Vooruitzicht op de vacantie I ELF! voor de fijnproevers TEfMELIJr IS OOK NIET GOED WÊÈÊÊÊÈÈliÊÊS week? nuttige wenken Bruin worden II 11 SiSB-p «<p iP^Mr •- .'-Pf ZONDAG Gevulde Hamrolletjes Lente-tomatensoep Gebraden Kip Sla Gebakken Aardappelen Citroenvla MAANDAG Gehakt Andijvie Gekookte Aard appelen Chocoladepudding DINSDAG Gekookte Rog Bruine Botersaus Gekookte Aardappelen Gewonnen Brood WOENSDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aard appelen Rabarbercompöte DONDERDAG Varkenskoteletten Bloemkool Gekookte Aardappelen Luchtige Frambozenvla. VRIJDAG Gebakken Schol Frites Griesmeel pudding met Rozijnen ZATERDAG Rijst met Kerrie en Abrikozen Flensjes LENTE TOMATENSOEP Benodigd 1 uitje, 1 teentje knoflook, 1 eetlepel olijfolie, Vi koffielepeltje paprika, 1 groot blik je tomatenpuree, IV2 liter bouillon wat suiker, zout, V2 koffielepeltje basilicum, mespuntje gemalen ma- joraan, 3 eetlepels rijst, peterselie kervel en wat dille (dit laatste kan men ook gedroogd gebruiken) Bereiding Verwarm de olie en fruit daarin het kleingesneden uitje en wat knjoflooksnippertjes bestrooid met paprikapoeder. Roer er de tomatenpuree doorheen en voeg de basilicum en wat majo- raan (deze beide gedroogd) toe, evenals een schepje suiker, de bouillon en de rijst. Laat alles een half uurtje zachtjes koken. Breng de soep op smaak met zout, fijn gehakte peterselie en kervel en zo mogelijk met wat dille. Ais de verse kruiden erbij zijn, mag de soep niet meer koken. LUCHTIGE FRAMBOZENVLA BENODIGD 3 dl melk, 1/8 I. slagroom, 1 pakje diepvriesfram bozen (ong. 200 gr), 80 gr fijne suiker, 4V2 blad (9 gram) gelatine (citroensap), waaierwafeltjes of «lange-vingers». Bereiding De frambozen la ten ontdooien. De gelatine gedu rende 10 minuten in koud water laten weken. De frambozen fijn- drukken en vermengen met de sui ker. De melk aan de kook bren gen en van het vuur af de goed uitgeknepen gelatine erin oplossen De melk laten afkoelen en als hij vrouwen enigszins drillig begint te worden de frambozenpuree ermee vermen gen. De slagroom half stijf slaan en luchtig door de frambozenvla scheppen. De vla indien nodig op smaak brengen met wat citroensap. Opdienen in glazen schaaltjes of coupes en garneren met een waaierwafeltje of «lange-vinger». RUST MET KERRIE EN ABRsKOZEN Benodigd 30 gr rijst (geen snelkookrijst), 60 gr boter, 1 uitje 1 koffielepel kerrie, 250 gr ge hakt, peper, zout, 3A liter bouillon, 300 gr gedroogde abrikozen, een citroenschilletje en 2 eetlepels suiker. Bereiding De abrikozen de avond van tevoren in de week zet ten. Ze in het weekwater met een stukje citroenschil en de suiker zachtjes gaarkoken. Was de rijst en droog ze tussen een doek. Smelt de boter, fruit daarin de ge snipperde ui met de kerrie en het goed uit elkaar gehaalde gehakt. Voeg de rijst eraan toe, laat die even meefruiten, waarbij de rijst met een houten lepel telkens wordt omgeschept, tot alle korrels geel en glimmend zfjn. Voeg dan de bouillon toe en laat de rijst zo zachtjes gaarkoken. Breng de rijst zo nodig nog op smaak met wat zout en peper. Schep de rijst in een voorverwarm de schaal en leg de abrikozen er omheen en erop. kroniek KETELSTEEN is een ge volg van de hardheid van het wa ter. Het water bevat zouten, die bij hogere temperatuur neerslaan op het binnenoppervlak van de ketel. U kunt de vorming van ketel steen enigszins voorkomen door een schone kiezelsteen (ongeveer ter grootte van een vingerhoed) in de ketel te doen. De zouten zullen zich gedeeltelijk hierop af zetten in plaats van op de ketel- wand. Door de ketel regelmatig uit te koken met water waarin u één tot twee kopjes azijn hebt ge daan, lost u de ketelsteen op. U kunt ook een special middel kopen bij de drogist om ketelsteen te verwijderen. Hiervan behoeft u veel minder te gebruiken. Dat dit preparaat schadelijk zou zijn voor uw gezondheid of die van de ke tel is een fabeltje. ALS DE NAAIMACHINE van olie is voorzien, loopt deze letterlijk weer gesmeerd, maar... vlekken zijn in het begin niet uit gesloten. Daarom kan men na het olièen beter eerst een stuk opslorpend papier (toiletpapier is uitstekend) onder de naald leggen en de machine hierop even laten lopen, zonder draad uiteraard. Eventuele oliespatjes dringen ge makkelijk in het papier. PRUiKEN ZIJN ER IN AL LE SOORTEN. Volgens de verko pers zijn er die men gewoon in de wasmachine kan wassen. Ik vrees echter dat het resultaat niet erg mooi zal zijn. Kostbare prui ken zou ik liefst door een deskun dige laten wassen en opmaken. Wilt U echter uw pruikje zelf be handelen, doe dit dan niet met een gewone shampoo. Er bestaan nu speciale shampoo's voor de pruik, waarmee een lauwwarm schuimbad gemaakt wordt. Met dit schuimbad wast men de pruik niet, maar men baadt hem erin. Men laat hem rustig 10 a 15 minuten in het badje liggen zonder masseren of wrijven. Daar na het pruikje voorzichtig uitknij pen en zonder spoelen op een pruikenkop laten drogen. Intussen dept men, met een badhanddoek, het vocht eruit. Spoelen mag beslist niet, want daarmee verdwijnt de versteviging die de shampoo erin heeft ge bracht. Pruikjes van kunsthaar knappen van deze behandeling geweldig op. Maar ik herhaal hei bezit U een kostbare pruik van echt haar. laat hem dan door een goede kapper behandelen. Waar men ook naartoe gaat om vakantie te houden, men gaat in de eerste plaats om uit de dagelijkse sleur te zijn, om te genieten en zich heerlijk vrij te voelen. Daarom is kleding nodig waarin men zich vrij voelt en waarin men zich vrij kan bewegen. Laat dat mooie mantelpak en dat keurige jurkje liever thuis en trek alleen dat aan waarin jij je gemakkelijk voelt. De vrijetijds- en vakantiekleding is de jongste jaren steeds be langrijker geworden en daardoor is het aanbod nu groter dan ooit. Vroeger had je alleen maar een short, een paar bloesjes en een bad pak nodig en klaar was je. Tegenwoordig wil een vrouw er ook in haar vakanti modieus uitzien en dat kan, want de vakantiekleding van nu is vakantiemode. Een vrolijke sportieve mode, die tegelijker tijd praktisch is, licht in gewicht en makkelijk te wassen. Die vakantiemode bestaat vooral uit combinatiekleren, bikini's, bloesjes, truien, rokken, broeken en jasjes in hetzelfde dessin en in dezelfde kleur. Door vijf of zes delen steeds anders te combineren is men voor elke gelegenheid gekleed. Van deze bij elkaar passende delen kan een miniatuur garderobe gemaakt worden, die toch groot genoeg is om er een hele vakantie lang bij elke gelegenheid anders uit te zien. Zo 'n kleine garderobe heeft tevens het voordeel dat men minder bagage hoeft mee te nemen, wat het zitcomfort in de auto ten goede komt en ook bij een vliegreis gunstig is met het oog op de toegestane kilo's gratis vervoer. De Engelse dokter Knox heeft voor de nodige beroering gezorgd, door te vertellen dat we beter wat vuiler dan zo erg zindelijk kunnen leven. Door vuil te zijn, zegt hij, houdt de mens een na tuurlijke olielaag en die is er zo maar niet, want anders was gedu rende de laatste twintig eeuwen die besecherming vanzelf wel ver dwenen. Hij verfoeit deodorants en andere moderne «anti-reukmid- delen» praat over wasneuroses bij jonge moeders en heeft een zwak voor de oude vieze zwerver, die veel beter bestand blijkt tegen in fectieziekten dan de pietje-precies De directeur van de Nederland se Stichting Hygiene vindt de uit latingen van de Engelse dokter wel wat overdreven. «Eén douche da gelijks» zegt hij zou je kunnen zien als een normale onderhouds beurt. Als we twee tot driemaal, daags zouden baden, bederven w. inderdaad de natuurlijke zuur- laag». Zo gauw mogelijk mooi bruin worden is de hartewens van vele jonge meisjes en vrouwen. Maar de zon laat nog al eens verstek gaan en bovendien heeft niet ie dereen de tijd om regelmatig zon nebaden te nemen. Er zijn evenwel ook huismiddel tjes, die U mooi bruin kunnen maken. Eén ervan is sterke thee. Wanneer U al vanaf het voorjaar iedere ochtend uw gezicht, uw hals en uw armen met sterke thee wast, krijgt U op de duur een prachtig bruine tint. Een ander prima middel, dat vroeger nogal eens door zeelieden werd ge bruikt is natuurboter. Iemand, die haar zonnebrandmiddel had ver geten, gebruikte het eens tijdens een zeiltocht. Na afloop was zij prachtig bruin. Hebt U een vette huid, dan kan ook een goede kwaliteit azijn geen essence het gewenste ef fect geven, maar weest U hier wel voorzichtig mee, want tenslotte behoeft uw huid niet gelooid te worden. Wel heeft ook hij een gevoel van aarzeling wanneer het over deodorant en intiemsprays gaat «Er zijn een heleboel middelen op de markt gekomen, waar we het best buiten zouden kunnen stellen Die anti-transpiratiemiddelen looi en de huid en het is maar de vraag of dat nu goed is, beter kan men een middel gebruiken dat alleen de geur wegneemt als men iets wil gebruiken» gespecialiseerd huis in KiNDERSCHOENEhi VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11