L E E R SCHRIJVEN Inhuldiging van het stedelijk sportcentrum Osbroek Nog rond de tarieven op het gebruik van stadslokalen en materialen Naar Hekelgem. dit eldorado 2 Zaterdag 8 april is te Aalst he sportcentra «Osbroek» met vee omhaal ingehuldigd en het sche pencollege heeft van deze gele genheid gebruik gemaakt een wed strijd in welsprekendheid te hou den. Wat mij niet ontgaan is, wa de steeds terugkerende woorden, dat eindelijk na zeventien jaar, de nood is gelenigd voor de sportver enigingen uit het Aalsterse. Alles goed en wel, nu zijn er terreinen beschikbaar, maar dan mits betaling voor het gebruik er van en het is hier dat het paard gebonden ligt voor de vele sport- maatschappijen. Een kleine rekening van de ver eniging O.C. Aalst waarvan on dergetekende bestuurslid is, zal duidelijk maken wat die nieuwe uitgave voor een club betekend. O.C. Aalst heeft op dit ogen blik drie ploegen in kompetitie, twee Heren en een Damesploeg. Voor de jaarlijkse verzekering be taald men voor deze ploegen ge zamenlijk 18.000 frank. Lezersbrieven en eventueel ongevraagde artikelen die in deze rubriek verschijnen, vertolken uitsluitend het standpunt van de betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemotiveerd verzoek kunnen brieven gepubliceerd worden zonder naam en adres. Per thuiswedstrijd betaald men aan de scheidsrechter 145 frank, plus de kosten voor dranken, het wassen van de sportkledij en der gelijk, dit komt ongeveer op 11.000 frank. Met de nieuwe regeling van het schepencollege (voor 1.4.72 waren de speelvelden gratis ter beschikking gesteld) moet er 250 fr per wedstrijd betaald worden, hetgeen en nieuwe uitgave bete kend van 11.250 fr. alles samen dus 42.000 frank, daar komen dan nog de kosten voor training, want ook daarvoor dient 50 fr per uur betaald, met als minimum van 100 fr per avond. Hebben de heren van het stads bestuur zich eens een ogenblik afgevraagd welke kleine vereniging deze bijkomende lasten nog kan dragen, of is de sport alleen voor de begoede kringen en is het hun wens dat ze onze jonge arbeiders en bedienden met het weekend «da gazet van Aalst" weekblad gesticht In 1945 verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 28 8300 Aalss j Tal. 053/241 14 postrekening 881.72 willen afhouden van de sport, of beter men ontzegd hen gewoon de sport, door deze nieuwe finan ciële eis zullen verenigingen als de onze verplicht zijn te verdwijnen. Zoals het er voor ons voorstaat is dit zeker ook het geval voor vele andere sportverenigingen en nood gedwongen het moeten opgeven, of gaan voetballen op terreinen buiten de stad waar het dan toch goedkoper is. Ik wens hier nog een ander voorbeeld aan te haien waar uit de liefde blijkt die het stadsbestuur de sportmannen toe draagt. Om onze jonge mensen aange naam te zijn tijdens het paaswee kend had O.C. AALST een Paas- tornooi ingericht op het sportcen trum (nochtans moeilijk 'n voetbal veld te noemen) Affligemdreef. Er zijn daar tijdens die drie dagen negen wedstrijden van 50 min ge speeld (normale wedstrijd be draagt 90 min.) Het bestuur van O.C. Aalst ont ving daarvoor een schrijven van de voorzitter «Aalsterse Sport centra» Gaston Van den Eede, de som te willen vereffenen op de dienst voor sportaangelegenheden van 9 x 250 2.250 fr. Doe dan eens aan sport! Geef de jeugd dan eens gelegenheid aan gezonde ont spanning te doen, in Aalst moet men daarvoor betalen. Op nationaal vlak wordt grote propaganda gevoerd aan sport te doen, te Aalst geeft men als ant woord betalen of geen sport op onze sportcentrum. Het schepencollege mag er fier op gaan, ook de gemeenteraads leden die dit hebben helpen goed keuren. Aalst heeft nu een nieuw sport centrum en het moet gezegd wor den, prachtig ook, maar het is dan ook al. Etienne Van Goethem Voorzitter O.C. Aalst dames Zondag 30 april, aan de vooravond van 1 mei, wordt door de V.T.B. te Hekelgem een wandelwegennet geopend, met gelegenheids toespraken door Algemeen Voorzitter J. Van Overstraeten en Bur gemeester 't Kindt. De Toerist, het orgaan de V.T.B. publiceert, in een recente editie enkele even prettige als informatieve bijdragen over het dorp van de Abdij, van de Zandtapijten tot en met Den Beer. Ach, wij weerstaan niet aan de bekoring even te citeren uit een bijdragen over Hekelgem, «Dorado van sport en ontspanning» ...Zaterdag, als de Vlaamse jeugd uit bad komt, dan rijdt ze, na heel wat zorg te hebben besteed aan het uiterlijk, per wagen naar Hekelgem»... Moment, alleen «de vlaamse JEUGD»? Inmiddels, toch wel een fraai initiatief van de jubilerende Vlaamse Toeristenbond, reeds een halve eeuw geleden de promotor van een gezond leefmilieu... LYDIA VAN LIEFFERDINGE STELT TEN TOON IN HET KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM TE HEKELGEM Van vrijdag 21 april tot en met zondag 7 mei zal de Ninoofse kunstenares Lydia Van Liefferinge, leerlinge van de bekende Paul Delvaux haar werk ten toon stellen in het Kultureel Centrum Affli- gem te Hekelgem. Kalender van deze tentoonstelling Opening vrijdag 21 april te 20 u. De kunstenares zelf zal aan het publiek de eigen aard van haar werk toelichten. Open zaterdag 22 en 29 april, 6 mei van 14u30 tot 20 u. zondag 23 en 30 april, 7 mei van 11 u tot 13 u, van 14u30 tot 20u maandag 1 mei zoals op zondag. 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. sp verzoek worder, edvsrtentietarlevsr. toegezonden KUNSTAVOND DOOR HET SINT-MICMIELSKOOR TE HEKELGEM Op zaterdag 22 april 1972 te 20 uur in het Parochiecentrum, Fosselstraat Tweede kunstavond met huldebetoon aan de 80-jarige Vlaamse toondichter Marinus de Jong. Verlenen hun medewerking Victor van Fraehen, kunstzanger toondichter; Philibert Mees, kla viervirtuoos; Maria De Witte, voor dracht; Robert Van Ransbeeck voordracht en regie van de sket ches; Paula Beek-Van der Schue- ren, Paul Van Herreweghe, Frans Christiaens en Jozef De Smedt, sketches; Maurice Van Damme en Victor van Fraehen, commentators; Het Sint-Michielskoor o.l.v. Victor van Fraehen. Ingevolge ons protest tegen de invoering, door het stadsbestuur, van een huurprijs voor het gebruik van zalen en materialen van de stad door de culturele verenigin gen en de kunstenaars kwam het tot een overleg tussen enkele or- ganizaties, die besloten een dele gatie naar het stadsbestuur te zen den. Deze delegatie bestaande uit de hh. De Smet G., Redant en ondergetekende werd op 6 april welwillend door het voltallig sche pencollege ontvangen. In een korte inleiding schetsten wij de negatieve aspecten van de ze maatregel die door het stads bestuur werd getroffen als volgt Mijne Heren, Uw besluit valt zwaar uit voor: alle verenigingen die over geen zalen beschikken; deze die wensen buiten hun eigen verzuild milieu te treden; deze die in gene mate verbon den zijn met een politieke or- ganizatie; de kunstenaars van aile. strek kingen die hun werken niet wensen tentoon te stellen in private instellingen, die er han- delsnut willen uithalen; Uw maatregel is uiteraard dis criminerend ten overstaan van de zwakke re verenigingen die vorming en cultuur trachten te brengen bij de werken bevolking; -tegenover de niet-katholieke verenigingen die niet beschik ken over de zalen van de kerk- parochies en de vrije scholen, met alle faciliteiten die zij daar OP KOSTEN VAN DE GEMEENSCHAP bekomen; tegenover de pluralistische or- ganizaties. Uw maatregel zet de klok ach teruit, op een ogenblik dat alle openbare besturen hun steun en inspanningen voor het cultureel werk uitbreiden, legt U nieuwe lasten op. Uw maatregel is aldus een rem op de spreiding en de uitbreiding van de cultuur. De finantieie opbrengst voor de stad is zeker niet in verhouding tot de onpopulariteit van het re glement. ONZE VRAAG komt er gewoon op neer dit besluit in te trekken. Deze uiteenzetting werd door de andere delegatieleden aangevuld waarna een zeer open en geani meerd gesprek met de hh. Burge meester en Schepenen volgde. Uit de argumentatie die ons tijdens dat gesprek werd gegeven, willen wij hier de belangrijkste punten, zo waarheidsgetrouw als mogelijk weergeven het ter beschikking stellen van zalen en materiaal aan de cul turele verenigingen en aan de kunstenaars kost aan de stad veel geld; vroeger moest, voor het ge bruik van de belfortzalen en het oud-hospitaal voor tentoon stellingen ook huurgeld worden betaald; (merkelijk minder, nota van ons) het bestendig bezetten van de zalen door allerhande vereni gingen en kunstenaars voor hun eigen initiatieven kan de initiatieven van het stadsbe stuur belemmeren; wij wensen sommige activitei ten af te remmen om in de plaats daarvan tentoonstellin gen culturele manifestaties te brengen die op een hoog peil staan; ook voor het ter beschikking stellen van de feestzaal en de raadszaal van het stadshuis zal deze regel gelden; een bevoegde commissie, aan geduid door het stadsbestuur, zal in sommige gevallen een waarde-oordeel vellen over de inhoud en de culturele of kunstwaarde van tentoonstel lingen en aktiviteiten, om op basis van dat advies de stadszalen aan te duiden waar in deze manifestaties mogen doorgaan; het college is niet zinnens van het nieuwe reglement af te wij ken. Ons heeft het Schepencollege niet kunnen overtuigen van de juistheid van zijn culturele politiek Inplaats van de ontwikkeling en de initiatieven van de verenigingen en kunstenaars aan te wakkeren, gaat men hen ontmoedigen. Ter wijl iedereen in ons iand ervan overtuigd is dat de gemeenten, zowel als de staat en provincies, in de toekomst meer geld zuilen moeten spenderen voor het cultu reel werk, doet men in de stad Aalst het tegendeel. Een dergelijke politiek is niet in overeenstemming te brengen, noch met de geest van het cultuurpact, noch met de opties van een mo dern cultuurbeleid. Enkele jaren geleden kwamen in onze stad verschillende nieuwe organizaties tot stand die elk op hun terrein, meestal met zeer be perkte middelen, zekere prestaties trachten te leveren die beantwoor den aan allerlei stromingen van kunst en cultuur. De indrukwek kende lijst van de organizaties, die destijds toetraden tot de «uit de weg geruimde» culturele raad is daarvan een bewijs. Wat daarvan binnen een paar jaar nog zal over blijven zullen wij afwachten. Wij zullen de culturele politiek van het stadsbestuur, niét nu, maar binnen afzienbare tijd, beoor delen aan de hand van een globa Ie inventaris. Vooraleer dit artikel te sluiten, willen wij er toch nog onze ont goocheling over uitspreken dat op een paar goede uitzonderingen na, geen enkele van de katholieke of para C.V.P. organizaties ons protest of onze actie heeft ge steund, alhoewel zij in woorden soms aan ons hun afkeuring uit spraken in persoonlijke gesprek ken. Is dat misschien om de politie ke neutraliteit en onafhankelijk heid te bevestigen? Of is het TOCH omdat zij zich niet getroffen voelen en hun soli dariteit nog niet over zekere gren zen heen rijkt, René VERDOODT

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2