Galerij Pieter Oeeelï® een primeur ome spelling De kansen van het Arondissement Aalst ais ontwikkelingsgebied vandalisme Jean - MOREAUX.. O 1938 LYON, FRANKRIJK Sinds 1964 afwisselend verblijvend en werkzaam te Amsterdam, Copenhagen en Brussel Nu in ITALIË Sterk beinvloed door de Cobra-beweging, ontwikkelde Moreaux een subjektieve stijl, waarbij spontaniteit van vormgeving en kleurgebruik hoofdelementen zijn, Moreaux gaat in zijn schilderijen op een snelle maar direkte manier te werk. Zijn uitbeelding is naief maar pre cieus. Zijn vormschriftuur verleent aan zijn werk een sterke literaire binding. Moreaux s plastisch ceuvre is getransponeerde poëzie. De Galerij Pieter Coecke heeft het aileenverdelersschap voor Beigje van het werk van deze kunstenaar,, en ze is terecht fier U iangs deze weg te kunnen uit nodigen op de vernissage op heden VRIJDAG 28 APR!L om 20 u. 30. DE KUNSTENAAR ZAL AANWEZIG ZIJN P.S. Een speciale affiche genummerd en getekend door de artist (100 exempl.) is te verkrijgen aan 150 fr. in de galerij ofwel door overschrijving op bankrekening Generale No 15836 Galerij Pieter Coecke Molenstraat, 44, Aalst. Molenstraat, 44, Aalst schilderijen en sculpturen LA FEMME „MISS EN BOiTE,, Nam onlangs deel aan «La présence Européenne» te Turijn, samen met Appel, Atila, Baj, Corneille, Chris- toforou, Jorn, e. a. Maandag j.l, had in het E.E.G.- gebouw «Berlaimont» te Brussel een onderhoud plaats tussen een delegatie van het Aalsters stads bestuur en minister Coppé, 'van de E.E.G.-commissie, bijgestaan door zijn adviseurs Trappeniers en Lemoine, Gehandeld werd over de kansen van het arrondissement Aalst om opgenomen te worden als ontwik kelingsgebied en aldus te genie ten van de maximale steunmaatre gelen voorzien in de wet van 30. 12,1970. Men weet dat in het verdrag van Rome beperkingen werden op gelegd aan de nationale regeringen in verband met het begunstigen van kandidaat-investeerders, dit om te vermijden dat de concurren tie binnen de gemeenschappelijke markt wordt verhinderd, beperkt of vervalst. Het is de zorg van elke lid-staat van de E.E.G. er over te waken dat de stimulering van de econo mische expansie van het land de ze beperkingen niet te boven gaat. De nationale wetgevingen moeten hiermede rekening houden. Wat voorzien nu de Belgische wetten? In Belgie bestaan momenteel twee bijzondere expansiewetten, namelijk de wet van 17.7.1959, t.t.z. de algemene wet, en de wet van 30.12.1970, regionale wet genoemd, dewelke de wetten van 18.7.1959 en 14.7.1966 vervangt. In de algemene wet zijn steun maatregelen voorzien met betrek king op rentebonificaties, welke 4 gedurende 5 jaar kunnen be dragen. De regionale wet voorziet de mogelijke toekenning van een ren tetoelage van 5 °/o gedurende 5 jaar, en/of bovendien een kapi taalspremie, welke hetzelfde be drag kan belopen van de rentetoe lage van 5 over 5 jaar. Genoemde wet voorziet ook de aanduiding van ontwikkelingsge westen, met beperking tot 20 van de bevolking van het land. Genoemde steunmaatregelen kunnen toegekend worden zowel aan industriële investeerders als aan openbare besturen, die grond- aanwervingen doen of industriehal len en een onthaalcentrum oprich ten. Tijdens voormeld onderhoud is gebleken dat op het huidige ogen blik de streek van. Aalst zeer wei nig kans heeft om als ontwikke lingsgewest aangeduid te worden Teneinde de kleine kans te be nutten om dit toch te verwezen lijken, is volksvertegenwoordiger Gh. Willems in een persoonlijk on derhoud met eerste minister G. Eyskens de zaak gaan bepleiten op zijn kabinet de 25.4.72. Het zou blijken dat door de E.E.G.-commissie in princiep de arrondissementen slechts in hun geheel, al of niet als ontwikke lingsgebied zou willen weerhouden. Deze stelling is gevaarlijk voor ons arrondissement, aangezien zo doende de kans bestaat dat wij volledig zouden uitgesloten worden Met bijzondere nadruk werd der halve aangedrongen dat minstens een gedeelte van ons gewest aan vaard zou worden als ontwikke lingsgebied. Onder de gebruikte argumenten werd voornamelijk de nadruk ge legd op het volgende 1. in het arrondissement Aalst bestaat het grote verlangen bij de bevolking in het geheel niet te moeten pendele, zelfs geen 25 .km ver (Brussel of Gent). Door de pendel geraakt het gewest ten achter op socio-cul- tureel gebied, (zie Sodegec) 2. Om de pendel te beperken, moeten noodzakelijk in het ar rondissement Aalst goede werkgelegenheden geschapen worden aan goede voorwaar den (optimaal ware even waardige werkgelegenheden aan evenwaardige voorwaar den). 3. Daartoe moet het arrondisse ment Aalst, dank zij het sta tuut van ontwikkeliingsgebied, o. m. kunnen concurreren bij het aanlokken van interessan te industrieën, die deze werk gelegenheden scheppen De Nederlands-Belgische Commissie, ingesteld ter uitvoering van het Belgische Spellingbesluit van 1946 en de Nederlandse Spelling wet van 1947 ter regeling van enkele met nadruk aangegeven spel lingsobjecten, voltooide haar werk op 29 april 1952 en bood toen een door de regeringen van beide landen goedgekeurde regeling als mede woordenlijst van de Nederlandse taal aan, die sindsdien in beide landen officieel in gebruik zijn. Dit is dus op 29 april 1972 twintig jaar geleden. Het was een groot werk, dat de commissie ver richtte en tot stand bracht. Het verdiende aile respect en verdient dit nog steeds. Momenteel zijn er alweer groepen bezig, mensen, die zich peda gogen noemen, maar hierin wel heei slechte pedagogen zijn, om op de wijze van de hippies het spellinggebouw te kraken en met spandoeken en wiide kreten een nieuwe herziening van de spelling te eisen, waarbij het aantal abnormaliteiten en trivialiteiten een soort cultureel paniekvoetbal aanricht dat zelfs de naam revolutionair niet verdient en beter als vandalisme kan worden omschreven. Zeker, ook een taal maakt geschiedenis door en blijft niet alie eeuwen door volstrekt onveranderlijk. Alle talen hebben hun geschie denis. Maar wie deze geschiedenis met taalveranderingen wil bege leiden, moet dat historisch besef hebben en meer eerbied voor de historie hebben dan voor het wilde-kreten-cabaret. Hij moet opmer ken, dat zelfs de twee grootste revoluties van de 19e en de 20e eeuw, de Franse revolutie van 1789 en de communistische van 1917, beide de historisch lijn van voor hun machtsgreep hebben voortgezet. Wie de geschiedenis veronachtzaamt kan geen ge- scheidvormend werk doen, kan alleen maar verwarring scheppen en geestelijke milieuvervuilling aanrichten. Dat wil zeggen, de nieuwe spelling van 1952 is pas 20 jaar oud is dus voor een nieuwe spelling nog zeer jeugdig en zou, indien ze nu al omvergeworpen moest worden, het werk van sufferds en stom merds zijn geweest. De geschiedenis van de taal leidt tot veranderin gen als het volk verandert en de erkenning van deze veranderingen noodzakelijk is. Maar een volk verandert niet zo gauw. Als in elke eeuw éénmaal een nieuwe spelling moet verschijnen, dan is het veel. heel veel en wie de geschiedenis van de talen nagaat kan constate ren, dat dit dan zelfs een wereldrecord zou zijn. De beeldstormer, die de onwetende jeugd aanpraat, dat zij de nieuwe revolutionaire klasse is die de zo hoog nodige breuk met het schandelijke verleden moet forceren, doet een slecht, een verwoestend vandalistisch werk. HEILIG BEZIT ...De taal is een heilig bezit van een natie. De taal is historisch de sterkste kracht bij het vormen van naties en trekt grenzen, die on uitroeibaar zijn. De taal vereist respect, een respect voor de beste traditie, die een volk bezit. De grote talen van de wereld ondergaan dan ook in de loop van eeuwen slechts zeer geringe veranderingen en dat is een zeer natuurlijk cultureel en nationaal verschijnsel. Ook de kleine volken gedragen zich niet anders. Als vakblinde fiologen en pedagogen een theoretisch spelletje maken van wat tot de hoog ste waarden van de volkscultuur moet worden gerekend, moet men zich hiervan afkeren en zelfs een lachsukses aan de vandalistische capriolen onthouden, want tijd en moeite worden dan ongelukkig verspild. De omturners zijn opzettelijk onhistorisch, anti-geschiede nis en anti-traditie. Ze willen met sociaal breekwerk onstuitbare krachten van vooruitgang vrijmaken. Het is een.spastische illusie, die wei van breken weet doch niet van bouwen. De maatschappijsleute laars, die hierin aan het woord zijn, moeten zich beter verdiepen in de eenheid van verleden, heden en toekomst, -in de kracht van blij vende waarden en morele maatstaven.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3