Bij een herdenking GllStflflf PfiPI (1857-1920) De Croock ia SPORTCENTRUM OSBROEK Het stadsbestuur brengt ter kennis van de belangstellenden dat het nieuw Sportcentrum Osbroek, officieel in gebruik zal worden ge nomen op zaterdag 8 april as. te 15 u. Na de openingsplechtigheid al daar, alsmede cp 9, 15 en 16 april, zullen tal van propaganda- sportwedstrijden ingericht worden. Het gedetailleerd programma er van zal vanaf volgende week in dit blad verschijnen. NU OOK BLOEMEN VOOR Nadat vorige week Etienne Van Der Helst bij de juniores een eer ste zegetuil had behaald, was het nu Luc De Croock die te Viane- Moerbeke met de zegebloemen mocht zwaaien. De Aalstenaar die tijdens de openingskoeren fraaie ereplaatsen had verzameld sloeg deze maal in de finale zo keihard toe dat niemand hem kon dwars bomen in zijn zegerush. Na de ge brachte demonstratie te Viane is het duidelijk dat De Croock een schitterend seizoen tegemoet gaat. Etienne Van Der Helst diende het te Zottegem deze maal te stel len met een ereplaats. De Hof stadenaar werd er het slachtoffer van de coalitie die hem zo sterk in de greep hield dat hij nooit de gelegenheid kreeg om zijn slag te plaatsen. In deze wedstrijd werd anders een mooie verrichting gele verd door Herman Temmerman. De Haaltertnaar deed zich immers tijdens de jachten aanhoudend op merken terwijl hij ook tijdens het slotduel een toonaangevende rol vertolkte. De behaalde ereplaats was dan ook ruimschoots verdiend Frank Arijs deed de verre reis naar Adegem en de jeugdige Aal stenaar had het er niet gemakke lijk tegen de verenigde krachten van de Meetjeslanders die hem aanhoudend viseerden. De behaal de negende plaats was in deze omstandigheden dan ook een sterk resultaat te noemen. Wilfried Wesemael die na een enorme bedrijvigheid op de winter- banen zijn wederoptreden op de weg deed heeft het er te Moen op perbest van afgebracht. Inderdaad de Denderstreker wist er op een lot van 126 deelnemers een ereplaats te behalen wat een be wijs is dat een eerste zegetuil spoedig zal volgen. Ook Roger Van Eede, de ande re liefhebber uit het gewest, deed het zeer goed in de zware wegrit te Deerlijk waar ook ruim honderd rennens aan de afrit kwamen. De Meldertnaar slaagde er in om zich tijdens het eerst gedeelte in de voorste rangen te handhaven, en alhoewel hij nadien tijdens de be slissing licht terrein diende prijs te geven eindigde hij niettemin nog op een verdienstelijke plaats. Vervolg van blz 4 Deze cantate werd uitgevoerd op de Grote Markt te Aalst op 4 en'11 juli 1909 en dit ter gelegen heid der 50e verjaring van de ste delijke muziekschool. Er waren meer dan 1000 zangers en zange ressen bij betrokken begeleid door een orkest van bij de 100 muzi kanten. De opvoeringen waren een succes over heel de lijn, al was de uitvoering van deze cantate een krachttoer op zichzelf. Het enthou siasme van de toehoorders was on beschrijflijk maar G. Pape had ook alle krachten gemobiliseerd om de ze uitvoering tot iets enigs te ma ken, waarin hij dan ook volkomen gelukte. Er was niet alleen het grote orkest dat foutloos speelde, niet alleen de massa zangers en zangeressen die nimmer uit de toon vielen, er was daar ook de beiaardier Karei de Mette, die de klokken van het belfort liet mee zingen, de klokken van St Martens- kerk die mee aan het zwieren gin gen en dan op de binnenkoer van het stadhuis, de kanonschoten door de pompiers afgevuurd. Op zeker ogenblik deed zelfs iedereen mee, de uitvoerders en de ...toe hoorders. Het was werkelijk een muzikaal festijn van majestatische grootsheid. Tot zo 'n resultaat kon alleen een Gust. Pape komen. Hij alleen kon het bewerkstelligen dat voor zijn uitvoeringen, Aalst, het eeu wig broeinest van politiek geknoei, met vereende krachten aan het werk sloeg en het politiek getwist voor een tijdspanne ophield. Na de uitvoering der Rubens cantate werd aan de gevierde di rigent, als blijk van hulde een bronzen borstbeeld van Beethoven geschonken. Maar nog meer andere uitvoerin gen heeft G. Pape op zijn actief. De «Van Rijswijckcantate» voor kinderstemmen P. Benoit. Jacob van Artevelde van Gevaert Klokke Roelandt van Edg. Tinei De Drie Ridders van P. Gilson LEVENSWIJSHEID De grootste zorgen worden minder zwaar zodra men ze niet meer alleen behoeft te dragen. WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 26 maart Ludger, Ludgeria, Emmanuel, Thecla Maandag 27 maart Lydia, Augusta, Dominicus, Rupert Dinsdag 28 maart Gontran Kastor, Malchus, Priskus, Sixtus Woensdag 29 maart Jonas Berthold, Eustaas Donderdag 30 maart Korijn Angèle, Regulus, Quirien, Veronus Vrijdag 31 maart Balbina, Benjamin, Cornelia, Corry, Cora, Corina Zaterdag 1 april Hugo, Huig, Prudentius, Theodoor Yolande-lyrische legende van E. Wambach Zangersgroet van O. Roels. Zeemanskinderen, kinderkantate van Andelhof De uitvoering van deze cantate had plaats in 1909. Ouderen van dagen zullen zich nog wel het vol gende feit herinneren: Juist voor de uitvoering van de ze cantate (waarop Andelhof zelf door het stadsbestuur was uitge nodigd) valt de tenorzanger plot seling ziek. Een erg geval dus; maar niet zo erg voor de dirigent. Pape gaat bij Andelhof en fluistert hem in het oor «Ik za zelf zin gen. En G. Pape zingt zo goed dat niemand van de toehoorders de verwisseling had bemerkt en dat Andelhof zelf overgelukkig is dat hij de lange reis van Turnhout naar Aalst niet vruchteloos had ondernomen. We vernoemen nog verder Hooggetij-kindercantate van E. Keurvels. Le Prélude kinderkoor met or kest van Huberti. Verscheidene koren voor gelijke en gemengde stemmen. Verscheidene symphonien van Mozart, Beethoven, Haydn, Gluck Massenet enz. enz. Verscheidene werken van Bel gische en vreemde componisten voor harmonie en fanfaren. Cantate op oude motieven van Gilson (Teksten van Petrus van Nuffel) Onder de werken door Gust. Pape zelve getoonzet en muzikaal omlijst vernoemen we ondermeer Boer en Baron-Zangspel. Iwein van Aalst-melodrama in drie bedrijven op tekst van P. Is. Bauwens. Dit stuk kende verschil lende uitvoeringen. De passiespelen - Tekst Ev. Bauwens S.J. Deze passiespelen hadden een overdonderend succes en werd verscheidene malen opgevoerd, o.a. in het bijzijn van de bisschop van Gent. Tijdens deze uitvoerin gen bleek G. Pape niet enkel 'n knap dirigent en een goede com- HEELIG EVANGELIE VAN ZONDAG PALMZONDAG «Jezus intocht in Jeruzalem» (Matth. 29, 1-9) ZON OP 26 maart 6u32 30 april 5u 19 MAANSTANDEN Volle maan op 29 maart, te 21u6 BIJZONDERE DAGEN Zondag 26 maart PALM ZONDAG, het begin van de Goe de Week, die geheel gewijd is aan de herdenking van Christus' lijden en dood. Palmzondag herdenkt in hoofdzaak de luistervolle intocht van de Verlosser binnen Jeruzalem, vijf dagen voor zijn lijden. Deze herdenking omvat de wijding van palmen, die daarna worden uit- ponist te zijn maar tevens een flink acteur, want tijdens de uit voeringen beeldde hij nog de fi guur van de apostel Petrus uit op het toneel. Dit passiespel werd ook te Gent en te Genève (Zwitserland) uitge voerd. De Geschiedenis van Jozef (stuk in zes taferelen). De Hemelkoningin-mysteriespel in vijf delen - tekst Ev. Bauwens. Deze cantate werd uitgevoerd ter gelegenheid van het 550 jarig jubelfeest van O.-L.-Vr. ter Drui ven en kende een enorm succes. De meest strenge critici hadden er de grootste lof voor over. Een jubelcantate ter ere van Graaf Liénart. Een jubelcantate (in opdracht der zangmaatschappij «De Ware Vlamingen». Een huwelijkscantate (voor de voorzitter der fanfaren- maatschappij van Essene-Lombeek Welkomgroet aan de Transva- lers (cantate). De Lente-cantate. De Oogst (voor koor en orkest) en 't Is weder Mei voor gemengd koor. 38 geestelijke gezangen (uitge ver Spitaels). En volgen dan nog Verscheidene liederen versche nen in de «Vlaamse zanger en in de Chansonnier der Etudiants de Louvain. Verscheidene gelegen heidszangen voor huwelijken, jubi- lés, vaderlandse feesten en ook een aantal liederen op Franse teksten. De Vissers van Blankenberge (Blijspel) Herinneren we ook aan zijn can tate «Welkom thuis, Jongens» na de bevrijding der stad in 1918 alsook aan de uitvoering van de kindercantate «De Macht van het Lied» gecomponeerd in sa menwerking met zijn vriend en musicus Ph. Loockx van Gent (ook gewezen bestuurder van de Aal- sterse muziekschool). Een aantal gedichten door hem op muziek gezet die hij opdraagt aan Barones Lod. de Bethune en ook enkele gedichten van zijn gedeeld de palmprocessie waarna de Mis volgt, die om het voorgedragen passie-verhaal het hoofdidee der Goede Week wak ker roept. Donderdag 30 maart: WITTE DONDERDAG. De Donkere Met ten (Tenebrae) zijn niets anders dan het Metten- en Lauden-Officie die de monniken 's morgens voor zonsopgang zingen. Om het uit doven der kaarsen wordt deze plechtigheid Donkere Metten her- noemd. Bij het altaar plaatst men een driehoekige kandelaar, waar op vijftien brandende kaarsen van gele was, die achtereenvolgens aan het einde van iedere Psalm worden uitgedoofd, terwijl alleen de middelste kaars (de Christus kaars) blijft branden. Op het ein de der plechtigheid worden de boeken dichtgeslagen dit gedruis verzinnebeeldt de stoornissen der gehele natuur bij de dood van haar Schepper Heden voetwas sing, Altaar-ontbloting... Vrijdag 3 Ij maart s GOEDE VRIJDAG. Het Office wijst vooral vrier\d Petrus van Nuffel. (1912) Het is ook Gust. Pape die te Aalst «liederavonden» inrichtte die van meet af aan druk werden bijgewoond. Onder zijn meest be kende liederen moeten we er toch enkele opnoemen: Oude Liefde (van P Fleerac- kers) - Zusterke Begijn - Het vlin derken - Ik weet een lampken staan - De Wiegende Dood - Het zwarte Trommelaarken (Toen hij dit in de muziekschool aanleerde, liet hij de kinderen eerst met een regel en daarna zelfs met hun kloefen op de banken trommelen. We menen dat we hiermede de ze lijst (alhoewel nog verre van volledig) mogen afsluiten. We hoeven (menen we toch) niet meer bewijzen te moeten ge ven van de kennis en werkkracht van deze stadsgenoot en we be perken ons met het citeren van wat niet-aalstenaars over hem zeg den en schreven «Gustaaf Pape was in zijn mu ziek als een tweede Gezelle hij schiep schoonheid in alle een voud». «Hij deed Aalst de naam ver werven van «Kunststad» en «Cantatenstad». «Wegens zijn passiespelen noemde men Aalst het Vlaamse Oberammergau». «Pape is een durver, een muzi kaal talent en een der beste dirigenten hier te lande». «Hij was een specialist voor het uitvoeren van Kindercantaten». «Hij is de Aalsterse Andelhof» «Ses chansons sont savoureux et trés Flamands» (Gilson). «Wat zijn muzikale schetsen be treft mogen we zeggen dat Mo zart het niet veel beter deed, en dat Jan Blockx er de kleur wat dikker op legt, maar niet knapper». «Zijn mannenkoren zijn steeds stevig gebouwd». «Had hij kunnen werken van jongsaf aan, hij zou de hoogte hebben kunnen bereiken van een Blaes, Waelput, Gilson...» A. Van der Heyden Ere-stadsarchivaris. op het lijden en sterven van de Heiland. Zaterdag 1 april PAAS ZATERDAG. Het Office van deze dag is gewijd aan de herdenking van Jezus' grafrust en zijn neder daling ter helle. Heden wijding van de Paaskaars, van het doopwater. AGENDA Zondag 26 maart Ander- lecht dag van de «Vette Os» om 10 u Bergen grote bloemen markt kermis Brussel, Grote Markt Scoutskampvuren In het Rogiercentrum, ook op 25 en 27 maart, van 9u30 tot 19 u Schoonheidssalon Ronse inter nationale cross atletiek Maandag 27 maart Ant werpen optreden van het ballet «Felix Blaska» in het kader van het Internationaal Festival 1972, in de zaak Koningin Elisabeth, Ko ningen Astridplein) !N DE NATUUR 26, maart Tussen 26 en 30 maart breken dikwijls de eerste onweders los. weekkalender ONDER 19u06 20u02

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14