De pendel is niet verminderd Naar een socio-ekonomische relance van de Denderstreek oe marken^ Qe verkeerschaos in het Aalsterse autoweg gevolg van gebrek aan koordinatie De streekproblematie en het ontwikkelingsplan Uiteenzetting van Staats- sekretaris L. D'Hoore op vergadering te Aalst C.V.P. Aalst denkt aan de urbanisatie van de stad 16 Tijdens de vergadering die zaterdag II. op initiatief van het Aktie- komitee voor Ekonomische Expansie doorging heeft de h. L. D'Hoore staatssekretaris voor streekontwikkeling het woord gevoerd in ver band met de situatie van het arrondissement Aalst. Een bijeenkomst die werd bijgewoond door tal van verantwoordelijke politieke instan ties en bekende figuren uit syndikale, industriële en financiële mid dens. Er was vooraf een toelichting door voorzitter L. Moyersoen over de taak van de zg. Werkgroep Vlerick. Na diverse tussenkomsten o.m. vanwege E. Saeys, ondervoor zitter van het Expansiekomitee, van Schepen De Riemaecker van Ninove, van Hutsebaut e.a. hield de h. D'Hoore dan zijn uiteenzet ting gestoffeeerd met een aantal gegevens die reeds bekend zijn jit zijn antwoord in de Kamer aan de Volksvertegenwoordiger Van Hoorick en D'Haeseleer. (Zie elders in deze krant.) Een totaal bedrag van 500 miljoen zou voorzien worden voor een ekonomische relance van het arrondissement. Hiervan zou inzonder heid het Aalsterse profiteren, wat dan wel reakties uitlokten in kringen uit het Ninoofse en het Geraardsbergse. Bij deze gelegenheid werd de nieuwe staatssekretaris voor streek ontwikkeling ook ontvangen door het stadsbestuur. MEER OVERLEG VIA KONTAKTKOMMISSIE Als gevolg van de gemeenteraadszitting van 3 dec. II; heeft op voorstel van raadslid M. Vermeng, het stadsbestuur voorgesteld een kontaiktgroep met alle betrokkenen samen te stellen voor hef volgen en eventueel aanvullen of wijzigen van 'het zg. O n twiik keiting-sp I an van de Werkgroep Wliertcik v.h. arrondissement Aalst. Het stads best uur heeft thans kontakten ter zake genomen. Méér regionale samenwerking en betrokkenheid van parlementairen en andere verantwoordelijke instanties was ook het standpunt van Staatsekreitiarfs L. D'Hoore tijdens de vergadering van het Expansie komitee zaterdag II. Ook voorzitter L. Moyersoen stelde voor tot een dergelijke kommissie te komen. Dus tot meer representatief overleg, naar men mag hopen. Volksvertegenwoordigers Van Hoorick en D'Haeseleer hebben tijdens hun 'interpellaties in de Kamer (2ie onze vorige edities) reeds In die zin gepleit een opvatting die ook gedeeld wordt door hun C.V.P. kollega G. Willi ems. Het stadsbestuur heeft nu een formele uitnodiging gericht tot de parlementairen, de gemeentebesturen van de vijf kantonale hoofd plaatsen en de leden van de Werkgroep Vlerick om tijdens maart as. over te gaan tot de installatie van deze kontakt kommissie. In zijn antwoord op de interpellaties van volksvertegenwoordigers Van Hoorick en D'Haeseleer (zie onze vorige editie) heeft de h. Dhoore, staatssekretaris voor streekekonomie erkend dat het zg. Ontwikkelingsplan voor de Denderstreek voor verbetering en uitbrei ding vatbaar is. Men moet echter, aldus de staatssekretaris, de normale procedure volgen. Wijzigingen moeten desgevallend door het M.C.E.S.C. wor den goedgekeurd. Degeinteresseerde kringen en zeker ook de politici moeten bij dit plan betrokken worden. Uit de uiteenzetting van de h. Dhoore citeren wij o.m. nog; Voor de periode 1959-1972 zijn 4,3 miljard investeringen voor zien die 7.629 arbeidsplaatsen zouden moeten kreeren. Aalst heeft inderdaad de laagste coefficient van alle Belgische arrondissementen. In 1969 was er amper een geringe verbetering t.a.v. 1961. Op 31 januari 1972 werd een daggemiddelde van 2.202 volle dige werklozen genoteerd. De pendel is niet verminderd, maar kwalitatief is er wel een verbetering, de sociale onverantwoordde pendel is afgezwakt. Het gemiddeld fiskaal inkomen per inwoner in de streek be droeg voor 1968 34.000 fr of 85 van het Rijksgemiddelde Er is een dringende diversifikatie van de industriële struktuur nodig -Binnen de drie jaar dient gestreefd naar werkverschaffing, naar inkrimping van de pendel en naar de kreatie van arbeidsgele genheid voor 2000 mén. Verkeersinfrastruktuur moet hiervoor worden verbeterd. Er wordt verklaard dat de industriezones te klein zijn. In som mige gevallen kan dat inderdaad met reden worden beweerd. Sommige industriezones zullen worden uitgebreid. Deze te Ni- nove wordt van 57 ha op 79 ha gebracht. Te Schendelbeke van 35 ha tot 55 ha. Te Zottegem van 35 ha tot 45 ha. De zones van lokaal belang te Aalst en te Hofstade krijgen 20 en 23 ha biij. Dliit is in totaal 130 ha. Voor het woon- en leefmilieu moeten andere instanties instaan. T.a.v. hef Wijngaardveid - Aalst kan een speciaal statuut wor den overwogen. Waterzuiveringsstations zijn voorzien te Ninove, Erembodegem Schendelbeke en Zottegem. Zij zullen gefinancierd wonden en door Volksgezondheid en door Openbare Werken. De watervoiorzienSing zal vanuit Walern gebeuren. De kostprijs wordt geraamd op 320 miljoen (1971) en 60 miljoen (1972) Inzake de Osbroek te Aalst werd geen aanvraag gericht tot het Departement van Volksgezondheid. Wel door de vorige minister een principieel akkoord IF.v.m. de inplanting van een sporthalle aldaar. Een ontwerp voor erkenning van de Osbroek als groen en kreatiezone is nu opgestuurd voor Koninklijke goedkeuring. - Inzake de decentralisatie zijn er momenteel onderhandelingen met P.T.T. (Filature Du Canal die zoals reeds werd bericht door de Staat werd aangekocht. Ingevolge de werken aan de autoweg, trajekt Aalst-Zwijnaarde, worden het verkeer op de oude Rijkswegen in en rond het stede lijke grondgebied ontredderd. Het stadsbestuur heeft inmiddels een wijze maatregel getroffen door een verbod tot parkeren op de kleine ringlaan (tussen de Ha ring) en een gedeelte van de Gentsesteenweg (tot St. Annalaan) De werken aan de autoweg zouden normaal tegen 1 juli as. be ëindigd zijn. Maar inmiddels dreigt de verkeersontreddering in het Aalsterse toe te nemen tijdens de volgende weken, o.m. ingevolge het Paasveriof. VOLKSVERTEGENWOORDIGER D'HAESELEER STELT VRAGEN AAN MINISTER VAN OPENBARE WERKEN Volksvertegenwoordiger D'Hae seleer zou gisteren, donderdag de Minister van Openbare Werken omtrent deze verkeerssituatie on dervragen. Er is bv de gemeente Nieuwer- kerken waar, aldus de h. D'Haese leer de inwoners normalerwijze ge bruik kunnen maken van 4 brug gen, maar waarvan er thans niet minder dan 3 tegelijkertijd voor het verkeer gesloten zijn. Reke ning houdend dat ingevolge weers omstandigheden, de werken aan de bruggen werden onderbroken, is hierdoor voor de honderden fo renzen van deze gemeente een onhoudbare toestand geschapen. GEBREK AAN KOORDINATIE De h. D'Haeseleer wijst er ver der op dat de betrokken gemeen tebesturen niet eens officieel op de hoogte werden gesteld van het felit dat hun wegen van hun grond gebied voor het verkeer zou wor den gesloten ingevolge de onder breking van de bruggen en de aanpass'ingswerken aan de auto weg. De toegangswegen naar Aalst zijn, ingevolge het feit dat het verkeer tot de autoweg te Aalst niet wordt toegelaten overbeladen. Op de spitsuren vormen er zich kilometerlan ge rijen auto's die stapsge wijze trachten de stad te doorkruisen om de wegen van groot verkeer richting Gent en Brussel te bereiken. Zeer terecht benadrukt de h. D'Haeseleer dat deze verkeersont reddering een gevaar vormt voor de schoolgaande jeugd en de dui zenden automobilisten die van de ze noverhiltte» banen moeten ge bruik maken, terwijl de Stedelijke Politie, met man en macht moet klaar staan om het verkeer in re delijke banen te leiden. De Aalsterse volksvertegenwoor diger zou dan ook gisteren aan de Minister van Openbare Werken twee preciese vrage stellen: 1. Hoelang deze werken en de bui tengebruiksstelling van de brug gen op het grondgebied van de gemeente Nieuwerkerken nog in beslag zal nemen. 2. Of de minister niet van oordeel is dat de uitvoering van derge lijke grootscheepse werken met betrekking op de verkeersrege ling méér planmatig zou dienen opgevat en voorafgaandelijk kontakt zou dienen genomen te worden met de onderscheidene gemeentebesturen ten einde in overleg de problemen van de verkeersomleidingen tot een mi nimum te beperken. N.v.R. Inmiddels kan men de verantwoordelijke instanties niet feliciteren die via radio en pers de automobilisten trachten weg wijs te maken omtrent de omlei dingen tussen Gent-Brussel. Blijk baar zijn sommige ambtenaren nog maar toe aan hun eerste aard rijkskunde van Oost-Vlaanderen. Dat met belangrijke werken als De C.V.P. Aalst heeft in de partij een werkgroep opgericht 'fie als taak heeft gekregen na te dir ken over de toekomst van de stad en de invloed ervan op de stede- bouw. Als start van de werkzaamheden van deze werkgroep werd beroep gedaan op de planoloog Mare Van Naelten om zijn opvatting te horen over stadsplanning. Mare Van Naelten was betrokken bij het op stellen van het streekplan van Sodegec voor de Denderstreek. Nadien werd hem de uitwerk cg van het gewestplan voor Aalst op gedragen. Zijn vertrouwdheid met de streek maakte hem bijzonder geschikt om een toekomstbeeld op te hangen aan een aantal ka derleden van de C.V.P. en belang stellenden. In zijn uiteenzetting hield hij een pleidooi voor een strategie van open planning voortdurend ge verifieerd door de feiten. Dit houd in dat een permanente informatie moet beschikbaar zijn voor elk as pect van het stedelijk leven (be volking, verkeer, tewerkstelling, bouwaanvragen, enz...). Deze problemen zijn met gezond verstand alleen niet op te lossen. Gebruik moet daarbij worden ge maakt van de middelen die de in formatica geeft. Zeer concreet gaf hij voor de I stad de raad zo spoedig mogelijk I een aantal studies te laten ver-I richten over de onmisbare basis-l! informaties zoals een enquete O" het gedragspatroon van de bèv< king met haar ruimtelijke behóei ten; een verkeer- en parkeer tel ling een andere enquete naar de moti vering van de migraties en een op name van de bschlkbare bouwper celen. Het is van het hoogste be lang deze studies periodisöh te herhalen om steeds over de meest recente gegevens te beschikken. XXX Met haar werkgroep, voorgeze ten door Mare Vermang, wenst de C.V.P. Aalst tot een duidelijk in zicht te komen over de ruimtelijke behoeften van de stad en de in spraak van de bevolking daarbij te organiseren. Naar gelang de vordering van de werkzaamheden, ligt het in de bedoeling nog enkele informatie vergaderingen te houden. de noodzakelijke verbreding van de autoweg onvermijdelijk vertra gingen gepaard gaan wil men wel aanvaarden. Maar deze vertragin gen, deze verkeersopstoppingen en de moeilijkheden die van de ene dag op de andere bewoners van bv de gemeente Nieuwerker ken ondervonden Wijst inderdaad op een gebrek aan koordinatie dat men zeker niet zou verwachten van een Departement dat over een dienst «Public-Relations» beschikt. Wie er nog mocht aan twijfelen moet bedenken dat men de huizen rij tussen Kapuclenenlaan en Kool- straat sloopt precies op een ogen blik dat de voetganger zeer attent moet zijn voor het drukke ver keer en een of andere baksteen die ondanks de beschutting op zijn hoofd zou kunnen terecht ko men.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16