EL Ff voor de fijnproevers nuttige wenken week? keuken geheimen BELANGRIJKE WEEFSELS VOOR HET KOMEND SEIZOEN JHBW11 w: 11 vrouwen ZONDAG Kaassoesjes Groentesoep Rundertong met Ansjovissaus Gekookte witte Boontjes Vanillevla met gedroogde Abrikozen. MAANDAG Biefstuk Spinazie Gekookte Aard appelen Griesmeelpudding DINSDAG Kabeljauwstaart in de Oven Aardappel puree Fruit WOENSDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aardap pelen Chocoladevla DONDERDAG Kalfsnier met Sherry Drooggekookte Rijst Yoghurt met Banaan VRIJDAG Mosselen Frites Gewonnen brood ZATERDAG Varkenskoteletten Sla Gebakken Aardappelen Rabarber met Schuimkop. RUNDERTONG MET ANSJOVISSAUS Benodigd 1 rundertong, 1 laurierblad, 4 peperkorrrels, 2 kruidnagels, 40 gr boter, 40 gr bloem, 1 uitje, wat gehakte peter selie, 6 ansjovisjes en het sap van 1/2 citroen. Bereiding Was de tong en leg ze in water met zout, laurier blad, gekneusde peperkorrels en de kruidnagels. Kook de tong zachtjes in ruim 3 uur gaar. De tong is gaar als de punt van de tong zacht is. Neem de tong uit het water en laat ze iets afkoelen Verwijder dan meteen het velletje. Leg de tong terug in de bouillon. Maak een saus van boter, bloem en bouillon. Rasp er een uitje bo ven en brc-ng de saus op smaak met heel fijn gesneden ansjovis. Meng er het sap van een halve citroen doorheen. Snij de runder tong in mooie plakken. Bewaar het halsstuk (als dat er nog aan zit) voor een ragout met een eventueel restje van de tong of b.v. met champignons. Leg de plakken tong op een warme scho tel. Schenk er een gedeelte van de ansjovissaus overheen. Opdienen met gekookte witte boontjes of flageolets. VANiLLEVLA MET GEDROOGDE ABRIKOZEN Benodigd 1/2 liter melk, 100 gr suiker, 20 gr maizena, 1 ei 1/2 stokje vanille, 150 gr ge droogde abrikozen en wat aard appelmeel. Bereiding Laat de gewas sen abrikozen gedurende 24 uur weken in zoveel koud water, dat ze juist bedekt zijn. Breng ze in hetzelfde water aan de kook en- laat ze langzaam gaar worden (10 minuten). Voeg er 60 gr sui ker bij en bind het vocht voor zichtig met een weinig aangelengd aardappe'mee. Leg ze onder in een glazen schaal en laat ze be koelen. Kiop het ei met de rest van de suiker en voeg dit flink roerende bij de maizena. Breng de melk met de vanille langzaam aan de kook. Voeg al roerende zo veel melk bij de aangelengde mai zena, tot het ei verwarmd is. Giet alles terug in de pan en laat de vla flink roerende 3 a 4 mi nuten doorkoken. Verwijder het va nillestokje. Laat de vla afkoelen. Roer er nu en dan in om vliesvor ming te voorkomen. Gier hem dan ovet de abrikozen. KALFSNIER MET SHERRY Benodigd 600 gr kalfsnier, 50 gr boter, zout, peper, 1/2 kof- fielepeltje paprikapoeder, 1 eet lepel tomatenpuree, 1 ui, bloem, 2 dl bouillon, 1 dl sherry en peter selie. Bereiding Leg de gewassen kalfsnier 1 minuut in kokend wa ter en spoel hem daarna af onder de waterkraan. Snij de nier in plakken, bestrooi die met zout en peper en haal ze door de bloem. Laat de boter lichtbruin worden, leg de plakken nier erin en bak gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST ze op een zacht vuur aan beide kanten bruin (in totaal 5 minuten) Neem de plakken uit de pan en fruit in de achtergebleven boter de ui met de paprikapoeder. Leg de plakken nier er weer op en voeg de lauwwarme bouillon waardoor de tomatenpuree ge roerd is erbij. Laat dit alles met elkaar nog ongeveer 5 a 8 minu ten heel zachtjes stoven, tot de nier gaar is. Giet er dan de sherry bij, roer even om en laat dit nog 1 minuut pruttelen. Dien dan on middellijk op, de nieren en saus bestrooid met peterselie. Rijst smaakt er het best bij. kroniek De eerste lenteboden uit de moestuin zijn spinazie en ra barber. Allebei even lekker, maar geef ze niet in een maaltijd bei de zijn rijk aan oxaalzuur, dat op neming van kalk tegengaat. Gebruik bij het paneren van vlees, croquetten en dergelij ke, inplaats van een bord liever een stuk vetvrij papier waarop het paneermeel gestrooid wordt, zo dat het te paneren stuk gemakke lijk heen en weer bewegen kan worden. Overgiet spaghetti en ma caroni, na het koken altijd met koud water om het aan elkaar kle ven te voorkomen. Rog is een vis die het ge hele jaar door verkrijgbaar is. Wel ke bereiding deze vis ook onder gaat, men moet ze altijd geduren de een uur in koud water, waar aan een scheut azijn is toege voegd, laten weken. De duurste specerij ter we reld is safraan. Er is echter ook geen specerij waar men maar zo weinig van nodig heeft. Als het echte safraan is, heeft men slechts een paar draadjes nodig om al een zeer uitgesproken safraan- smaak te bekomen. De safraan komt van een bloem die famiiie is van het ons bekende krokusje. In de Zuid-Europese en Oosterse keuken wordt veel safraan ge bruikt. Katoen bekleedt in de komende zomer weer een voorname plaats in de mode. Vooral piqué, organdi en plumetis verlenen aan de modellen afwisselend een streng of romantisch karakter. De aller grootste modehuizen maken er een dankbaar gebruik van. Zo zien we fijne piqué al dan niet samen verwerkt met broderie anglaise voor romantische en klassieke bloezen. Kragen en man chetten in witte piqué zijn legio op jurken en ensembles. Courrège maakt er gehele jurken van en Ricci en Patou zelfs mantels. Zwaar dere piqué, soms met diagonaal effekten, wordt gebruikt voor re dingotes bij Dior, mantelpakken bij Chanel en lange vesten bij Un- garo. Bedrukt met vrolijke, veelkleurige bloemen voor mantelpakken, ensembles jurk en vest, en avondjaponnen in de kollektie van Given- chy. Met veelkleurige ruiten of noppen bedrukte piqué vindt zijn toe passing in jurken en bijpassende vesten (Dior). Alle couturiers schijnen te geloven in een terugkeer van het roman tisme. Merken we terloops op dat deze tendens zich reeds hier en daar in de Prët-a-Porter koliekties manifesteerde door het gebruik van «ouderwetse» stoffen. Er zijn jurken in lingeriestijl bij Laroche en Carven, korsages van pigué en broderie anglaise, en jurken met fronsstroken bij Feraud. Witte organdi staat in de kijker met veel bloemen (Chanel, Ungaro, Nina, Ricci), vleugelmouwen (Patou, Courrèges) en kragen en manchetten op jurk of mantelpak (Ricci, Scherrer). Zijn meest romantische interpretatie vindt organdi natuurlijk bij avondjaponnen, met feston, borduursels en volants. En het is geen kieine verrassing te ontdekken dat zelfs Courrèges behoort tot de meest geestdriftige aanhangers van tedere organdi, roosjes, bloemen en bloemenslingers. Plumetis vrolijk versierd met kleurige bloembedrukkingen wordt door Lanvin gekozen voor bloezen en door Ricci en Carven voor avondjaponnen. Welke zijn de basiskieuren Weinig talrijk en overwegend klassiek. Met uitzondering van Lan vin die felgeel, hardblauw, bijtend groan en orange brengt, geven de meeste couturiers de voorkeur aan een rustig en beperkt gamma. Wit is zeer belangrijk, het wordt alleen, met andere kleuren samen, of voor een opvallend detail gebruikt. Marineblauw, een lentekleur bij uitstek, is het dit jaar nog meer onder invloed van de marinestijl. Samen met wit en rood verwerkt tot driekleurige rnodeiien. Rood is aanwezig in vele koliekties: Feraud, Courrèges en Dior. Noteren we nog saffraangeel bij Feraud en zuurgroen bij Dior. Le vendige tinten komen nog voor in bedrukkingen en vooral bij veel kleurige bloemen op plumetis. Tere tinten als roze en parma blijven voorbehouden voor organdi en guipurekant. Tegenwoordig zijn er veel zilveren siervoorwerpen, die bij de fabrikage voorzien worden van een nagenoeg onzichtbaar plastic laagje, waardoor het zilver zelf wordt afgesloten van de lucht. Dit zilver hoeft niet meer gepoetst te worden: afwrijven met een wollen doek volstaat. Men mag het nooit behandelen met heet zeepsop, want daartegen is het plastic laagje beslist niet bestand. Dit laatste is dan ook de reden waar om dit procédé voor tafelzilver niet kan worden toegepast. Ons zilveren bestek moet dus af en toe gepoetst worden, aangezien het materiaal nog blootgesteld is aan de lucht en eveneens in aan raking komt met bepaalde gerech ten, waardoor het zwarte aanslag krijgt. Hetzelfde geldt voor pleet. Immers pleet is verzilverd metaal. Op een harde laag wit onderme taal wordt langs elektrolytische weg een laagje zilver aangebracht. Het onderhoud is hetzelfde als voor echt zilver. Het werkt op de zenuwen en men schiet slecht op als de strijkplank steeds maar wegglijdt, 'n Paar «sokjes» van schuimplas- tic om de pootjes maken een eind aan de miserie. Ook afgeknipte vingers van rubber huishoud-hand- schoenen kunnen als «sokjes» dienst doen. Raamventilatoren in de keu ken moet u liever niet met een sopje te lijf gaan. Met brandspiri tus verdwijnt hst vette vuil heel wat vlugger.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11