voor de fijnproevers Ravotten in katoen week? keuken geheimen Raadgevingen aan moeders 11 vrouwen ZONDAG Gevulde Paaseieren Kervelroomsoep Lamskoteletten Béarnaisesaus Erwtjes (diepvries) Gekookte Aardappelen Ananaspudding MAANDAG Toost met Ansjovisboter Goelasj Drooggekookte Rijst Fruit DINSDAG Gekookte Rog Bruine Botersaus Gekookte Aardappelen Sinaasappelvia WOENSDAG Gebraden Worst Spruitjes Ge kookte Aardappelen Yoghurt met geraspte Appel DONDERDAG Biefstuk Spinazie Gekookte Aardappelen Caramelvla VRIJDAG Gebakken Schol Frites Griesmeel- - schoteltje ZATERDAG Gekookte Eieren Zure Botersaus Sla Gekookte Aardappelen Vanillepudding GEVULDE PAASEIEREN Misschien zit U met een schaal vol hardgekookte geverfde eieren, waarmee de kinderen zich ver- smaakt hebben. Wat gaat U ermee doen? Begin met het volgende gerechtje voor het paasdiner Benodigd 12 hardgekookte eieren, 150 gr gekookte ham, 1 sjalotje, mayonaise, wat gevulde olijven en peterselie. Bereiding Halveer de eie ren in de lengte. Dit gebeurt het best met een draad scherp garen. Neem alle eierdooiers uit de eier- helften. Wrijf de helft dus 12 dooiers door een zeef en ver meng het met het fijngesnipperde sjalotje, de kleingesneden ham en .1 eetlepel mayonaise. Met dit mengsel de 24 halve eiwitten vullen. Strijk het vulsel af dus niet hoog opvullen. Over de gevulde halve eieren een dun laag je mayonaise uitstrijken. In' het midden van een grote schotel een bergje olijven leggen en eromheen de gevulde eieren schikken. I De resterende eierdooiers (12 halve) in een zeef doen en deze fijnwrijven boven de gevulde eie ren zodat ze bedekt worden met een mooi geel laagje. Schik er enkele takjes peterselie tussen en U hebt een mooie paasschotel, ^ant U weet het de kleuren voor Pasen zijn groen en geel. ANANASPUDDING Benodigd 2 eierdooiers, 80 gr suiker, 50 gr maizena, 6 di. room en een kiein blikje ananas. Bereiding De eierdooiers vermengen met de suiker en lange tijd roeren. Vervolgens de maizena en daarna de room toevoegen. De massa nu - roerende - zeer dik laten inkoken. De ananas in dob belsteentjes snijden, een gedeelte van het ananasvocht bij de pud dingmassa voegen, welke echter, na nogmaals tot koken verwarmd te zijn, nog dik genoeg moet blij ven. De ananasblokjes erdoor mengen en de massa in een pud dingvorm laten bekoelen. GOELASH Benodigd 500 gr runder stoofvlees, 100 gr vet gezouten spek, 1 grote ui, 1 grote tomaat, 1 teentje knoflook, 1 eetlepel azijn paprikapoeder, marjolein, peper en bouillon. Bereiding Vlees en spek in dobbelstenen snijden. In een die pe braadpan het spek warm ma ken en de in ringen gesneden ui hierin goudbruin bakken. Vervol gens V2 koffielepel paprikapoeder erdoor roeren en de azijn toevoe gen. Daarna het vlees, de peper, marjolein, knoflook en de aan stukken gesneden tomaat toevoe gen en enige minuten laten smo ren Zoveel bouillon toevoegen dat de stukjes vlees juist bedekt zijn en gedurende 2 a 2Vz uur zach tjes laten stoven tot het vlees gaar en mals is. Geef er drooggekookte rijst bij. GRILLEREN Grilleren is een wijze van be reiding, die veel wordt toegepast door mensen die een afkeer heb ben van vet. Bovendien smaakt een gegrilleerde biefstuk, kip of vis ook pittiger dan wanneer ze gewoon worden gebakken of ge braden. De meeste moderne ovens zijn tegenwoordig voorzien van een grill. Er zijn echter ook electrische grill-kastjes. Zo 'n kastje wordt meestal minder heet dan een oven grill en vraagt dan ook een iets langere braadtijd. Bij grilleren in de oven is het aan te raden de ovendeur op eën kiertje te laten staan. Bestrijk het vlees, de vis of ge vogelte met olie of geklaarde bo ter. Geklaarde boter is boter die men eerst heeft laten smelten, ver volgens gestold is en waarvan men het bovenste laagje afschept. Dit bovenste laagje alleen ver draagt de grote grill-hitte. Gebruik wat kruiderij in var kens- of lamsvlees steekt men en kelen «naaldjes» gedroogde roze marijn of wat tijm, rundvlees wordt ingewreven met een doorge sneden teentje knoflook en wat fijngemaakte laurier; kip bewerkt men met laurier en tijm en in vis worden wat venkelzaadjes ver stopt. Opgepast vlees, vis of gevo gelte mag nooit gezouten worden voor het grilleren omdat zout de sappen aan het vlees onttrekt, waardoor er geen lekker knappend korstje kan ontstaan. Gebruik pas zout als het v!ees( de kip, de vis) gaar is en dan liefst grof zeezout. Prik nooit in het vlees tijdens het grilleren ook dan verliest het vlees zijn sappen. Het braadse' controleren op gaarheid door er op te drukken, als het niet meer mee geeft is het vlees precies goed. Voor dikke stukken vlees en hele kippen is een draaispit nood zakelijk. Koteletten, biefstuk, vis en in stukken verdeeld gevogelte kan men op een rooster grilleren. gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST kroniek Kinderen houden van katoen. Ze kunnen er vrij in bewegen; het is sterk en dus ideaal voor speelpakken: ze kunnen erin voetballen touwtje springen en veel andere wilde spelletjes doen. Katoen is meteen niet vuil. En als het vuiS is, kan je het desnoods koken. Modern katoen krimpt niet in de was, is kleurecht en behoudt zijn vorm. Kinderen zijn sleets, maar bij echt katoen is oud en een beetje versleten niet erg. Kijk maar naar de originele blue denim spijker pakken! Daarbij staat katoen garant voor draagkomfort. Kinderen zijn beweeglijk en hebben het vlug te warm hun kleren mogen dus niet te dik of te zwaar zijn. Best worden lichte stukken boven elkaar gedragen, waartussen zich luchtlagen kunnen vormen. !n een «ademend» weefsel als katoen met zijn hoge vochtabsorptie en zijn groot ventilerend vermogen. Dat is gezonde kinderkleding Daarbij past katoen volledig in de laatste modetrends. Kinderen zijn ook modegevoeüg. Sociaal-psychologische onderzoeken hebben uitgewezen dat mode niet alleen een kwestie van IJdelheid is. Het heeft ook veel te maken met zelfrespekt. Voor kinderen die zich dagelijks in een geen-blad-voor-de-mond-nemende kindergemeenschap bevinden, geldt dit bijzonder sterk. Kleren zijn belangrijk voor kinderen. Zij helpen hen van jongsaf hun eigen stijl en persoonlijkheid ie zoeken. Voor lente en zomer '72 triomfeert de sportieve k!edin,g met op kop de broekpakken. Er is een grote verscheidenheid in de broeken, met een duidelijke voorkeur voor de lange broek, smal op de heupen en lichtjes verbredend naar onder. Sommige modellen krijgen, fan tasierijke details ais bvb. een omgekeerde V-inzet op de knie. De pantacourt blijft bestaan en ook de bermuda. Overal opgezette zakken, voor, achter, op de zijkanten, en op elke hoogte, zowel op het been, aan de knie als op de heup. De blouson blijft belangrijk en komt voor in verschillende varianten. Hij is recht op een geincrusteerde ceintuur of met een korte bask en heeft een «chevalière» of «tailleur» kraag. Met een kleine soepele hemdkraag, een knoopsluitsng op pat en manchetten is hij verwant met het hemd en vervult ook soms de funktie ervan. De traditionele blazer, strikt van snit, vormt met een bijpassende broek een gekleed geheel, in eer. fantasiestof doet hij sportief aan. Meer ontspannen is de safarivest, met platte puntige kraag, opge zette zakken en ceintuur in dezelfde stof. De meeste van deze mo dellen kunnen zowel door jongens als door meisjes gedragen worden en onderling verwisseld. Daarbij komen voor meisjes nog rokken (weinig) en overgooiers (meer). De ovërgcoïer heeft hét voordeel dat hij beter aanpast op een soms wat rond kinderlijfje. Hij is trapeziumvormig of afge sneden in detaiile en met een ronde of yierkar.tige halsuitsnijding, die eerder breed dan dieo is. Tientallen malen per dag wordt bij de bevoegde diensten alarm geslagen om in te grijpen bij kin deren, die van iets «gesnoept» hebben. Dat «iets» kan van alles zijn benzine, petroleum, bleek- water, haarwater, poeders en pil len niet voor kinderen bestemd, enz... enz.. 0*^-' - - Moeders, berg deze zaken zo op, dat uw kleuter er niet bij kam En doe dergelijke gevaarlijke vloeistoffen toch nooit in een fles, waar vroeger een lekker drankje in zat. Gelukkig zijn er al vee! drogisten, die weigeren zoutzuur en dergelijke te gieten in een door de klant meegebrachte lege Ümo- nadefles Een ondoorschijnende plastic fles met schroefdop-sluiting is hiervoor het aangewezen mate riaal. En dan nog moet deze uit het bereik van kinderen weggebor gen worden. Vooral kinderen on der de vijf jaar zijn vaak het slachtoffer van gif in huis. En ons huis is vol gif, immers de chemische industrie stelt ons en daarvoor zijn we inderdaad dankbaar de wonderlijkste stof fen beschikbaar om nog gemakke lijker, nog prettiger, nog vlugger en nog beter de honderden ver schillende werkjes op te knappen. Maar daarvan mogen onze kinde ren liet slachtoffer' niet worden.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11