mm Pleidooi voor nieuwe aan pak inzake behoud van landschappen en monumenten Volksvertegenwoordiger Antwoord van Minister van Mechelen 2 lil Itl ,fe In een interpellatie in de Kamer heeft volksvertegenwoordiger Wil- lems gepleit voor een nieuwe aan pak inzake de vrijwarring van land schappen en monumenten. De aalsterse volksvertegenwoor diger stelde o m. Wij twijfelen er aan dat geco ördineerd en dus efficient wordt opgetreden. op welke basis, volgens welke criteria worden vergunningen verleend. wie levert de vergunningen af. Inderdaad, niets is gewaarborgd indien niet de afleveraars van ver gunningen zich gebonden achten door vaste en gefundeerde criteria In onze denkwereld heeft een nieuwe idee zijn intrede gedaan naast het nut telt ook de leefbaar heid, het menselijke. Ook daar heeft de overheid rekening mede te houden. Laat het ons duidelijk stellen aan de hand van voorbeelden. In de rurale streek tussen Mechelen en Brussel zijn alle voor waarden vervuld voor een uitge breide industrievestiging. Maar de streek haar geeigende opdracht ontnemen - nl. rustpunt zijn tussen de omringende agglomeraties en meteen zorgen voor een veel zui vere lucht - verhindert dat niet welkdanige nieuwe bestemming Laat mij toe voorbeelden aan te halen uit eigen streek. Voor aanpassingswerken aan de «de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 1945 vorantw, u'tgovar Gusiaaf Sandar» kantoor nn drukkerij Schoolstraat 28 9300 Aallt Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek sjorden advertentietarieven toegezonden autostrade Brussel-Oostende wordt beroep gedaan op de zandzuive- ring te Bambrugge, genaamd de «zandgroeven van Bambrugge». Deze paradijselijke plaats een oude zandgroeve met heuvelachtig en onregelmatig terrein, omringd door beboste heuvelen was voorheen het uitverkoren terrein van de Aalsterse jeugd die geen andere gelegenheid in de omge ving vond om eens een dagje lek ker te stoeien deze plaats is meteen herschapen in een ontbos- te droevig kale plek, ontdaan van elke verrassing. Het heeft zijn eco nomisch nut gehad en het was zelfs voor de hand liggend dat daar gegraven werd; maar heeft men rekening gehouden met de leeffunktie van dit terrein voor de streek en had men geen meerdere kost mogen wagen met elders het nodige zand op te zoeken. In de mooie streek van Volle- zele is op minder dan een halve dag een bosje, gelegen in de plooi van het landschap van de omge ving, neergelegd door de elec- trische zaag van de eigenaar. Tot ontsteltenis van de bewoners en de talrijke buitengoedmensen Meteen is de streek veel minder vrolijk. Welk particulier belang speelde hier en welk landschaps- belang werd over het hoofd ge zien? Aan de rand van de overigens kale Ninoofse streek strekt zich een merkwaardig bos uit. Het Neigembos. Gisteren werd in deze kamer met grote aandrang geïnter pelleerd opdat in extremis zou ver hinderd worden dat aldaar aan jammerlijke kappingen zou worden gedaan die trouwens alleen door particuliere belangen zijn ingege ven. Gesteld dat bedoelde bomen op haar hoogste financieel rende ment zijn, kan niettemin niet ge dacht worden aan integraal be houd van het bos, gezien het uit zonderlijk belang voor het overige schrale landschap. De particuliere eigenaar loop aldus schade op maar kan dan geen aanwerving van het bos door de openbare overheid gedacht worden? Het is een kuituurinvestering. Ik wenste de heer Minister te vragen of, bij aflevering van ver gunningen, het niet economisch element, het estetische argument, het kuituurelement, belang van het landschapsbehoud voldoende meetelt. Trouwens, de bescherming van het landschap is geen zaak alleen van Ruimtelijke Ordening. Het is ook een cuituurzaak. De Minister van Cultuur is. lex lata, bevoegd zodra de procedure van rang schikking is ingezet. De huidige wetgeving op het be houd van monumenten en land schappen dateert van 7 augustus 1931. Het belangrijkste bezwaar is evenwel dat deze wet slechts een langzame werkwijze toelaat ter wijl in onze tijd de technische vooruitgang ook voor gevolg heeft dat monumenten en landschappen meer bedreigd zijn dan vroeger. Ten einde vlugger te kunnen rea geren is onmiddellijk een versoe peling van de wet van 1931 nodig. Op langer terwijn wens ik een wetgevend initiatief te nemen om de problematiek van de monumen ten en de landschappen te her zien waarbij de reanimatie en de integratie van het monument en het landschap in de maatschappij centraal wordt gesteld. Wanneer de aanpassing bij de creet van de wet van 1931 is door gevoerd, is het mogelijk om on middellijk te reageren wanneer een monument of een landschap bedreigd wordt. Met mijn collega van Openbare Werken werd afgesproken dat geen slopingsvergunning meer zal afgeleverd worden voor de gebou wen vermeid in de inventarissen van de gebouwen, zonder het ad vies in te winnen van de Konink lijke Commissie voor Monumenten en Landschappen. De bestaande inventarissen be strijken reeds nu een groot deel van het monumentaal patrimonium van het Vlaamse land. Wat de aankoop van eigendom men betreft dient aangestipt dat nu reeds de Minister van Open bare Werken aan de ondergeschik te besturen toelagen verleent voor de aankoop van groenzones. Maar ook aankopen voor reke ning van de Staat werden verricht dank zij de goede samenwerking tussen Openbare Werken en Ne derlands Kuituur. De aankoop van Aide Biezen is daarvan het meest recente voorbeeld. Maar de restauratie van het Kasteel van de Ham te Steenok- kerzeel en de inrichting van het Koninklijk Paleis te Antwerpen tot Kultureel Centrum zijn andere voorbeelden van werken die onder leiding van de technische diensten Het is gans verwonderlijk dat het tot nog toe tot geen nauwere samenwerking kwam tussen Open bare Werken en Cultuur wanneer het gaat over het afleveren van ver gunningen die belangrijke wijzigin gen toelaten aan het landschap Gesteld dat een vergunning wordt verleend tot het aanvatten van een zandwinning, gesitueerd in een niet-geklasseerd landschap maar waarvoor de procedure van klas sering is ingezet ik verwijs naar het hoger vernoemde Neigem bos is de heer Minister van Openbare Werken op de hoogte automatisch en zonder uitzonde ring, van het bestaan van de pro- ceduur als hij hierover niet vooraf geadviseerd wordt door de heer Minister van Cultuur? Het is deze coördinatie die wij voorstaan om elke onherstelbaar heid te voorkomen. van Openbare Werken werden ge realiseerd op verzoek en volgens programma voorgelegd door Ne derlandse Kuituur. Het weze mij toegestaan om hierna enkele initiatieven te ver melden welke ik tijdens deze le gislatuur hoop uit te werken in verband met de monumenten- en landschapszorg. op korte termijn een wijziging bij decreet van de wet van 1931. een nieuwe wetgeving op de monumenten en landschappen een herziening van het systeem van de kostenverdeling voor monumenten toebehorende aan privé-personen of instellingen. globale studies in functie van de classering van grote land schappelijke gehelen en oude stadskernen. -studies voor de versnelde in ventarisering van het monu mentaal patrimonium. - experimenten voor de reanima tie van oude gebouwen door de Staat cfr. Steenokkerzeel, Aide Biezen, Koninklijk Paleis Antwerpen. oprichting van een Rijksdienst voor monumenten- en land schapszorg. oprichting van een monumen- tenraad ter vervanging van de Koninklijke Commissia voor Monumenten en Landschappen Alhoewel het niet in mijn be doeling ligt de monumenten- en landschapszorg tot de eerste prio riteit te verklaren in mijn beleid wens ik er toch een ruime belang stelling aan te wijden en er een betekenisvolle inspanning voor te doen. Ik plaats mij hierbij zeker niet op het standpunt van de ar cheoloog of de kunsthistoricus. Mijn belangstelling voor de mo numenten- en landschapzorg is ge baseerd op een levendige belang stelling voor het behoud en de humanisering van het leefmilieu. Ook Minister de Saeger ver strekte informatieve gegevens n.a.v. de interpellatie van volks vertegenwoordiger Willems

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2