DENDERSTREEK door economische expansie naar sociale evolutie en welzijn Schepen Van den Eede protesteert tegen T.V. dokumentaire Aalst toeristisch Geen nieuw comité maar meer samenwerking «Misbruikt vertrouwen»» T.V.-uitzending van 20.3.1972 OPINIES 16 Schepen Van den Eede heeft n.a.v. van de recente uitzending van de T.V. dokumentaire Aalst toeristisch (zie ook het kommentaar D.G.V.A. 11 maart jl.) geprotesteerd tegen wat in een mededeling van de Stedelijke Kommissie voor Toerisme en Vreemdelingenverkeer genoemd wordt één echte mislukking en een bewijs dat de fotograaf alleen voor doel had Aalst belachelijk te maken. DE KLOP OP DE DEUR Voormelde dokumentaire die in derdaad en terecht veel kritiek uit lokte was nog wel de tweede over Aalst, nadat een vorige reeds van wege Schepen van den Eede pro test tot gevolg had. Met het ge volg dat men dan maar een nieu we editie prepareerde die het T.V. kijkende Aalst en let wel ook het T.V. kijkende Vlaanderen te zien hebben gekregen. De mededeling van de Stede lijke Kommissie voor Toerisme en Vreemdelingenverkeer noteert dan ook, wij citeren «Wie de op dracht gaf dergelijke film te ma ken, die geenszins verband hield met het besproken onderwerp moet zich thans niet fier voelen. Het is geen publiciteit voor de T.V. diensten die toch al de tries tige reputatie krijgen alles en nog wat radikuul te behandelen of af te breken. Het pleit voor de Aal- sterse schepen, dat hij de moed had het debat te aanvaarden en zich de advocaat van de stad wilde maken, om over het onder werp te discussiëren. Een debat dat echter onvolledig was en we gens de beperkte tijd (12 minuten voor een gesprek van 4 personen) niet kon uitgediept worden en wat de schepen verhinderde gans zijn visie naar voren te brengen. Schepen van den Eede heeft dan ook niet nagelaten te protes teren tegen dergelijke houding en tegen het misbruikt vertrouwen. Aan dit protest heeft van den Eede echter ook een positief voor stel gevoegd Kom naar Aalst: We zullen U Aalst laten zien en dan kunt U hier eens een toeris tische film opnemen die voor de ganse Denderstreek een ware toe ristische propaganda zal worden». En dan ook nog dit merk waardig misleidend detail uit deze zo terecht betwiste do kumentaire. De T.V. boys in kwestie heb ben het laten voorkomen als of het Oud-Hospitaal zomaar «GESLOTEN» was. Zie je wel, lieve toerist... Welnu een dergelijke voorstel ling van zaken is zomaar niet een farce, maar SLECHTE INFORMATIE». Want voor dien zijn de T.V. boys door konservator I. De Vos binnen geleid in het Oud-Hospitaal, teruggekeerd. De deur op slot... En ten aanzien van de T.V. kijker en lieve toerist, waar om geen klop op de deur... Wat is dat voor een stad waar de historische gebou wen en museum zo maar ge sloten zijn. De Vlaamse T.V. heeft in vele gevallen de trieste reputatie die zij verdiend. Zij heeft de twijfelachtige moed opge bracht deze reputatie via het Aalsters filmpje nog eens kracht bij te zetten. A propos hoeveel kosten om en bij die beide filmpjes Daar moest een Aalsters par lementair eens een precieze vraag over stellen. Inmiddels kunnen wij, simpelen van geest, nu stilaan wel begrij pen waarom het kijkgeld de hoogte in moet. STANDPUNT VAN ««ACTIECOMITÉ ECONOMISCHE EXPANSIE» In verband met de opvolging van het ontwikkelingsplan voor het arrondissement Aalst, kent men het standpunt van de uitgebreide raad van het Actiecomité voor de Economische Expansie van het ar rondissement Aalst. De raad die bijeenkwam op 6 maart was unaniem akkoord dat er geen nieuw organisme tot stand moest komen, maar wel dat in de schoot van het Actiecomité de parlementsleden nauwer bij de ac tiviteiten van dit comité moesten betrokken worden. Hoe is die uitgebreide raad sa mengesteld, wie maakt er deel van uit De uitgebreide raad bestaat uit de raad van beheer en het ere- comité. Hij komt minstens één maal per jaar bijeen om de alge mene lijnen van de politiek van het Actiecomité vast te stellen. Benevens een kern van actieve leden die schier dagelijks in de bres staan, bestaat hij uit al de parlementsleden tot welke partij zij ook behoren, de burgemeesters van Aalst, Zottegem, Geraardsber- gen, Ninove, Erembodegem, Her- zele, de drie vakbondsecretarissen de voorzitter van het «Land van Aalst», de voorzitter van de Ka mer van Koophandel, de voorzitter van het Produktiviteitscomité, een aantal sociale werkers en bedrijfs leiders uit alle hoeken van ons ar rondissement. Op de vergadering waar het ho ger gemelde standpunt werd inge nomen, waren zeven van onze tien parlementsleden aanwezig. De drie anderen hadden zich laten verontschuldigen. Er werden daar ook maatrege len getroffen om de samenwerking nog efficiënter te maken. De vergaderingen van de uitge breide raad zullen talrijker zijn. De samenstelling van de twee ac tieve werkgroepen zal versterkt worden. Het betreft de werkgroep «openbare werken», waarvan al de parlementairen deel uitmaken en die het programma van de in frastructuurwerken dat integraal werd overgenomen in het «Ontwik kelingsplan» heeft uitgewerkt en de werkgroep, door ons genoemd «werkgroep voor arbeidsmobiliteit» die zich bezighoudt met de promo tie (studie over de pendel, brochu re «Werkzoekenden waarheen vergelijkende studie over de werk- voorwaarden te Brussel, Aalst enz...) Er is bovendien ook beslist, met goedkeuring van het Directieco mité van het «Land van Aalst» dat voortaan de parlementsleden regel matig kennis zouden krijgen van de activiteiten van het Directie comité. Al deze beslissingen zijn in uit voering. De dag overigens, na de ze vergadering is het Actiecomité samen met al de parlementsleden bij Minister De Saeger geweest om gedurende een uur met hem over de infrastructuur van onze streek te beraadslagen. Sommigen zullen misschien nog zeggen «maar komen al die parle mentsleden en andere mandataris sen naar al die vergaderingen». Er zijn er die regelmatig komen anderen minder. Wie niet komt laat zich verontschuldigen omdat hij elders weerhouden is. Het zijn de parlementairen die gevraagd hebben de vergaderin gen niet te vermenigvuldigen. We kunnen ons niet voorstellen dat zij meer vrije tijd zouden heb ben om naar de vergaderingen te komen van een nieuw comité dat identiek dezelfde doeleinden zou nastreven. We mogen het gezag niet on dermijnen van diegenen die dage lijks in de bres staan, we moeten meer dan ooit samenwerken. Daarvoor staan onze rangen wijd open. L. MOYERSOEN voorzitter. «OPINIES» is een rubriek waarin personen van verschil lende politieke of sociale op vattingen hun eigen stand punt kunnen weergeven in verband met problemen van algemeen belang. Bijdragen die dit kader te buiten gaan worden niet ge publiceerd. Een artikel in «Opinies» ver bindt daarenboven uitslui tend de auteur ervan en is derhalve niet de weergave van een redaktioneel stand punt. Wij hebben over Aalst en de Denderstreek ditmaal een goede T.V.-uitzending gekregen. De prent was niet vervelend, aangenaam en vloeiend om volgen. Wie de do cumentaire kon bekijken op een kleurentoestel, heeft nog beter dan de zwart wit kijker kunnen genieten van beelden die soms getuigden van een haast poëtische schoonheid, zelfs al betroffen het objecten die van nature weinig dichterlijk zijn zoals de Aalsterse panoramische stadszichten, even wel vanuit een uniek oogpunt ge nomen, of de Honda-motors, om beurten in actie getoond in de fa briek en op de weg. De Denderstreek had in deze do cumentaire vaak een aantrekkelijk voorkomen. Dit is een ongewone gebeurtenis voor ons gewest dat al te graag in grauwe tonen wordt afgeschilderd. Een goed punt dus voor de ploeg die het programma in me kaar stak, onze stadsarchivaris en scenarioschrijver K. Baert inbegre pen. Inhoudelijk moest de uitzending evenwel ontgoochelen, omdat men bevreesd bleek te zijn om diep ge noeg te graven naar de oorzaken van de versukkeling van de Den derstreek. (wij kunnen hierbij in geen geval de scenarioschrijver verdenken, die onze problematiek immers maar al te goed kent) Wel werden de feitelijke toestan den keurig geannaiiseerd pendel verslapping in de textielsector, wurging tussen de grote attractie polen Brussel, Gent, Antwerpen en Noord-Frankrijk, enz. Maar vanuit dat feitenmateriaal is men enkel tot een oppervlakkige bena dering gekomen van de echte kwa len die de Denderstreek hebben geteisterd. En deze zijn niet per definitie de pendel, aan wiens eeu wig voortbestaan sommigen fata listisch schijnen te geloven, even min de ontreddering van de textiel industrie of het feit dat wij gene pen zitten tussen rijke en bevoor rechte gewesten. Meer dan één streek heeft het voorheen reeds aangetoond dat het zich, ondanks een ongunstige ligging en of ande re nadelige factoren, kan los wer ken uit een dreigende wurging bevolking en het eendrachtig en gecoördineerd optreden van zijn vertegenwoordigers (zie Limburg 20 jaar geleden en nu). Zijn wij geneigd de Denderstrekers een dynamisch volk te noemen te recht, meen ik dan is het een feit dat de eendracht in het optre den van de verschillende vertegen woordigers van de Denderstreek in de laatste jaren veel te wensen overliet. Kandidaat-investeerders, ministeriële instanties en noem maar op, verloren het noorden als het om de Denderstreek ging. Meer dan eens zijn de dikke vissen ons tengevolge daarvan ont glipt. Want, ofwel waren wij te log of te krachteloos omwille van onze versnippering, ofwel doken de buitenstaanders daarachter schuil om de voorhanden zijnde en te verdelen voordelen naar an dere gewesten te laten afvloeien. Van deze jarenlange toestand van gebrekkige belangenverdediging van de Denderstreek, hebben wij in de T.V.-uitzending niets terug gevonden. En zij is nochtans, meer dan om het even welke andere factor, doorslaggevend geweest voor de achteruitgang van onze streek. Als wij hieraan in de toekomst kunnen verheipen is het uiteinde lijk mijr, vaste overtuiging dat de Denderstreek minstens zoveel kan sen heeft als om het even welk ander gewest. De streek bewijst vandaag dat hei nog steeds at tractief is, als men ziet dat be drijven van wereldformaat zoals de Glucoseries Kéunies, Du Pare en Gilbos - om maar enkel deze te noemen niet alleen stand hou den, maar zich bij ons zelfs uit breiden. Deze vaststelling alleen zou voor veie andere al een vol doende garantie kunnen zijn om in de toekomstmogelijkheden van de Denderstreek vertrouwen te hebben. De wetenschap dat het gunstig werkklimaat in de Dender streek nog steeds aanwezig is, ge koppeld aan een vernieuwde men taliteit die de bevolking zich eigen zou dienen te maken om hieraan te geloven, bereiden voor de Den derstreek succesvolle jaren voor. Christiaan Willems Stadssecretaris

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16