De ondergang van de TITANIC PAASYMB Ernstig /aar i Houd uw stad rein is rneer dan een kwestie van vu ik nisbeiten 16 ÏHEODOQR MULDERS, EEN VAN DE VIER BELGISCHE GEREDDEN OVERLEED RUSTIG IN APRIL 1954 (Aspelare). LATEN wij in navolging van oudere kroniekschrijvers de belang stellende lezers voor deze oude maar tragische Titanic-story niet anger in spanning houden. Van de twintig opvarende Belgen was er alvast één die aan de dood in de kille Noordelijke Atlantische Oceaan zou ont snappen. De 31 jarige Theodoor Mulders die in april 1954 rustig in Aspelare zou overlijden. Maar de redding en het ooggetuige ver slag van wijlen Theodoor Mulders is een apart verhaal. De man zou nooit de beelden kwijtspelen van honderden mensen die rond de zin kende Titanic tevergeefs vochten voor hun leven. «HET DROEVE LIED VAN DE TITANIC» HET mocht dan oorlog zijn in de Balkan tussen Turkije en Italië verkiezingen in Belgie en met een in de streek met achterhoede gevechten tussen Woeste en Pie- ter Daens woelige verkiezingen waarbij tegenstrevers elkaar te lijf gingen met mes of andere «moord dadige tuigen», de «bandieterijen» in Frankrijk en de «wrede moor den» hier en daar in Zuid-Oost Vlaanderen, de Zesdagenkoers te Berlijn, het geraakte allemaal op de achtergrond voor de ondergang van de Titanic, waarvan de op eenvolgende en soms meest tegen strijdige perstelegrams en versla gen weken, ja maandenlang méér attentie krijgen dan de zedige feuilletons van «Een bedrogen liefde». Twee weken na de ramp ston den aan de kerkingangen, op de dorpspleinen reeds lied jeszanger met «Het droeve lied van de Titanic». Een lied dat het haalde op dit van «De Wrede Bende van Bon- not». En dat betekende heel wat in een tijd dat alle Fran se veiligheidsdiensten met in begrip van legerafdelingen werden ingezet om een bende welke dit land in rep en roer zette te likwideren. Er werden inschrijvingslijsten geopend te New York, te Londen en... ook in het Aalsterse. Op 26 april 1912 had men in de V.S. reeds 4 miljoen muntwaarde 1912 ingezameld. De reaktie tegen de ondergang van de Titanic was overigens het felst in de Amerikaanse pers. Het was ook zo dat de meeste opva rende eigenlijk Amerikanen waren. Een onderzoekskommissie in de V.S. wou bijna zo ver gaan ver volging in te spannen tegen alle geredden. De reputatie van de Britse vloot stond op het spel, en op haar beurt reageerde de Lon- dense pers niet minder scherp en venijnig tegen de Amerikaanse. INTERNATIONAAL KABAAL ER stonden enorme belangen op het spel. Veel later zou een Frans socialist verklaren dat de ganse affaire de reuk had «van stinkende kapitalisten» Wij ci teren uiteraard zo maar. Maar dra zou een oorlog komen met miljoenen slachtoffers en de ca 1600 doden van de Titanic ge raakten meteen toch wel ten dele in de vergetelheid. De pers en meteen de publieke opinie werd onmiddellijk na de ramp méér aangegrepen door het feit dat deze pracht-atlantieker met de laatste snufjes van kom fort zijn eerste overtocht deed met uitgerekend... 16 reddingsloe pen. Het hadden er volgens de ernstige rapporten van die tijd 48 moeten zijn. Maar deze waren pas voorzien voor een volgende overtocht. Tenslotte de Titanic kon niet zinken De zaak van de redding deinde uit tot een internationale politieke polemiek. Men verwees bv. naar de Duitse passagiersschepen die het nodige aantal reddingssloepen aan boord hadden. Men stelde sommige reders aan de kaak die voordien zouden verklaard hebben «Waar wij reddingsboten plaatsen kunnen wij geen passagiers onder brengen». Die reders, vooral En gelsen, ontkenden ooit dergelijke verklaringen te hebben afgelegd. Er waren ettelijke getuigenissen velen vanwege geredden nog on der de emotionele druk van het tragisch avontuur, anderen vanwe ge officieren en bemanningsleden van schepen die na het SOS van de Titanic naar de plaats van de ramp stevenden. En was er vooral de verkla ring van de Fransman M. Castin, kapitein van «La Tourraine» een passagiers schip dat eveneens maar dan in omgekeerde richting de overtocht had gemaakt. Castin zei dat hij 's woens dags 10 april te 24 u in een ijsveld vaarde op 44° 58' noorderlengte en 54° 40' westerbreedte. Om ge weldige botsingen te vermij den in dit ijsveld werd de vaart van «La Tourraine» fel vertraagd. Het schip bleef meer dan 1 u tussen grote ijsklompen varen. M. Castin had telegrafisch kontakt met Kapitein Smith van de Titanic en signaleer de deze laatste dat de situa tie gevaarlijk was wegens ijsbanken. Volgens de ge tuigenis van M. Castin re plikeerde de kapitein van de Titanic met een hartelijk dankwoord voor de informa tie. Een tweede getuigenis van wege een geredde Titanic- matroos aan een Ameri- kaanse kommissie. Blijkens een verslag, er was niet veel uit hem uit te krijgen. Alleen lijk kloeg hij erover, dan in dien hij een verrekijker had gehad, hij vroeger vanop zijn post, de mast, de na bijheid van de ijsbergen had kunnen signaleren. Er was een derde getuige nis, deze van de vijfde offi cier van de Titanic Lowe. Rapport van zijn ondervra ging «Getuige lag te bed op het ogenblik der aanva ring. Hij kwam op tegen de verdachtmaking dat hij dron ken zou geweest zijn. Toen hij boven kwam zag hij het schip hellen. De sloepen werden in gereedheid ge bracht in sloep 5 zat 1 man. Ik gaf hem bevel zei Lowe de sloep te verlaten en heb ben uitgescholden en naar de duivel gewenst. Ik wist op dat ogenblik niet dat die man M. Ismay was. (Ismay was de big-boss van de White Star Line). AFSCHEID TE KERKSKEN Op 19 april wist stilaan ieder een dat de meeste geredden deze waren die 1e en 2e klas reisden. Van de Belgen zouden er 4 ge red zijn. Onder hen, zoals reeds gesignaleerd Theodoor Mulders. Het zou nog weken duren al vorens men precies wist hoe het in feite met de anderen uit Denderhoutem en Kerk- sken was vergaan. Men wan trouwde steeds meer de be richten met lijsten van doden of vermisten. Ergens bleef men ook hier in de streek hopen. Op 28 mei 1912 had dan in de parochiale kerk van Kerk- sken een plechtige zielemis plaats voor de vijf slachtof fers uit Denderhoutem en Kerksken Jan van Impe, Rosalie Govaert zijne huisvrouw, Catharina Van Impe, hun ne dochter; Philemon Van Melkenbeke 24 jaar oud en Alfons de Pelsmaeker 17 jaar oud. Waren tegenwoordig de fami lie, de burgerlijke overheden, de kinderen en een ontelbare menigte volks, gansch de kerk was vol. le dereen was getroffen door de droefheid der familie. Een blik op de twee arme weesjes van Van Impe - Govaert deed menige tra nen uit de ogen ontrollen. Er waren inderdaad veel bur gerlijke overheden «Het was een verkiezingsjaar, mijn heer en ik weet nog goed al hoewel ik maar 11 jaar was, dat allemaal die politiekers daar waren. En de mensen vonden dat echt schoon». Dit laatste recent genoteerd in Leerbeek-Denderhoutem. O (vervolgt) Heden vrijdag spreekt Schepen Jan de Neve op uitnodiging van de Volksunie. Thema «Houd uw stad rein». Ook de Aalstenaar heeft alle deugden én ondeugden van de ge middelde Vlaming. Een van deze ondeugden een vorm van «plan- trekkerij» die historici wei eens verklaren door te verwijzen naar de vele bezettingen die dit land in de loop der eeuwen moest on dergaan. Trek uw plan, desnoods ten na dele van uw buurman, van de ge meenschap Natuurlijk ergeren vuilnisbelten die hier en daar, van Mijlbeke tot de Honegem, dus vooral de randwijken van de stad ontsieren. Soms ook wel de lanen. De voormalige Schepen Gilbert Claus heeft destijds in een raads zitting terecht verklaard dat het volstond dat het politiereglement ter zake zou toegepast worden, wat beduidde dat een strengere kontrole noodzakelijk is. VANDAAG de dag is een slo gan als voormeld, vooral zinrijk als hij appeleert aan de totale leefsfeer die nog door wat anders dan vuilnisbelten wordt ontsierd, ja verpest. Een internationaal, een nationa le problematiek. Lokaal De Den der die steeds meer gaat lijken op een riool van een grootstad ja, nogmaals welke instanties vis sen het uit WIE verantwoordelijk is in dit rivier gebied voor de ver vuiling van de Dender Een oud zeer, want reeds in ...1956 stelde een ervaren dijkgraaf uit de streek van het Geraardsbergse op een weekeinde van de Stichting De Raet die precieze vraag. Het moet wel zéér moeilijk zijn te achterhalen welke industrieën op de vingers moeten getikt wor den. Ook op lokaal vlak: De luciit- bezoedeling. Niet zo erg ais in grote centra. Het asfa'tbedrijf ,iait de Zeebergbrug, bv. treft blijtens een administratief onderzoek geen schuld. Evenwel, de bewoners uit de omgeving zijn het met deze konklusies niet eens. Haha, de be rustende meerderheid Houd uw stad rein Een slogan die het burgemeester en schepen kollege er moet toe aanzetten iet wat krachtdadiger op te treden te genover de wijze waarop sommige garagehouders zomaar de open bare weg gebruiken als autowerk plaats, waarbij smerige oliepro- dukten meteen over het wegdek vloeien. Lezers hebben natuur lijk steeds maar telefonisch ons daarop reeds herhaaldelijk attent gemaakt. Met de verwijzing dat de praktijken van sommige garagisten meteen ook de ver keersveiligheid in 't gedrang bren gen. Het verklaart de verontwaar digde lezersbrief elders in deze krant gepubliceerd. Van verkeersveiligheid gespro ken voor de voetgangers. Ier is nog heel wat werk op 't getouw voor betere voetpaden in de stad. Schepen de Neve wiens beleid tot dusver getuigt van een dyna mische aanpak kan rekenen op de sympatie en medewerking vair al diegenen die verder kijken dan hun eigen leefkamer, hun eigen tuin of gazon bijaldien hij ziel nog forser gaat inzetten voor een leefbare stad. Daartoe moet hij ook k« -oer steunen op de onvoorwaardelijk medewerking van het ganse stads bestuur. En uiteindelijk moet bur gemeester de Bisschop niet vre zen dat zijn populariteit zal in gedrang komen door gebruik t< maken van de rechten die hem zijn toevertrouwd. SPORTCENTRUM OSBROEK HEDEN ZATERDAG OFFICIEEL GEOPEND Heden zaterdag te 14u30 zal het sportcentrum Osbroek pleehtii geopend worden door het stadsbestuur. Te 15u45 gaan dan een reeks sportwedstrijden door (zié elder in het blad). WERKEN AAN KERK VAN MIJLBEEK EN AAN BEWAARSCHOOL OUDE GENTBAAN In een schrijven aan volksvertegenwoordiger Gh. Willems laa minister De Saeger weten dat de herstellingswerken aan de ker van O.L.Vrouw van Bijstand (Mijlbeek) zullen betoelaagd worden Het gaat hier om een belangrijk werk waarop tot beloop va. 3.232.854 fr een staatstoelage van 30 bekomen werd. In een ander schrijven wordt bevestigd dat voor de schrijnwerken aan de bewaarschool van de Oude Gentbaan (488.905 fr) 30 aan staatstoelage werd toegezegd op het bedrag van de laagst inschrijver.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16