nog steeds aan de orde amerikaanse verkiezingen Plastic tuig zeifs voor renpaarden ingewikkeld Fluoridering in West-Europa (inclusief Joegoslavië) krijgen van de 344,7 mil joen mensen slechts 6,5 miljoen gefluorideerd water. Dit is niet veel. Van deze 6,5 miljoen vallen er 2,65 miljoen op Nederland (topge- bruiker), 2,25 op Engeland en 1,35 miljoen op Ierland, samen al 6,25 miljoen, zodat ieder kan zien dat het opsommen van de overige gebruikers in West-Europa de moeite niet waard is; het betreft of nihil of heel kleine getallen, bijv. Belgie met 1 waterleidingsbedrijf 10.000 zielen, West-Duitsland idem 1 bedrijf 6000 zielen. Voorts dient vermeld, dat Zweden na 10 jaar fluorervaring de fluoridering (met 137 stemmen voor en 126 tegen) heeft afgeschaft, motivering «Het valt niet te ontkennen, dat fluoridering positieve invloed op het gebit heeft, maar het principe van de rechten van de mens weegt zwaarder». Inderdaad, die «rechten van de mens», spelen een rol. Het is waar dat er gedwongen inentingen bestaan, maar dan is er be smettingsgevaar, dat inentingsdwang noodzakelijk maakt. Dit is met de gevolgen van snoepzucht voor het kindergebit niet het geval. Onze vrijheid is ons lief. We willen niet worden gedwongen medi cijnen in te nemen, die we niet nodig hebben. Die dwang gaat te ver. Schrijver dezes heeft geen kinderen thuis en hij en zijn vrouw heb ben kunstgebitten; fluor heeft geen enkele zin. In ons blok van 10 gezinnen is er maar één met kleine kinderen; hier werd verklaard, dat er geen snoepgoed over de vloer kwam en fuor niet werd ge wenst; men achtte de eigen zorg voldoende; men wilde daarin geen overheidsdwang. Resultaat die Zweedse prioriteit voor mensen rechten raakt een volksovertuiging van grote betekenis. Op een ge geven ogenblik zeggen de hartspecialisten misschien wel, dat het slecht gaat met onze harten, krijgen we dan soms digitalis aan het water toegevoegd? Er is trouwens ook niet bewezen, dat fluor onschadelijk is. We zouden in ons water 1 milligram per liter krijgen. Nu zegt de chemie dat 2,5 millgram per dag al schadelijk kan zijn. Wie zegt, dat ik niet meer dan 1 liter water per dag drink? We spreken nu nog maar niet van fouten en onzorgvuldigheden bij de apparatuur van de fluoridering. De grootste democratie van de wereld doorleeft 1972 als een ver kiezingsjaar. Om de vier jaar treedt de president af. Op 7 no vember van dit jaar wordt beslist of Richard Nixon een tweede ambtstermijn zal krijgen. Vier jaar is niet erg lang; een president heeft een jaar nodig om zich in te werken, kan worden geacht dan twee jaar op volle kracht te zijn en moet dan zijn vierde jaar aan de verkiezingen wijden. Zodoende rendeert zijn tijd eigenlijk maar behoorlijk voer de helft. Toch is die korte ambtstermijn expres; de idee ervan is, dat het volk een goede inspraak moet hebben in de politiek van zijn land. Partijen zijn er in feite maar twee, de democratische partij en de republikeinse partij. De Kenne dy's behoren tot de democratische Nixon behoort tot de republikeinse partij. Men kan niet van rechts of links spreken. De programma's lopen weinig uiteen en beide par tijen leggen er zich op toe met zowel de vakbonden als de indus trie op goede voet te staan. Som mige Amerikanen beweren, dat het enige verschil is, dat als de éne partij in is, de andere uit is, en omgekeerd. Trouwens, de meeste Amerikanen zijn geen partijlid; de partijen zijn alleen maar gangma kers voor de verkiezingen en de Amerikaan stemt meer op de man dan op de partij. Partijdiscipline bestaat parktsch niet. Het is wel heel anders dan wij in Europa ge wend zijn. Wat is beter De presidentsverkiezing is niet direct, doch getrapt. In voorver kiezingen worden kiesmannen ge kozen en deze stellen de Candida- ten. Deze voorverkiezingen zijn reeds aan de gang, niet tegelijk, doch in staat na staat. De diverse staten hebben naar gelang van hun inwonersaantal een verschillend aantal kiesmannen. De democra tische en de republikeise kiesman nen komen deze zomer bijeen in de democratische en in de repu blikeinse conventie, waar de kan didaat plus zijn vice-president worden aan gewezen. De kiesman nen hebben slechts voor de eerste stemming een bindend mandaat. DE VERKIEZING Aan al die voorverkiezingen moeten de kandidaten in spe wel deelnemen om een kans te ver overen; daarna komt voor hen de grote slag in de partijconventies deze zomer en als ze dan eindelijk officieel kandidaat zijn gesteld, moeten ze het land weer in om de kiezers te winnen voor de de finitieve verkiezing. Zulk een ver kiezingsjaar is een krachtspresta tie, die wel het uiterste van een mens vergt. Ook wie vice-president zal worden is van belang. Als zo danig heeft hij weinig macht; hij is iemand, zo zegt men in Ame rika, die de tweede viool moet spelen zonder over een strijkstok te beschikken. Maar van de 37 presidenten zijn er 8 als vice-pre sident begonnen; daarmee moet rekening worden gehouden. Op 7 november zullen ongeveer 85 mil joen kiezers hun stem uitbrengen; het stemmerscorps is sterk gewij zigd, want in 1970 werd het kies recht uitgebreid met 11,5 miljoen 18-21 jarigen. Ook het aantal ne gerstemmen is uitgebreid, stem den er in 1940 250.000 zwarten, thans zuilen het er meer dan 3 miljoen zijn. De gekozene wordt op 20 januari 1973 beedigd. De president is een machtig man. Zijn ministers vormen geen kabi netsraad en zowel senaat als con gres kunnen hem niet ter verant woording roepen. Hij regeert bo vendien meest met behulp van per soonlijke adviseurs die geen mi nisters behoeven te zijn (Henry Kissinger o.a.). Dat Richard Nixon een tweede ambtstermijn zal krijgen staat mo menteel praktisch vast. Hij heeft het naar Amerikaans oordeel tot dusver goed gedaan en vertrou wen verworven. Bobby Fischer ALTERNATIEVEN De vrijheid, die we voor ons zelf wensen, gunnen we ook aan de voorstanders van fluor van harte. De kunst is dus om een bevredi gend en betaalbaar alternatief te vinden, dat voor- en tegenstanders verzoent. Er werd geschreven over een fluorapparaatje aan de kraan in de keuken bij ieder, die fluor wenst. Indien zulk een apparaatje werkelijk betrouwbaar is en niet te duur, dan is dit een prachtige oplossing. Misschien zouden er betrekkelijk weinig apparaatjes 'worden verlangd en zouden de fluoridisten zich daaraan ergeren, maar leve de vrijheid! Wie niet wil behoort niet te worden gedwongen tot iets waartoe dwang verwerpelijk is. Men kan ook zuiver water van overheidswege beschikbaar stellen, we vermoeden, dat een distributiebedrijf van zuiver water goede zaken zou doen. Zuivere lucht en zuiver water behoren nu eenmaal tot de grondbehoeften van ons bestaan en de fundamentele geschenken van de natuur tot handhaving van ons be staan, het is een gezond verschijnsel, dat we op zuivere lucht en zui ver water zo zuinig mogelijk zijn. Dat is een natuurdrift. In stoeterijen paddocks zullen paardenliefhebbers niet langer meer die heerlijke leergeur kunnen opsnuiven die daar pleegt te han gen. Want inderdaad, zelfs de ede le renpaarden schakelen over op plastic en polyester voor hun tuig Vele ruiters die het steeds bij een lederen uitrusting hielden, zijn thans gewonnen voor het paarde- tuig uit plastic. Dit werd reeds geruime tijd ge leden in Australië, een land waar de ruitersport zeer veel verwoede aanhangers telt, op de markt ge. bracht door de firma Zilco uit Sydney, die deze uitrusting thans ondermeer naar Noord-Amerika en Engeland uitvoert. Het plastic tuig is goedkoper,, steviger, lichter en gemakkelijker te onderhouden dan de traditio nele lederen uitrusting. Daar in Australië vele paardenwedrennen 's avonds bij kunstlicht plaatsheb ben geeft de lichtspeling op het plastic nog een extra feèriek tintje aan de aldus opgetuigde paarden, In Australië zijn er niet veel rui ters meer die hun neus ophalen voor de plastic teugels en riemen en heimwee hebben naar de tijd toen de zadelmakers het mooiste leder uitkozen om de paarden op te tuigen. In afwachting van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen de huidige wereld kampioen de Rus Boris Spassky en de Amerikaanse uitdager Ro bert E. Fischer, die deze zomer in Belgrado van start moet gaan, maar tot op het laatste ogenblik aan de onzekerheid van de luimen van de grillige Amerikaan is over geleverd rijst de spanning of het Amerikaanse schaakwonder erin slagen zal de Russische hegemo nie op de 64 velden van het schaakbord te. breken. Een schaakwonder is Bobby Fischer ongetwijfeld. Hij is thans 29 jaar oud,, groeide in beschei den omstandigheden in het New- yorkse stadsdeel Brooklyn op en begon op zijn zesde jaar te scha ken. Op. zijn 14e jaar was hij Amerikaans kampioen, op zijn 15e werd hij de jongste speler in de geschiedenis, die de graad van in ternationaal grootmeester behaal de een titel die, door de Fide (Fe deration Internationale des Echecs) waarvan de Nederlandse oud-wereldkampioen prof. dr. Max Euwe thans voorzitter is, wordt toegekend aan internationale meesters, die aan de hoogste ei sen blijken te voldoen. Natuurlijk komt Fischer reeds lang in aan merking voor de strijd om het wereldkampioenschap, maar al wil de Fischer deze strijd gaarne strij den er ontstonden door zijn excen triciteiten telkens onoverkomelijke moeilijkheden. Ditmaal zijn de voorwedstrijden gelukkig niet door balsturigheden verongelukt en kan de beslissende strijd aanvangen, voor de helft in Belgrado en voor de andere helft in Reykjavik, de beide steden, die het meeste geld voor de organisatie van de strijd over bleken te hebben (Rusland en Amerika waren hierbij beiden uitgesloten). Na de tweede wereldoorlog was het wereldkampioenschap een Rus sisch monopolie. Men heeft er 25 miljoen georganiseerde schaak spelers, onder wie 33 grootmees ters (tegen 10 in de Verenigde Staten). De Russische grootmees ters zouden naar de eisen van de Olympische spelen geen amateurs zijn, want ze ontvangen een staats- toefage, bovendien rijke reisfacili- teiten en vaak ook nog een datsja een buitenhuis. Rusland acht zich het schaakland bij uitnemendheid en inderdaad, het is dit ook. Maar Fischer wil aan de Rus. sische hegemonie een eind maken Doch makkelijk is de Amerikaan niet. In een vroeger stadium wei gerde hij de strijd, omdat naar zijn overtuiging de Russische deel nemers. aan de voorwedstrijden er alles op zetten elkander te helpen en een buitenlander buiten de kan sen te houden; de Fide heeft ten slotte de schaakregels zo gewij zigd als Fischer wenste. Hij speelt als lid van een zevendedags sab- battistische kerk onder geen be ding op zaterdag, het publiek moet op minstens 7,5 meter van het bord blijven, het licht moet aan strenge eisen voldoen enz. Prof. dr. Max Euewe heeft aan het organiseren van de strijd een zware voorzitterstaak. Maar dit weet hij reeds lang. ZAL HET SLAGEN Fischer stelt ook zware gelde lijke eisen. Ook hier zit iets waars in. Waarom kan Cassius Clay of Frasier in één ronde met boksen 1 miljoen verdienen en moet ik het met schaken een heel jaar met 20.000 dollar doen, vraagt hij met ergernis. Hij klimt in de loon- en prijsspiraal" en het is een knap man, die hem eruit krijgt. Hij is zeer zelfbewust. Toen men hem vroeg of hij zich als de grootste schaakspeler beschouwde die de wereld ooit heeft voortgebracht, antwoordde hij «Kijk eens, ik houd er niet van als zulke dingen in de krant komen, want eigen roem stinkt, maar het antwoord op uw vraag is ja». Het enige wat ik ooit wil doen zegt Fischer, is schaken. Welaan, we zullen in 1972 weten, als de strijd niet op het laatste nippertje weer veron gelukt, of. hij dit als wereldkam pioen zal kunnen doen. Het pro gramma omvat 24 partijen; wie het eerst 12,5 punt behaalt is win naar.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3