Ui DE KERN VAN BE EAMK 16 De denderstreek in de kijker DE Denderstreek kent de laat ste tijd een merkwaardige belang stelling. De sociale- politieke ge schiedenis rond de eeuwwisseling heeft een aantal auteurs steeds meer geïntrigeerd, met dan recent, het monumentale werk over Pie- ter Daens en meteen het Daenisme van Louis Paul Boon De aktuele problematiek in zijn diverse aspekten kwam aan bod én een aantal gelegenheidsinter- vtieuws in verscheidene kranten. Maar de T.V. is nu eenmaal een belangrijker of zo men wil een meer ««populair»» medium gewor den. Belangrijker in die zin dat ««de beeldbuis» een talrijker (kij kers) publiek bereikt, het visuale- ren van mensen en van situaties wel eens meer effekt sorteert bij de massa. De reportage van M. De Wilde over de Kabeltelevisie dinsdag II. kan daarvan andermaal het bewijs •leveren. Vermoedens inzake be paalde methodes vanwege sommi ge groepen worden op zijn minst versterkt. De enquête over de Dender streek (Door Ekonomische Expan sie naar sociale evolutie en wel zijn) door André Willaert en Ro ger de Footer, vorige week door de Vlaamse T.V. uitgezonden, ken de in deze streek een grote at tentie. Naar vorm en inhoud een pro gramma dat ons graag het onding dat een dokumentaire over het toerisme in de streek moest zijn, doet vergeten. in dat opzicht beamen we graag wat hier in een gelegenheidsbij- drage door de Aalsterse stadsse- kretaris werd geschreven. Echter, voor het merendeel van de kijkers uit de streek zelf, was deze enquête niet revelant. De pendelarbeid, de loon en wedde- situatie, de infrastruktuur, de nood aan grote bedrijven en noem maar op o, ja die 600 miljoen die de N.M.B.S. zo maar kwijtspeelt via de forenzentreinen allemaal ge gevens die tot in den treure sedert meer dan 10 jaar werden behan deld. Enkele malen hebben de enquê teurs wel gepoogd dieper door te dringen tot de sociaal-ekonomische anatomie van dit achterblïjvertje dat de Denderstreek in menig op zicht nog is. Maar een felle response vanwe ge werknemers bleef doorgaans achterwege. Toch tevredenheid of berusting xxx Te memoreren wat men o.m. kon horen Een agglomeratie van meer dan 200.000 inwoners met 1, zegge één overdekt zwembad. De gemiddelde lonen zo laag? Beinvloed door de traditionele textielindustrie. Het voortbestaan van het Pro- duktiviteitskomitee Daar word te Brussel over beslist. Het schuim in de Dender ter hoogte van de Glucoserie Reu- nies is niet afkomstig van dit bedrijf, maar van één dat was middelen gebruikt. (Wie gaat op zoek naar wie hier in over treding is en wie verbaliseert desnoods voor het eerst diegenen die dan wel verant woordelijk zijn). Het belang van de Dender voor transport is verminderd. Er och ja er staat een villa met een open zwembad niet voor de arbeiders op een industrie terrein te Ninove. xxx De vraag is natuurlijk Wat be doelt men in feite met soortgelijke programma's Zoals gezegd niet revelant voor de streek bewoners. En elders in 't Vlaamse land naar wij de daaropvolgende dagen konden ervaren gaf deze T.V.- uitzending geen aanleiding tot ver bazing, laat staan tot verontwaar diging. Ergens is de ««welvaartsmens '72» onvoldoende aan zijn trekken gekomen in zijn zorg, zijn angst ja zijn angst om waarachtig welzijn. Voor de replieken van de werk gevers brengt men graag begrip op. Het beleid van een bedrijf ver eist wat méér opzichtigheid, méér verantwoordelijkheid dan dat van bv. zo maar een of ander dorp. En het was heel goed dat indus triëlen uit eigen streek even aan hun trekken kwamen, In sommige andere gevallen gaat de belang stelling nog al te dikwijls-naar bui- teniandse bedrijven die profiterend van uitzonderlijke faciliteiten aller hande, in ons land gevestigd wor den. Men had niettemin de Dender streek scherper kunnen doorlich ten. M.a.w. de kern van de zaak werd niet aan geraakt. Het inves teren van eigen kapitalen in eigen streek. Kapitalen uit de Dender streek die thans elders bv. in tiet buitenland ter beschikking worden gesteld. Waarom, wijl vertegen woordigers van buitenlandse be drijven erkennen dat het sociaal klimaat in de Denderstreek gun stig is? En men had bv. ook eens kun nen vragen stellen aan artsen die wel ervaring hebben omtrent de weerslag van het jachtige pedde len naar Brussel bij de jongere generatie. Blijft uiteindelijk de vraag of het ganse oorspronkelijke programma wel is overgekomen Taken voor de contactcommissie Vorige vrijdag is met succes de installatievergadering doorgegaan van de contactcommissie die ge last werd met de opvolging van het ontwikkelingsplan voor het ar rondissement Aalst van de Werk groep Vlerick. Het succes van de ze vergadering laat ons verhopen dat wij eindelijk tot een doelma tige en democratische bundeling van alle inspanningen ten bate van de socio-economische ontwik keling van onze streek zullen ko men. Laat ons hopen dat diegenen die nog geen gevolg hebben gege ven aan de oproep tot samenwer king en die toch een aanbreng kunnen doen, ook spoedig hun me dewerking zullen verlenen. DOEL VAN DE CONTACTCOMMISSIE De aanleiding tot het oprichten van de contactcommissie en haar hoofddoel, is er over te waken dat het vele positieve dat er in het Ontwikkelingsplan zit, inder daad ook uitgevoerd wordt. Gelijk welke opdracht men ook nog zou willen bij het toevertrou wen aan de contactcommissie, moet toch ondergeschikt blijven aan dit hoofddoel. Het Ontwikke lingsplan is niet alleen een belang rijk document, maar er werden ook belangrijke tussenkomsten voor onze streek bekomen. Dit werk moet gevaloriseerd worden. Op de tweede plaats moet de contactcommissie de mogelijke aanpassingen en wijzigingen bestu deren die nodig zijn om van he Ontwikkelingsplan een blijvend in strument te maken voor het verho gen van welvaart en welzijn in on ze streek, rekening houdend me de meest actuele inzichten ter zake. Op de derde plaats moet de contactcommissie een gespreks forum zijn waar de organisatie van de belangenverdediging van onze streek in het kader van de economische decentralisatie kan besproken worden. Op verschillen de niveaus en door verschillende instanties werd nu reeds vele ja ren met goed gevolg geëxperimen teerd over de beste vormen van behartiging van de streekbelangen De conclusies moeten hieruit ge trokken worden. -léntt KARAKTER VAN DE CONTACTCOMMISSIE Volgens de initiatiefnemers en het Stadsbestuur van Aalst gaat het om een tijdelijke commissie, gebonden aan de duur van de uit voering van het Ontwikkelingsplan. In geen geval mag het de zoveel ste bijkomende regionale instantie worden (daarom werd overigens voorgesteld dat het secretariaat zou waargenomen worden door de Intercommunale Het Land van Aalst). Het hoopt bij te dragen tot een discussie over de reorga nisatie van de socio-economische belangenverdediging van onze streek. Maar anderzijds wil het geen enkel bestaand initiatief hin deren. Die eventuele reorganisatie moet op een vrijwillige basis ge beuren na overleg. De contactcommissie wil volle dig representatief zijn voor wat onze streek aan potentieel heeft voor deze socio-economische be langenverdediging. Daarom werd beroep gedaan op de Intercommu nale, het Expansiecomité, de Han delskamer, de organisaties van werknemers, werkgevers, midden standers en landbouwers, de be sturen van de cantonnale hoofd plaatsen, de parlementairen, de partijen. Daarnaast zullen nog en kele personen gecoöpteerd worden ten einde ook bevoegde en dyna mische personen te hebben die niet tot de hogervermelde catego rieën behoren. Er waren twee mo gelijkheden ofwel koos men een zeer kleine operationele groep die zeer doelmatig de uitvoering van het ontwikkelingsplan kon volgen (optie verdedigd door Minister Vle rick), ofwel moest men een zo re presentatief mogelijke groep ma ken waar niemand zich kon uitge sloten gevoelen. De tweede oplos sing werd gekozen. Het is de moei lijkste, maar tevens de meest de mocratische en uiteindelijk ver moedelijk de meest beloftevoile oplossing. De contactcommissie wil zo de mocratisch mogelijk zijn. De na druk wordt gelegd op de deelne ming van velen aan het besluitvor mingsproces. Maar ai te veel speelt ons politiek leven zich ach ter gesloten deuren af, waarbij de beslissingen genomen worden door enkele «verantwoordelijken» die maar weinig belangstelling meer hebben voor het algemeen belang of voor de wil van de bevolking. Wij hebben behoefte aan een poli tiek waar de bevolking weet welke de verschillende alternatieven met hun gevolgen zijn, en waarbij zij echt in de gelegenheid gesteld wordt tussen die alternatieven te kiezeen. Deze fundamentele poli tieke filosofie moet institutioneel georganiseerd worden. Dit te orga niseren zal een verandering van onze politieke zeden en van de al gemene mentaliteit vereisen. Het is een traag proces, maar waar toch moet aan gewerkt worden. Ook in de instellingen van de eco nomische decentralisatie en in de belangenverdediging van de streek moet de inspraak georganiseerd worden. PRIORITAIRE OPDRACHTEN Gezien de uitgebreide samen stelling van de contactcommissie, zal gewerkt worden met gespecia liseerde werkgroepen. De conclu sies van deze werkgroepen zouden dan in plenaire vergadering van de contactcommissie besproken wor den. Wij wilden voorstellen alleszins zo spoedig mogelijk met volgende werkgroepen te starten Uitvoering Ontwikkelingsplan Om te letten op de uitvoering van het Ontwikkelingsplan (in schrijven in de begrotingen enz...) dient men te kunnen rekenen op de parlementairen, liefst bijge staan door iemand die het mate rieel werk kan doen. De parlemen tairen zullen niet alleen moeten controlren maar ook stimuleren opdat de beloften inderdaad zo spoedig mogelijk zouden uitge voerd worden. Opbouwwerk. Het belangrijkste gebrek aan het Ontwikkelingsplan is wellicht het niet voorzien van maatregelen om het menselijk potentieel dat het er in onze streek is te valori seren. Het zou de taak van een werkgroep kunnen zijn na te gaan wat er terzake kan gebeuren aan studie, actie en infrastructuur. De belangrijkste troef van een streek is het menselijk potentieel. In de mate dat dit op alle gebieden meer zelfbewust, hoogstaand en creatief gemaakt wordt, zal het initiatieven aantrekken en boven dien de basis vormen voor initia- door MARC VERMANG tieven uit eigen streek. Bovendien kan een dergelijke valorisatie ons sterken in onze positie tegenover het nabije hoofdstedelijk gebied. Industriële promotie Een derde werkgroep zou kun nen nagaan waar het plan dient aangevuld of aangepast te worden op het vlak van het aantrekken van nieuwe nijverheden. Wij den- ken hier nog maar alleen aan het probleem van het aantrekken van i een zeer grote industrie. (Dit is j niet alleen belangrijk voor de te- werkstelling, maar ook voor een j gezondere economische structuur i' en voor de socio-culturele mentali- teit in de streek). Toerisme en milieubescherming Gezien het gespecialiseerde en specifieke karakter zou een werk groep zich kunnen bezighouden (dubbel gebruik vermijdend, maar in samenwerking met V.V.V.) met toerisme promotie, infrastructuur enz... In de lijn van de algemeen aanvaarde maatschappelijke prio riteiten zou deze werkgroep ook kunnen nagaan hoe de econo mische ontwikkeling van onze streek te verzoenen met de ver eisten van de milieubescherming. EEN ENIGE KANS De contactcommissie lijkt mij een enigekans om alle krachten uit ons arrondissement te orienteren naar een gezamenlijk werken ten bate van onze streek. Daarom mag dit initiatief niet mislukken.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16