DE BENDE VAN JAN DE LICHTE Er zijn zdfstendigen dii« geen 15* belastingverhoging betalen. Zonder IF voorschot JTtf Bank van Brussel LOUIS PAUL BOON LIJ"-- weekkalender VERVOLGT 31 NADRUK VERBODEN kreeg zij de gezondheid. Donderdag 4 mei H. Moni ca, patrones van de weduwen. Deze heilige vrouw, toonbeeld der christelijke echtgenoten en moe ders, verkreeg door haar gebeden de bekering van haar afgedwaalde zoon, die later de H. Augustinus werd. Zij stierf te Ostia (Afrika) in 387. AGENDA Maandag 1 mei In het hele land optochten en feestelijk heden naar aanleiding van het Feest van de Arbeid Genk te 16 u grote optocht Hoegaarden Installatie van de biergilde «Die edele orde van den roerstock» Kortrijk textieldag Rutten Sint*- Evermarusspel te 14 u Spa wielerwedstrijd prijs van de «Vélo- Club de Spa» Vloesberg Mei boomplanting te 16u30 Waver opvoering van het «Jeu de Jean et Alice» Wevelgem 2e bloe- menmars. Zaterdag 6 mei Francor- champs Automobielwedstrijd «De Bekers van Spa» Sint-Amands- berg negenmeimarkt met o.a. de evocatie van de historische paar- demarkt. Volledige financiering tegen speciaal "belastingtarief" Kom eens praten met een vriend. AGENTSCHAPPEN TE AALST 1. Nieuwstraat 27 2. O.-L.-Vrouwplein 9, (Mijlbeek) 3. Raffelgemstraat 16, (St.-Anna) 4. Hoek Parklaan-Geraardsbergsestr. (Rond punt) 5. Hoek Hertshage-Nieuwbrugstraat (H. Hart) LEVENSWIJSHEID Het is met het leven als met de liefde alle redelijkheid is ertegen en alle gezonde instincten zijn er voor (Samuel Butler 1835-1902) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 30 april Hiidegar- de, Pius, Radolf, Sofie, Sonia Maandag 1 mei Evermaar, Graciosa, Marculf, Markoen, Sigismond Dinsdag 2 mei Athanaas, Germaan, Rachildis, Walbert, Zoe Woensdag 3 mei Ansfried, Alexander, Aufried, Antonia, Filip Jacob, Juvenalis. Donderdag 4 mei Fioriaan, Godart, Goewaert, Godehart, Willerik Vrijdag 5 mei Aleidis, Angelus, Britio, Hilarius, Judith Kermeiiet. Zaterdag 6 mei Benedikta, Dominiek, Edbert, Lucius, Maarten Ninna HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG Vierde zondag na Pasen Tweede belofte van de H, Geest (Joh. 16, 5-14) ZON OP ONDER 30 april 5u19 20u02 31 mei 4u36 20u46 En dan belde de monnik aan. En niet alleen voor zich zelf vroeg hij een klein deel van de avond lijke dis, maar ook vroeg hij voor deze arme vrouw wat brood om zich te spijzigen en wat vuur om zich te warmen «Laat hen een weinig uitrusten in het portiers huis!» Marieke Bleecker zat met haar moeder bij het vuur, en keek ont daan naar de gekwetste, daar op de houten brits. «En die andere daar, moeke, is hij ook gekwetst?» «Stil, mijn kind» fluisterde haar moeder... «Stil, en prevel een weesgegroet, het is een dode!» O, het kind kent geen rust of duur meer, en is beangstigd bij de aanblik van een dode. Zij zal lie ver aan de deur wachten tot die brave meneer de pater terugkeert. En haar moeder schudt triestig het hoofd, en vraagt wat voor tij den dit toch zijn, als kinderen reeds moeten uitgehongerden, ge kwetsten en doden om zich heen aanschouwen? Maar de beide- Franse soldaten, en ook de paar mannen van de wacht, schenken geen aandacht aan haar praat. Het kind gaat in de duisternis naast de deur van het portiers huis hurken, en spiedt met haar listige oogjes de omgeving af. -Dan loopt ze vlug naar de poort en ontsluit die aan de binnenzijde. En zie, een na een, voorzichtig glijdend, rondspiedend, dringt de bende binnen. Die twee daar, die in de struiken van het binnenhof verdwijnen, en zo vlug mogelijk naar de ingang van het eigenlijke kasteel opdringen, het zijn Ysen- baert en Vagenende. De beide volgenden, die integendeel bij MAANSTANDEN Laatste kwartier, op 6 mei te 13u26 Nieuwe maan op 13 mei te 5u8 BSJIONDERE DAGEN Zondag 30 april H. Catha- rina van Siëna, maagd. In 1347 te Siëna geboren, trad deze Heili ge in de derde Orde van de H. Do- minicus. Zij werd door verschillen de verschijningen begunstigd en ontving de wondetekenen van de goddelijke Gekruisigde. Door Gods hulp bekwam zij de terugkeer van de Paus van Avignon naar Rome. Zij stierf in Rome in 1380. Maandag 1 mei Feest van de arbeid, waarop niet gewerkt wordt, in het jaar 1955 werd door Z.H. Paus Pius XII het feest van de H. Joseph, arbeider, voor ge heel de H. Kerk verplichtend voor geschreven. Woensdag 3 mei Kruis vinding. Toen na 3 eeuwen van vervolging, de Kerk haar volle vrij heid verworven had onder keizer Constantijn, liet diens moeder, de H. Helena, te Jerusalem opgravin gen doen, ten einde het Kruis van de Zaligmaker te vinden. Naar ver haald wordt werden in de nabij heid van de plaats, waar Christus gekruisigd werd, drie kruisen ge vonden. Een zieke vrouw raakte de drie kruisen aan en bij het aanraken van Christus- Kruis her- Marieke Bleecker komen, in de schaduw van het portiershuis, het zijn Faviel en Meulenaere, Dan komt lange Gabriel en de donkere schaduwen van Pieter en Adriaen, de beide bohemers. En dan, zoals wij het daarstraks door baron de Creyl zelf hebben horen zeggen dat er niets ge beuren kan, of al de wolven samen komen hetzelfde spoor volgen zo is het overal. Zo is het niet al leen bij de aasgieren die een weer loze vróuw geketend weten liggen, maar zo is het ook aan de andere zijde, waar de ratten buit weten verstoken liggen. Zij komen toe, van overal, die schurftige dieren met hun blinken de ogen en hun vieselijke haarloze staart, en dringen naar het kasteel op. Zij behoren niet tot de bende, maar zijn armen en berooiden. Er zijn lafbekken onder, en wanhopi- gen die niet meer weten van wat hout pijlen te maken. Er zijn schooiers en rabauwen onder, maar ook doodbrave sukkelaars. En op de een of andere wijze heb ben zij allen gehoord dat een kas teel ging geplunderd worden. Wie nu door de spleet van de IN DE NATUUR 1 mei: Meest zonnige maand in Belgie. Van 1 tot 31 mei stijgt de gemiddelde temperatuur met 4°4, De overloper trekt over. Deze week De Perzische seringen bloeien. Trompetboom schiet blad. Gekrulde rabarber bloeit. Bloei van de wilde kastan je, de meidoorn en de zuurbes. poort zich naar binnen wringt, zijn onbekenden. Weliswaar herkennen we nog in deze vrouw, met de lap over het oog, Anne-Marie de Mul der. Weliswaar herkennen we in deze drom ook nog de zot van Wortelghem, en zien we ook man nen die meer tot de groep van Tineke behoren Pier Putte en Jef Ie Houcke... en ja, Cies Tineke zelf! Maar de rest zijn oude vrouwen met het afhangende vei over de beenderen. Uitgemergeld volk dat geen naam of geen geslacht meer heeft, en wier schurftige uitslag of vieselijke abnormaliteiten hen het daglicht doet schuwen. Het zijn vrouwen met holle ogen en zwan gere buik, het zijn jonge knapen op te hoge steltbenen, onder mijnd door honger en onanisme. Zij glijden binnen, een na een, en verspreiden zich in het struikge was, in de bloeiende rododendron en de geurige jasmijn. Steeds na der, steeds dichter bij de buit. Zij laten zich in de keldermonden neer zij overtasten iedere deurklink, elk slot, elk vensterspanjolet. En dan, zij wachten precies naar iets. Overal, in alle hoeken en gaten zitten zij, en verbergen zij zoveel mogelijk het geglinster hunner ogen. Elk onder hen heeft zich de plaats uitgekozen waar hij naar zijn bestweten het veiligst zit, en het vlugst bij de gouden schotels zal kunnen neerstrijken. En eindelijk, uit de diepte van de kelders is de monnik gekomen, met naast zich een vrouw wie de kleren aan flarden werden gereten Een haast ondeelbaar ogenblik zijn zij voor allen zichtbaar geweest, en uit de ruige baard van de mon nik hoort men plots verwonderlijk de schrille kreet van een opge schrikte nachtvogel. En datzelfde ogenblik beginnen de ratten te le ven. Zij rukken zich los uit hun duistere en veilige hoeken, en stor men voorwaarts. Dezen die aan de keldergaten vasthingen, dringen naar binnen... spanjoletten wor den verbroken, deursloten ver wrongen. Glas breekt en hout kraakt. Een mes glimt soms, waar een wachter zich verbaasd omkeerde. Het portierhuis wordt onder de voet gelopen, en de moeder van Marieke Bleecker, die eveneens de kreet van de nachtvogel heeft gehoord, ziet Lieven Faviel en Meulenaere plots verschijnen. En zij slaat de handen voor de ogen als het hevig maar kort gevecht met de Fransen plaats heeft. En dan haast ook zij zich naar buiten om haar deel in de buit te gaan veroveren. Zo talrijk zijn zij, en zo onstui mig, wreedaardig is hun geerte, dat zij in de hoop elkander zou den doden. Tussen de struiken door kruipt op handen en voeten een vrouw met een zwarte lap over het oog, steeds nader naar het kasteel op... als zij plots, naast haar, en eveneens op han den en voeten, een man ziet nade ren. Zij merkt hoe hij in de hand de afgebroken klink van een sabel heeft, en meent een wachter te herkennen die lont geroken heeft. En zonder zich te bezinnen springt ze bovenop hem. slaat hem hare handen rond de strot en nijpt en nijpt. De man onder haar schopt met de lange benen, tracht zich los te woelen en kan ten slotte de vrouw overmeesteren. Maar haar omgrijpend, haar onderzoe kend aankijkend, schiet hij plots in een verstikte lach «O, gij dwaze Anne-Marie!» zegt hij... «Ge zoudt dan nog de zot van Worteghem de keel toenijpen En niet alleen Anne-Marie, maar ook al de anderen zijn bezeten als het ware, bezeten van een drang naar vernieling, naar moord en brand en roof. De garde is hun voorgegaan. Doch waar zij de trap opsnelt, naar de voornaamste zaal van het kastéél, verwijderen zich van hen de beide donkere en zwij gende bohemers Pieter en Adri aen dringen op hun eentje de lege kamers in.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 4