voor de fijnproevers uit de modewereld Als matroosje de zomer tegemoet nuttige wenken week? keuken geheimen 11 ZONDAG: Toost met Sardines Uiensoep Gebraden kip Sla Gebakken Aardappelen Gevulde Sinaasappelen MAANDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aardappelen Maizenapudding met Abrkozen DINSDAG: Gekookte Wijting Mosterdsaus Gekookte Aardappelen Yohurt met banaan WOENSDAG: Varkenskoteletten Witloof Gekookte Aard appelen Chocoladepudding DONDERDAG Kalfsgehakt met Champignons Aardappel puree Fruit VRIJDAG Gebakken Schol Frites Rijstpap ZATERDAG Gebraden Worst Rode Kool Gekookte Aardappelen Vanillepudding vrouwen TOOST MET SARDINES Benodigd: 1 Mik met 6 flin ke sardines, 2 eetlepels mayonai- ze, 2 hardgekookte eieren, ci troensap. 40 g boter, peterselie, 1 eetlepel mosterd, een paar ra dijsjes en feestjes. BercG'rrg: Laat de sardines uitleken, vc.ijciet t graten en vel letjes, en prak ze met esn vork fijn samen mei de boter, enkele druppels citroensap, mosterd en de fijngeknipte peterselie. Besmeer de toostjes me; dit mengsel en garneer met een schijfje hardge kookt éi, spuit er wat mayonaise op en leg hierop een plakje radijs GEVULDE SINAASAPPELEN Benodigd: 4 sinaasappelen, 60 g klontjessuiker, 1 eierdooier, 3 blaadjes gelatine, 1 /4 liter slag room en 8 cocktailkersjes. Bereiding: Snijd de sinaas appelen mooi doormidden en pers het' sap er uit. Zorg ervoor dat de schil gaaf blijft. U moet minstens 1/4 liter sap hebben. Als het minder is vul bet dan aan met witte lamdwijn. Giet het sop in een pannetje en voeg er de suikerklontjes aan toe. Laat dit op een zacht vuurtje smelten en aan de kook kernen. Klop er dan van het vuur af de eierdooier doorheen. Roer aan houdend met een garde en laat deze massa op een lage hittobron schuimig worden, maar blijf er voor zorgen, dat ze slechts tegen de kook aan blijft!! Week de gelatneblaadjes in 'n beetje warm water en klop de room, niut tè stijf. Roer de ge weekte en uitgeknepen gelatine blaadjes door de sinaasappel-eler- crème nog steeds op die lage hit- tebron en neem ze dan van het vuur af. Klop ze iets koud en roer er de slagroom doorheen. Laat de crème nop verder afkoelen en vul er de goed schoongemaakte si- naasappelhelften mee. Garneer met een klein toefken achterge houden slagroom, waarop een coc- tailkersje komt. KALFSGEHAKT MET CHAMPIGNONS Benodigd 350 g mager kalf- gehakt, 150 g champignons, 1 sja lotje, 4 eetlepels fijngehakte pe- perselie, 2 eieren, 4 beschuiten, peper, zout, paneermeel en boter. Bereiding: De champignons wassen, goed afdrogen en heel fijn snijden, het sjalotje fijn snip peren. Beide een paar minuten smoren in wat boter, van het vuur afnemen en er de peterselie door roeren. Het kalfsgehakt aanmaken met de los geklopte eieren, de ver kruimelde beschuiten, peper, zout. Goed vermengen met de gesmoor de champignons, sjalot en peter selie. Van dit geurige gehaktmeng sel 8 platte ballen vormen, deze door paneermeel halen en zacht jes gaar en tri ooi bruin bakken tin wat boter, ongeveer 20 minuten. Serveren op schaal met troef- jes peterselie en schijfjes citroen. Geef er aardappelpuree bij. kroniek DIEPVRIES Wat de verse groenten betreft, beleven we nu wel de slechtste tijd van het jaar. De wintergroenten verliezen smaak en worden schaar en voor de nieuwe oogst moeten we nog wat geduld oefenen. Ge lukkig dat de meeste goentenwin- kels over een enorme diepvrïes- kast beschikken en dat we daaruit naar hartelust kunnen kiezen. Weet U dat we dit voorecht aan de Eskimos te danken heben. Ja, eerlijk is eerlijk: het diepvrie zen is waarschijnlijk afkomstig van de Eskimo's. Zo gauw de zon verdween voelde men daar een te kort aan vitaminen en men maakte een heel slim gebruik van de na- tuur-omstandigheden: verse pro- dukten werden meteen boordevol vitarhmen ingevroren. Dit systeem heeft de d;iepvriies4ndustr'ie over genomen. In de zomer, wanneer er een overproduce is van onze heerlijke groenten gaan deze na de oogst regelrecht naar de fa briek. Daar worden zij geselek- teerd, gewassen en panklaar ge maakt Direkt daarop volgt het voorweüen en inriezen. Een maxi mum aan vitaminen blijft dus ge makkelijk behouden. Wij hoeven mi et langer dure groenten op ta fel te brengen. We kiezen uit de betaalbare verse groenten en daar naast de vniesverse produkten. Deze zijn even vers, even voed zaam en konstant in prijs. Boven dien zijn ze panklaar ingevrozen en dat scheelt echt wel wat keu kenwerk. Voor het gaarmaken brengen we ongeveer 1 dl water met 2 tot 5 gram zout (afhankelijk van de smaak van de groenten) aan de kook en doen er de groente zon der ze te ontdooien in. Laat ze vervolgens aan de kook komen en gaar worden. De kooktijd is iets korter dan ven verse groenten. Maak een uitzondering voor wat de hoeveelheid water betreft voor de asperges en bloemkool: ze zijn mooier van kleur en vlug ger gaar Is ze in meer water wor den gekookt. Dit geldt trouwens ook voor verse asperges en bloemkool. In de modemagazijnen is het al volop seizoen: daar hangt en ligt veel begerenswaardig klaar voor mildere temperaturen en zonne schijn. Wat is er nieuw voor deze lente? In de allereerste piaats zeker de marine-look. De heren-mode-ont- werpers hebben hun inspratie opgedaan uit de kleding van onze ma trozen en op dit grondthema hebben zij eindeloos gevarieerd, zowel in belijning als in details. In bijna alle internationale confectiecollec- ties wordt dit thema gevolgd en vooral de Franse confectie is ermee op dreef Een uitbundige versie voor wie jong 8s, een wat rustiger voor vrouwen van alle leeftijden die met de mode meedoen. Variatie is er in de vorm van details en kleuren uit de marinesfeer. Witte biesgarneringen, streepjes, ankers, dan wel stuurwiel- emble men of bootjesdessins en andere maritieme zaken sieren alle mogelij ke kledingstukken: mantels, ensembles, jurken of pullovers. De kleu ren zijn mestal marine-wit of rood met wit, maar ook andere nuances zoals bijvoorbeeld geel of groen zijn mogelijk, als de witte streepjes maar niet ontbreken. Van alle straathoeken zal het matrozenthema ons vrolijk toeblikken. Vooral belangrijk zal de marinière zijn, een kiel met V-hals die aansluitend of wijder mag vallen, eventueel met matrozenkraag en stropdas. Te combineren met de nieuwe versie pantalon: over de hele lijn vrij wijde pijpen, al dan niet met omslag en twee plooitjes uit de taiüeboord of met een plooirok. De matrozenkiel kan ook de lengte van een jurk hebben. De marinelook is de opvolger van de militaire stijl, die zich niet meer kon handhaven nu er wat meer lijn en elegantie in de mode is gekomen. gespecialiseerd huis in KiNDERSCHGENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST WANNEER U UW NAGELS LAKT houdt dan een brandende sigarat op veilige afstand. Vol gens het blad «PARFUMERIE» bevat de basis van nagellak 35% butanoll en deze moet beschouwd worden als een hoogst vuur- en explosiegevaarlijke stofje. Wel wat laat om ons daar eerst nu voor te waarschuwen: hoeveel da mes rookten niet hun sigaretje tij dens het drogen tussen het aan brengen van de laagjes. Nu maar mie meer doen! GEEMAILLEERDE PANNEN zijn erg weer irt trek. Ze doen het met hun frisse kleuren en leu ke versieringen dan ook uitste kend in de moderne keuken. Bij doelmatige behandeling zijn ze sterk en bovendien gemakkelijk te onderhouden. De keuringsdiensten op keukengereedschap zijn uiterst scherp en men hoeft geen angst meer te hebben voor emaille waarin zich vrij lood bevindt. Een nadeel ervan is, dat het email bij ondoelmatige behandeling (plotse linge temperatuursverandering of schrappen met een mes Sn de pan barst of gaat afschilferen, waar door de pan onbruikbaar wordt. Voor het geval dat de pan aan zetsel (door aanbranden) ver toont doen we er goed aan ze enkele uren te weken met sodawa ter. Bij aankoop van emaillen keu- kengerfef lette men er op: dat het email gelijkmatig over het oppervlak verdeeld is en geen blaasjes of barstjes vertoont; dat de pannen en ketels een versterkende vlakke bodem heb ben. De goede pannen en ketels kan men zowel op gas als op elek trisch gebruiken, zij hebben een niet-geemailleerden bodem. GORDIJNEN VAN BADSTOF: Wist U dat voor vochtige ruimten zoals de keuken, douchecel of badkamer, gordijnen van badstof ideaal zijn? Dit materiaal neemt vocht op, is snel gewassen en het gordijn kan zonder strijken zo weer worden opgehangen. Boven dien kunt u het in talrijke leuke kleuren en dessins kopen. Wellicht kunt u met wat fantasie nog een hc heling van motief of kleur van h.t gordijn ciders in het vertrek zoeken. Bijvoorbeeld voor de bad kamer handdoeken, washandjes of een badmat maken. En in de keu ken kunt U paensiappen met een- z.l.'do dessin ophangen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11