Nog Rézzekes over karnaval En welgemandj veirneimen van nen veraaverden kloddergroep De orde van de Aalsterse Karnavalprinsen Begeleid door Prins Karnaval Jacky I, zijn diens kollega's en ge wezen prinsen ten stadhuize ontvangen geworden door Feestkomitee voorzitter A. Singelijn en sekretaris Henri Van de Perre. Uiteraard ook Keizer Karnaval Kamiel Sergeant, én Majoretten en muziek. Een eerste jaarlijks rendez vous n.a.v. waarvan de prinsen- garde zondag II. dan meteen in de diverse bier- en andere lokalen van het stadscentrum de public-relations hebben verzorgd voer het echte Aalsterse gerstennat. Prinsen-Karnaval sedert 1957 waren Marcel Henninck, Robert Waterschoot (1958-59), Louis van Pottelbergh (1960), Karei de Nayer (1961-62), Kamiel Sergeant (1963-66-68), tevens ook Keizer Henri Arijs 1964, Simon d'Hondt (1965), J.P. De Boitselier (1967- 70) Luc Peirlinck (1969), Michel Cleemput (1971) Het verslag over karnaval te Aalst, verschenen in de vorige uit gave van D.G.V.A. kunnen we ze ker volmondig onderschrijven. Naast de overtuiging dat Ons Heer al een paar jaar met de zot ten is geweest, kwestie van het uitzonderlijk weer, kunnen wij, die nu precies geen drie maal zeven meer zijn, en die Schele Fong en de Rogghékes nog in volle zwier hebben gekend, tot onze vreugde vaststellen dat Karnaval bij ons weer bruisend herleeft na de in zinking van enkele jaren geleden. Het lis weliswaar op een heel andere wijze dan vroeger, maar de tijd evolueert en de ajuin heeft ziich aangepast en zo is het goed. De triestige domino heeft plaats moeten maken voor de helle kleu ren en het grootste deel der mas kers is vervangen door smink en pruik, Ook dat heeft zijn bekoring. Wat de Aalsterse groepen be treft kunnen wij ons afvragen waar zij de Inspiratie blijven halen en ik betreur alleen maar het feit dat Aalst met Karnaval niet één Grote Markt is want de duizenden be zoekers en kijkers die op de om loop van de stoet staan opgesteld mankeren de pantomines die zich onder de ogen van de Zwerte Maan afspelen. Het is jammer dat niet iedereen deze kan bekijken en meebeleven. Inderdaad, ik geloof dat we er weer ten volle zijn. Maar laat mij ook toe een paar zijsprongen te maken en enkele andere zaken in het licht te stellen. Vooreerst een punt dat in de aktualiteiit 'is gezet en het ook zal blijven. Welke de argumenten ook mogen Zijn vain het stadsbestuur, 'en hoe ze het ook moeten oplos sen, de kwestie van de «scherre- gossekeirekes» Mijne Heren, geeft da kind zijn dingen verom. Vooreest al om de folklore. Wij mankeerden die dikke madammen achter die kleine karretjes, de geur en de smaak van dat heetgepeperd goedje, de zoute boelingen. Zou men een pakje frieten of een sandwichke minder eten om een scherregoske meer? Nogmaals geef ze ons volgend jaar terug. In het voorbijgaan mag je dan mis schien eens proeven en ge zult een pintje meer kunnen verteren. Volgende punt: Propaganda In het propagandaboekje uitge geven door de stad staat op het m'iddenblad een foto zonder on derschrift. Welke komische groep was dat misschien en wat stellen zij voor? Zelfde onderwerp: De uitgave van de Drackeniers. Honderd ten honderd ajuin. leder Aalstenaar zou dit met Karnaval moeten ont vangen. Kunnen deze mensen niet meer kenbaar maken hoe en waar dit te krijgen is. Misschien vermel den tussen het feestprogramma. Draokertieren, flikt eir voort, eir dingen es goed. Gelijklopend maar anders De brochure «Aalst met de Grimlach. Het spijt me jongens, maar hier moet ik toch even kritiek uitbren gen, het voorwoord van L.P. Boon, (met alle rescpect) ten spijt. Het zelfde voor Fr. Wauters en Mor tier. Begrijp mij nu a.u.b. niet ver keerd. Wat voorstelling en uitvoe ring betreft is dit onbetwistbaar, duim omhoog. Maar daarnaast is het naar mijn gevoel een fijn sati- ris politiek manifest maar niet be paald Aalsters Karnavalesk omdat de spotters die wij nu eenmaal zijn, ons in de eerste plaats graag en aanvaardbaar bezondigen aan zelfspot. Wat dlit laatste betreft is dit zeker slechts sporadis te zoe ken in uw uitgave al heeft mij dit daarnaast zeker heel wat plezier verschaft. Wanneer de andere strekkingen in de toekomst hetzelfde beginnen dan gaat dit ten slotte eindigen in fanatisme en venijn en laten wij dat a.u.b. vermijden. Spaar ons in de dager van Karnaval liefst zoveel mogelijk van al wat poli tiek betreft en bewaar de scherp te van de pen of het woord voor de gemeenteraad. Vlieg daar maar in mekaars haar en geef ons de gelegenheid om drie dagen in het jaar in uw haar te flodderen. In de hoop dat U mijn zienswijze niet verkeerd zult interpreteren, wens ik U het -beste voor volgend jaar. Om te besluiten, een initiatief van hetwelk ik niet weet of dit ook elders in de stad gebeurd, en dat zeker navolging verdiend. De maandagnamiddag werden minstens een tweehonderdtal jeug dige ajuintjes van beider kunne opgetrommeld door naar men zegt de werkgroep «jeugd begeleiding». Allemaal jeugdige s potters en snotterinnekes in bonte kledij, joe lend en zingend achter schetteren de muziek, voorafgegaan door de eeuwigjonge clownmajoor Jozefie- tus Bormerjanus. Deze uitgelaten bende bracht dan uiteindelijk toch ook wat kar- navalsfeer op de St. Annaparochie die doorgaans toch al stiefmoeder lijk wordt bedeeld waar het stede lijk feestelijke organisaties betreft. Stoetsgewijs ging het door de straten om dan ten slotte te be landen 'in de St. Annaschool waar ze vergast werden op een pop penspel en waar voorgenoemde animator zijn clowneske fratsen ten beste gaf tot groot jolijt van al die kleintjes, die tenslotte nog wat snoepgoed te knabbelen kre gen. We kunnen alleen maar zeg gen, goed zo Jef. Volgens jaar nog beter. Nog driehonderd vijftig dagen. J.B. Ajoin Ons meiken herd ons no de vasteloavend gezeid «Mensje- goesj, ge moetj gajjer 't noste joor mè vasteloavend nekier iet schoein op ajjeren woagen zetten, want aal de mensjen kommen van ieren in den anvirong no de kor- teizj koyken vè nekier iet schoein te zing. En doboy drooin d'ander oilsjterse karnavalgroepen heer kezze af vè ne schoeinen droak of ne groetten maan inien te foesje- len en gajjer kasjt giel 't stad rond gelèk as vooii klodderhonnen» Tèn emmen wajjer gepeist «Awei oygentlèk es da gralèk just, wajjer moeten wajjer mei, wajjer gon aal dad' Oilsjters vasteloa- vendvieren loten voren en wajjer goon wajjer isj ne roosteg, schoei nen woagen moaken gelèk as in d'ander karnavalsteiden. En wajjer goon wajjer oeik nimier de mens- jen eer saas geiven mè vasteloa vend, want z'en emmen zeer nim mer geeren dagegè eer komt las- teg vallen, newoor. Mo wajjer gon ons 't noste joor ruikier proeper verklieên en droy doagen on e stik in de kaffeis daansen op dè ple zante oilsjterse liekes, zonder nog en bakkes oepen te doeng». Domei gommen wajjer vande- joor alle stei'kes en prochekes af- kasjen ver alle biommenstoeten en zumier af te loeren zudoneg dam men en serieis deirzicht zeilen kroygen in den estetiek van aal de schoein kréjoesjes. Azoei goie gajjer ons 't noste joor nimier zing in de korteizj meideggeren mè azu 'n kadikelèke keire van 't alver- droy donker mor wel mè ne sjikken proo'lwagen mè wel doezjed bewei- gende tSrlantantjes en gaven kroon tjes en ander foesjelderoyen. Wajjer mcaken oeik geeren van deis okkozje gebrooik ver der nog isj schriftelèk op te woyzen dad' ons organisoosje niks te moaken heit mè da stik fafoel dad' in Ameirika oeverlest e vliegmasjing gekopt(l) heit, wa dan ze in de boitenlandse sensoosje blooikes oeik meigen achter ons gat schroy- ven. Voesj zedde gesaleweird van- weige de Peiramoilerkes (1) van 't werkwoerd koapen (moedeverschansjel) CHINA De grote reis De grote reis van de Ameri kaanse president Richard Nixon naar China begon op 17 februari en eindigt op de 27e februari. Met de president reizen mee, behalve Zijn echtgenote, 13 poli tici, onder wie vanzelf zijn parti culiere raadsman Henry Kissinger en de minister van buitenlandse zaken William Rogers en 87 jour nalisten (pers, radio en televisie). Inderdaad, er zal wereldpubliciteit zijn, de televisie bijv, rekent, dat het aantal van 600 miljoen, die de eerste maanrels zagen, ditmaal nog zal worden overtroffen. De president bleef 5 'dagen in Peking waar Hij sprak met de 78- jariige Mao Tse Toeng en de 73 jarige premier van China Tsjoe en Lal, gaat dan naar Hanchow, het mooie Chinese Florence, waar Mao een buiten heeft en vertrekt op de 27ste van Shanghai via Alaska naar Washington. Peking heeft 7 miljoen inwo ners, Hanchow 300.000 en Shan ghai, de grootste stad van China, 10 miljoen inwoners. Het is een wonderlijke ontmoe ting wan West en Oost tussen de man van de nieuwe wereld, die het machtigste volk van de aarde representeert, en de twee leidende mannen van 's werelds grootste volk (750 miljoen, meer nog dan Amerika, Rusland en West-Europa te zamen), dat al duizenden jaren voor Christus een rijke cultuur had een ouderdom heeft, waarbij de nieuwe wereld als een babystaat aandoet en een geschiedenis, waarbij Europa's eeuwen ook nog maar een beginners geharrewar lijken. Niettemin is dit oude, mach tige volk in al die lange eeuwen ternauwernood gegroeid. Van het volk leeft 80 van de landbouw zoals het vanaf den beginne was, zware industrie is er weinig, te weinig, economisch is het achter- tijk en arm en was het niet zo eer biedwaardig oud en ongelofelijk talrijk met een enorm, in de diepte schuilend potentieel, het zou ook politiek maar weinig stem hebben, 't Amerikaanse bezoek kan een be gin zijn van een stoot voorwaarts, al zuilen zoals steeds de conse quenties ervan slechts zeer lang zaam groeien, het ging in China nooit snel. ONTWAKEND Toch gebeurt er in China wel iets meer dan in duizenden jaren te voren het geval was. Het com munisme is erliln geslaagd te zor gen dat er eten is. In China ver hongert men niet... Maar er moet wel zeer hard worden gewerkt met ouderwetse machines en onder om standigheden, die voor onze besef fen absurd Zijn. leder moet 6 da gen in de week 10 uur werken, 60 uur in de week en is de zevende d'aig verplicht cursussen en lessen bij te wonen. De lonen zijn zo laag, dat bijvoorbeeld voor het ko pen van een fiets, die de arbeids man bij ons voor het loon van een enkele dag kan hebben, de Chinese arbeider twee jaar moet spanen. Per maand heeft de landarbei der (80 van het volk) 30 yuan, dat is in dollars uitgedrukt 12 dol lars. Dan blijft er niet veel tijd over en is er niet veel geld be schikbaar, om verder te komen; men brengt het niet verder dan het 'in stand houden van het naak te leven, lichte machines zijn er bekend, maar voor zware machi nes is er te weinig geld. Het le ger is goed onderhouden en be schikt zelfs over nucleaire wape nen. Democratie bestaat er niet. En eigenlijk is er over de poli tieke toekomst vrij wat onzeker heid, want de twee mannen, die reeds zo lang het heft in handen hebben Zijn oud en de partij ron dom hen heen is niet zo ver ont- wikkeid, dat opvolgers gereed staan. Maar het bewustzijn leeft, dat China in de rij van de volken meer kan betekenen dan in de ver lopen tijden. Men wil opening naar het buitenland en Nixons be zoek heeft voor hen het doel, be gonnen met hun ping-pong-offen- sief, om het buitenland en speci aal Amerika sterker te interesseren voor de vele behoeften van China Speciaal denken ze daarbij aan Amerika, want ze vrezen de ge weldige machtsontplooiing van Rus land in Azi'e, dat bovendien zijn technische hulp uit China terug trok. Daarom stak het de hand naar Amerika uit en tot ontstelte nis van Moskou ging Nixon erop in. Sensationele dingen worden hiervan niet verwacht. Nochtans zal er wel wat gebeuren, speciaal op het gebied van handel en in dustrie, waarin China hulp behoeft om vooruit te kunnen komen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3