TELE-ONTHAAL een luisterende vriend aan andere kant van de lijn DE BENDE VAN JAN DE LICHTE Morele opkikker voor mensen in nood TRAGISCH LEVENSEINDE VIN 17-JARIGE KNAAP LOUIS PAUL BOON li 4 Woendagmorgen werd in een garage aan de Kapucienenlaan het verkoolde lichaam ontdekt van de 17-jarige Jan Verleysen, wonende Gentsesteenweg 131 te Aalst. Het was de vader die aan de hand van een poisuurwerk zijn zoon kon identificieren, en voordien een brief van zijn zoon had gevonden waarin deze zijn voornemen te kennen gaf zelfmoord te plegen, uit liefdesverdriet. Blijkens het gerechtelijk onderzoek zou de jongen om het leven zijn gekomen ingevolge verbranding met mazout. Het is, in hun ogen, een heel ge makkelijk en winstgevend haantje. Ge moet maar de anderen laten stelen en de -built in uw eigen zak steken. Ge moet ma-ar af e-n toe eens naar «de Honger» komen of naar «het Vertonen Hol», het geld ■in uw zakken proppen om dan -naar de schoonste herbergen van de stad gebraden kalkoenen t-e eten, en wijn te zuipen». En Zie, Jan de Lichte heeft dat alles in het Waals gezegd, in het Waal-s giellijk men dat spreekt langs de kanten van Charleroi. En toch staat de Waal er nog van de ene naar de andere te kijken, gelijk ie mand die in een gezelschap li-s wa-a-r men zijn taal n-iet spreekt. Zeker, hij weet dat het geen Vlaams meer is dat daar gespro ken wordt, dat het ook niet de taal der zigeuners is, dat het even-eens nli-et het Bargoens i-s, de taal der -dieven. Neen, h-ij hoort genoeg wat -het -is, h'ij begrijpt plots overduidelijk -dat h-ij -in e-e-n valstrik werd gelokt, dat zijn dub bel spel dooraten -i-s. Een ogenblik denkt hij er nog a-an, -in een ongewoon vlugge be weging z-ijn pistolen te trekken, en Zich al schietend naar buiten te ba-asten. Maar deze twee man nen staan hem langs bei-de zijden té dicht tegen het lijf, om zijn ar men te kunnen bewegen. En die ma-n daar, die hem doorzien heeft en in een val gelokt, en die hoogst waarschijnlijk Jan de Lichte zelf is, ontdoet zich ondertussen van ■zijn kazak, legt zijn pistolen en zijn ponjaard af, en ontbloot de armen. VERVOLGT Hij keert zich daarna terug tot hem, en spreekt hem nu aan in het Frans. Neen, het is geen koe terwaals meer, het is zuiver en vloeiend Frans. H-ij zegt dat ieder een, -die wil, zic-h als kapitein der bende mag komen voorstellen, daar dat daarvoor eerst 2 tegen hem moet gevochten worden? «Ik vraag u niet of ge sluw en behendig genoeg zult zijn», zegt hij. «Ik vraag u -n-iet of ge de grootste taak, we-l-ke ons te wach ten ligt, tot een einde zult weten te brengen. Ik vraag u niet of ge, ja dan neen, een Fra-nse kapitein Zi-jt, die onder het mom van een zogezegde Waal 's nachts de laat ste stuiver wilt stelen, die ge bij dag niet hebt kunnen of durven -meenemen. Ik vraag U dat al-les n-i-e-t, -ik beroep u ju-ist ma-ar op een gevecht van man tegen man». Een vermende Franse kapitein, -heeft h-ij gezegd. En hoe moedig -de Waal ook is hoe h-ij zich, slechts op zi-jn kracht en zijn goed geluk vertrouwend, heel alleen in deze kroeg heeft gewaagd toch -spijt het hem, naar dii-e duivelse Brusselaar te hebben geluisterd. Toen hij een artikel publiceerde over homoseksualiteit, kreeg do minee Chad Varach in Londen als reak-ti-e daarop een stroom van 300 -brieven, waarvan er 200 spra ken van zelfmoord. In de pers lanceerde hij toen het volgend be richt «Vooraleer zelfmoord te ple gen, bel eerst even op naar MAN 90-00 (-dat was zijn telefoon-num mer). Van dit ogen-blik af stond zijn telefoonlijn roodgloeiend. Het ging nii-e-t alleen over homofilie en zelfmoord. Zowat -alle problemen waarmee de mens van de twintig ste eeuw te kampen heeft, kwa men aan bod. Dat was -in 1953, en het betekende meteen de start van Tele-Ontha-al. Dit ver-klaart ook dat, naast Belg ie -en Italië het de protestantse Kerken zijn die i-n de verscheidene landen het initiatief tot het oprichten van dergelijke hulpdienst namen. Wat bij ons Tele-Ontha-al -heet, kan in verschil lende tanden de meest verschillen de namen dragen Les Samari- tains, SOS Telefonische Hulpdienst SOS Ami-tié, Voce Arnica, La ma-in tendue, Die dargebotene Hand. Sommige naties spreken van Telefonsorge, Seeli-sdhe Not -enz... In Brussel werd :i-n 1959 ge start -met Tele-Onthaal. Het tele foonnummer van Tele-Onthaal 21 H-ij -is niet bang voor een ge vecht, om het -even met welk wa pen. Hij hoeft zich maar in al zijn kracht -te' laten neerkomen op die Jan de Lichte, welke kleiner va-n postuur -i-s, om hem te verpletten. Hij k-e-n-t zijn eigen ontzagwekken de kracht. M-a-ar hoort, daar herhaalt Jan de Lichte zijn ijzingwekkende be schuldiging, e-n nu in het Vlaams, dat h-ij een vermomde Franse ka pitein is. En h-i-j aarzelt, h-ij -kijkt onzeker om zich heen. Dat eerlijk gevecht waarover men -komt te spreken, die blote handen welke na-ar hem sta-a-n uitgestoken, h-ij weet dat het slechts komedie is, slechts wat armzalige schijn om hem o-m de tuin te leid enEven wijkt h-ij uit onbewust naar de groep van Tine ke toe, alsbf da-a-r nog hulp zou te verwachten zijn. Doch Tineke en Pi-er Putte staren hem valslachen-d -a-a-n. Le Houcke buigt zich zelfs n-a-ar de vloer, a-ls wil hij de paar voeten m-et-en die de Wa-a-l reeds geweken is. En in dit uur, waarin hij zijn meesterschap zou kunnen tonen, breekt zijn lafheid naa-r bui ten. 38.28.08 is overbekend: we zien het -i-n de stadstrams, lin openbare gebouwen en in vele kerken. Tele- Ontha-al i-s ook werkzaam -in G-e-nt, Luik, Antwerpen, Bergen en Oos tende. Samen vormen zij een na tionale vereniging aangesloten bij de internationale federatie met ze tel te Genève. Geregeld hebben -internationale kongressen plaats, waarvan het jongste georg-an-izeerd werd te Stockholm i-n ju-l'i 1970. DAG EN NACHT Naar Tele-Onthaal kan m-e-n dag en nacht opbellen. Aan de andere kan-t van de lijn i-s er steeds -iemand die luistert. Iemand die tijd -heeft om te luisteren. In een wereld waar -haast niemand rnee-r ti-j-d heeft om lang te luisteren -naa-r e-en mens in n-o-od, wil Tele- Onthaa-l precies luisteren, zoals de a-ndere er behoefte aan heeft te spreken. De gesprekken die Tele-Ontha-al voert, duren van 5 minuten tot 2 uur. Op elk moment van de dag of va-n de nacht. Als een mens zich wil uitspreken is -hij zeker -bij Tele-Ontha-al een ge duldig gesprekspartner te vinden. Daarbij ga-at Tele-Onthaal uit van het prindipe dat overal en al tijd geldt: de onvoorwaardelijke eerbied voor de overtuigingen en NADRUK VERBODEN De garde -is opgestaan en komt ha-ar kapitein omringen. «La-at ma-ar!» zegt Ja-n de lichte. En zich tot de Waal wen d-end, vraagt h-ij m-e-t wrede- spot, waarom h-ij zweet. «Wacht, ik zal u een weinig la ten afkoelen!» En op de kroegdeur toetredend zet h-i-j die vierkant op-en. Het is een veelbetekenend gebaar. Het -is de grootste hoon die men een man kan aandoen: de weg van alle la faards wordt voor hem vrijge maakt. Er wordt hem zonder woor den gezegd dat h-ij, zo hij bang is, -nog steeds vluchten kan. En -inderdaad, een doffe en wil de wanhoop, een blinde en onge kende angst ma-a-kt zich van hem meester. He-t is n-iet de angst om dit gevecht, zogezegd van man -tot man. Het is zelfs rviet de angst om een gewisse dood. Want ja, hij voorvoelt reeds dat h-i-j hier n-iet meer levend zal buiten raken. En toch is het niet daarom, dat het koude zweet hem op de sla pen komt parelen. Hij heeft angst om de stomme en zw-ijgende gela ten d-ie hem aanstaren, d-i-e i-n hem een Franse kapitein zien, e-e-n. de handelwijzen van degene d-ie b-eilt, met uitsluiting van -elke po ging tot ideologische, politieke of godsdienstige be-i-nvloeding. Heel sterk hangt hiermee een ander ken merk sa-men van Tele-Onthaal de ano-niirniite-ït d-i-e vo-lstrekt geeerb'ie- digd wordt, zowel langs de kant va-n degene die de telefoon op neemt a-ls va-n degene die belt. In totaal werken 31 mannen eri vrouwen mee aan Tele-Ontha-al. Onder hen kan men een generaal of e-e-n luitenant kolorel aantreffen evengoed als een n'iet-gesprecia- li-ze-erd arbeider. Tele-Onthaal krijgt zowat 12 oproepen per etmaal, Lange gesprekken hebben nogal een-s plaat-s -i-n de nachte lijke uren, momenten waarop de eenzaamheid het grootst wordt e-n de nood aan een luisterende vriend het meest wordt aangevoeld. Op -iedere vraag naar interes sante gevallen weigert de dienst kordaat 'i-n -te g-a-a-n. Maar al wat een mens zich kan indenken aan lichamelijk en zedelijk leed,, komt bij Tele-Onthaal terecht. Er was reeds sprake van zelfmoord, van h-om-of'olïie, van eenzaam-he-id. M-aia-r ook alle psychische stoornissen, nevros-en -en psychosen, gezinsdra ma's, gewetenvragen e.-d.m. zoe ken en vinden solaas bij .Tele-Ont haal. vreemde officier van Lodewijk de Vijftiende, en d-ie nu stila-an, voet je bij voetje, dichter na-ar hem op dringen. Hij heeft a-n-gst v-oo-r dat vrouw volk, -dat hem met bleke wangen en koortsig schitterende ogen aan kijkt. Hij heeft angst voor deze- Anne-Marie de Clerck, die schou der a-an schouder me-t h-e-t mans volk opdringt. Hij heeft angst voor dat kii-n-d, Marieke Bleecker, wier prille borstjes duidelijk zichtbaar opgericht staan in hun geerte om -hem, -wellustig en wreedaardig v-a-n kant te ma-ken. Hij heeft angst om dat vrouw-mens met de zwarte lap rond het -hoofd, en wier ene oog hem tegenglariet, met een v-a-lse e-n hi-tti-g-e blik. Zo k-a-n me-n, -in zijn beklemmendste dromen, a-n-gst hebben om e-en drom rat ten, die opdringen om u aan flar den te knagen. Z-ijn vuisten staan gebald. Ze staan klaar om i-n de uiterste nood z-ijn lew e-n duur te verkopen. Maar wa-t of hij zich daar ook tegen verzetten mag, h-e-t angstzweet blijft met dikke droppelen, en ki'-l- lig, a-an zijn slapen parelen. Deze angst -is een d-iep en zwart gat waarin h-ij verzinkt, een poel met drab e-n zwarte brij d-i-e -he-m om sluit en machteloos maakt. En ook, i-n de v-e-ro-n-de-rs-te-lliiing -dat h-ij zich i-n een gevecht met Jan de Lichte waagt i-n de ver onderstelling dat -h-i-j he-m zelfs overwint dan zullen deze rat ten toch steeds verder n-a-a-r ti-é-m opdringen, steeds dichter, steeds* beklemmender.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 4