«IIONS INTERNATIONAL» Mededeling van de C.V.P. „DE GEMEENSCHAP DIENEN "(2) Met meer dan 800.000 leden, via niet minder dan 22.000 klubs in 140 landen, ziet het er naar uit, dat de in 1917 opgerichte Lions klub met de Rotary de belangrijkste internationale service-klub is. Merkwaardig genoeg, of wellicht niet, eveneens als oorsprong N. Amerika en stichter Mervyn Jones. Aan de basis van het initia tief caritatieve doeleinden. Een «Constitution International» die voorhoudt het bevorderen van een geest van waardering tussen de volkeren, door een betere kennis van de internationale problemen. Het bevorderen van de beginselen niet alleen in theorie maar ook in de praktijk van een goed landsbeleid en burgerzin. De mogelijk heid scheppen voor diskussie over alle mogelijke thema's van alge meen belang, evenwel met uitsluiting van deze die betrekking hebben op partijpolitiek en religieus sektarisme. En verder het aanmoedigen, het in de hand werken van deze ideeën die het beroeps, het zakenleven ten goede komen, met dien- verstande evenwel dat geen doelstelling van een klub financiële voor delen voor de leden gevolg heeft. Van de leden wordt overigens verwacht dat zij aktief deelnemen aan datgene wat de gemeenschap op vlak van het algemeen welzijn, niet alleen materieel maar ook geestelijk kan ten goede komen. Zij, de leden van de Lions International, dienen via hun klub ver enigd te zijn in een geest van vriendschap, kameraadschap en weder zijds begrip. CARITATIEF Een aantal voorschriften zijn dan een leiddraad voor het ge dragspatroon van de leden. Daarin wordt wel vrij nadrukkelijk gewe zen op het caritatief beginsel: een naastenliefde zo men wil, naarge lang van persoonlijke interpreta tie, toch geinspireerd door kristen of humanitaire opvattingen. Net zoals overigens ook de Ro tary is de geest van de Lions ge baseerd op het Amerikaanse libe- rale-demokratische gedragspa troon dat in de loop van de ge schiedenis van de Verenigde Sta ten die dan toch via een op stand het Britse koloniale juk af wierpen meer en meer door drongen werd van het respekt voor orde en gezag in de kringen van de burgerij. Service-klub als Rotary en Lions waren o.m. vrij vlug een doorn in het oog van de vooroorlogse dikta- toriale regimes, waar het interna tionaal karakter, met de Noord- Amerikaanse inslag, als anti-na tionaal werd beschouwd. INDRUKWEKKENDE INTERNATIONALE VERENIGING DE Lions International telt emi nente leden. In hun dokumentatie worden vermeld, o.m. de president van de V.S., de Koning van Zwe den, de Sjah van Iran, de Presi dent van de Philipijnen. Op regio naal vlak een selektie van leden uit de meest uiteenlopende vrije beroepen en uit zaken kringen, ambtenaren enz. kortom invloed rijke figuren. Qua aantal beperkt. Met regelmatige bijeenkomsten, veertiendaags met een etentje en veelal een causerie. Wordt ook hier niet lid wie wil. Intellektueel niveau, morele inte griteit, beroep en in de praktijk ook wel financieel begoed, zijn o.a. voorwaarden die niet verschillen van soortgelijke verenigingen. Met als indrukwekkend «hoofd kwartier» te Chicago, is de Lions International organisatorisch sterk uitgebouwd. Een forse interne struktuur. Een enorme aktiviteit wanneer men bv. leest dat te Chi cago ca. 1,5 miljoen brieven, rap porten enz. arriveren met betrek king op de aktiviteiten van de Lions uit de ganse wereld. Een internationaal president die het grootste gedeelte van het jaar in funktie van zijn mandaat van het ene land naar het andere reist, maar voortdurend in kontakt blijft met zijn hoofdkwartier. Een hoofdkwartier (meer dan 200 personeelseden) waarvan de werking is afgestemd op de Ame rikaanse bedrijfsefficiency, want bv .met verschillende «divisions». IN DE DENDERSTREEK SEDERT 1957 De verschillende klubs behoren tot een van de ca. 465 distrikten. Aan het hoofd van een dergelijk distrikt dat soms verschillende landen omvat staat een gou verneur en een vice-gouverneur. Voor het distrikt Belgie is deze laatste de h. Ch. Callebaut (Lions Aalst) die naar verluidt volgend jaar zou fungeren als gouverneur. Wat dan meteen betekent dat het Lions-kongres in de Dirk Martens- stede zou doorgaan. De Lions tel len in Belgie ca. 3.000 leden ver spreid over 100 klubs. Deze te Aalst werd opgericht in 1957. Peterklub was de Lions-klub van Gent. Het initiatief van de Lionsklub alhier, de 12e in het land, ging uit van Dr. Cuvelier uit Ronse. Het zou verkeerd zijn er van uit te gaan dat bv. de Lions en de Rotary een konkurrerende positie innemen. Bij tal van initiatieven werken zij samen, zo. bv. inzake «Levensvreugde» te Aalst. Een samenwerking die naar gelang van de regionale verhoudingen in de ene streek intenser is dan in de andere. Een merkwaardig verschijnsel ook in Vlaanderen. De Lions, net als de Rotary en andere vereni gingen van deze aard, blijven at- traktief. Zo wordt te Aalst een tweede klub in 't vooruitzicht ge steld. Ergens heeft men wel de indruk dat ook de Lions, zich feller gaan engageren voor de re gionale gemeenschapsbelangen sociaal, kultureel, ekonomisch. Zonder afbreuk te doen aan het specifieke exclusieve karakter, met een biezondere attentie voor kan didaat-leden, méér open wensen te staan, kortom om het gemakshal ve uit te drukken, niet een soort geheimzinnige «loge» wensen te zijn. Naarmate een jongere gene ratie aan bod komt, ook meer kon- takt met de jeugd wenst. Evenmin als de Rotary is de «Lions International» in de Vlaam se gewesten ontsnapt aan kritiek. Een kritiek die specifiek verband hield met wat dan genoemd werd het «vervreemden van de Vlaamse gemeenschap» omwille van het feit dat het Nederlands niet als «officiële» taal geldt in het klub- leven. Argument in kringen van de Lions «Men moet het zien in de kontekst van de oprichting van de Lions in een periode dat het merendeel van de eerste leden nog willens nillens universitair onderwijs had genoten bv. aan de niet vernederlandste Gentse univer siteit, kortom, voor 1932. In de meeste klubs, zo te Aalst is het Nederlands momenteel de voer taal, maar men wordt niet woest indien zich toevallig een Franse konversatie afspeelt tussen een groepje leden. De macht van een oude gewoonte, die geleidelijk in het ganse Vlaamse land wordt af gezwakt via nieuwe jongere leden en besturen voor wie het Neder lands vanzelfsprekend de moeder- of huistaal is. Men kan zich als «flamingant» in de Lions thuis voelen, maar dit «flamingantisme» mag niet verwor den tot een soort extremisme dat in tegenstrijd is met de grondbe ginselen van de Lions internatio nal. Het is het laatste stadium van een overgangsperiode. Over enkele jaren zullen de Lions-Klubs in Vlaanderen vanzelfsprekend Ne derlandstalig zijn. Een aantal zijn dat overigens reeds. Men hoort inderdaad wel de namen van be kende figuren, industriëlen, advo- katen, artsen, notarissen, ambte naren enz, die een uitgespro ken vlaamse overtuiging hebben,, zowel in de streek als elders in het nederlandstalig landsgedeelte. De humanitaire, caritatieve be ginselen blijven doorslaggevend. Ook het gevoel van rechtvaardig heid. Dit laatste impliceert dat de Lions Klub geen aansluiting wil missen met de onontkoombare evolutie in Belgie waardoor aan de Vlamingen dient gegeven te worden dat wat hun toekomt. Men krijgt dan wel inzage van een brief van een Lions-klub uit Luxemburg, gericht aan een Vlaamse Lions klub, gesteld in een zeer behoorlijk Nederlands! DE IDEE VAN WIJLEN DR. JEF GOOSSENAERTS Merkwaardig genoeg heeft pre cies het bestaan, de invloed van Rotary en Lions vanaf de tweede helft van de vijftiger jaren sommi ge Vlaamse kringen geinspireerd tot «klubs» met een uitgesproken Vlaams, méér algemeen Neder lands inslag. De idee van een vlaamse service-klub, met een enge verbondenheid aan wat men in de ruimste zin van het woord steeds als de «Vlaamse Bewe ging» heeft omschreven is jaren geleden reeds vooropgesteld door wijlen Dr. Jef Goossennaerts een in menig opzicht belangrijke fi guur, niet het minst als weten schapsmens. Maar alvoren deze idee van Dr. Goosenaerts vorm kreeg, ontstond in 1955 op initia tief van de Kortrijkzaan Guido Van Gheluwe de «Orde van de Prins» met van meet af een beperkt maar invloedrijk aantal Vlaamse topfigu ren. In zekere mate een exponent van een Vlaanderen dat ekono misch welvarend werd. Pas in 1967 zou een persoon lijke vriend van wijlen Dr. Jef Goossenaerts, met name Paul van den Noortgate uit het Geraards- bergse, het initiatief nemen tot de oprichting van de serviceklub die in 1968 officieel werd gesticht als Marnixring. Over het doel, de ak tiviteiten van beide verenigingen Na de verkiezingen en coöptatie kwam het voltallig C.V.P. bestuur van het Arrondissement Aalst voor de eerste maal samen onder voor zitterschap van Hubert Van Wam- beke. Het bevestigde Juf. Simone Otte en Clement Prieels in hun functie van ondervoorzitter en ver koos Alphonse Van Rossen tot schatbewaarder. Deze vormen meteen het Dagelijks Bestuur, sa men met de parlementsleden en de vijf verkozen kantonnale voor zitters Willy De Turck (Aalst), Mare Vermeren (Geraadsbergen), Guido De Geyter (Herzele), Cle ment Prieels (Ninove) en Hector Petit (Zottegem). Het hoorde een uiteenzetting van Georges De Leenheer, privé- secretaris van Staatssecretaris Steverlynck, over de huidige be roering in middenstandskringen en de grote opties van de staatsse cretaris en keurde, na een uiteen zetting door senator Verleysen, volgende motie goed Het C.V.P.-bestuur van het Ar rondissement Aalst, in vergadering bijeen op 14 april 1972, 1) is tenzeerste verontrust door de geruchten in de pers in ver band met de afbakening van de ontwikkelingszones, ver heugt zich over de eensgezin de houding van de parlements leden van alle partijen om ge zamenlijk op te treden bij de regering, bezweert deze laat ste alles in het werk te stellen opdat deze voorstellen door de E.E.G. zouden aanvaard wor den; 2) volgt met bijzondere belang stelling het probleem van de technische ingenieurs en drukt de wens uit dat de Vrije Tech nische School van Aalst door een nadere toelichting in een slotbijdrage, waarbij dan ook nog wel de Roud table, de Kiwanis aan bod komen. Gemeenschappelijk aan al deze klubs, van Rotary tot Marnixring is het feit dat zij zich angstvallig wensen te distancieren van «poli tiek», dat internationale verdraag zaamheid, dienstbaarheid aan de gemeenschap hoe dan ook omschreven in de doelstellingen voorkomen. Dat de persoonlijke filosofische of politieke overtuiging van elk lid geen principieel be zwaar is voor zijn kandidatuur. De huidige voorzitter van de Orde van de Prins, Coppuyns vice-gou- verneur van Brabant, is zelf zo ruimdenkend dat hij, blijkens een recente verklaring geen bezwaar heeft t.o.v. iemand met een kom- munistische overtuiging, voor zo ver die «iemand» dan trouw is aan de doelstellingen van deze Orde. de regering zou erkend worden in de provincie Oost-Vlaande- ren; 3) is van oordeel dat het behoud van Neigem-bos tot een der meest noodzakelijke overheids opdrachten behoort, verheugt zich dan ook over het optre den van de Aalsterse parle mentsleden om ook hierom bij de bevoegde Overheid op te treden; 4) wenst de parlementsleden, lid van de nederlandstalige cul- tuurraad, geluk om de snelle en eensgezinde goedkeuring van het decreet-Chabert, waar door op ondubbelzinnige wijze onderstreept werd dat het ons ernst is met de cultuurautono- mie; 5) verheugt zich over het neer leggen van het wetsvoorstel tot invoering van het politiek verlof en tot vrijwaring van de financiële en beroepsloopbaan van de onderwijskrachten met bijfunctie; 6) hoopt dat de aanbesteding der werken aan de provinciebaan Aalst-Oudenaarde, vak Bam- brugge-Erpe, spoedig door de aanvang van de werken zal ge volgd worden; 7) drukt zijn tevredenheid uit over de eenmaking van de dis tributienetten voor waterbede ling van het gewest Geraards- bergen, Zarlardinge, Onker- zele-Moerbeke en de Noord en Zuid-Dendervallei en hoopt dat zeer spoedig ook het ge west Ninove zal aansluiten en hierdoor de eenmaking van de watertarieven zal verwezenlij ken voor gans het gebied, af hangende van de Nationale Maatschappij voor drinkwater bedeling.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16