De ondergang van de TITANIC Nieuwe abdijkerk in gebruik genomen Aanbestedingsdossier nieuw station kiaar voor einde '72 POGING TOT VERZOEKING vervolg van blz t «MEN EIGENDOM ZO GROOT ALS DIE VAN DEN BARON VAN HAELTERT Agenten van scheepvaartmaat schappijen zijn in die jaren in de streek even bedrijvig als decennia later makelaars voor appartemen ten in Spanje. In de talrijke «estaminets» van de dorpen sieren foto's van fraaie grote schepen met een rook pluim tegen een diafaan blauwe oceaanhemel de wanden. De agen ten komen gretig ten huize van potentiele landverhuizers met sta pels brieven van dankbare mensen die ergens tussen New York en San Francisco het geluk hebben gevonden... «Wild ge eens bij den notaris gaan en hem dan zeg gen dat wij voor nieuwjaar onze schuld volledig zullen aflossen, want den oogst is hier gelukt en de grond waar ons huis opstaat zal ook weldra onzen eigendom zijn. Nen eigendom zo groot als dat ge niet kunt peinzen maar zeker zo groot als die van den baron van Haeltert». «WEG UIT ARM VLAANDEREN» Er is de uitzichtloze mizerie, bij sommigen ook de schrik voor een oorlog en hier en daar zijn er vol gelingen van weleer Priester Daens die het allemaal beu zijn. Men kan het geld voor de over tocht lenen, anderen verkopen ha ve en goed. In tal van gevallen is de reis naar Amerika een kal- varietocht, een aaneenschakeling van ontgoochelingen, van beloften die niet worden nagekomen van puur bedrog. Het leven op de schepen is nog ruw en voor passagiers derde klas kent men weinig respekt. MAAR een reis via de Titanic, zelfs derde klas I Een «reizend kasteel", een schip dat niet kan vergaan. Dat staat in alle kranten. De makelaar kan indruk maken met cijfers Een bemanning van 800 man, plaats voor 3000 pas sagiers. Een reus, de Titanic, met een lengte van 268 m, stel je voor, een breedte van 28 m en 31 m diepgang. De Van Impes, de Van de Vel- des kunnen je terecht vertellen dat de Titanic een schip is zoals er geen tweede in de wereld be staat Geen vrees voor honger 75.000 pond vers vlees, 35.000 verse eieren, 25.000 pond gevogel te, 40.000 kg aardappelen, 1500 gallons melk, 5000 kg suiker, 1000 pond thee, 250 vaten meel, 10.000 pond granen, 12.000 fles sen mineraal water, 15.000 flessen ale en stout en 1000 flessen wijn. Meer keukengerief dan gans de stad Aalst 46.000 borden, soep kommen en sauskommen, 70.000 glazen, 26.000 metalen borden «om den braak te vermijden". 5000 lepels, vorken en messen. De Titanic de grootste paket- boot ter wereld met bekende mil jonairs in voorbehouden kabienen. In de derde klas, mensen uit alle Europese landen. Onder hen 20 Belgen, Oost- en West-Vlamin gen. Het zouden er aanvankelijk meer geweest zijn, maar enkelen wordt op 10 april de toegang tot de steamer geweigerd wegens ziekte. FATAAL TELEGRAM NAAR HAALTERT De Titanic is de trots van de Britse Handelsvloot. Zijn eerste reis op die bewuste 10 april 1912 is het nieuws. Kapitein Smith is een oude zeebonk met ervaring, voordien bevelhebber van de Re public. de Britania, de Majestic, de Baltic, de Adriatic. Bijna veertig jaar in dienst van de White-Star-Line, waar hij voor zijn aanstelling tot kapitein van de Titanic, een bot sing had met de kruiser Hawke, nabij het eiland Wight. Maar zijn blazoen bleef ongeschonden. Jan van Impe en zijn echtgenote Rosalie met hun dochters Cathari- na, Philemon Van Melkenbeke en de jongste de 17 jarige Alfons de Pelsmaeker ontdekken een nieuwe wereld. De Titanic is een voor smaak van het lokkende Amerika. Zo ook voor Lieven Rens, Theo- door de Mulder, de reeds genoem de Camille Wittevrongel J. Scheer- linck en dan de driejarige Rosalie en de 10 jarige Catherina. Zes dagen zijn verstreken na het triomfantelijk vertrek van de Titanic. Dan komt de fatale tele gram te Haaltert. «Titanic botst op ijsberg en heeft lek. 675 personen, passa giers en leden der bemanning ge red». Maar de kranten van 17 april 1912 melden Eene Zeeramp. De Titanic botst tegen grote ijsberg. De opvarende gered. «Er waren twintig Belgen aan boord». De ver tegenwoordiger van de White Star Line wordt als het ware bestormd door in paniek geraakte familiele den. Men loopt in Haaltert, Den- derhoutem, Kerksken bij de burge meester, bij de pastoor, men ijlt naar Aalst bij Baron de Bethune bij Pieter Daens. De telefoon nr 114 van de toenmalige Volkstem in die periode een dagblad rin kelt aanhoudend. De kiesstrijd die op dat ogenblik in alle hevig heid woedt geraakt plots op de achtergrond. Tijdens een meeting in «Den Congo», nabij het station te Haaltert roepen mensen uit Den- derhoutem «Ons familie is ver dronken, 't is allemaal uw fout». Maar inmiddels is de Titanic reddeloos verloren een «draad loze» telegram meldt «De botsing had plaats op 15 april, plaatse lijke tijd 2u30. maandag morgend. De Titanic bevond zich op 42 gra den Noorderbreedte en 50 graden Westerlengte. Het weder was schoon en kalm. IN DE «ESTAMiNETS» VERDWENEN DE FOTO'S VAN DE «STEAMERS» Op donderdag 18 april 1912 keert een groep emigranten over ijld terug naar de Denderstreek. Het nieuws van de ondergang van de Titanic heeft hun zodanig aan gegrepen dat zij te Antwerpen niet aan boord van een passagierschip wilden gaan. Nog armer dan voor heen. Want hun reisgeld waren zij meteen kwijt. Wie wakkert de hoop aan? Op 18 april nog een telegram uit Montreal «De Titanic zou nog door eigen krachten naar Halifax kunnen stoomen. Twee transatlan- tiekers bevinden zich in de nabij heid, om de aan boord gebleven bemanning is geval van nood bij te staan». Maar precies op dezelfde datum nog een ander perstelegram uit New York «Te New York, toen de nadere bijzonderheden er meld den dat er minstens 1500 slacht offers waren, was de ontroering algemeen. Onmiddellijk trok een talrijke menigte naar de burelen der White Star Line om betere berichten te ontvangen. Men kon er evenwel slechts de ramp in haar ijselijke waarheid bevestigen. Van de derde klas reizigers wist men schier niets en van de eerste en tweede klas had men slechts een onvolledige naamlijst». Niemand had gedacht, verklaar de de h. Franklin, bestuurder der scheepvaartlijn dat de Titanic, dank aan de talrijke afgescheiden onderverdiepingen kon zinken. Te Antwerpen kon men al even min inlichtingen verstrekken over de reizigers derde klas. Over de families uit Denderhoutem, en Kerksken heerste dan ook de grootste onzekerheid. Een onzekerheid die nog ge ruime tijd zou aanslepen. De eer ste lijst der geredden werd na en kele dagen reeds bekend. Vrijwel allen reizigers van eerste en twee de klas. In tal van «estaminets» zo bv. te St. Lievens-Houtem en te Haaltert werden de kaders met de passagiersboten op een effen, kalme oceaan van de wand ge haald. En toch niet alle mensen uit de streek vonden de dood in de ijskille oceaan. Een zou zich vele jaren later nog de verschrik kelijke taferelen herinneren van de ondergang van de Titanic, waarvan dan in de huiskamers in de streek verteld werd dat hij verdoemd was want de beruchte blauwe diamant, eenmaal eigendom van de Turkse Sultan was ergens in een brand kast van de paketboot onderge bracht. En die blauwe diamant bracht steeds ongeluk. UITVOERING EREMBODEGEM-PROJECT IN 1973 Ingevolge tussenkomsten van volksvertegenwoordiger Van Hoorick bij Minister Delmotte van Verkeerswezen, heeft de Minister ver klaard dat «het nieuw stationsgebouw te Aalst thans wordt in handen ge nomen en dat de aanbestedingsdocumenten nog zullen klaar zijn tegen het einde van dit jaar». Het terrein gelegen achter het station en waarop het stadsbe stuur een parkeergelegenheid wenst aan te leggen, zai door de N.M.B.S. aan de Stad Aalst verhuurd worden. Vooraf moet de N.M.B.S. echter nog een aanbesteding uitschrijven voor het weg brengen van de sporen. Deze formaliteit zal eerstdaags geschieden. Wat het afschaffen van de overwegen 53 en 54 te Erembodegem betreft, zijn de aanbestedingsdocumenten reeds geruime tijd klaar. Wegens beperkingen van budgetaire middelen zag de N.M.B.S. zich nochtans verplicht de verwezenlijking van het project uit te stellen. De uitvoering wordt nu in 1973 voorzien. STREEKPARLEMENTAIREN INVITATIE TOT OVERLEG TUSSEN VERSCHILLENDE ORGANISMEN Op initiatief van B.S.P. volks vertegenwoordiger Van Hoorick zijn, op een paar na die weerhou den waren, de parlementairen uit het arrondissement, met inbegrip de senatoren die Aalst-Oudenaar- de vertegenwoordigen, vorige week donderdag in een vergaderzaal van het parlement bijeengekomen. Een bijeenkomst die tot doel heeft tegenstellingen en wat al meer tussen de verschillende or ganismen als het Aktiekomitee, de Interkommunale 't Land van Aalst en de recent door Staatssekreta- ris Dhoore geinstalleerde Kontakt- groep uit de weg te ruimen. Anderdeels kwam uit deze ge- dachtenwisseling ook voldoende de bezorgdheid tot uiting van par lementairen uit de verschillende partijen om het feit dat de aktivi- teiten van deze organismen niet al tijd hun taak in Kamer en Senaat en in Departementen i.v. met de streekbelangen vergemakkelijkt. Indien onze informatie juist is zouden sommige parlementairen ook duidelijk laten verstaan heb ben dat zij in deze instellingen on voldoende inspraak hebben. Uiteindelijk zou men het erover eens geworden zijn dat op initia tief van de streekparlementairen een overleg zou door gaan tussen delegaties van het Aktiekomitee en de Kontaktgroep. Er zijn inderdaad voldoende mo tieven tot redenen voor bezorgd heid vanwege de parlementairen in verband met de verschillende kon- troversen op regionaal vlak die uiteindelijk de streek niet kunnen ten goede komen. De publieke opinie wordt steeds meer wantrouwend, ja afkerig van een vertoon van wat terecht in verband met de Denderstreek in een weekblad onlangs werd om schreven als van tegenstrijdige en konkurerrende belangen. Wij willen ons ter zake van ver der kommentaar onthouden en de ze poging tot verzoening, tot eer lijke samenwerking toejuichen. Het zou erg zijn indien het zou worden afgeremd door bepaalde maneuvers achter de coulissen. Dan zal men inderdaad de eerste belanghebbenden, de inwoners van deze streek wel moeten in kennis stellen van alle gegevens die hun kunnen toelaten een precies beeld te vormen van wat in funktie van de regionale ontwikkeling tijdens de voorbije jaren niet altijd ver antwoord was. (vervolgt) Vanaf Palmzondag, 26 maart, werd de nieuwe abdijkerk van Affligem in gebruik genomen. De vroegere abdijkerk, in neo-gotische stijl gebouwd in de eerste jaren na het herstel van het monastieke leven te Affligem, vroeg dringend naar een algeheel herstel. Toen echter bleek dat de onkosten tot een enorm bedrag zouden oplopen, gezien de hoogte van het gebouw en de zeer slechte toestand van dak en muren, werd op aanraden van deskundigen overgegaan tot een nieuwbouw, onder leiding van Architect André Van den Broecke uit Merelbeke. De nieuwe kerk valt op door eenvoud van lijn en het materiaal dat gebruikt werd. De proporties zijn nagenoeg volmaakt: hoogte, lengte en breedte zijn goed op elkaar afgestemd en zijn voor oog, oor en gevoel uitermate rustig en sfeervol. De verlichting is on rechtstreeks: de straatlampen zijn gericht naar het houten plafond, wat dan een zeer warm verspreid licht weerkaatst in de gebeds ruimte. Bij de nieuwe kerk is nog een nieuwe parkeerruimte voorzien alsook een aangepaste groene zone. H.H. Missen op de gewone zonden 7 u, 8u30, 10 u en 18 u. op zaterdagen te 19 u. Vesperofficie op zondagen te 15 u. Uurregeling van de diensten tijdens de Goede Week Vrijdag 31 maart te 20 u viering van het Lijden en de Dood van de Heer Zaterdag 1 april te 23 u viering van de Opstanding van de Heer N.B. Op Pasen, 2 april zijn alle diensten op. hetzelfde uur als op de gewone zondagen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3