Over BABY'S gesproken nuttige wenken voor de fij ,ELFI' KEUKENS week? keuken geheimen gespecialiseerd huis in vrouwen K - WHP' ZONDAG Zalmsla Ossestaartsoep Getruffeerde Duifjes Sla Gebakken Aardappelen Vruchtentaart MAANDAG Gehakt in de Oven Gekookte Macaroni met Parmezaanse Kaas Rabarber met Schuimkop. DINSDAG Kerrievis met Uien Aardappelpuree Vanillepudding. WOENSDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aardap pelen Gebakken Bananen DONDERDAG Biefstuk Spinazie Gekookte Aardappelen Beschuitjes met Camembert VRIJDAG Gebakken Schol Frites Rijstpap ZATERDAG Gekookte Eieren Prei Botersaus Gekookte Aardappelen Fruit kroniek WIST U DAT één op de tienduizend baby's een moeder heeft van vijftig jaar of ouder Albanië op dit punt een wereldrecord boekt (Vijf van de duizend borelingen hebben aldaar een moeder uit die leeftijds groep). Negermoeders meer kans hebben op een tweeling dan moeders van andere volkeren Op het eiland Jamaica de meeste tweelingen worden geboren, terwijl Japan de minste tweelingen kent? Overal ter wereld iets meer jongens dan meisjes worden ge boren? Bij de negerbevolking van Zuid-Afrika, de Caribische eilanden en de Verenigde Staten daarentegen meer meisjes dan jongens ter wereld komen? In streken waar de bevolking met een chronisch eiwittentekort kampt, de intellectuele prestaties van de kinderen gemiddeld lager ligt dan die van hun leeftijdgenootjes, wiens moeder wél van alles had tijdens de zwangerschap GETRUFFF.EKDE DUiFJES Benodigd 4 duifjes 200 grkalfsgehakt wat oud wit brood peper zout noot muskaat 100 gr boter 6 truffels en 2 eetlepels Madeira Bereiding Laat de truffels weken in de Madeira. Meng het gehakt op de gewone wijze aan met wat geweekt brood en de kruiden. Roer er de geweekte, ge hakte truffels door. Maak het borstvel van de schoongemaakte duifjes voorzichtig met de vinger los en vul de ruimte tussen het borstvlees en het vel met het truf- felgehakt op. Doe dit vooral niet te stijf. Naai het vel weer dicht en wrijf de duifjes in met wat zout. Maak in een pan de boter lichtbruin, leg de duifjes erin, be druip ze aan alle kanten en braad ze bruin en gaar in 30 a 40 mi nuten. Keer ze van tijd tot tijd om en voeg ze nodig wat water bij de boter, wanneer deze te donker van kleur dreigt te worden: GEHAKT IN DE OVEN Benodigd 500 gr runder gehakt, 1 ei, 3 beschuiten, 3 eet lepels geraspte parmezaanse kaas 1 eetlepel gehakte peterselie, pe per, zout, 1 uitje, 25 gr boter en 3 tomaten. Bereiding Doe het gehakt in een kom en voeg er het losge klopte ei bij met 7 eetlepels koud water, de fijngestampte beschui ten, de geraspte kaas, gehakte peterselie en peper en zout naar smaak. Fruit een fijngesneden uitje in 25 gram boter goudbruin en kneed dit ook door het gehakt. Breng het vleesmengsel over in een beboterde vuurvaste schotel en zet deze een half uur in een matig hete oven. Pel Inmiddels de tomaten en snij ze aan plakken. Leg deze plakken na de eerste oventijd er dakpansgewijs op en bestrooi de tomaten met iets zout. Zet de schotel weer in de oven en laat het vlees binnen een twee de half uur gaar worden. De gehaktschotel smaakt het best met macaroni die eveneens op smaak wordt gebracht met par mezaanse kaas. KERRIEVIS MET UIEN Benodigd 750 gr gefileerde vis, zout, kerriepoeder, citroensap boter, 250 gr uien, olijfolie, pa neermeel en geraspte kaas. Bereiding Wrijf de visfilets in met zout en kerriepoeder en be druppel ze met citroensap. Laat dit even intrekken. Beboter intus sen een vuurvaste schotel. Snijd de uien fijn en bak ze in wat olijfolie mooi bruin. Leg deze uien als een bedje in de vuurvaste schotel en leg daarop de in stuk jes verdeelde vis. Vermeng wat pa neermeel met geraspte kaas en strooi dit over de vis. Leg hier en daar een klontje boter. Schuif de schotel op een bak blik midden in een tot matig warm 160° voorverwarmde oven en Iaat hem er ongeveer 45 minu ten in staan. Veel mensen zijn de mening toegedaan dat margarine minder vet is dan boter. Niets is minder waar margarine bevat precies evenveel vet als natuurboter. Er bestaat wel margarine die is sa mengesteld uit meervoudige onver zadigde vetzuren, die beter is voor onze gezondheid, in het bij zonder voor hart en bloedvaten. Maar maïsolie en andere plantaar dige olieen bevatten alleen maar vet, dus ze zijn zeer calorieenrijk. Denkt U ook dat zure room zuurgeworden slagroom is? Dan bent U er glad naast: zure room is een speciaal door het zuivelbe drijf lichtzuur gemaakte room- soort (die ook nog de helft min der vet bevat dan slagroom). Geroosterd brood bevat niet minder calorieën dan vers brood. Door het roosteren gaat er geen enkel calorietje verloren, het brood is alleen lichter verteerbaar geworden. Er is nu volop rabarber Rabarber is zeer rijk aan minera len (zoals calcium en ijzer) die respektivelijk het skeiet en het bloed gunstig beinvloeden. Rabar ber bevat bovendien oxaalzuur, dat zich bindt aan het ijzer of calcium en dit dus onwerkzaam maakt. Wellicht zult u weten, dat u suiker kunt sparen door aan ra barber iets gezuiverd krijt toe te voegen. Behalve dit voordeel blijven bo vendien de calcium en het ijzer uit de rabarber behouden, omdat het krijt zich bindt aan het oxaal zuur. Natuurlijk moet u ook niet te veel krijt toevoegen: overdaad schaadt, dan wordt namelijk het vitamine C aangetast. Weet U dat U voor een picknik de boterhammetjes beter met smeerkaas kunt besmeren dan met boter? Het brood zal dan niet zo vlug uitdrogen. De smeer kaas kan gecombineerd worden met geraspte wortel, pakjes ra dijs, fijngesneden paprika, kom kommer of gewassen en daarna afgedroogde rozijnen. Dit laatste zal vooral bij kinderen goed in de smaak vallen. Verpak de boterhammen met verschillend beleg afzonderlijk in aluminiumfolie of plastic zakjes. Ze kunnen dan eikaars smaak niet aannemen. KINDERSCHQEMEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST Op het ogenblik wordt propaganda gemaakt voor de fiets onder het motto «Meer fietsen, minder luchtverontreiniging». Geen wonder dus dat ook de fietstoch ten weer meer belangstelling ge nieten. N u moet U er wel rekening mee houden, dat er dan ook ba gage mee moet en dat deze voor een normale fiets maximaal 45 kilo bedraagt. En dan nog op voorwaarde dat de verpakking over beide wielen wordt verdeeld. Is er alleen een achterdrager, dan kan niet meer dan 25 kilo worden mee genomen. Om een goede gewichts verdeling te krijgen, wat de rij vaardigheid en het remmen ten goede komt moet u de bagage over voor- en achterwiel zodanig verdelen dat het voorwiel minstens evenveel te dragen heeft als het achterwiel. Voor het voorwiel be staan speciale dragers, waarvan men zeker gebruik moet maken als men veel bagage wil meene men. Verder moet u erop letten dat naast de fiets, links en rechts ongeveer evenveel gewicht wordt meegenomen. Duurt het fietstochtje slechts één dag, bedenk dan dat wij in een wisselvallig klimaat le ven: zelfs al belooft het weer een zonnige dag te worden, neem toch een trui of vest mee. Er kan 'n al te frisse wind opsteken. En tegen de avond kan het aardig afkoelen. Een kou is dan gauw gevat.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11