En in imerika De toekomstige feesthal onthaalcentrum Lokale afdeling gesticht Socialistische Arbeiderspartij of kortweg S.A.P. PRIL LEVEN IN DE AALSTERSE POLITIEKE BROUWERIJ ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEK DE NEC SPE, NEC METU... 28e jaargang nr 10 Zaterdag 4 maart 1972 Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 - 9300 AALST lel. 241.14 8 fr het nummer If Een afvaardiging van het Aalsters stadsbestuur burgemeester De Bisschop, schepenen De Neve en Bogaert, stadssekretaris Willems, raadslid De Winter en de h. Waltniel zijn woensdagnamiddag op uitnodiging van de Amerikaanse firma t«Cable Vision Bendikt» naar de V.S. vertrokken. Een informatiebezoek met 't akkoord van alle frakties van de gemeenteraad, in verband met de kabeltelevisie al hier. De Aalsterse Ontdek Amerika afvaardiging keert dinsdag as. terug De Bestendige Deputatie heeft haar goedkeuring gehecht aan de beslissing van de Aalsterse gemeenteraad tot de aankoop (25 mil joen) van de voormalige Filature Impériale ten behoeve van een nieuwe feesthal en onthaalcentrum. Een jaar geleden, in maart 1971, ging te Aalst een afdeling van de Vlaamse Wijngilde van start. Hierboven Wijn degusteren n.a.v. de oprichting van de afdeling in het Oud-Hospitaal. Elders in ons blad, een bondige weergave van een babbeltje met wijnproever Odilon Mortier. Jan De Bruecker voortaan als S.A.P.-er in de gemeenteraad Uitgerekend op 25 februari jl. een vrijdag, een dag dat een ge lijknamig weekblad dat een progressistisch programma bleek te hebben ter ziele ging, is te Aalst een afdeling opgericht van de alleen aan insiders en beroepshalve geïnteresseerde lieden beken de Socialistische Arbeiders Partij. Zoals destijds de meeste partijen in een drankgelegenheid in het stadscentrum... Een beetje geimprovizeerd, of top-sekret wie zal het zeggen de lokale stichting van wat kortweg de S.A.P wordt genoemd, want de pers werd ter elfder ure verwittigd, zodat het merendeel van de krantejongens dit al dan niet historische moment miste. Maar toch om en bij een 80 tal belangstellenden of sympatisanten voor deze prille politieke beweging die links van de B.S.P. staat en reeds afdelingen heeft te Gent, Dendermonde en naar verluidt ook een biezonder aktieve in Ronse. Ook in West-Vlaanderen zou deze S.A.P. van de grond pogen te komen. Vooralsnog allen samen in Oost-Vlaanderen volgens de cijfers van de S.A.P. leiding een 1000 leden. Zo op 't eerste zich te zien is de promotor van de afdeling te Aalst het jonge voormalige B.S.P. raadslid Jan de Bruecker, die tijdens de laatste verkiezingen als onafhankelijk progressist» op de lijst van de Aalsterse K.P. stond. Het vermoeden hier en daar dat de Aalsterse K.P. rechtstreeks of onrechtstreeks met deze S.A.P. te Aalst iets zou te maken hebben werd kategoriek gelogenstraft als reaktie op een telefoontje van deze krant. «TEGEN 'T KAPITALISME» Met de aanhef van de verklaring van de S.A.P. kam iedereen 'het eens zlijn «Het rechtva'ard'i'gheSds- begrip in de onderlinge betrekkin gen van de mensen aanzien wij als essentieel voor het opbouwen van een gelukkige gemeenschap». Verder dient het socialisme ge baseerd te zijn op het wetenschap pelijke Marxisme. De tegenstellin gen ondier de verschillende sociale 'klassen die steeds veelvuldiigier tot uiting komen, wijzen op een drin gende noodzaak tot vestiging van een nieuwe rechtvaardige samenle ving, aldus de S.A.P. die er aan herinnert dat deze opvatting van weleer de vooroorlogse Belgische Werkliedenpartij thans door be paalde kringen afgeschreven wordt om zich in te schakelen in de kapi talistische stru'ktuur. Zoveel is dui delijk: deze «nieuwe socialistische partij» trekt even fel van leer te gen het Kapitalisme als de K.W.B. de K.P., de Jong-Sociaüsten en de Jong-C.V.P.-ers, de vakbondleiders evangelisch geïnspireerde priesters en wie al meer. Het «Katholicisme» wordt op de korrel genomen niet de leer van Krtstus en ook sommige sociiali's- 'tische partijen. Dus niet, wat men op 't eerste zicht zou denken al leen de B.S.P., maar ook andere kleine socialistische groepjes in den lande. De verklaring besluit met een oproep tot alle arbeiders, bedien den en studenten voor het realise ren van een ware socialistische sa menleving via de prille S.A.P. OUDE B.S.P. REBEL In de lokale politieke 'koptekst zal ongetwijfeld niet onopge merkt voorbijgaan dat als voorzitter van deze afdeling fungeert de h. J. Bomon, voormalig B.S.P. raadslid en arr. A.B.V.V. sekretanis die in het begin van de zestiger ja ren na een scherpe konflikt- sïtuatie met zijn partij uit het politieke leven verdween. Jeugdiger 'is de ondervoorzit ter, de h. J. Braem, voorma lig B.S.P. raadslid te Nieu- werkerken, na allerlei post- elektorale perikelen in deze randgemeente de opposant van de huidige B.S.P. burge meester Hooghuys. Zetelen verder nog in het plaatselijke bestuur de hh. E. Van Goethem, R. D'Haese, G. Lemaitre, H. Nagels, J. Van Houdenhove. Politiek sekretaris is J. De Bruecker die logischerwijze voortaan in de Aalsterse ge meenteraad als S.A.P. er zal zetelen. Als je het ons vraagt: Een verklaring die niet wereld schokkend is in 'het niet zo grote Vlaanderen, laat staan lin Aalst. Maar nieuw in zover re, dat als we de verklaring goed hebben gelezen ...voor het eerst in lange tijd hier het woord «progressisme» niet te lezen staat. Laat staan frontvorming en derge lijke cliché's meer. Nu ja se dert in Vlaanderen «progres sisten» hun (financiële) zaak gaan verdedigen voor privé- bourgeois-klubs o.m. In West-Vlaanderen zijn daar redenen toe om het over een andere boeg te gooien. Ten andere, deze week kon den wij twee uitspraken no teren «Het poujadistisch-pro- gressisme is het neo- konservatisme» en dan van Dirk Wilmars «Idealisten wor den zeldzamer omdat ze geen carrière meer kunnen maken» Men gunt de S.A.P. graag zijn 'kaïns. Het leven in d© Aalsterse pioitileke brouwerij was de laatste tijd wel wat saai geworden. Net zoals des tijds Links voor Jos Van Eyn- de «embetant» was, is S.A.P. Bomon - De Bruecker geen binnenpretje voor de B.S.P. alhier. Maar hoort men deze partij: Niet dramatizeren. De naam Bomon ergert blijkbaar meer dan De Bruecker.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 1