Toerisme in de Denderstreek De bruggen te Nieuwerkerken Minder verkeersongevallen in 1971 Afdeling Aalst Vlaamse Wijngilde groeit Oditon MORTIER Een voorbeeld van „AALST, VERZORGINGSCENTRUM VOOR AGGLOMERATIE" STAD 16 Heden zondag 5 maart te 18u46 wordt voor de Vlaamse T.V. een korte toeristische film over de Denderstreek vertoond, gevolgd door een paneelgesprek over het toerisme in de streek met Schepen van den Eede, de h. Vitse van het Kommissariaat-Generaa! voor Toerisme en de h. De Moor van de Federatie toerisme Oost-Vlaan- deren. Enkele jaren geleden werden door het Kommissariaat-Generaal voor Toerisme heel wat fraaie foto's over de Denderstreek gemaakt met propagandistische doeleinden. Jammer genoeg is bij ons weten van deze reeks foto's niet zo heel veel terecht gekomen in binnen of buitenlandse bladen of toeris tische folders. VERKEER !N DE AGGLOMERATIE Als antwoord op de vraag van volksvertegenwoordiger D'Haese- leer (zie onze vorige editie) heeft Minister De Saeger gezegd dat 1. De brug - Kwalestraat Autoweg Openstelling vermoedelijk 10 maart as. 2. De brug Hoezestraat - Autoweg Openstelling 19 mei as. De Minister zei dat de gemeentebesturen van Nieuwerkerken, Erpe en Mere op 22 november 1971 schriftelijk li!n kennis werden gesteld van de gedeeltelijke sluiting van voormelde bruggen, en op 16 december j'l. van het feit dat de aanvankelijke planning, ingevolge onvoorziene moeilijkheden niet kon doorgaan. De Minister zei ook dat de doorgang van het verkeer in Aalst in belangrijke mate verbeterd kan wondien door het invoeren van een staitionieeirverbioind langs die rtngllaan van Aalst tussen Koo'lstnaait en bet Kruispunt «De Baring». Met het stadsbestuur, aldus de Minister zal hierover onderhandeld worden. N.v.R. Die onderhandelingen bleken toen toch al overbodig want het Aalsters stadsbestuur had reeds enkele dagen voordien bij politie- reglement een dergelijk stationeerverbod uitgevaardigd. Blijkens een recente statistiek over het jaar 1971 uitzondering van de maand december, bedroeg 'het aantal verkeersongevallen op het grandgebied van de staid Aalst 1225. In 1970 waren het 1445. Zelf In achtgenomen dat de statistiek 1971 nog de maand december niet vermeld, mag toch worden aangenomen dat uiteinde lijk 'in 1971 zich minder verkeersongevallen op het stedelijk grondgebied voor deden. Positief zegt men in bevoegde kringen, is ongetwijfeld het e en ri chting sverk eer. 'De statistiek van verkeersongevallen vanaf 1955 (721), met af en toe enkele lichte schommelingen geleidelijk Stijgend, met een rekord lin 1967 toen de politie niet minder dan 1664 verkeersonge vallen kon registreren. Alhoewel betrekking hebbende over het jaar 1966 zijn de hier navolgende cijfers betreffende de herkomst van patiënten in het K.O.O. ziekenhuis op de belangrijkheid van de stad Aalst als verzorgingscentrum voor de agglomeratie met alle gevolgen vandien: Patiënten uit Aalst 2.343 of 39 Patiënten uit andere gemeenten 3.515 of 59,9 Buitenlandse 7 of 0,2 in totaal 5.865 patiënten Wijn proeven is een kunst Dat dit land tussen Schelde en Maas de reputatie heeft bij uit stek het oord van bierdrinkers te zijn met al wat daar bij komt aan frieten en pateekens moet allicht ook te maken hebben met die oude Belgen en het rekord aantal «café's», de Vlaamse kermissen van weleer enz. Maar merkwaardig genoeg is ditzelfde land momenteel de be langrijkste klient van bv. de Bordeauxwijnen, is het verbruik in HL. van de Champagne alhier steeds hoger. Zodat bv. een wijnfijnproe ver als Aalstenaar Odilon Mortier toch even protesteert «Wij zijn ooit een wijnland geweest, natuurlijk niet zoals Frankrijk, Duitsland enz. Een diskussie waard. Maar Odilon Mortier, een bekende figuur in het levende, bewegende en zingende Aalst argumenteert met een kennis van gegevens omtrent het vroegere wijnminnende Vlaanderen. En hij zegt woordelijk «De beste (Franse) wijn vind je hier in de kelders van onze streken» VERSMAAD GEEN BIER... MAAR Odiiilon Mortier is mét een ande re Aalstenaar, de h. J. D'Hiaese en de Ledenaar G. Vijverman één der promotors van de Aalsterse afdeling van de Vlaamse Wijnproe- versgilde, sedert enkele tijd kort weg de Vlaamse Wijn gilde. Een vereniging die momenteel in het Vlaamse land reeds afdelingen heeft van West Vlaanderen tot Limburg, zonder enige kiommer- diele doeleinden: Met als grote liefde de wijn, niets minder dan de wijn, als een belangrijke fak- tor van de gastronomie, die in dit ial dan niet gezegend we'lvaaintstiijd- perk in het 'land van Breughel op een steeds meer geraffineerde of verfijnde Wijze wordt beoefend. KOLONEL BONAL UIT HET LAND VAN DE CHAMPAGNE OP BEZOEK De Afdeling te Aalst ging van start in de lente van vorig jaar met een eerste Wijnproeversavond 'in de Kapel van het Oud-Hospitaal waar Bordeaux en Bourgogne's werden geproefd ein kritisch be spraken, een oenio'loog of wiijnides- kundige docerend aan een instel ling verwant 'aan de eerbiedwaar dige Alma Mater de leken inwijd de in de geheimnissen van deze sedert alloude tijden zo nobele drank. Want zegt, ronduit Odilon Mortier «Wijn «zuipt men niet». Als ik met Karnaval en als lid van bet stedelijk feestkomitee (en van ca. nog tien andere verenigingen ter stede is onze gesprekspart ner vanzelfsprekend een volbloed Kanmavaliist) op stap ga, wel dan drink ik geen wijn. Maar bier. Ik boud ook van bier. Maiar 'een Kar- navalesk avondje-uit, met vrienden van de ene gelegenheid naar de andere in bet stadscentrum, teent zich niet tot wlijn drinken. Wijn proeven is een kunst, dié je nu prediés niet van (de ene dag op de andere leert. Uk ben af beef tor, zegt 'Mortier, wat te beschei den, dat ik duidelijk een Bordeaux van een Bourgogne kan onder scheiden bv. Geloof niet dat dii't ?o vanzelfsprekend is. Dat klopt met de opvattingen van wijlen de bekende Vlaamse ro mancier Maurice Roelandts die rtiet als zijn Nederlandse vriend en dichter ook reeds uit dit leven Weremeus Bunling (je weet wel Maria Leciina, loopt te zwieren 'iin een kleed van wilt satijn, met ro zen en anjelieren). Twee schrijvers van formaat met een pure Wijn liefde, die daarenboven elk nog een boekje hebben geschreven over het «druivensap» in al zijn variëteiten. Sedert die oprichting telt de af deling Aalst reeds om en bij de 60 leden. Een aantal dat voortdu rend toeneemt. Tijdens de vorige zomer een reis naar de Champa gne streek waar een Kolonel Bonal dlie te Reims het vaandel van die feestelijke drank onbezoedeld houdt 'er is maar een echte, dat is Franse Champagne zoveel sympa thie voor de Aalsterse wijnproe vers opvatte dat bij op 10 maart naar de Dirk Martensstede over komt. Ter gelegenheid van een nieuwe proef avond. Tussendoor hebben de lokale wijnproevers o.m. ook al aandach tig geluisterd naar een Aalsterse oenoloog de b. Van der Schueren Over de MédocWijn'en. En zopas had d'e Vlaamse Wijn gilde - Afdeling Aalst baar Kapit- telbainket, met gasten u'it andere Vlaamse oorden. LEVENSSTIJL Wij waagden het Niet wat snobisme Nee, nee, reageert overtuigd Odilon Mortier. Het is natuurlijk een liefhebberij net zoals Iemand d'ie van boeken houdt. Maar het is een liefhebberij van een zeker niveau (die je Inspireert tot meer «levenskunst» En bet lis zeker geen dure finan ciële aangelegenheid. Wie een w'ijnkeldentje wil aanleggen kan dat met beperkte middelen, waar het vooral op aan komt Is de «liefde» voor je Vinioteek. Wat ik iheb li's nlieit zo enorm, maar i'k kan uren, rustig zitten kijken naar mijn verzameling. De aanblik van de flessen, van de etiketten alleen reeds inspireert. I'k herhaal wijn proeven, wijn l leren waarderen gebeurt niet zo maar. En wat de Wijngilde betreft Er zijn mensen uit de meest diver se kringen. Er is geen enkel be zwaar dat ook een arbeider lid wordt zelf ben i'k toch maar een «klein technisch bediende» op 't stadhuis. Natuurlijk i's er een zekere le vensstijl mee gemoeid, maar d'ie kan je even goed aantreffen bij een arbeider en we zijn tenslotte toch allemaal op een of andere manier arbeiders. Wijin, kopen waar Ik 'heb meer vertrouwen in onze Belgische wijn handelaars dan lin sommige verte genwoordigers op jaarbeurzen. Als je natuurlijk terecht komt op een «chateau» in Frankrijk, ja... diie iluli zijn over 't algemeen eerst en vooral wijnbouwers en pas dan handelaars. Een taak vain (die Vlaamse Wijngilde 'is onze mensen voor te lichten. Wij hebben grootse plannen vertelt Mortier nog. Een nationaal bestuur met mensen van formaat en ide steun van een gespeciali seerd blad, bet enige in het Neder landse taalgebied. Welke plannen, en bier te Aalst? Ja te Aalst, maar meer mag ik nog rtiet vertellen. Ook nog dit signaleert de Aal sterse Wijnproever «Weet je dat zelf bier in 'dranikgelegenheden in bet stadscentrum de vraag naar Wijn vanwege klienten toeneemt... Maar Wijn, nog eens moet «gede- gusteerd» worden. Het proeven er van vereist een andere ik zou zeg gen, mentale ingesteldheid dan Wier drinken.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16