kroniek AMI Guv tie Maupassant 1U i i\m tv- 40 hiervoor zou hij eveneens kunnen rekenen op Ann, de secretaresse van Krane. Brett wil Cliff even eens helpen. Doch Cliff wordt reeds lang geschaduwd door de mannen van Krane en Cliff zal dan ook zijn onderzoek met zijn leven bekopen. Net iets voor Brett en Dany om deze zaak op te lossen. DE WOUDLOPERS maandag 3 mei te 18u05 Het jachtreservaat Joe Twe Rivers, Gaby, Mike en Chub moeten dringend geneesmid delen bezorgen bij een zieke trap per. Om snel ter plaatse te komen besluiten ze door een reservaat te trekken, dat door George Keeley gesloten werd omdat de jagers en de bezoekers er te grote scha de toebrachten aan de fauna en flora. George verwittigt hen dat ze misschien af te rekenen krijgen met Jack Brass, een pelsjager die erg kwaad is omdat het reservaat gesloten werd. In het reservaat ontdekken de Rangers dat er een groot aantal dieren vergiftigd werden... ELISE OU LA VRA1E ViE cfinsdsg 9 mei te 20u35 Speelfilm van Michel Drach naar de roman van Claire Etche- relli met Marie José Nat in de hoofdrol (19/0). De film speelt zich af in 1957. Frankrijk voert in Algerie een wrede, koloniale oorlog. In Bor deaux leeft Elisa met haar groot moeder en haar broer Lucien. Elisa vertrekt samen met haar broer naar Parijs. Ze gaan er bei den in een fabriek werken. Voor het jonge meisje wordt het een harde confrontatie met de sfeer in de fabriek. Zij ontmoet er Arezki, een Algerijn. Er ontstaat een lief de. Elise wordt nu met een nieuw sociaal probleem geconfronteerd het racisme. In Frankrijk wordt er een ware hetze gehouden tegen de in Frankrijk verblijvende Algerij nen. Het wordt een moeilijke tijd voor Elise en voor Arezki. DUBBELDEKKEKS woensdag 10 mei te 20u>0 De controleur verliefd. Stan en Jack zijn verbaasd als ze zien hoe vriendelijk Molly, het meisje uit de cantine van het bus depot, wel is voor de controleur. Kort daarop ontdekken ze de reden Blake heeft Molly voorge steld met hem te trouwen. Blake Is natuurlijk veel ouder dan Molly maar hij is nu eenmaal de enige in het depot die met haar wil trou wen. Molly vertelt Jack en Stan ook dat ze na het huwelijk met Blake op het platteland in het boerderijtje gaat wonen. Stan en Jack zijn blij met het vooruitzicht dat controleur Blake dan het bus- depot zal verlaten, tot ze kennis gemaakt hebben met zijn opvol ger... De chauffeurs besluiten alles in het werk te stellen om Blake te doen blijven. Maar dan. moet er een stokje voor het voorgenomen huwelijk gestoken worden. DIE ROTE KAPELLE vrijdag 12 mei te 20u55 Het net is gescheurd Piepe en Giering zijn naar Pa rijs gekomen om Trepper uit te schakelen. Eerste luitenant Niko lai voelt er niet veel voor om zijn beste leverancier prijs te geven. Trepper staat immers aan het hoofd van de firma die aan de Todt-organisatie bouwmateriaal le vert voor de Atlantikwall. Piepe en Giering willen een list gebrui ken om Trepper in de val te lok ken. Een aantal diamanten ter waarde van 1,5 miljoen Mark zul len als lokaas dienen. Trepper wordt echter tijdig verwittigd door een agente van zijn spionagenet, Likhonine. Trepper, die onderge doken is verneemt dat Kent in Marseille nog altijd geen nieuw radiocontact met Moskou tot stand heeft gebracht. Kent leidt met zijn geliefde Mar- garete een vrolijk leventje en wil liever geen risico meer lopen. Trepper reist in het geheim naar Marseille om hern tot andere ge dachten te brengen. In Parijs kan Likhonine de Gestapo's niet lan ger aan het lijntje houden ze deelt hen mee dat «Gilbert» (alias Trepper) de verkoopactie van de diamanten in Brussel zal komen ondertekenen. In Brussel wordt de arrestatie van Trepper voorbereid de afgesproken plaats is omsingeld door Gestapo's. Maar Trepper daagt niet op. GEHEIME CEREMONIE vrijdag 12 mei ie 21u55 Laatste frlm van de Joseph Lo- sey retrospectieve Leonora, een niet meer zo jon ge prostituée ontmoet op een mor gen in de bus een bleek en treu rig kijkend meisje. Cenci. Zij vindt In dit meisje het beeld van haar eigen dochtertje terug, dat ze tien jaar geleden op een tragische ma nier verloor. Zij wil niet meer met deze herinnering geconfronteerd worden en stapt in paniek van de bus. Maar het meisje volgt haar en noemt haar mammie. Leonora begeeft zich naar het graf van haar dochtertje terwijl het meisje steeds bij haar blijft. Het komt tot een gesprek en Leo nora laat zich meestromen naar cm oud herenhuis waar Cenci he lemaal alleen woont. Plots denkt Leonora m Ccnci's weelderige slaapkamer haar eigen portret te zien. Maar het blijkt de foto van Cenci's moeder te zijn. Leonora kan niet blijven weer staan aan de aanhankelijkheid van Cenci en aanvaardt de moederrol die haar opgedrongen is... Zijn zoon antwoordde, «Wis en drommels!» En Madeleine hield hem. onzeker, beide -wangen toe en liet zich door de oude herbier- gier twee klinkende .zoenen geven, waarna de man met de rug van zijn hand zijn lippen afveegde. De oude vrouw kuste haar schoondochter met een vijandige afweer op het voorhoofd. Nee, dit was niet de schoondochter die zij zich voorgesteld had. een stevige frisse plattelandsdochter, blo zend als een appel en gevuld als een fokmerrie. Die juffrouw leek wel een slet met haar kwikjes en strikjes en haar muskus. Want voor deze oude vrouw was elk parfum muskus. Zij begonnen het rijtuig te vol gen, dat de koffer van de jongelui thuisbracht. De oude man stak zijn arm door die van zijn zoon en dwong hem, enigzins achter te blijven. Belangstellend vroeg hij, «En Gaan -de zaken goed Ja, best. Zo mag ik het horen. Zeg eens, is je vrouw welgesteld Georges antwoordde, Veertigduizend franc. Zijn vader floot even bewonde rend en mompelde alleen, Verdraaid Hij was onder de indruk van zo'n groot vermo gen. En vol overtuiging voegde hij eraan toe, Nou, ik zeg maar zo het is een knappe vrouw. Want zij viel ook in zijn smaak. En hij had in zijn jonge jaren als een kenner gegolden. Madeleine en de oude vrouw liepen naast elkaar zonder een woord te zeggen. De twee mannen voegden zich weer bii hen. En zo bereikte zij het kleine dorpje aan de grote weg, bestaan de uit een tiental huizen aan weerskanten, huizen van steen of huizen van leem, de eerste van de oude Duroy. «A la belle vue», een klein krot van een benedenverdie ping en een zolder, stond links aan de ingang van het dorp. Een dennetak, boven de deur opge hangen, verkondigde naar oud ge bruik dat de dorstige konden binnenkomen. Er werd gedekt in de gelag kamer op twee aaneengeschoven tafels, waarover twee taffellakens werden uitgespreid. Een buur vrouw, die kwam heipen bedienen, groette heel eerbiedig toen zij die knappe dame zag, herkende Geor ges en riep uit, Wat nu. ben jij het jongen' Vrolijk antwoordde hij. «Of ik het ben, vrouw Brulin En hij omhelsde haar, zoals hij zijn vader en zijn moeder had omhelsd. Daarna zei hij tegen zijn vrouw, «Ik zal je naar onze kamer brengen, dan kun je je hoed af zetten.» Hij bracht haar door de deur rechts in een koud betegeld ver trek met witte gekalkte muren, waarin een bed met katoenen -gor dijnen stond. Een crucifix boven een wijwaterbakje en twee gekleur de platen, ole Paul en Virginie voorstelden, onder een blauwe palm en Napoleon I op een geel paard, waren de enige versierin gen in dit zindelijke naargeestige vertrek. Zodra zij alleen war-en nam hij zijn vrouw in de armen, «Zo, Madeleintje, ik ben blij, dat ik alles van vroeger nog eens terug kan zien. In Parijs denk ik er eigenlijk nooit aan-, maar nu ik hier ben is het toch leuk.» Maar zijn vader sloeg tegen -het beschot en riep, «Komen, de soep is opge schept.» Zij moesten aan tafel. Het werd een .lang plattelands middagmaal met een reeks slecht op elkaar aansluitende gangen: op het schapenvlees volgde worst en op de worst omelet. Maar Duroy, vrolijk geworden van de cider en een paar glazen wijn, opende de sluizen van zijn uitge- lezen scherts die hij bewaarde voor feestelijke gelegenheden on betamelijke en aanvechtbare er varingen van zijn vrienden, naar hij beweerde. Georges, die ze stuk voor stuk kende, lachte desondanks, dron ken van de lucht in zijn dorp, op nieuw gegrepen door zijn Inge schapen liefde voor het platteland, voor de plaatsen die hij van jongs- af kende door al die gevoelens, herleefde herinneringen, een kerf van een mes in een deur een wrakke stoel die hem aan een voorvalletje deed denken, bodem- geuren, de zware lucht van het huis, de goot, de mesthoop. Vrouw Duroy zei geen woord bleef somber en ingetogen, gluur de naar haar schoondochter met een ontwakende haat, de haat van een oude plattelandsvrouw, die haar nagels en zichzelf kapot had gewerkt, haar leden had verwron gen met zware arbeid, tegen die stadsvrouw, die op haar de weer zinwekkende indruk maakte van een laag en verwrongen schepsel geschapen voor ledigheid en zon de. Telkens stond zij op om.-scha len aan te dragen of glazen te vullen uit de karaf met zurige .gele drank of de flessen met rode zoe te bruisende cider, waarvan de kurken omhoogsprongen alsof zij priklimonade bevatten. Madeleine at niet, sprak niet bleef mistroostig rondkijken met haar gewone glimlach om de lip pen, die nu iets verdrietigs en berustends had. Zij was ontooo- cheld, gekwetst. En waarom?"Zij had willen komen. Zij had wel ge weten dat zij bij plattelanders zou komen, mensen In kleine omstan digheden. Hoe had zij zich hen gedroomd, terwijl zij anders niet gewend was te dromen? Hoe kon zij het weten? Verwachten vrou wen niet altijd andere dingen dan èr zijn? Had zij hen tevoren ro mantischer gezien Nee, maar waardiger misschien, hartelijker en karakteristieker. Toch had zij hen niet als gestyleerde romanfi guren willen aantreffen. Hoe kon het dan, dat zij haar onaange naam troffen door talloze kleinig heden, door talloze onnoembare lompheden, door het feit zelf, dat zij dorpsmensen waren, door wat zij zeiden, door hun gebaren, hun vrolijkheid Zij dacht aan haar eigen moe der, over wie zij nooit met iemand sprak, een onderwijzeres, die zich had laten verleiden en die van ellende en wanhoop was gestor. ven toen Madeleine twaalf was. Iemand die zij niet kende had voor haar opvoeding betaald. Haar vader, waarschijnlijk? Wie was hij? Zij wist het niet met zekerheid, maar had wel vage vermoedens. Er wilde maar geen éind aan de maaltijd komen. Er kwamen nu klanten binnen, die baas Duroy de hand drukten, schreeuwden van verbazing als zij de zoon zagen en met een knipoog naar de jonge vrouw gluurden, alsof zij wilden zeggen Lang niet mis, die vrouw van Georges Duroy I Anderen die bescheiden waren, gingen aan ,een van de tafels zit ten en riepen, «Een liter! Een pot bier' Twee cognac! Een borrel! En zij begonnen domino te spelen, waarbij zij de benen rechthoekjes met de zwarte stippen hard op het tafelblad sloegen. Vrouw Duroy liep nu voortdu rend heen en weer, bediende klanten met haar zorgelijke ge zicht, nam het geld in ontvangst en veegde met een punt van has; schort de tafels schoon. De rook uit aarden pijpen en van goedkope sigaren werd steeds dichter in de gelagkamer. Made leine begon te hoesten en vroeg, «Zullen we opstaan? Ik kan niet meer.» Maar de maaltijd was nog niet afgelopen. De oude Duroy toonde zich gekwetst. Zij stond op en ging bij de deur aan de weg op een stoel zitten, wachtend tot haar schoonvader en haar man hun koffie op en hun glaasjes leeg zouden hebben. Georges kwam al gauw naar haar toe. «Willen we naar de Seine gaan?» zei hij. Zij nam het aanbod dankbaar aan. «O ja. graag.» Zij daalden af, huurden te Croisset een boot en brachten de namiddag bij een eilandje onder de wilgen door, beiden indomme lend in de zoele voorjaarswarmte en gewiegd door de golfjes van de rivier. Tegen de schemering kwamen zij thuis. De avondmaaltijd bij het licht van een kandelaar was voor Madeleine nog pijnlijker dan het Middagmaal. Baas Duroy, inmiddels half dronken, zei niets meer en zijn vrouw bleef met nors gezicht voor zich uit staren. Het vale licht wierp op de grauwe muren schaduwen van hoofden met reusachtige neuzen en wanstaltige gebaren. 'Soms hief een reuzehand een vork als een 1 hooivork op naar een mond, d'^e zich opende als een drakenmuil wanneer een van hen zich enigs zins afwendde en zijn profiel aan het gele trillendee licht bood. Zodra de maaltijd afgelopen was nam Madeleine haar man mee naar buiten orn niet in die sombere gelagkamer te hoeven blijven, waar de zurige lucht van oude tabakspijpen en gemorste dranken hing. Zodra zij buiten stonden zei hij, «Je hebt er nu al genoeg van.» Zij wilde ontkennen maar hij ging verder, «Nee, ik heb het a! gezien. Als je wilt, vertrekken we morgen.» Zij mompelde. «Ja, graag.» Zij liepen traag door. Het was een zoele avond en de lauwe diepe duisternis leek vervuld van lichte geluiden, ritselend, zuch tend. Zij waren een smalle laan ingeslagen onder hoog opstijgen de bomen, tussen donker ondoor dringbaar kreupelhout. Zij vroeg, «Waar zijn we Hij antwoordde. «In het bos.» «Is het groot?» «Heel groot, een van de groot ste bossen van Frankrijk.» De geur van aarde, bomen, mes de pittige oude geur van te dicht opeengroeiend hout, afkomstig van de sappen van knoppen en van het dode schimmelend loof van de struiken, leek zich voor goed in de laan te hebben ge nesteld. Opkijkend zag Madeleine sterren tussen de boomkruinen en hoewel geen windzucht de takken bewoog voelde zij om zich heen de ritseling van die zee van bla deren. Een zonderlinge rilling beklem de haar. Waarom Zij begreeo het zelf niet. Maar zij had het gevoel, verdwaald te zijn, geen uitweg meer te zullen vinden, om ringd te zijn door gevaren, doe allen verlaten en alleen op de we reld onder dat levende gewelf dat haar hoog boven haar ritselde. Vervolgt Nadruk verboden AS ge pe Ko en de de ter de sp; uiti scf do< bar de ver bot Bü E len, kaa bot E schi bloe len veer fijns van gek< snij* vast

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 10