liet onderbrengen van ouden van dagen bij particulieren AALST Vervolg van blz 1 Aalsterse Grote Markt. Een unieke historische hoek... Hij raakt niet wegwijs want in een stad als deze kon hij bezwaar lijk erop rekenen dat ergens toch een stadhuis was waar men hem informaties kon bezorgen. Hij kreeg hoop en al het uit- hangbordje «Borse van Amster dam» te zien, niet b.v. fragmenten van de fraaie gevels aan de Grote Markt, hij snuffelde rond het mo nument van Dirk Martens als een volslagen analfabeet, en idem 55 voor het monument van Priester Daens. Wie kon die vent wel zijn? Hij kon vluchtig, zeer vluchtig twee gevels van St. Martenskerk «waarnemen», in een haastig tem po even langs het Begijnhof. En, o zo toevallig voor de gesloten deur staan van 't Oud-Hospitaal. Met tussendoor het Sluierstraatje. En rond was de toerist. Of toch niet, want hij kreeg vooral het Denderwater en de walm van een nabije industrie in 't vizier. Schan de. Bezoedeld water en lucht. Een uniek verschijnsel in dit land van Schelde, Dijle, Leie en noem maar op de stromen en rivieren die gans anders je zo maar uitnodigen om er in te baden. Er is geen enkel bezwaar tegen, dat deze dokumentaire ook echt kritisch zou geweest zijn. Echt kritisch, maar niet ondergedom peld in een satirisch watertje. De toerist is eigenlijk via deze film verwittigd: Mensen in feite loont een bezoek aan Aalst slechts de moeite op «Vastenavond» Want, behoudens die enkele ou de gebouwen is Aalst en stad zonder enig groen, zonder een stadspark, zonder een zwembad, zonder een sportcentrum, zonder enig mooi modern fraai gebouw. Wat hier onder het motto als toeristische uitbouw werd gelan ceerd, had veel weg van toeris tische afbraak. Een filmje dat een nutteloze geldverspilling was. Het zou héél wat goedkoper geweest zijn en positiever beroep te doen op leden van de Aalsterse foto kring. Voor dit soort voorrecht via de Vlaamse T.V. zoals zondag jl. bedanken wij feestelijk. We willen nog eens beklemto nen: De Dirk Martensstede is geen uitzonderlijke toeristische parel aan de «Vlaamse Kroon». De toe rist made welvaartsjaar 1972 is in vele gevallen afgestemd op eerv minium aan geestelijke inspanning, met uitzondering wat eten en drin ken betreft. Ach, zelf de kastelen langs de Loire, men moet ze na tuurlijk even gezien hebben, doen het niet méér zoals weleer. Maar dit T.V. filmje was niet al leen een aanfluiting als dokumen taire, meen heeft niet eens ge poogd, of men is er niet in ge slaagd de sfeer van deze stad even weer te geven. Er was dan een gesprek met de hh. De Vidtse, kommissariaat ge neraal van Toerisme, De Moor van de Oost-Vlaamse Toeristische Fe deratie en Schepen van den Eede. Laatstgenoemde kreeg blijkbaar niet eens de gelegenheid^ na zijn korte inleiding, verder zijn visie toe te lichten. Terecht heeft hij er toch nog kunnen wijzen op de belangrijkheid van zijn stad met haar historische achtergrond, en haar funktie als uitgangscentrum voor de streek. O.i. niet alleen voor de Dender streek maar ook voor een stuk Pajottenland. Maar ja, het officieel toerisme heeft nu eenmaal zijn provinciale grenzen. Van den Eede is nuchter gebleven en heeft er kend dat Aalst vooral eendags- toeristen kan aantrekken, dat de hotelakkomodatie in eerste in stantie een aangelegenheid was van de privé-sektor. In verband met de noodzake lijkheid aan infrastruktuur; De h. De Vidtse «die zal kunnen verwe zenlijkt worden als men het ont wikkelingsplan (zg, Vlerick) volgt. Juist is wel de opvatting een deskundige aanpak, desnoods ge- specializeerde marktstudie als aan loop tot een efficiente toeristische reklame. Maar een ernstige markt studie veronderstelt financien en op dat viak dient de steun te ko men van overheidswege. Inderdaad, méér samenwerking, méér koordinatie. Toch ook nog dit: Men moet niet te veel excuses zoeken in wat genoemd wordt het gebrek al hier aan behoorlijke hotelakkomo datie. Dat is een opvatting die wellicht gebaseerd is op statis tische gegevens. Maar de ervaringen uit de prak tijk van enkele hoteliers-restaura teurs in Oost-Vlaanderen en zelf in de streek die hun instel ling hebben gemodernizeerd zijn alles behalve bemoedigend. Wel zouden méér lokale restaurateurs een betere inspanning kunnen doen om Aalst een reputatie inza ke gastronomie te laten verwerven Een dergelijke inspanning haakt in op de kans voor Aalst in funktie van het eendagstoerisme. Wij wil len het voorlopig bij deze losse notities laten. En uiteindelijk ver trouwen schenken aan de V.Z.W. De Denderstreek, aan de promo tors van De Faluintjesstreek, van de Denderroute. Voor de rest willen wij die T.V. dokumentaire zo vlug mogelijk ver geten. Schepen Van den Eede, een man van praktische aanpak zal niet zo gelukkig geweest zijn, zon dag II. Nu goed, tenslotte kwam Aalst nog eens in de kijker, volgens de normen die, voor zover ons geheu gen reikt, steeds toegepast wor den voor de slaapkamer van Brus sel. Goede nacht, kijkers en wel te rusten... In ons land stijgen de woning behoeften van de bejaarden voort durend, rekening houdend met de veroudering van bevolking. Men stelt vast dat een belangrijk aan tal van deze personen, zelfs de valide, 'in rusthuizen zijn onderge bracht ten nadele van de semi-va- lide en invalide personen. Er dient een oplossing te wor den gevonden d'ie het mogelijk maakt de valide bejaarden buiten de rusthuizen onder te brengen door ze bij de particulieren te her bergen. Onder dit thema heeft de ver eniging «De derde leeftijd», 'in sa menwerking met het Nationaal In stituut voor de Huisvesting, onder het voorzitterschap van de hh. X. Rijckmans, voorzitter van de ver eniging «De derde leeftijd», en C. Crappe, secretaris-generaal van het N.I.H. einde februari jl. een «Rondetafel» georganiseerd in aan wezigheid van Belgische en buiten landse deskundigen inzake de pro blemen van de ouden van dagen. De h. W. Laihaye, voorzitter van de Commissie van de rusthui zen voor ouden van dagen bij het ministerie van Volksgezondheid, drukte de wens uit dat tot een proefneming voor de wederhuisves- ting bij de particulieren zou wor den overgegaan in samenwerking met de commissies van openbare onderstand. Hiertoe zou inzonder heid een gespecialiseerde dienst warden belast met het opsporen van de gezinnen die ouden van dagen zouden kunnen opnemen alsmede met het waken over de materiele en morele voorwaarden van deze wederhuisvesting. Bovendien zou het passen een regelmatige en doorlopende con trole te oefenen op de individuele onderbrenging. Het welslagen van deze proefneming zou terzelfder- tijd voordelig zijn voor de betrok ken personen en voor de reeds overbevolkte rusthuizen. Voorts zou de financiering van een dienst die gespeöiBiliiseerd is in het on derbrengen van 'bejaarden minder duus uitvallen dain de bouw van speciale inrichtingen. EXPERIMENT IN ENGELAND Een dergelijk systeem bestaat reeds in Engeland sinds verschei dene jaren. Miss Bertha James van de «National Old People's Welfare Council» van Londen, gaf een toelichting over de proefne ming die ter zake in haar land werd gerealiseerd. Talrijke rede nen zetten de ouden van dagen er toe aan een andere woning te zoe ken. Terzake kan worden aange stipt: het alleen leven in al te gro te en functioneel onaangepaste huizen, de hoge huurprijs, die bui- tenzetting door de eigenaar, fami liale onenigheid, de verslechtering van de gezondheid, enz. Talrijke personen zijn bereid bejaarden op te nemen want dit systeem maakt het hun mogelijk verder in een te groot geworden woning voort te leven, eenzaamheid te vermijden of zich een aanvullend inkomen te verschaffen door een kamer af te staan en de bejaarden te verzor gen. H et weiderhuiisvesiting s p ersone el dat alle nodige kwaliteiten heeft zal inzonderheid belast worden met het opsporen van de bejaarde personen die wensen te worden ondergebracht alsmede van de hospita's die ze willen herbergen. Voor de herberging brengt het we- derhuisvest'ingspersoneel eerst een bezoek aan de bejaarde persoon zodat tijdens een algemeen ge sprek waardevolle inlichtingen wor den verkregen inzake gewoonten, ontspanning, inkomen, leeftijd, ge zondheid en de desiderata wat de wederhuisvesting betreft. Voorts zai het person eel aan de hospita's de diverse middelen aanduiden voor de oplossing van de moeilijk heden die zich kunnen voordoen en met hen voortdurend irt contact blijven. Tot besluit bevestigde Miss Ja mes dat, niettegenstaande de moeilijkheden, het onderbrengen van de bejaarden bij particulieren een taak is die dient te worden voortgezet en de ervaring die zij verworven heeft zet er haar toe aan van mening te zijn dat deze woonvorm zich verder zal ontwik kelen. Nadat de deelnemers tal van vragen gesteld hadden aan Miss James en aan de h. Laihaye, trok de h. Crappe, secretaris-generaal van het Nationaal iinstituut voor de Huisvesting de besluiten uit de ze Rondetafel. Eerst en vooral meende hij dat het onderbrengen van de bejaar den de particulieren een zeer inte ressante formule is en hij verheug de zich over de uitslagen die in Engeland werden bereikt. Hij druk te de wens uit dat een gelijkaar dige proefneming in Belgie zou worden gerealiseerd dank zij een doeltreffende samenwerking tussen de commissies van openbare on derstand en de instellingen d'ie betrokken zijn bij de problemen van de derde leeftijd. Opdat met een dergelijke oplos sing zou kunnen worden gestart zal het Nationaal Instituut voor de Huisvesting dit probleem be studeren en hiertoe een speciale werkgroep instellen waarin alle be trokken Instanties, zowel openbare ais particuliere, -zullen-zitting heb ben.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3