weekkalender Grootste uitbarsting Verzekens van wijlen Pater E. Van der Linden over zijn; geboortestad ondergang van een beschaving 14 LEVENSWSJSHE8D Wanneer het aan mij zou zijn om te beslissen of we een regering zouden moeten hebben zonder kranten, of kranten zonder een re gering, dan zou ik geen ogenblik aarzelen om het laatste te kiezen. (Thomas Jefferson, 1743-1826) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 2 april Arnold, Genoveva, Veva Maandag 3 april Richard Alexandrina, Rijkaard, Richarda Dinsdag 4 april Alice, Aleth, Zelia, Zélie, Hildebert, Hilbert, Isidoor Woensdag 5 april Domina, Irena, Irène, Vincent Donderdag 6 april Balderik Celestinus, Isolde, Jan, Notker, Winebald Vrijdag 7 april Herman, Jean-Baptist, Kristiaan, Kris, Kerst, Prudence Zaterdag 8 april Julia, Perpetuus, Walter, Wouter, Wolter HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG Pasen «Verrijzenis van de Heer» (Marcus 16, 1-7) ZON 2 april 30 april OP ONDER 6u 17 19u 17 5u19 20u02 MAANSTANDEN Laatste kwartier op 6 april te 24u45 Nieuwe Maan op 13 april te 21u31 STERRENHEMEL Nog steeds staan Venus, Mars en Saturnus aan de avondhemel, hoewel zij dichterbij de zon komen te staan. Jupiter is in de morgen te zien, evenals aan het eind van de maand april ook Mercurius BIJZONDERE DAGEN Zondag 2 april PASEN, het hoogste feest van het kerke lijk jaar, viert met grote jubel de Verrijzenis van Christus en zijn volledige overwinning op dood en hel. Het is een jubel, die weken lang aanhoudt. Het woord PASEN .verwant met het latijnse PASCHA is ontleend aan het hebreeuwse PESACH, dat VOORBIJGANG be tekent en herinnert aan de voorbij gang van de verderf- engel in de nacht, toen de Israefieten uit de Egyptische slavernij verlost wor den. De Verrijzenis des Heren viel samen met het Joodse Paasfeest, en ontleent daaraan zowel zijn naam als zijn symbolisme. Dinsdag 4 april H. Isidoor, patroonheilige van de landbouwers AGENDA Zondag 2 april Bouillon ruiter-rally Parijs-Bouillon Deinze motorcross Ferrieres ook op 1 en 3 april wijnfeesten Manege carnavalstoet om 14 u Marche internationale motorcross van Marche Spa ook op 3 april Internationale automobielwedstrijd de beklimming van Barisart Maandag 3 april Heken- dover paardenprocessie om 10 u Herve 95e cavalcade om 14 u Jemappes 66e carnavalstoet om 14u30 Kruishoutem op zoek naar 't Gulden ei folklore van 14 u af Leest St. Corneliusom- gang Nassogne paardenwed- strijd Oostende hulde aan de op zee omgekomen vissers om 11 u 16e internationale «Wel lington aflossingswedstrijd atle tiek om 15 u. VOLKSE WEERKUNDE Droge april Dat en is niet der boeren wil. Maar aprilse regen Daar is hun veel aan gelegen De vermaarde Griekse archeo loog prof. dr. Spyridon don Mari- natos, directeur van het Griekse departement van antiquiteiten, heeft eer van zijn levenswerk, het onderzoek van de grootste vulka nische uitbarsting, die in de we reldgeschiedenis heeft plaats ge vonden en twee beschavingen ver nietigde, de uitbarsting op en in het eiland Thera, waarvan de res ten thans Santorini heten, een ei land, dat 120 km ten noorden van Kreta in de Aegeische zee ligt. Dit eiland was oorspronkelijk één geheel en werd bewoond door een hoog beschaafde bevolking. Thans is er van Thera alleen een buitenste ring rondom een grote poel overgebleven en het hele mid denstuk van Thera verzonk bij de uitbarsting in de diepte, die thans een 400 meter bedraagt. De om trek van het verzinkingsgat is 60 km. Bij de eruptie ging het hele centrum de lucht in, waarna het zeewater het gat vulde; daarna kwam dit centrum weer omlaag, sloeg de watermassa het gat uit en verdween in de diepte, waarna het water weer toestroomde. De grootste ons bekende eruptie was die van de Krakatau in Indonesië in 1883, waarbij op een 160 km afstand nog muren werden neerge slagen en de golfbeweging drie maal rondom de aarde trok. The- ra's explosie heeft 3 tot 4 maal de kracht van die van de Krakatau gehad, de energie ervan had die van een 400 megaton nucleaire bom. Ze vond plaats ongeveer 1500 jaar voor Christus en vindt vermelding in Plato's boeken Tima- eus en Critias, die ze tekent als de ondergang van Atlantis. Prof. Marinatos besteedde een levens werk aan het graven van diepe tunnels en slaagde erin in het cen trum van de diepe poel de hoofd stad en haar paleizen te vinden, een mooie stad met huizen van 2 en 3 verdiepingen en brede stra ten. Restanten van mensen en schatten vond hij niet. De bevol king was bijkbaar tijdig gevlucht, allicht naar Kreta, maar de mooi ste vondst bestond uit wat niet kon worden meegenomen, een weelde van fresco's, oneindig veel mooier dan die van Pompei, to nend, welk een rijke cultuur hier bestond. Tal van bijzonderheden trof hij aan precies zoals Plato ze vermelde. Plato schreef historie, alleen de plaats was foutief; Plato zocht de eruptie buiten de zuilen van Hercules (Gibraltar) en kwam zo aan de naam Atlantis. De plaats was dichterbij. Het zou lo nende zijn vele bijzonderheden te beschrijven, doch dan werd het hier te uitvoerig. GEVOLGEN Dit geldt ook van de gevolgen. De geweldige beweging van het water, waarvan Plato gehoord had van Egyptische priesters, verdelg de 120 km zuidelijker de Minoase beschaving, centrum de stad Knossos, op Creta en richtte zich naar het zuiden. Een merkwaar dige coincidente doet zich hierbij voor. De eruptie was in de dagen van Mozes en de wonderbare door tocht van Israel door de Rode Zee waarbij Israel droogvoets doortrok en de vervolgende Egyptenaren door het terugstromende water werden verdelgd, doet vanzelf aan bovenstaand denken. Het vermoe den van een nauw verband ligt voor de hand. Plato schreef ge schiedenis, dat is duidelijk en de bijbel schreef ook geschiedenis. Het natuurlijke en het wonderlijke ontmoeten elkander in deze ge schiedenissen. De dateringen van de vloedgolf en Israels doortocht door de Rode zee zullen wel nooit zo precies kunnen zijn, dat ze als bewezen kunnen gelden, maar dit geldt vaak van historische samen hang; die zich aan ons als waar en juist opdringt. Voor de gelovige geldt dit nog sterker. Hij ziet Gods hand in natuur en wonder. Prof. Marinatos heeft een aan tal fresco's naar Athene kunnen overbrengen, naar het archeolo gisch museum, en hij vindt nog steeds meer, reden om zijn vrucht bare arbeid gretig voort te zetten. De belangstelling ervoor neemt trouwens gestadig toe. De Zoutstraatpocri Een zalig oord Daar stapt ge uit de Dodenwijk Met een pint bier «In 't Hemelrijk» (1) (1) Een herberg vlak voor de Kerkhofdreef In de lange Nieuwstraat Is te allentijde baat Voor wie aan geld zou mank gaan weerskanten oen bank Nota van ons Gedurende het eerste kwartaal van deze eeuw kende de Nieuwstraat drie banken. De «Banque Centrale de la Dendre» gesitcht te Dendermonde (1910) en overgebracht naar Aalst (1911) is sedert 1935 opgenomen in de Generale Bankmaatschappij. De «Banque d'Alost» werd ondergebracht in het huis De Clippele (1920) en in 1935 filiale van de Bank van Brussel Er was ook nog de «Crédit Anversois» maar deze heeft het niet lang volgehouden. Op de Hoge Vesten ('k zag het onvervaard) Daar wonen de besten «De jongens van de Vaart» Op 't Kerrebroek ligt Puiteput en Paddenhoek Met 't Puitlawaai (2) gewis, Bij 't Kasteel van Verdoemenis (2) Een herberg aldaar Kastanjevest Voornaam gewest Voor rijke, deftige mensen 's Marktdags, 't rijk van verkenspensen De Molenstraat oef Bollen ze als de wind zo vlug Benéen tot aan Sint-Annebrug; Gedraaid? Ze staan er poef Over de Molendries Rijdt ge recht en precies Van de «Konker« tot aan «'t Slot» Kasseien wel, maar 't volk is er nie bot 't Van Geemstraatje Een binnenpaadje Waarvoor duchtig werd gevochten Toen z'er nie meer door 'n mochten (3) (3) Men wilde het rond 1895 sluiten Halfweg op de Ledebaan Hadt je Net van Francooi Konijnenkweek was haar bestaan Haar bijnaam klonk «De Grote Vooi» Uit de Lange Zoutstraat Kan 't bijlang geen kwaad Dat ge bloot naar huis moet heren Winkels, bij 't dozijn, en meest in kleren. Op de Vee- en op de Houtmerkt Daar geen koeien, hier geen berd Op d'een wordt 's zondags ferm gekaatst Op d'ander, 's marktdags, luid geraasd De Mijlebeekse boeren Zijn niet licht te vloeren In 't kweken van savooi en peen Met d'hop, onfaalbaar «Belleken één» (3) (3) De hoogste onderscheiding bij de keuring van de hop Vanouds bekende Zwarte hoek Was 't gebied van kolensjauwers Zakken, zwierig op hun «schauwers» Hoog getild, bij tijd eens met ...'n vloek Jaak de Belman (4) En Prosper Buys Hadden er de slag van Weg om, zonder 't minst abuis Mijnvis, zoekgeraakte honden En portemonnaies af te honden (4) Jaak va Leirekes Aalst is mijn geboortestad 'k Heb het altijd hooggeschat Dat ik daar gewonnen werd Doet me immer deugd aan 't hert nen «Benk

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14