurten van 18 en onmiddellijk daarop met 12 en 7 het tij te doen keren. Bij de 84e lukt hij 33 caramboles, doch dat belet niet dat Francois cnvertidde! jk en zegezekar naar 'het einde gaat en uilmnkt n Je 87e b. (212-2/9). IMMERZEEL (225) TEGEN SWEIN (238) De beide voorspelers volbren gen precies de gekregen opdracht «niets afleggen voor de tegenstre ver» doch vergeten daarbij zelf punten te maken, zcda.t na. 10 fc:t:.'f n 8 3 cn r.c 17 dn si: td ■c? 9-17 komt. Met can paar goe de treffers van -Si ad leid voor !m- merbci! k jnen we na 23 b. 27-25 c-n in de 28e b. met 37-31 hun opvolgers de kans cm beter te doen. Ook deze gelukken daar vos.lopig niet in want na 42 fc. is de stand amper o-pged even rot 52-55. Nu echter komt da jeugdi ge Baetcos voor Iwein los, cn rij de 50e b. wordt het 62-93 om de eindcijfers i-n de 58e b. vast te leggen (69-119). Nu krijgt paca Baetens E. voor Immerzeel, de opdracht, de verworven voorsprong van zoonlief Ronny (van Iwein) weer te niet te doen en h j gelukt daar volledig 'in, want o-p de 70 b laat hij 155-152 afdrukken. Hij loopt zelfs uit tot 210-186 in 79e herneming, doch eindelijk krijgt Petit van Iwein zijn zelfzekerheid terug en geholpen door een paar fraaie «mislukkingen» van zijn te genstrever, kan hij i-n de 82e b. de eindcijfers bereiken met 29-1 en 22 punten (216-238) Hg ISRAEL Het jaar 1971 is een uitnemend toeristisch jaar geweest voor Is-ael. Het totaal ristische bezoekers beliep 630.000 dat is 200.000 meer dan hc: jrar tevo en. Een ander belangrijk cijfern'ieuwtje is. dat de poorten van Sovjet-Rusland langzaam maar zeker opengaan voor de emigratie van Joden uit Rusland naar Israel. Er kwa men er in 1971 reeds 16.000 en in het n'euwe jaar wordt het aantal Russische im migranten vergroot van 30.000 tot 50.000. Hei is het nieuwste wonder in ons volks bestaan, zegt de Israëlische minister van immigrate Pels-d. De plotse Inge stroom eist veel van de schatkist, maar de uitdaging, die in deze gebeurtenis iigi, ivo stellig aanvaard. DE SCYTHEN In de tijd van Alexander de Grote van Macedonië (4e eeuw voor Christus) leefde er in het huidige West Rusland een woest nomademvolk, de Scythen, strijders en (olie Amazonen, dat in de historie is gekomen en gegaan en eigenlijk alleen legen den heeft achtergelaten, die de gschiedschrijver Herodotus boeiend vertolkt, in die legenden stak toch veel waarheid, zeggien nu de onderzoekers. Bij opgravingen dicht bij de Zwarte Zee werd op verrassende wijze voor -het eerst in de geschiedenis een koninklj'ike graftombe van de Scythen ontdekt met prachtige en kunstvolle gouden sieraden en ornamenten, die een beeld geven van legendarische maar blijkbaar zeer reele macht. HARING Dertien van de veertien bij de Noordatlantische Visserij-Conventie aangesloten landen gaan akkoord met maatregelen om de overbevissing, nl. van -de Noordzee en de aangrenzende Atlantische wateren, tegen te gaan. Het is nodig. Het gevaar dreigt dat inzonderheid de haring met ondergang wordt bedreigd. In 1964 werd er nog 400 000 ton haring gevangen, thans is het hooguit 20.000 ton. Men zoekt het in een quota regeling, dat nl. van 1 april tot 15 juni 1972 niet meer dan 1250 ton consumptie- haring mag worden gevist en van 1 februari 1973 tot 1 juni 1973 niet meer dan 2500 ton. EIGEN RISICO GANGSTERMETHODEN De Palestijnse bevrijdingsorganisaties zijn een nieuwe terreuractie begonnen; ze zen den vanuit het buitenland, met name ulit Oostenrijk Joegoslavië, postpakketten naar Israëlitische burgers, die bij het openmaken ontploffen. Mannen, vrouwen en kinde ren zijn de slachtoffers. Het is een echte gangstemethode. Men vraagt zich af, of hierop pakketten met cholera- en pestbacillen gaan volgen. Indien Sets koning Hoes sein populair maakt dan -is het door zijn wens deze organisaties «orde» te leren. Het is te hopen dat hij erin slaagt. We zien tevens hoe het in stand houden van de vluchtelingenkampen een demoralisatie heeft gekweekt, die zonder meer afschu welijk is en slechts afkeer kan opwekken. MANNENJACHT Ingevolge een oud Deens gebruik, dat ongehuwde vrouwen het recht geeft op 24 februari van elk schrikkeljaar op «mannenjacht» te gaan, zal weer heel wat trouw lustige dames naar het eilandje FEJOE lokken. Op dit eilandje wonen namelijk heel veel vrijgezellen. De naar een mannenhart ver langende juffrouwen zullen zich beslist niet laten afschrikken door strenge vorst of sneeuwval. In 1968 het vorige schrikkeljaar dus trokken zij per slede over de dichtge vroren zee, terwijl 80 fakkels hun weg ver,lichtten. Op Fej-oe werden zij hartelijk ontvangen door de vrijgezellen, die een klub van 80 leden oprichten, 's Avonds had in het klubhuiis een groot feest plaats. Toen 's ochtends verzameling werd geblazen, ontbraken er 13 dames op het appel. Of zij. er dan reeds in slaagden de hand van een levensgezel te veroveren, werd niet bekendgema'a.kt, wél vermoed Het gebruik wil, dat de -man, die het aanzoek van een «schrikkeljaarmeisje» afwijst, haar als vergoeding 12 paar hand-schoenen aanbiedt! Naar wordt becijferd heeft de ziekenfondspatiënt 5,65 maal per jaar contact met zijn huisarts, de particuliere patient 3,5 maal. Dat wil zeggen, dat als de patient helemaal'niets voor een arts-bezoek behoeft bij te dragen, velen te gemakkelijk naai de arts lopen, en dat onnodig bezoek aan de huisartsen enigermate moet worden afgeremd. Het beginsel is, dat de sociale voorzieningen moeten worden beschermd en dat- wanneer dit wordt nagelaten deze voorzieningen te zwak komen te staan. ZUiD-AMERIKA In Zuid-Amerika leven drie kwart van de inwoners onder het bewind van een militair regime. Dit cijfer werd bereikt toen onlangs Brazilië, waar de helft van de 180 mil joen zielen van Zuid-Amerika wonen, zich bij de militair geregeerde staten voegde Sinds 1930 vonden -er trouwens niet minder dan 39 staatsgrepen van militairen in dit werelddeel plaats. Het lis te verstaan, dat politieke en ook sociale wetenschappen heden een belangrijk studie-onderdeel van de militaire academics zijn geworden. DE ANDERSON PAPIEREN Er is in Amerika heel wat te doen over de Anders.o-n-Papiieren. Dit zijn de geheime notulen van op het Pentagon door de hoogste autoriteiten onder voorzitterschap van Henry Kissinger gehouden besprekingen over Amerüka's houding inzake de oorlog van India en Pakistan. Deze notulen zijn in handen gevallen (of in handen gespeeld) van de journalist Jacq Anderson -en werden door deze in de pers gepubliceerd. Het ma-g democratisch heten, wanneer topgeheimen door 'iedereen worden besproken en de inspraak zulk een brede kans krijgt, maar indien geheimen zo gemakkelijk open baar kunnen worden gemaakt, kan men Zich voorstellen, dat spionage het onder zulke onmstandigheden toch eigenlijk vrij gemakkelijk krijgt.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14